Ölüm sonrası gerçekten var mı?

striker

Kayıtlı Üye
hemen her inancı taşıyan insanın ölüm ve ötesi hakkında nasıl karışık duygular ve merak içerisinde düşünleri oluyorsa benimde bir müslüman olarak ölüm ve ötsi her zaman soru işaretli bir konu olarak hayal dünyamda var olmuştur. nasıl ölürüz, ölüm anı geldiğinde azraili görecekmiyiz, son an denilen o an da nasıl bir dünya gözlemleyeceğiz ve nasıl duygular taşıyacağız gibi yüzlerce düşünce belli zamanlarda aklımı kurcalıyor.
tesadüfen vakıf olduğum astral seyehat olgusuna uzunca bir süre deneme yanılma ve test etme gibi ritüelleri kendimin geliştirdiği yöntemlerle ilerletince, yakın zamanda başıma gelen astral seyahtten de öte ölüm anını rüya benzeri bir şekilde yaşadım.
hayatım boyunca yaşadığım en güzel açıklanamayan mistik olay olarak, bu gördüklerim ve yaşadıklarım bende tatlı bir hatıra olarak kalacak.
kısaca bahsetmek istiyorum, yukarıda anlattığım neden ve nasıllar zinciri beynimde karmaşık bir düşünceye dönüştüğü bir günde, gerçekliği o kadar üst düzey olan rüya tarzı bir ölüm anı yaşadım. bu öyle anlatılmaz bir duygu ki, en çok düşündüğüm anneme veda edemeden gidişimin çaresizliği, geride bıraktığım, planlarım ve acil olan işlerimin hatta gün içerisinde asla iptal edemeyeceğim bir sürü durumu saniyeler içerisinde saatlere sığmayan düşünceleri değerlendirip, hepsini bir kenara atıp son bir kez annemi görmek onu duymak ona sarılmak sesimi duyurmak gibi çok alakasız düşünceler benliğime hakim oldu. düşünüyorumda, dünyada hiçbirşey anne ve babanın yerini asla tutmak bir yana onların varlığının yada etkilediği olayların zerresinin yerini bile alamaz.
bu yoğun duygusal olayların anında ruhumu derinliğine kadar hissedip dünyadan soyutlanıp başka fizik kuralları olan ve orada bulunan insanların içerisinde çevredekilerin başbakan gibi gördüğü çok değerli bir insan olarak karşılandım. egom tavan yapmış oranın fiziki kanunlarına göre benim bedenim ve kabiliyetim üst düzey özelliklerde, istediğim herşeyi gerek düşünce gücü gerekse uzuvlarımla anında değiştirebilen bir nevi süperkahraman oldum. o kadar çok değişik ve sayısız olayları ard arda isteyerek çeşit çeşit bıkmadan yaşayıp devam ettim. içim sevinç dolu, mutluluk denen şeyin daha byüğü daha güzeli olan kelimelerle ifade edemediğim bir duygu yoğunluğunu yaşıyordum. mükemmel bumuydu diyorum dünyada mükemmel denilen şeylerin hiçbiri bu yaşadıklarımın yanından bile geçemez, o kadar harika anlar zamanlar ve olaylar yaşıyordumki, inanırmısınız bilmiyorum ama ölmek denen şeyi o an yaşadığım boyutta düşünürken, dünyada bir insanın başına gelebilecek en mükemmel şey olarak adlandırdım.
teşekkür ediyorum.

gama

Kayıtlı Üye
Konuyla ilgili aşağıda bir kıssanın herkesin merak ettiği sorunun en isabetli cevabı olacağını düşündüm. daha önce belki yazılmıştır, tekrar ediyorsam mazur görün lütfen.

"Bir gün Hz. Ali Efendimiz, namaz kılmış giderken müşriklerden biriyle karşılaşır. Müşrik Hz. Ali Efendimize şöyle der:
“ Ya Ali! Şu sizin halinize bakıyorum da düşünüyorum. Ahiret var, insan bu dünyada yaptıklarından bir bir hesab verecek diye, namaz kılıyorsunuz, oruç tutuyorsunuz; Cennet var, Cehennem var diyorsunuz... Ben bunların hiç birine inanmıyorum. Hem aramızda ne fark var, sen de yaşıyorsun, ben de yaşıyorum. Sizin bu kadar çabanız nedir? Her gün vaktinde namaz kılacağım, oruç tutacağım diye bu kadar çaba niye?

Hz. Ali Efendimiz bütün bunları vakar ve sükunetle dinledikten sonra şu cevabı verir:
“ Ey koca kafir! Farzet ki, öldükten sonra dirilmek yok.( Var ya ) Bizim imanımız var. Farzet ki senin dediğin gibi dirilmek yok. Senin dediğin çıkarsa, o zaman ben bu yaptıklarımdan ne kaybederim. Namaz kılıyorum, dinimin emrini yerine getiriyorum, oruç tutuyorum. Bunlar benim kulluk vazifemdir. Bundan dünyada hiçbir zarar görmüyorum. Ahirette bir zararım olur mu, ne dersin?... Adam biraz düşündükten sonra, olmaz, dedi.
Oruç tutuyorum. Burada senin gözünde bir zarar görüyor musun? Hayır der. Zekat veriyorum, hem dinimin emrini yerine getiriyorum, hem de fakir, muhtaç insanlara yardım etmiş oluyorum. Bundan benim kaybım olur mu? Ne dersin? Kafir hayır, olmaz, der.
Ya Ahiret varsa! Burada yaptıklarından hesab varsa, imandan, namazdan, oruçtan, zekattan haktan, hukuktan, insan yaptığı işlediği her davranıştan hesaba çekilirse, ya bütün bunlar varsa! Ki var. O zaman ey koca kafir, o zaman senin halin nice olur?
Ömrünü puta tapmakla geçiren ihtiyar müşrik, uzun uzun, derin derin düşünmeye başlar... Ve Hz. Ali’nin önüne diz çökerek:
Ya Ali! Evet varsa der! Sizin dediğiniz gibiyse!...
Öldükten sonra yeniden dirilir, Allahın huzuruna çıkarsam o vakit benim halim nice olur? der ve derhal iman eder."

winelilac

Kayıtlı Üye
Sanki bu bir devir daim. Bir.daha yaşayacağız gibi. Ama bu allah ı reddetmek ise işler karışıyor .

imladaris

Kayıtlı Üye
Televizyonlarda, kitaplarda bol bol duyarız ölüp de geri gelen ve inanılmaz hikayeleri olanları. Bir adam ameliyat masasında ölür, uzun bir tünel görür, sonunda parlak bir ışık vardır ve yoğun bir güven ve sevgi duygusu hisseder.

Tıp dünyası geliştikçe ve teknoloji her geçen gün kaçınılmaz sondan daha çok insanı kurtardıkça bu tip hikayeleri daha sık duyar olduk. Ölüm noktasından dönen Amerikalı’ların % 18 gibi küçümsenemeyecek kısmı garip hikayeler ile dönüyor dünyaya. Bazısı ışıklar, bazısı alevler görüyor, kimi yukarı çekildiğini kimi ise aşağı doğru itildiğini belirtiyor. Bu deneyim ne şekilde olursa olsun geri gelen kişi için çok şey değişiyor. Ateistler camilere, kiliselere koşuyor, alkolikler iyileşiyor, hatta raporlara göre saldırgan kişilkler yardım derneklerine katılıyorlar.

Virginia Tıp Fakültesi’nden psikiyatrist Dr. Bruce Greyson profesyonel hayatının büyük bir kısmını bu araştırmaya harcamış. Dr. Bruce bu araştırmalara dayanarak şaşırtıcı bir şey söylüyor: “ Ölüm ötesi deneyimi yaşayanlar Allah’ın olduğunu düşünmüyorlar, onlar bunu biliyorlar.” Ayrıca Dr. Bruce bir çok insanında deli derler diye yaşadıkları deneyimleri kimseye anlatmadıklarını söylüyor.

1975 yılında Raymond Moody adında bir yazar “Yaşam sonrası yaşam” diye bir kitap yayınladı. Bu kitapta 150 kişiyle röportaj vardı. Bu 150 kişinin hepsi de ölüm sonrası deneyimi yaşamıştı. Deneyimler ilginç, ve birbirinden değişik olmasına rağmen Moody kitabında daha da ilginç olan varılan sonuçlardı. Kişilerin hepsinin deneyim sonrasında daha az materyalistik, daha fedakar ve sevgi dolu olduklarını keşfetmiş.

Bilimsel olarak da ölüm sonrası deneyimlerinde belirli araştırmalar yapılıyor ve sonuçlara varılıyor. Anoxia (Beyindeki oksijen yetersizliği) oluştuğunda beynin kendisini kapattığı ve ölmüş gibi yaptığı ya da beyinde salgılanan ketamine adlı güçlü bir hormonun bu durumda ortaya çıkmasıyla kişinin bazı görüntüler algıladığını ifade ediyorlar. Hatta bu hormon dışarıdan verildiğinde insanda “vücuttan çıkıp gitmiş gibi” bir etki yaratıyor. Yani tıbbi olarak bu deneyimlerde “ esrarengiz” bir durum yok. Bunlar bir çeşit illüzyon ve gerçek değiller.

Tıp her ne kadar böyle açıklamalarda bulunsa da, bu deneyimlerin sadece kimyasal bir durum olduğuna insanı ikna etmeye uğraşsa da işi çok zor. Çünkü hala ölüm sonrasında neler olduğunun cevabını veremiyorlar hatta bu konuda en ufak bir kanıtları bile yok. İnsanlar inançları çerçevesinde ölüm sonrasında bazı senaryolara inanıyor, bu inançlar ile bu derin bilinmezliğe bir anlam katmaya ve ondan korkmamaya çalışıyorlar. Ortada yaşanan bazı deneyimler var ve bu deneyimlerin sonuçları da daha iyi gibi gözüküyor.

Ölüm insanoğlunun anlayamayacağı kadar büyük bir olay. Kimbilir belki de sonrasını bilseydik yaşayamazdık. Kaçılamayacak bir durum olduğuna göre yapılacak en doğru davranış, onu en iyi şekilde karşılamak
alıntı

güzel yazı
küçük bi açıklamayla..

Ölümden sonra kabirde karanlık ve münker nekir sorularından başka bir şey yok
Ve yine hadislerde kişinin yaptığı amele göre kabir daralır ya da çok genişler
Sonrası ise hesap günü

(İslam İnancında Budur Olay)

BlackMan

Banlı Kullanıcı
her yaptıgımızın bır bedelı her dakıkamızın belkıde her sanıyemızın hesabının sorulcagı bır dunyada yasıyoruz ımtahan dunyası bugun barlara gıdıp zına yapanlar sarhos gezenler kul hakkı yıyenlerın adam oldurenlerın kısaca hayatı kotulukle gecmıs bı ınsanın hesabı sorulmucakmı sanıyorsunuz bu dunyada ıyı biçiçeksinki tarlanı öbür dünyada süresin her guzel seyın kotu tarafıda vardır ozellıkle isyan etmek gunahların en buyugudur dua ediyorum kabul olmuyor benım neden hayatım bole herkezın efenım parası var pulu var guzellıgı var belkıde sana cok para verılse yoldan cıkıcaktın gunah ıslıcektın guzellık verılse azıtıcaktın nevsine hakım olamıcaktın zina işlicektin allah kımıne bu dunyada kımıne obur dunyada verir o yuzden ısyan etmeyın 50 sene çilede çeksenız duada edıp kurtulamasanız sorunlarınızdan genede ısyan etmeyın ölüm sonrası olmasa ınsanlar neden ıyılık dedıgımız seyın pesınden gıdıp duruyorlar o zaman sorarım herkez gunah ıslesın adam oldursun dunyayı katletsın nasılsa ahiret yok ölüm ve sonrası yok neden bırılerı zengınken oburu fakır o zaman fakirin gunahı ne çile çekenın gozu gormeyenın bacagı sakat olanın dogustan zıhınsel engellı olanın gunahı ne hiç bir insanoglunun ayak basamadı yıldızları nasıl acıklar bılım adamları veya bıtmek bılmeyen sonsuz uzay boşlugunu nerden gelıyor tum bunlar yedın yıcekler nerden gelıyor su nerden gelıyor bugun ateistlire özenenlerin bir tanesı bana bır karınca yapsın ama ınanmadıkları allah gezegenlerı uzayı olekı dunyayı ve ıcındekı mılyarlarca canlıyı yaratmıştır ve gorevler vermıstır sen bugun 5 vakıt namazını kılcaksın cunkı o senın farzın yok ben kılamam ama ıyı ınsanım oruc tutmam zaten açların halınden anlarım gıbı seyler solemek olmaz demı acık acık kuranda sana yapıcaksın buyuruyor he iyi insan olman tabıkıde kotu deıl elbet ıyı ınsanlar mukafatını alıcaktır allah katında ama gorevlerın var yapmak zorundasın kısacası kuran okuyan bir insan ölüm ve sonrasının olup olmadın dusunmez bıle sadece bu dunyada neler yapmak zorunda nelerı yapmamalı nelerden uzak durmalı nasıl bır sekılde hayatını surdurmelıkı allahın sevgısını kazansın bunları dusunur ölüme ve sonrasına ınanmayan acıkca allahada ınanmayandır kapılar kıtlencek yanı uzerlerıne

CreedMG

Kayıtlı Üye
ölümden sonra yaşamak var mı? çok güzel bir soru öyle ki yıllardır her boş zamanımı bunun gibi güzel sorularla beynimi dolduruyorum düşünmeden duramıyorum vede en kötüsü cevap bulamıyorum galiba ölmeden bilemeyeceğiz hiçbirimiz ancak benim kendi inancıma göre ölümden sonra her şey bitiyor ve toprak oluyoruz yada petrol :)
ama öte yandan ölümden sonra bir cezalandırma sisteminin olması gerektiğini düşünüyorum en azından dünyada yaptıkları kötülüklerin cezasını çekmeyenler için bu olmalıdır

67890

Banlı Kullanıcı
ölüm denyimi yaşayan biriyim ışıklı tünel gerçektir:)orası sptayom denilen yerdi

artık inanmıyorum biliyorumki var

mystica

Kayıtlı Üye
İş
çalışmıyorum
Hayalet sesler diye bir filim vardı evp programı o filimden sonra sıkça karşıma çıktı denedim pc kamerasının mikrofonu ile ama sonuç alamadım belki filmi izler ve evp programını professional bir şekilde kullanırsan sonuç alır ve bizimle paylaşırsın zira ölüm insan oğlunun en büyük gizemi tibet ölüler kitabında reankarnasyondanbahsedilir fakat biz 3 din i bir arada yaşayan semavi dinlerin olduğu bir coğrafyada olduğumuzdan bu bize biraz yabancı yalnız şu da varki araştırmakda sakınca yoktur merak etmemiz kadar doğal hiç bir şey yok zira ölümsüz değiliz daha dün teyzemi toprağa verdik kanser hastası idi ama kanserden değil kan pıhtısından öldü iyileşme seyrinde idi demekki ölüm herkese çok ama çok yakın ne olacağımızı merak etmemiz bizim için bir ayıp değil inancını sorgulamak seni yada başkasını inancından etmez tam tersine inancını sağlamlaştırır zira ölümden sonrasının olmaması demek bir kaostur hiçlik sonzuz bir hiçlik benliğin yokluğu işte ölümünde ölümü bu olsa gerek..
!

prensess

Kayıtlı Üye
Merahab bak sana 10 yil once yanmis bir olay anlatacagim babamin is arkadasinin basina geldi.bu adamin karisi hamileydi ve dogum esnasinda oldu sonra bu kadini gomduler.bu kadin gomuldukten 1 hafta sonra kocainin ruyasina girdi ve gel mezari ac ben yasiorum der.bu ruyalari 3 veya 4gun surer sonra bu adam dayanamiyor gidiyor polis vesayre cagiriyor haber veriyor ve heb beraber mezarligin yanina gidiyorlar mezari acmaya.tabiki poliser musluman olmadiklari icin cok sacma gelmis bu durum.sonra mezari actiklarinda kadin icinden canli canli cikmis ama vucudu heb yanik.bu durumu goren bir kac polis ve ordaki bulunan insanlar bayginlik falan gecirmisler.bu kadini aldilar hastaneye goturdurler
sonra hastanede bu kadin dediki ben cocgumu emzirmeye geldim vede sizlere ibret olsun diye gonderildim demis.vucudunda yanik izleri var dedim ya kadin demis ki ben cok dedikodu giybet etigim icin beni yaktilar demis .tam 40 gun sonra yine olecegim demis.bu olayi duyan bir cok insan hastaneye akin etti bu kadini gormek icin ve yuzlerce kisi musluman oldu.

prensess

Kayıtlı Üye
Ister inan ister inanma kimseye yalan borcum yok .insanlara yalan yazacak anlatacak zamanim da yok.vede aynen bildigim bana soyledikleri gibi olayi buraya yazdim.
yazdiklarimda eksik vardir ama yalan yoktur abartida yoktur.

Vesselam

kadirciv

Banlı Kullanıcı
İş
Ãœniversite.
Sonsuz özgürlük olayına pek inanmıyorum çünkü insanoğlu sonsuz özgürlük olan bir yerde haşa tanrı olmak isteyecektir. Ya cennete öyle kibirli insanlar alınmayacak (ki ozaman işimiz yaş)

Requiem For A Dream

Kayıtlı Üye
Syn prensess anlattığınız hikayeye göz attım mantık hatası saçmalık geldi bana. Ölen kadın mezardan yanmış bi şekilde geri çıkıyor nereden çıkıyor cehennemdenmi geliyor o kadın saçma öldükten sonra 2. bi şansı hak edersen başka beden formunda geri gelirsin dünyaya tabi onuda hak edersen, şimdi buraya birşeyler yazardımda tepki almak istemem. Sevgi ve ışıkla kalın iyi forumlar

Korunmuş_SIR

Banlı Kullanıcı
Syn prensess anlattığınız hikayeye göz attım mantık hatası saçmalık geldi bana. Ölen kadın mezardan yanmış bi şekilde geri çıkıyor nereden çıkıyor cehennemdenmi geliyor o kadın saçma öldükten sonra 2. bi şansı hak edersen başka beden formunda geri gelirsin dünyaya tabi onuda hak edersen, şimdi buraya birşeyler yazardımda tepki almak istemem. Sevgi ve ışıkla kalın iyi forumlar

Kabir azabı denen bir durum vardır.O zuhur etmiştir.

prensess

Kayıtlı Üye
Aynen kabir azabinin zuhur ettigini bizde dusunduk rekiem vor a dream kardesim sana gore sacmalik olabilir.ama ben yasanmis bir olaydan soz ettim.durum boyle zuhur etmis.bana anlatilanlari bende sizlerle paylastim.ha sizlere sacma gelmis yada yalan gelmis o sizin sorununuz benim deyil.hem soyledigimde yanlislik olsa bile bu yinede benim sucum deyil demin de dedigim gibi sadece bana anlatilani sizlerle paylastim.

Vesselam

likable21

Banlı Kullanıcı
ölenler toprakta bir enerji bitiyor ve bitiyor gerisi yok cennet cehennem yok bence
Hz. Ali’ye (r.a), birisi geldi. Adam, öldükten sonra tekrar dirilmeyi, ahiretteki hesabı, cenneti ve cehennemi inkar ediyordu. Hz. Ali’ye,

“Ya Ali, siz müslümanlar ölüme ve ölüm ötesine inanıyorsunuz; biz ise inanmıyoruz. Siz cehennemden kurtulmak, cennete girmek için bir sürü ibadet ediyor, mal harcıyor, zahmete giriyorsunuz. Bu zahmete değer mi? Hem ölümden sonra tekrar dirilmenin olacağı ne malum?” diye sordu.

Hz. Ali (r.a) adamı sükünetle dinledi, sonra ona şu cevabı verdi:

“Evet, ölümden sonra dirilmek, hesaba çekilmek, cennete veya cehenneme girmek, ya senin dediğin gibi yoktur; ya da bizim dediğimiz gibi vardır. Önce senin dediğinin doğru olduğunu düşünelim. Ölümden sonra ahiret hayatı yoksa seninle biz aynı durumdayız. Sana da yok bize de yok. Bu arada bizim Yüce Allah için kıldığımız namazların, yaptığımız ibadetlerin, hayır ve iyiliklerin, güzel ahlakın, verdiğimiz zekat ve sadakaların bize bir zararı olmaz. Ama ya ahiret varsa; bizim dediğimiz doğru çıkarsa, senin halin nice olur?”diye sordu. Adam, biraz durdu, düşündü ve sonra,

“Vallahi, her iki durumda da siz kazançlısınız, ahiret, cennet ve cehennem varsa vay bizim halimize! Yolunu öğret, ben de Müslüman olacağım.” Dedi ve Müslüman oldu,kulluk yoluna adım attı, emniyet dairesine girdi. Alıntı

67890

Banlı Kullanıcı
bence kabirde sembolik bir anlatım.
tekamül açısından bakarsak din tekamülünü tamamlamamış ruhsal uyanışa geçmemiş bir insana bu şekilde anlatılması normal.
kabir bana göre bedeni temsil ediyor.
ve yanmanın vijdan azabı olduğunu düşünüyorum.
ölüm ötesi deneyimi yaşayanların hiç biri kabir azabından bahsetmez
bende bir deneyim yaşadım.insan kendisi yaşayıncada daha farklı düşünüyor.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Her rüyanın bir uyanışı varsa hayatın da uyanışı ölümdür.