Kader Mızrağı

Necromancer357

Kayıtlı Üye
Çarmıha gerilen kişinin Hz.İsa olmadığını sanıyordum..Ve birçok kutsal obje var daha güçlere sahip olduklarına inanılan.Ahit sandığı Hz.Muhammed'in kılıcı gibi

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bilseydiler Dunya yalniz bir tek dinde olurdu...
Zaten dünyada tek din var
değişen tek şey hükümlerdir

ayrıca "MÜSLÜMANLIĞIN ZANETTİĞİ GİBİ " bir kelime kullanmışsınız çarmıhtakinin isa olmadığı meselesi hristiyanlığın 1. yüzyılından beridir konuşulagelmiş birşeydir
ama hakim yönetimler belli bir zamandan sonra bunun konuşulmasını bile yasakladığı için şu anki yüzyılda müslüman hristiyan bir çok kişi böyle birşeyin haberinde değiller
hristiyanlığın 1. yüzyılında meşhur hristiyan düşünür tatyan çarmıhtakinin isa olmadığına inanırdı
hristiyanlığın bilinen ilk mehzebi olan dosetizm mehzebi havari petrustan gelen bir bilgiye inanırlardı
roma askerleri isaya çarmıha gerileceği hacı taşıtarak golgota tepesine götürürken yorgunluktan düştüğü anda roma askerlerinin yoldan geçen birisini
isaya yardım etmesi için çağırdıklarında çarmıha gerilicek yere geldiklerinde o adam isaya isada o adama benzetildi ve sureti isaya benzetilen o adam çarmıha gelilirken
isada kenardan bu olayı izleyip geri gitti sonrasında havarileri ve annesiyle vedalaşıp göğe yükseldi

Bir bilgiye sırf müslümanlar inanıyor diye red etmek akıl işi değildir biraz objektif olup araştırıp incelemek lazım

eski bir mesaja cevap vermip yazıyı hotylatmış gibi oldum ama bilginin zamanı yoktur :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Kılıcın kabzasının arkasındaki svastika,hristiyan inancında ; "insanın ölüme karşı zaferini sembolize eder".
Svastika Hristiyanlıktan çok daha önce de vardı ve Hristiyanlık tarafından da kullanıldı. Svastika Dünya üstündeki en eski sembollerden biridir. Thule Gesellschaft örgütünün Hristiyanlıkla uzaktan yakından alakası yok ve bu sembolü kullanmalarının altında Hristiyanlık öncesi manaları vardır.
Thule Geçidi örgütünün derdi, Himalaya zirvelerinde ve kutuplarda geçidi olduğuna inandıkları, yer altı uygarlıklarını tekrar yer yüzüne çıkarıp iradeyi ele almaktı.
Tibet Yeşil Ejder örgütü ile de çok sıkı bağları vardı bu sebeple. Zira Almanlarla alakası olmayan bu Yeşil Ejder örgütü de dünyanın diğer ucunda aynı idealleri taşımakta ve aynı bilgilerle ilerlemekteydi.
Vril gizli örgütünü kuran ''Siyah Güneş''** ekibi bu müttefiği bulduğunda, Odessa Bilim Örgütü ve Thule Geçidi örgütlerini alt kollara ayırarak Tibetliler ile ortak çalışmalar yaptı. Öyle ki ari ırk meselesinde, teknolojik ilerlemede çığır açabilecek yeni enerjilerde, yer altı uygarlıklarını yer yüzüne taşımak için de birlikte çalıştılar.
II. Dünya Savaşı sonlarında Almanya içlerinde son savunma hatlarında da askeri üniformalar içinde Yeşil Ejder örgütüne mensup olduğu düşünülen Tibetliler de ölü olarak bulundu.
Kısacası Thule'nin Hristiyanlıkla veya İsa ile vs. alakası yok. Onların derdi çok başka, olayları bambaşka. Evet Thule bir mızrağın peşinden koştu ama bu Hz. İsa'ya değen mızrak değildi.
Gelelim 4 yıl önce açılmış ve bugün hortlamış konuya.. :)
Bugün Türkiye'deki Müslümanlığı nasıl ki Orta Asya Gök Tengri inancı, şamanizm, paganizm bir şekilde etkilemişse, Hristiyanlığı da Keltler o şekilde ve çok daha ciddi biçimde etkilemiştir.
Kelt inançlarında kutsal mızrak, kutsal kılıç teması çok yaygındır. Bunun Hristiyanlığa, Hz. İsa üzerinden geçirilmesinin de altındaki mantığın bu olduğuna inanılır.
Kısaca kutsal mızrak meselesi gayet de üfürükten teyyare bir mesele olabilir. Bu konuya dahil olan mızrak için söylüyorum bunu.. Dediğim gibi başka mızrak, kılıç, asa meseleleri var ve zaten bu tür nesneler yüzünden her kültürde de bir veya daha fazla kopya olay var. O kadar güçlü nesnelermiş ki adetlerle, söylencelerle hep anlatılmış ve kopyalanmış.
Mesela aslında M.Ö. 7000 yıllarında olan bir olay M.S. 100 yıllarında gerçekleşmiş gibi aktarılabiliyor bu sebeple. Tabi internet yok, gazete yok, belki bir iki parşomen veya anıt var (o da yok olmadıysa) haliyle kesin tarih yok. Al kopyala yapıştır insanlara ısıt ısıt servis et olayı.

**Siyah Güneş:
Bugün bir çok komplo teorisine konu olan, iç dünya şambala/agarta, reptilian, illimunati, deccal vs. vs. aslında bu örgütün üyeleriyle bağlantılıdır. Hangi taşı kaldırsanız bu örgüte bir yerden bağlantı bulursunuz. Mesela Aleister Crowley en bilinen üyelerden. Bu adamın özgür mason localarıyla, Doğu Tapınağı Tarikatıyla, Altın Şafakla, Thule Geçidiyle, Vrille, Kara Güneşle, ne kadar abidik gubidik gizli ve negatif mesele varsa alakası olmuştur.

kagan

Kayıtlı Üye
Bana saçma geldi. Neden derseniz, e zaten bu mızrak kimde ise onlar dünyanın hükümdarı değil mi? Kim olursa olsun, bu mızrağı almaya kalkışan, %100 yenilecek demektir. O halde nasıl oluyorda, birileri bu mızrağı birilerinden alıp da dünyaya hükmediyor?

Ayrıca ABD 'nin dünyaya hükmetmesinin nedeni, bilim adamlarına ve bilime çok değer vermesindendir. 2.Dünya Savaşı 'nda, onlarca Alman bilim adamını kaçırmışlardır.
Atom bombasının yapılmasında çalışan bilim adamlarını araştırın, görürsünüz. Ki başta Einstein var zaten.

La-edri

Kayıtlı Üye
Hz Isa'nin bu dünyada bulunduguna dair hic bir maddesel iz yoktur. Onun bu dünyada yasadigi isbatlanamiyor bile.
Kanindan dolayi bir nesne kutsanmis olsa idi, onu carmiha caktiklari civiler bas siraya gelirdi, ama o civiler bile yok, Isa'nin izini sürebilecegimiz hic bir maddesel sey yoktur.
kutsal kase es ogul bir cok sey isnad edildi sirf onun varligini maddeselde isbatlayabilmek adina, fakat hic birisi iddanin disina cikamadi.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Hz Isa'nin bu dünyada bulunduguna dair hic bir maddesel iz yoktur. Onun bu dünyada yasadigi isbatlanamiyor bile.
Kanindan dolayi bir nesne kutsanmis olsa idi, onu carmiha caktiklari civiler bas siraya gelirdi, ama o civiler bile yok, Isa'nin izini sürebilecegimiz hic bir maddesel sey yoktur.
kutsal kase es ogul bir cok sey isnad edildi sirf onun varligini maddeselde isbatlayabilmek adina, fakat hic birisi iddanin disina cikamadi.
Aslında Hz. Musa ile ilgili de hiçbir iz yok. Hatta eski mısır için çok ciddi bir yıkıma sebep olma potansiyelindeki büyük göçün de kanıtı yok.
Aslına bakılırsa Hz. Muhammed'in de varlığına dair çok ciddi kanıtlar yok. Bunu tartışma başlatmak için demiyorum. İslamiyet inancına sahip olmayan biri bize somut delil sorsa, gerçekten elimizde bu şekilde kesin veri yoktur.
İlginçtir ki peygamberlere ait hakikaten kesin kanıt yoktur.

yare-i yarim

Moderator
İş
Aslında Hz. Musa ile ilgili de hiçbir iz yok. Hatta eski mısır için çok ciddi bir yıkıma sebep olma potansiyelindeki büyük göçün de kanıtı yok.
Aslına bakılırsa Hz. Muhammed'in de varlığına dair çok ciddi kanıtlar yok. Bunu tartışma başlatmak için demiyorum. İslamiyet inancına sahip olmayan biri bize somut delil sorsa, gerçekten elimizde bu şekilde kesin veri yoktur.
İlginçtir ki peygamberlere ait hakikaten kesin kanıt yoktur.

Maalesef bu konuda çok yanılıyorsunuz
Hz.muhammede dair bizans kaynaklarında deliller çok var
ama malumunuz bizim toplum çok okumayan araştırmayan birileri olduğu için bu konuda çok az şey biliyoruz
bende bu konuda bildiklerimi roma/bizans üzerinde uzmanlık okumuş bir arkadaşım sayesinde biliyorum
islam tarihi üzerine araştırma yapanlar bilir hz.muhammedin iktidarı bayağı gelişirken hristiyan topraklarındada adını duyurdu
mesela bunlardan bir kaç örnek verelim
hz muhammed gassan ahalisine 3 elçi göndermişti islamı tebliğ için ama gassan emirinin emriyle o elçiler şehit edilince
hz.muhammed tebük seferi emri verdi kılıçsız savaşsız bir tepki yürüyüşüydü bu
islam orduları gassan sınırlarında görüldüğünde gassandan bizansa elçiler gitti
"muhammedin orduları geliyor bize yardım edin"
ifadeleri bizans kaynaklarında yazılıdır
ayrıca hz.muhammet hayattayken bizansın bir kaç toprağı feth edildiğinde "filanca vilayetler muhammedin ordularınca zaptedildi" yazılı belgeler mevcuttur bizansta
hz.muhammedin varlığına dair çok delil var

hz.isa meselesi ise gerçekten çok garip
insanların önünde okadar ölüler diriltti ama hiçbir tarihçi bunu kayıt altına almadı
ben öyle sanıyorum ki isa sanılan tarihte yaşamadı

birde şöyle birşey olabilir
issa diye birisinden bahsediliyor son yıllarda
isa değil issa diye anılan birisi
keşmirden kudüse gelen sonrada keşmire dönen birisi
hz.isa hakkında anlatılanların %99'u bu keşmirli issa da var
annesinin adıda meryemdir ve bu meryemin mezarıda keşmirde

kagan

Kayıtlı Üye
Ya şimdi, Hz.İsa bir Yaratıcı(Allah, Tanrı, ...) tarafından gönderilmedi mi? Hristiyan ve İslam kaynakları bu konuda hem fikir sanırım.
Eee o halde nasıl bir peygamber bir iki tane kendini bilmez tarafından öldürülebilir?
Hz.İsa 'nın öldürülmesi olayı bana çok saçma geliyor.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Maalesef bu konuda çok yanılıyorsunuz
Hz.muhammede dair bizans kaynaklarında deliller çok var
ama malumunuz bizim toplum çok okumayan araştırmayan birileri olduğu için bu konuda çok az şey biliyoruz
bende bu konuda bildiklerimi roma/bizans üzerinde uzmanlık okumuş bir arkadaşım sayesinde biliyorum
islam tarihi üzerine araştırma yapanlar bilir hz.muhammedin iktidarı bayağı gelişirken hristiyan topraklarındada adını duyurdu
mesela bunlardan bir kaç örnek verelim
hz muhammed gassan ahalisine 3 elçi göndermişti islamı tebliğ için ama gassan emirinin emriyle o elçiler şehit edilince
hz.muhammed tebük seferi emri verdi kılıçsız savaşsız bir tepki yürüyüşüydü bu
islam orduları gassan sınırlarında görüldüğünde gassandan bizansa elçiler gitti
"muhammedin orduları geliyor bize yardım edin"
ifadeleri bizans kaynaklarında yazılıdır
ayrıca hz.muhammet hayattayken bizansın bir kaç toprağı feth edildiğinde "filanca vilayetler muhammedin ordularınca zaptedildi" yazılı belgeler mevcuttur bizansta
hz.muhammedin varlığına dair çok delil var

hz.isa meselesi ise gerçekten çok garip
insanların önünde okadar ölüler diriltti ama hiçbir tarihçi bunu kayıt altına almadı
ben öyle sanıyorum ki isa sanılan tarihte yaşamadı

birde şöyle birşey olabilir
issa diye birisinden bahsediliyor son yıllarda
isa değil issa diye anılan birisi
keşmirden kudüse gelen sonrada keşmire dönen birisi
hz.isa hakkında anlatılanların %99'u bu keşmirli issa da var
annesinin adıda meryemdir ve bu meryemin mezarıda keşmirde
Bizans kaynaklı sağlam delillerden bir adet bize sununuz. Bir de bu delil lütfen Hz. Muhammed'in vefatından en az 200 yıl sonra tarihli olmasın.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Efsane avcısı 1 filminde kader mızrağı anlatılmıştı. Tarihteki yolculuğu konusunda baya bilgi veriyor. Varlığına inananıda çok. Filmde ne kadar gercekçi anlatılmıştır bilinmez ama merak edenler izleyebilir.

yare-i yarim

Moderator
İş
Bizans kaynaklı sağlam delillerden bir adet bize sununuz. Bir de bu delil lütfen Hz. Muhammed'in vefatından en az 200 yıl sonra tarihli olmasın.

Hz.muhammedin 632 de vefat ettiğini bir kenara not edelim

- Thomas presbyter 640 ta süryanice bir el yazma kaleme aldı eserinde şu yazılı " Muhammedin emriyle hareket eden arap orduları romalılarla karşılaştı romalılar yenilgiye uğradı

-Süryani ortodoks edessa papazı yakup 640 ta kaleme aldığı eserinde şu bilgileri veriyor " Muhammed tüccarlık yapan birisiyken tanrı ona mülk verdi ve o hristiyanlığa karşı zafer kazandı evet bu böyle oldu çünki artık hristiyanlar yoldan çıkmıştı muhammed 7 yıl araplara krallık yaptı sonra yerine ebu bekr geçti"

-Ermeni rahip sebeos 660 ta kaleme aldığı eserinde müslümanlara şöyle seslenmekte " Ey müslümanlar lideriniz ve efendiniz muhammed şüpesiz ki alim birisiydi o ibrahimin neslindendi Allahın tevratta verdiği vaadin tecellisiydi ( ismailin neslinden gelenleride bir ulus yapıcam ) bu sözler muhammedi gören bizden önceki dini liderlere ait tavsiyelerdir "

A.Plamer 636 yılından kalma tercüme ettiği bir eserin pasajında şu sözler yazılıydı " Muhammedin mekkeye girişi muazzamdı son derecede asilceydi kendisine zulmetmiş olanlara zulümle karşılık vermedi hepsini affetti biz hristiyanlarada son derece hoşgörülü davrandı"

bu konuda daha 65 tane kaynak var hemen hemen hz.peygamberin ölümünden bir kaç yıl sonra yazılmış olanlar açıkçası biraz üşendiğim için yazamadım :)
googlede bulunan bilgilerden olmadığı için tek tek yazmak durumunda kaldım.
bizans imparatorluk belgelerindede hz.muhammed hakkında haberler var ancak bizans dilini bilmediğim için onları size malesef sunamıyorum
ama varlığı bilinen birşey umarım yakın bir zamanda arkadaşımdan bunları temin eder ve sizlere sunarım

yare-i yarim

Moderator
İş
Ayrıca şunuda ekleyim bu paylaştığım kaynaklar yazanı belli olan eserlerdir
yazanı belli olmayıp hz.muhammedden bahseden bir sürü yazma eser mevcut
ismi belli olmayan eserlerden olduğu için paylaşma gereği duymadım

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Hz.muhammedin 632 de vefat ettiğini bir kenara not edelim

- Thomas presbyter 640 ta süryanice bir el yazma kaleme aldı eserinde şu yazılı " Muhammedin emriyle hareket eden arap orduları romalılarla karşılaştı romalılar yenilgiye uğradı

-Süryani ortodoks edessa papazı yakup 640 ta kaleme aldığı eserinde şu bilgileri veriyor " Muhammed tüccarlık yapan birisiyken tanrı ona mülk verdi ve o hristiyanlığa karşı zafer kazandı evet bu böyle oldu çünki artık hristiyanlar yoldan çıkmıştı muhammed 7 yıl araplara krallık yaptı sonra yerine ebu bekr geçti"

-Ermeni rahip sebeos 660 ta kaleme aldığı eserinde müslümanlara şöyle seslenmekte " Ey müslümanlar lideriniz ve efendiniz muhammed şüpesiz ki alim birisiydi o ibrahimin neslindendi Allahın tevratta verdiği vaadin tecellisiydi ( ismailin neslinden gelenleride bir ulus yapıcam ) bu sözler muhammedi gören bizden önceki dini liderlere ait tavsiyelerdir "

A.Plamer 636 yılından kalma tercüme ettiği bir eserin pasajında şu sözler yazılıydı " Muhammedin mekkeye girişi muazzamdı son derecede asilceydi kendisine zulmetmiş olanlara zulümle karşılık vermedi hepsini affetti biz hristiyanlarada son derece hoşgörülü davrandı"

bu konuda daha 65 tane kaynak var hemen hemen hz.peygamberin ölümünden bir kaç yıl sonra yazılmış olanlar açıkçası biraz üşendiğim için yazamadım :)
googlede bulunan bilgilerden olmadığı için tek tek yazmak durumunda kaldım.
bizans imparatorluk belgelerindede hz.muhammed hakkında haberler var ancak bizans dilini bilmediğim için onları size malesef sunamıyorum
ama varlığı bilinen birşey umarım yakın bir zamanda arkadaşımdan bunları temin eder ve sizlere sunarım
İşte ne yazık ki bunların hiçbirinin kanıtı yok. Tarih bilimi açısından kanıtlanabilirlikleri yok. Çok isterdim olmasını ama yok.. Bu saydıklarınızı ben de biliyorum. :)
Size daha ilginç bir şey söyleyeyim, bu ülkemizdeki insanlar için biraz zorlayıcı ama söyleyeyim. Topkapı sarayındaki Kutsal Emanetler bölümünde peygambere ait olduğuna inanılan emanetlerin gerçek olmama payı çok ama çok büyük. Ne yazık ki bu böyle.. Orada görev yapanların bildiği ve söyledikleri şey özetle şudur: ''Gerçek anlamda hiçbir test yapılmadı, yapılmayacak da. Hassas bir meseledir, Kutsal Emanet denilmiştir, öyle de kalacak. Bunun doğruluğunu veya yanlışlığını test etmeyeceğiz. Öyle biliniyor öyle de kalacak.''
Bilmem anlatabiliyor muyum?

yare-i yarim

Moderator
İş
Nasıl kanıt yok :) onu görmüş varlığını duymuş insanlar onun vefatından bir kaç sene sonra kaleme almışlar eserleri
ve bu saydığım kişiler kendi yaşadıkları dönemde çok saygın kişilerdir
Tarih bilmi açısından kanıtlanabilirliği var
mesela bakın hz.isa hakkında hiçbir tarihçi birşey yazmazken hz.muhammed hakkında dönemin tarihçileri birşeyler yazmışlar
yazımda bahsettiğim kişiler papaz rahip olmakla birlikte aynı zamanda kendi dönemlerinin tarihi vakalarını kaleme alan kişilerdir
yani bu delil olmayacakta ney delil olucak :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Nasıl kanıt yok :) onu görmüş varlığını duymuş insanlar onun vefatından bir kaç sene sonra kaleme almışlar eserleri
ve bu saydığım kişiler kendi yaşadıkları dönemde çok saygın kişilerdir
Tarih bilmi açısından kanıtlanabilirliği var
mesela bakın hz.isa hakkında hiçbir tarihçi birşey yazmazken hz.muhammed hakkında dönemin tarihçileri birşeyler yazmışlar
yazımda bahsettiğim kişiler papaz rahip olmakla birlikte aynı zamanda kendi dönemlerinin tarihi vakalarını kaleme alan kişilerdir
yani bu delil olmayacakta ney delil olucak :)
Ben Hz. Muhammed yaşamadı yoktur demiyorum, dikkat edelim. Bunu akademik olarak ispatlamak için yeterli delil yok diyorum. Ortaya sunulan mektupların çevirilerinde, bağlantılarını çıkarmada çalışan bazı insanlar tanıyorum. Elimde şuan size verebileceğim çalışmalar mevcut değil zira ben google bilgisiyle yazmıyorum. Siz var diyorsunuz, öyle kalsın. Mesele hassas fazla deşmeyeceğim. :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Şöyle ifade edeyim o dönemin dünyasında rahiplerin papazların kaleme aldığı notlar ( o dönemin dünyasınca ) akademik kabul edildiği için ben paylaştığım bu kaynakları akademik buluyorum,sonuçta o insanlar duyup görüp yazmış bunları ve bu kişiler dönemin devlet teşkilatında söz sahibi kişilerdi
siz kaynak derken nasıl bir kaynaktan bahsediyorsunuz anlamadım :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Şöyle ifade edeyim o dönemin dünyasında rahiplerin papazların kaleme aldığı notlar ( o dönemin dünyasınca ) akademik kabul edildiği için ben paylaştığım bu kaynakları akademik buluyorum,sonuçta o insanlar duyup görüp yazmış bunları ve bu kişiler dönemin devlet teşkilatında söz sahibi kişilerdi
siz kaynak derken nasıl bir kaynaktan bahsediyorsunuz anlamadım :)
Şöyle sorayım, akademik çalışma yapan birileri size bu durumu izah etti mi, yoksa google daha doğrusu wikipedia'dan aldığınız ham bilgiler mi bunlar? Polemik olsun diye sormuyorum, gerçekten araştırma imkanınız varsa araştırın. Bu mesajları okuyanlar da araştırsın. Hatta her müslümanın görevidir diyerek araştırılması taraftarıyım.
Hem Hz. Muhammed'in yazdığı ve gerçek olduğu söylenen 9 mektup, hem de tarihte bahsini açtığınız notlarla alakalı kapsamlı bir araştırmadan bahsediyorum. Mesela gerekirse British Museum'a, Kutsal Emanetler bölümüne vs. ziyarette bulunmak, mail atmak, veri istemek anlamında söylüyorum.
Dediğim gibi fazla deşmeyeceğim artık. Ben bildiğim şeyi söyledim, siz farklı olduğunu düşünüyorsunuz, başkaları da araştırıp objektif sonuçlar çıkarsın maksat. En güzeli budur. :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bu arada bir örnekle konuyu bağlamak isterim, hakikaten fazla uzatmak istemiyorum bu meseleyi dediğim gibi hassastır.
Örneğimiz:
Akademik olarak herkesin gözünün önünde duran mısır piramitleri hakkında da çok makale, çalışma vs. vardır. Bugün o boş makalaler sayesinde insanlar hala piramitlerin kral mezarları olduğunu zannediyor. Bunun hiçbir kanıtı yoktur, hiçbir delili yoktur, ama dünya böyle öğrenir daha ilk okuldan. Bazen bazı şeyler bilinir ama ne hikmetse birileri ne isterse başkalarına o birilerinin istediği şey öğretilir. Kendim bizzat üniversitede tam 40 dk karşılıklı sunum yaparak hocama şunu ifade ettirdim koca anfide:
''Arkadaşlar, piramitler kral mezarı değil doğrudur ama ben akademik olarak size bunu böyle anlatmak zorundayım. Doğrusu hakkında aslında hiç kimsenin, hiç bir arkeoloğun veya tarih bilimcinin tam bilgisi yok. Böyle söylenmesi gerekiyor söyleniyor. Üzgünüm.''
Kısaca delil, kanıt vs. dediğimizde en ufak bir hata kaldırmamalıdır, şüpheleri çarpıcı biçimde yok etmelidir. Şak diye çıkarıp masaya koyulduğunda olay bitmelidir. Anlatabiliyor muyum?

yare-i yarim

Moderator
İş
Şöyle sorayım, akademik çalışma yapan birileri size bu durumu izah etti mi, yoksa google daha doğrusu wikipedia'dan aldığınız ham bilgiler mi bunlar? Polemik olsun diye sormuyorum, gerçekten araştırma imkanınız varsa araştırın. Bu mesajları okuyanlar da araştırsın. Hatta her müslümanın görevidir diyerek araştırılması taraftarıyım.
Hem Hz. Muhammed'in yazdığı ve gerçek olduğu söylenen 9 mektup, hem de tarihte bahsini açtığınız notlarla alakalı kapsamlı bir araştırmadan bahsediyorum. Mesela gerekirse British Museum'a, Kutsal Emanetler bölümüne vs. ziyarette bulunmak, mail atmak, veri istemek anlamında söylüyorum.
Dediğim gibi fazla deşmeyeceğim artık. Ben bildiğim şeyi söyledim, siz farklı olduğunu düşünüyorsunuz, başkaları da araştırıp objektif sonuçlar çıkarsın maksat. En güzeli budur. :)

Evet akademik olarak anlatan birisi oldu
ancak anlamadığım kelimelerle karşılaşınca aklımda tutamadım :)
sizin akademik araştırmadan kastınız devlet idaresine imparatorluk makamına işlenmiş notlar sanırım eğer sorunuz buysa evet bu açıdan anlatan oldu.

bana göre bu sunduğum delillerde masaya konulduğunda bitirilicek cinsten
çünkü sonuçta görüp yaşamış kişilerin kaleme aldığı notlar bunlar

ayrıca iran sasani imparatorluk kaynaklarında çok fazlaca delil olduğu söyleniyor ama bunu araştırma imkanım malesef olmadı

aslında bizim islam aleminde büyük bir eksiklik var oda şu bence nekadar boş bir konu varsa o boş konular için araştırma ekipleri kurulur binlerce tl yatırım yapılır
ama konu dini meseleyi araştırmaya gelince kimse uğraşmaz
aslında islamın araştırılıcak çok konuları var mesela sizin demin bahsettiğiniz kutsal emanetler meselesi
onların kutsal emanetlerden sadece bir kaçtanesi gerçekten bahsedilen kişiye ait
hz.osmanın kılıcı gerçekten hz.osmana ait hz.alinin kuran-ı kerimide gerçekten hz.aliye ait bunun dışındakiler hep tartışmalı ve kesin bilgili değildir

bu ara konuyla alakasız olucak ama piramitlerin enerji santrali tarzı bir işlevi olduğu söylenir doğrumudur ? sizce piramitler ne işe yarar ?