Ölüm sonrası gerçekten var mı?

zedrix

Kayıtlı Üye
Öldükten sonra bizi neler bekliyor bilmiyorum ama bana göre cennette cehennemde bu dünyada.Bu yüzden nasıl seçimler yaptığımız çok önemli,hayatın seçimlerden ibaret olduğunu düşünüyorsak eğer.

Ajan 47

Kayıtlı Üye
Öldükten sonra bizi neler bekliyor bilmiyorum ama bana göre cennette cehennemde bu dünyada.Bu yüzden nasıl seçimler yaptığımız çok önemli,hayatın seçimlerden ibaret olduğunu düşünüyorsak eğer.
Acaba klasik yunan mitolojisinemi inanıyordunuz ?

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ölümden sonraki hayatı konuşuyoruz ama burda ölümün ne anlama geldiğine bakarsak ruhumuz hiç ölmez eğer ruhumuzun varlığına inanıyorsak tabi inanmayada biliriz.Eğer Ruhun varlığına inanıyorsak ölüm diye bir şey yoktur. Ruh ölmez diye düşünürsek-ki ölse hiç fena olmazdı-Dünya denen bu gezegenden ayrılırız.Seçimler konusunda da evet seçimlerimiz neyse ona göre devam ederiz. Eğer ruh yok diyorsak ee o zamanda ölümden sonra hayat yoktur.
Böyle düşündüm umarım her iki tarafıda mutlu eder...

Nakşi

Kayıtlı Üye
Ölümü ve sonrasını merak edenler için, bildiğim kadarını paylaşmak istiyorum:
Dünyaya geliş amacımızdan başlamak isterim; amaç Allah'tan gelen ruhun aslına dönmesi, yani Allah'a dönmesi. Allah diyor ki "ver beni,al beni". Bu nasıl olur; nefis tezkiyesi ile olur, benliğinden, egondan geçersen, yaptıklarını kendinden bilemzsen olur. Letaifin aslına dönmesi ile olur bu, letaifin bir kısmı bildiğiniz çakralardır, ama açılması sizin deneyimlediğiniz gibi değildir. 1 latifenin açılması aslına dönmesi, onun nurunun Allah'a ulaşması demektir, bu da zikirle, fikirle, teslimiyetle olur. Allah insanlarda kendi sıfatlarını izlemek ister, kendinizi bir ayna gibi düşünün. İnsan bu yüzden değerlidir, mahlukattan üstündür. Zannetmeyin bizler değerliyiz. Bizler beşeriz henüz, hatta nefsin elinde köle olanlarımız hayvandan bile aşağıdırlar. Allah ne diyor Kuran'da cehennem için; beşere susamış çılgın ateş. Cehennem İnsan'ı yakmaz neden yakmaz? Ateş nuru yakabilir mi? Letaif aslına döndüğünde Allah'a döndüğünde yerleri nur dolar, oralarda Allah tecelli eder insana. Allah ne diyor; benim evliyamı toprak çürütemez, neden? Toprak nuru çürütemez. Haz. Ali sakalını neden kesmedi, peygamber efendimiz vefat ettiğinde??? Çünkü yıkarlarken göbeğindeki suyu sakalına değdi, bıçak kesmedi sakalını. Peygamber efendimiz nurdu.
Allah pis yere tecelli etmez, gusülsüz çakra açan, abdestsiz çakra açan, zikirsiz ve pisken buraları açanlar önünde sonunda şeytanların oyuncağı olurlar, ruhanilerle konuştuklarını zannederler, cinlerin oyuncağı olurlar. Nefsin ellerini bir ölçüde çektirirler, bir ölçüde nefslerini terbiye ederler, ama maalesef bunları tam manasıyla yaşayamadıkları gibi, küfre gitmelerinden korkulur.
Ruhanilerle konuşma ancak Sır açılırsa gerçekleşir, o da sol göğsün 4 parmak yukarısı orası da meditasyonla değil ancak zikirle açılır, orası çok özeldir. Orası açıldığında ilk olarak kabirler keşfedilir. Zaten Yogiler orayı açabilselerdi hepsi İslama gelirlerdi. Meleklerle konuşma da sırla olur. Kalp açıldığında da o da sol göğsün 4 parmak aşağısıdır, ilk açılan orasıdır zaten; içimizdeki Kur'an çıkar ortaya, evet her birimizin içinde Kur'an var. Kainat var. Astral seyahat dedğimiz şey devede kulak bile değil. Okyanusta damla bile değil.
Bütün letaif açılınca "Ölmeden önce ölünüz" tecelli eder, işte o zaman evliya olunur, madde bedenin gözünün önünde düşer ve ölür, Allah sana ruhundan yeni bir beden halk eder ki senden başkası bilmez bunu. İşte insan oldun artık, artık sana ölüm yok. Her nefs ölümü tadacaktır diyor Allah. Evliyalar da ölümü böyle tadıyor. Sonrasında ne oluyor? Ahiret ve dünya bir oluyor, dünyasını değiştirdi derler böyle insanlar için. Ölüm yoktur insana! İstediği zaman geçer, çağrıldığı zaman geçer berzaha.
İşin diğer boyutuna gelelim; nefsi terbiye edemedik, Şeytan değildir Allah'ın düşmanı nefstir. Allah nefsi 5000 sene yakıyor, ben benim sen sen diyor, 5000 sene donduruyor, aynı cevap, aç bırakıyor, işte o zaman sen Allahsın ben mahlukum diyor. Ondan oruç farzdır bütün dinlerde!!!!
Arsız nefsimizle öldük, ölünce ruh da çıkar nefs de çıkar, ruh aslına gider,Allah'a gider. NEfs mezara konulunca iki göğüs kafesinin arasına girer, hapsolunur. İşte onu terbiye için gelir münker nekir. Zaten isyanından ötürü pişmandır nefs, kendi kazıdığı kuyuya düşmüştür. Artık kaçacak yer yok, kabir ya cennet bahçesidir ya cehennem çukuru. Sabah akşam gideceği yer izlettirilir. Burda sorguyu geçersen kıyamette daha kolay olurmuş hesap, geçemezsen bil ki işin zor. Günahkar müminler uygun cezayı çekerler ve biter, bitmeyen mahşere kalır.
Dünyaya imtihana ve daha ziyade ne yapacağımızı görmeye yani kendimize şahit olmaya geldik. Elest bezminde hepimiz bela dedik, ama aynı samimiyette değil, ve hepimiz secde etmedik. Allah zaten ne yapacağımızı biliyor, bizim de görmemizi istiyor belli ki...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
1-Allah pis yere tecelli etmez, gusülsüz çakra açan, abdestsiz çakra açan, zikirsiz ve pisken buraları açanlar önünde sonunda şeytanların oyuncağı olurlar, ruhanilerle konuştuklarını zannederler, cinlerin oyuncağı olurlar. Nefsin ellerini bir ölçüde çektirirler, bir ölçüde nefslerini terbiye ederler, ama maalesef bunları tam manasıyla yaşayamadıkları gibi, küfre gitmelerinden korkulur.

2-Ruhanilerle konuşma ancak Sır açılırsa gerçekleşir, o da sol göğsün 4 parmak yukarısı orası da meditasyonla değil ancak zikirle açılır, orası çok özeldir. Orası açıldığında ilk olarak kabirler keşfedilir. Zaten Yogiler orayı açabilselerdi hepsi İslama gelirlerdi.

3- Allah nefsi 5000 sene yakıyor, ben benim sen sen diyor.

Bu bilgileri nereden buluyorsunuz? Buraya kendi tarikatınızın hocası bileni kimse onun sözlerini mi aynen yansıtıyorsunuz? Eğer biri sizin hocanızın sözlerini dinlemek isterse sizin tarikatınıza ya da herne ise ına gelirdi.
Bu aslı astarı olmayan sözlerinizi bütün sitede görüyorum. Dikkat edin çok doğru ve herkesin evet diyeceği yerlere bir şey demiyorum. Sadece dediğim yerleri zaten yukarıda aldım.

1- Çakra açmaya anlaşılan artık hocalar da ne olup ne olmadığını tarif ediyor (bu güzel buraya kadar) üstüne bir de ceza eklemeye başlamışlar anlaşılan! (KİMİN NE HADDİNE KURAN'da YAZMAYANA YAZI EKLEMEK!)

2-Yahu Yogileri şimdi nereden kattık da bu konuya? Ayrıca kişinin kalbinde olanı biz nereden bileceğiz? Allah kimi isterse yüceltir, kimi isterse kalbine sırları koyar. %100 Müslüman olmadan bir şey olmaz denilemez. Nice Müslüman olmayan vardır ki, Müslümanların %80'inden belki daha doğru insandır.

3-Bu sayılar ve tarihler nereden geliyor? Başka bir yazınızda da Şeytan için 10.000 sene meleklere başlık etmiştir demişsiniz. Kuran da nerede var bu sayılar bu tarihler? Yok 5000 sene yakacak falan?

Sonuç olarak diyorum ki, biz sizin hocanızın veya şeyhinizin nereden bulduğu belli olmayan laflarını sözlerini dinlemek zorunda değiliz. Siz ve sizin gibi tebası bu bilgilere gönül vermiş olabilirsiniz, buna saygı duyarız ve duymalıyız ama biz bu yemeği yemek zorunda değiliz. Ne yemek ne de beğenmek zorundayız. Hele de hiçbir dayanağı yoksa. Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Nakşi

Kayıtlı Üye
Peygamber efendimiz Miraca çıktığında Cebrail söylemiştir, sebep de şu;
Mikail hiç gülmüyormuş, sebebini sorunca, Cebrail demiş ki:
Cehennem körükleri çalıştırıldığı günden beri gülmez o. Siz niye korkuyorsunuz ki demiş Efendimiz. Cebrail de demiş; İblis bize 10000 sene hocalık etti, aynı şeyin başımıza gelmeyeceğinin garantisi yok.
Delaili hayratta mirac gecesi yaşananlar anlatılmıştır, alıp okuyunuz.
Nefs bölümü şeyhimden değil bir Allah dostundan direkt bilgiydi. Paylaşmak istedim.
Ne yemek ne de beğenmek zorundasınız, belirtmek de hakkınız.
Buradaki insanların farklı bakış açılarına açık olduğunu sanıyordum...
Fazla bilgi kimseye zarar vermez.
Amenna Allah kimi isterse yüceltir.
Cahil birini dost edinmek isterse, önce onu eğitir Kur'an ahlakıyla, Muhammed ahlakıyla yani. Ummi idi peygamberimiz, okumayı öğrettiği gibi...
Kur'an' da çakralar da yok, varlığını inkar edebiliyor muyuz?
Kur'an'da detaya girilmeyen yerler, tasavvufta açıklanmıştır. Ben bilmem tasavvuf bilmemne dersiniz siz bilirsiniz tabii ki de. Zaten bu sofralardan kısmeti olan yer.
Ezelden bellidir herşey...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Sizden basit bir isteğimiz var. Bu bir rica değil site kuralı zaten. Din konusunda yorum yapacaksanız bence diyiniz ya da şu yazar şu düşünür şu araştırmacı böyle yorum yapmış diyin ya da ben bir yerden duydum böylede söyleniyor ben inanıyorum diyin. Açıklamalrınız eğer İslamiyet için Kuran'da yer almıyorsa kesin ifade kullanmayın. Dinin yozlaşmasına sebep olur ve o dine bir hakarettir. Diğer dinler içinde bu geçerli. Diğer bir çok dinde kitaplar insanlar tarafından yazılmış ve toplumsal hikayelerle yürümüş ya da felsefe üzerine ya da mitoloji üzerine kurulmuş yoruma daha açık. Fakat İslamiyet öyle değil. Bir tek kitap var ben doğruyorum diyor. Benim sözüme bir tek harf etklemek yasak diyor. Biz de saygı duyuyoruz ve İslamiyet dinin gereği olarak sitemizde uygun olmayan davranışlara izin vermiyoruz.

Ben uyamam bunlara diyorsanız güle güle.

pero

Kayıtlı Üye
Bende cennet ve cehennemin varlığına inananlardanım ve bir de şu açıdan bakmanızı öneriyorum ;
Şu hayatta bile attıgımız küçük adımların bedeli varsa ya büyük adımların cezası veya mükafaatı nerdedir ?

Persefone

Kayıtlı Üye
Benim düşüncem ölümden sonrasının olduğundan yöne bu konu kendimce bir çok araştırma yapmıştım ve astral dünyayla ilk defa o zaman karşılaşmıştım ve bu hem mantıklı hemde gerçekçi bulmuştum ayrıca astral dünya bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da bir çok kişi bunu deneyimlemiştir. Ölümden sonrası ile ilgilenen ölümün ötesini merak edenlere bir kitap tavsiye edebilirim belki aradıklarınızı orda bulabilirsiniz.

zenithmx

Kayıtlı Üye
Kütüphanemizde çok sayıda kitap bulunmaktadır. Ordan bakabilir paylaşabilirsiniz.

oguzhan

Kayıtlı Üye
Yahu ölüm ötesi kesinlikle var,ama şu öldümde geldim diyenlere sakın inanmayın.Saçmalıyolar.Hiçbir insan ölüpde dirilemez.Öteki taraftan haber getiremez.Öyle haber getirme falan olsaydı emin olun ben o haberleri size tek tek getirmiştim.

Voy

Kayıtlı Üye
Yahu ölüm ötesi kesinlikle var,ama şu öldümde geldim diyenlere sakın inanmayın.Saçmalıyolar.Hiçbir insan ölüpde dirilemez.Öteki taraftan haber getiremez.Öyle haber getirme falan olsaydı emin olun ben o haberleri size tek tek getirmiştim.

Burada herkesin fikirlerine saygı duyarız sizinkine de elbette duyacağız.

agoni

Kayıtlı Üye
Ölümden sonrası var mı yok mu bilmiyorum... Herkes belli dönemınden dunya hayatından kurtulmak ıcınden gecmıstır,kımılerı denemıs, kımlerı korkmustur ... Ama hepımızı durduran ölumden sonrası bılmedıgımız ıcındır ... Karanlık bır yol gorsek normal sokak arası gece o yolu kullanmayız ya da ınsanlar bılmedıgı hıc bır ıse gırsımez..

Ben şuna ınanıyorum bırılerı herseyı bılıyor ama soyledıklerınde cıddı bır kargasa olacagı ıcın gızlı tutuluyor .. Bunlar kımdır nerde yasarlar bılmıyorum ama bu kadar gelısme yasamıs bır dunyada bıze sadece kucuk ıpucları verıyorlar ...Gercegı bılenler de mecburen susuyorlar ...Belkı de gercek kurtulus ölumden sonrası ama bunu bılseydık herkez ıntıhar ederdı ...Ondan cogu sey gızlı tutuluyor bence...

oguzhan

Kayıtlı Üye
Burada herkesin fikirlerine saygı duyarız sizinkine de elbette duyacağız.Bir de saçmalık ve benzeri kelimeleri burada kullanmayı pek hoş görmüyoruz.Peki ya siz gittiniz mi ,geri dönülmeyeceğini biliyorsunuz ve bu kadar kesin konuşuyorsunuz?Tabiki hayır cevabı,lütfen yanlış anlamayın düşüncenize karşılık olarak sundum bunu.Ters bir cevap olarak algılamayın lütfen.Saygılar

Yok canım niye yanlış anliyim.Siz de kendi fikrinizi söylediniz.Fakat ben saçmalık kelimesini gerektiği yerde kullanırım.Ben gitmedim ama gittim geldim diyenler üstünde araştırma yapıldı.Hepsi de beyinle ilgili şeyler çıktı.Yani bu ölümden döndüm elimi biri tutup çekti gibi şeyler beynin binevi oyunu olduğu ortaya çıktı.Yani demek istediğim açıklandı bu konular.O yüzden pek bu konular üzerinde artık konuşulması bana garip geliyor.Saçma dediğimde,garip geliyor.Yani artık açıklandı o yüzden dedim ben saçmalık diye.Kabalık ettiysem özür dilerim.

Ölümden sonrası var mı yok mu bilmiyorum... Herkes belli dönemınden dunya hayatından kurtulmak ıcınden gecmıstır,kımılerı denemıs, kımlerı korkmustur ... Ama hepımızı durduran ölumden sonrası bılmedıgımız ıcındır ... Karanlık bır yol gorsek normal sokak arası gece o yolu kullanmayız ya da ınsanlar bılmedıgı hıc bır ıse gırsımez..

Ben şuna ınanıyorum bırılerı herseyı bılıyor ama soyledıklerınde cıddı bır kargasa olacagı ıcın gızlı tutuluyor .. Bunlar kımdır nerde yasarlar bılmıyorum ama bu kadar gelısme yasamıs bır dunyada bıze sadece kucuk ıpucları verıyorlar ...Gercegı bılenler de mecburen susuyorlar ...Belkı de gercek kurtulus ölumden sonrası ama bunu bılseydık herkez ıntıhar ederdı ...Ondan cogu sey gızlı tutuluyor bence...

Olabilir bana mantıklı geldi söyledikleriniz.

ebediyetnuru

Kayıtlı Üye
Ayni soruyu hz.aliye soruyor ateistin biri ;ya ali bukadar ibadet ediyorsun bukadar yalvarip yakariyorsun bu kadar eziyet ve cefa peki ya cennet yada cehhennem yoksa diye soruyor :hz.ali önce karşisindaki adama bakip şöyle cevap vermiş senin açindan olayi ele aldiğimizda ewt ben ibadet ediyorum allaha iman ettim bu uğurda çokta cefa çektim bu doğru cennet ve cehennem yoksa zaten hiç birşey elde etmeyeceğim ve dolayiyla seninde dediğin gibi yok olup gidecem ne bi kaybim olacak ne kazancim peki ama ya cennet ve cehennem var ise ve bunca imtihan gerçek iste ozaman söylermisin bana senin halin nice olur bugüne kadar hiç bir hazirlik yapmadiğin gibi bide allahi inkar etmekle kafir oldun ebedi cehennemi düşünebiliyormusun ebediyeti tassavur etmek ne kadar zor değilmi sevgili arkadaşlar şimdi gözünü kapatip ebediyyen yandiğinizi düşünmenizi istiyorum ve bir an olsun omanzarayi yaşamanizi istiyorum çok zor gerçekten yada bir çakmak yakip parmağinizi üzene koyup bakin bakalim vucudunuz ateşe nekadar dayanikli heleki cehennem azabi allah bizi öyle bir azaptan beri etsin .şimdi size soruyorum peki ya cennet ve cehennem var ise yoksa zaten bize hiç bişi olmayacak bazilarinin dediği gibi enerji olacaz yakit olacaz doğaya peki ya var ise ozaman o insanlar kendilerini cehhenemin odunu yapmaya hazir hissediyorlarmi? Biraz vicdanli olup bu sorumu o şekilde teşhis edin sizin cennete girmeniz yada cehenneme girmeniz benim zerre kadar yararima değil her insan kendisinden sorumludur ve hiç kimse kimsenin mezarina girmeyecek şu halde varmisiniz bu gerçeği yeni baştan bir daha tahlil etmeye geri dönüşü olmayan bu yolculuğun sonu ölüm olduğunu hepmiz biliyoruz ewt bize verilmiş belirli bir süre var bu süreyi küfür içinde zelil olarakmi geçirecez bi kaç gün dünya eğlencesi için yoksa allahin rizasini kazanmak için cabami sarf edecez şimdi yine vicdaniniza danişin ve diyinki ben şuan bu imtihanin neresindeyim gerçekten cennet ve cehennem var ise bana ne olacak????

Intihar konusunda allahin kessin hükmü şudur insan oğlu bir imtihan mecrasindadir tipki bir üniversite öğrenci adayinin ösym sinavina girmesi gibi bu sinava iyi hazirlanmiş bir öğrencinin kazanamayacaği hiçbir bölüm yoktur ama bir yil boyunca yatan ve hiçbir şekilde ders çalişmayan merak dahi etmeyen bir öğrencinin halini siz düşünün.dolayisiyla bu imtihan süresi bittiğinde hocanin isteğine göre sinavi terk ederseniz sorun yok ama sinavin tam ortasinda of sikildim be artik çikmak istiyorump diyip çikmanizin sonucu ne olduğunu hepiniz çok iyi biliyorsunuz o sinaviniz iptal edilecektir...yani demek istediğim allahin bu imtihan süresince insana belli bir zaman tayin etmiştir ister calişir ister çalişmaz bu konuda onu özgür birakmiştir ama o şekilde sen kendin bul kendin öğrende demeiştir haşa allah adaletsiz değildir çalişmasi için ona peygamberler ve kitaplarini hatta tarihi kalintilar birakmiştir yani kontrolu bundan sonra tamamen insana birakmiştir ya erken ölüp sinavini iptal edecek yani cehenneme gidecek yada sabredip sonunu daha iyi hazirlamak için mücadele edecek bu uğurla bir çok engelle karşilacakki bunlardan en büyüğü şeytandir sürekli fisildayacak kulağina sürekli vesveseler verecek sana çeşitli bahanelerle seni saptirmaya çalişacak bunlardan bazilari şunlardir aman boş ver birak zaten zamanin çok kilma birazdan kilarsin okuma oyun oyna şu kiza bak şu biraz daha yat hadi iç onu bi kereden bişi olmaz zaten uzun yillar yaşacaksin tövbe edersin ne olacak böylece imaninizi tamamen sizin elinizden alir ve taki seni külesi yapana kadar...veya o engeli görür görmez senden allaha siğinirim diyip yola devam edersin karar senin ve hala vaktin var ve hala tövbe kapilari sonuna kadar açik ve hala imtihan devam ediyor senin için....

hadesgod2011

Kayıtlı Üye
Herkes cennete gitmek ister ama...kimse ölmek istemez....
bu nasıl bir ikilemdir garip....ölüm kötü birsey olsa gerek orası kesin, cennete gideceğini bilmek bile ölümü güzel kılmıyor aslında... ölümün hediyesi cennet, cezası cehennem olması kendi içinde çelişiyor aslında... seçme tercihim olsa arafı seçerdim:) Çünkü her iki taraftada eminim sevmediğim kişiler olacak:)

animax

Kayıtlı Üye
ölümün kendisi kötü değil kötü olan kanı donduran sadece adıdır ölümü kötü olarak düşünen insanlar bir bilseler ki asıl şu an ölüdürler..... ölüm diriliştir ölüm ebedi hayata başlangıçtır sanma ki şu an yaşıyorsun asıl şu an ölüsün ve öldüğün gün dirileceksin gerçeği budur.
EBEDİYETNURU arkadaşım o kadar harika ve net bilgiler vermiş ki tebrik etmek istiyorum kendisini,nasıl olsa öteki hayat yoktur dilediğin gibi yaşa dilediğini yap iç yat uyu öldür eziyet et vs,,vs,, ya birde gerçekten öteki alem varsa ve bu hayatta artımızı eksimizi tokat gibi suratımıza vururlarsa o varılacak olan yer ne kötü bir yerdir diye tasfir edilen cehennem ateşine atılırsak ya halimiz nice olur....bence yol yakınken zararın neresinden dönülse o kardır derim

• Beğendim
Tepkiler: Ori

YasinLY

Kayıtlı Üye
Öldükten sonrası yok ise, öldükten öncesi neden var değil mi ?

thaliasenem

Kayıtlı Üye

Zîrâ anlatılır ki, bir zaman melek-ül-mevt,
Süleymân Peygamber”i eylemişti ziyâret.

Bir kimse var idi ki orada olanlardan,
Melek, onun yüzüne dikkatle baktı bir an.

Hazreti Azrâil”in, ona böyle dikkatle,
Bakması, çok korkuttu o kimseyi gâyetle.

Melek-ül mevt gidince, düşünüp bunu biraz,
Hazreti Süleymân’a bu işi eyledi arz.

Dedi: “Ey Nebiyyallah, emredin de rüzgâra,
Götürsün beni hemen çok uzak bir diyâra.

Zîrâ bu gün çok korktum hazreti Azrâil’den.
Çok uzağa gidip de, kurtulayım elinden.”

Süleymân Peygamberin emriyle rüzgâr dahî,
Hindistan”a götürdü acele o kimseyi.

Bir miktâr zaman geçti, ölüm meleği yine,
Süleymân Peygamberin geldi ziyâretine.

Peygamber sordu ona: “Ey Azrâil, ne için,
Yüzüne, dikkatle ve sert baktın o kişinin?”

Dedi: “Emir aldım ki, o kimsenin rûhunu,
Hindistan’da alayım, burada gördüm onu.

Sonra emir üzere, o memlekete vardım.
Onu orada görüp, rûhunu teslim aldım.”

hatırlıyorum bu hikayeyi.