Ölüm sonrası gerçekten var mı?

R

Riddick

Bilimde bir şey vardır. Bir doğrunun yanlış olduğu ispatlanana kadar, o doğru olarak kabul edilir. Biraz karışık oldu. Umarım anlatabilmişimdir. Dini açıdan ölümden sonra kesin bir açıklama varken. Bilim daha bu konuda tam bir açıklama yapamadı. ( Ben kendimce inançlı biri olarak bu konuda İslam dinini baz almayı doğru buluyorum.)

fear3

Kayıtlı Üye
Yok artık cennet ve cehennem yok diyorlar,kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim bile cennet ve cehhenemden bahsediyor lütfen yapmayın şirk koşmayın.

can-dan

Kayıtlı Üye
Kur'an'ı Anlayamayız Anlayışı-EN BÜYÜK ENGELDİR-

Kur'an'ı anlayamayız anlayışı/önyargısı, Kur'anı anlamanın önündeki en büyük engellerden biridir. Kur'an a karşı, böyle bir anlayışa sahip olmaktan daha büyük bir yanlış olamaz. Adeta, Kur' anın bütün işlevini sıfıra indirgeyen, insanla Kur'an arasındaki bütün ilişkileri koparan, aklı donduran ve Kur'an ı anlaşılmamaya mahkum eden bu anlayış değişmedikçe Kur'an'ı anlamak mümkün olmayacaktır.

Kur'an'ın anlaşılır ve açık bir kitap olduğunu söyleyen Allaha rağmen, "biz bu kitabı anlayamayız" düşüncesine sahip olanlar, bilinçsizce Allah'a iftira etmektedirler. Allah, kendisine bu tür iftirada bulunanları zalim olarak nitelendirmektedir: "Allah'a karşı yalan uyduranlardan daha zalim kim“. Kur'an kendisinin açık ve anlaşılır bir kitap olduğunu şu ayetlerle açıklamaktadır:

فَإِنَّمَا يَسَّرْنَاهُ بِلِسَانِكَ لِتُبَشِّرَ بِهِ الْمُتَّقِينَ وَتُنذِرَ بِهِ قَوْمًا لُدًّا (97)

"Biz bu Kur'an'ı Allah'a karşı gelmekten sakınanları müjdelemen ve inatçı milleti uyarman için senin dilinde indirerek kolaylaştırdık" (19 Meryem-97)

وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْاٰنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ(17)

"Andolsun ki Kur'an'ı öğüt olsun diye kolaylaştırdık* Öğüt alan yokmudur?' (54 Kamer -17)

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ (2)

"Biz onu anlayasınız diye, Arapça bir Kur'an olarak indirdik" (12 Yusuf- 2)

وَقَالَ الَّذِينَ لاَ يَعْلَمُونَ لَوْلاَ يُكَلِّمُنَا اللَّهُ اَوْ تَأْتِينَاۤ اٰيَةٌ كَذٰلِكَ قَالَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ مِثْلَ قَوْلِهِمْ تَشَابَهَتْ قُلُوبُهُمْ قَدْ بَيَّنَّا اْلاٰيَاتِ لِقَوْمٍ يُوقِنُونَ (118)

Bilmeyenler dediler ki: Allah bizimle konuşmalı ya da bize bir ayet (mucize) gelmeli değil miydi? Onlardan öncekiler de işte tıpkı onların dediklerini demişlerdi. Kalpleri (akılları) nasıl da birbirine benzedi? Gerçekleri iyice bilmek isteyenlere ayetleri apaçık gösterdik. " (2 Bakara - 118).

وَلَقَدْ صَرَّفْنَا فِي هَذَا الْقُرْآنِ لِلنَّاسِ مِنْ كُلِّ مَثَلٍ وَكَانَ الْإِنسَانُ أَكْثَرَ شَيْءٍ جَدَلًا (54)

"Andolsun ki Biz bu Kur'an'da türlü türlü örneği gösterip açıkladık. İnsan amma da çok tartışıyor" (18 Kehf - 54).

وَكَذَلِكَ أَنزَلْنَاهُ آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ وَأَنَّ اللَّهَ يَهْدِي مَنْ يُرِيدُ (16)

"İşte böylece Kuran'ı apaçık ayetler, olarak indirdik. Allah, şüphesiz, dilediğini doğru yola eriştirir'' (22 Hac - 16).

وَلَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَيْكُمْ آيَاتٍ مُبَيِّنَاتٍ وَمَثَلًا مِنْ الَّذِينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ وَمَوْعِظَةً لِلْمُتَّقِينَ (34)

"Andolsun ki biz size açık açık bildiren âyetler, sizden önce yaşayıp gitmiş olanlardan örnekler ve takvaya ulaşmış kimseler için öğütler indirdik." (24 Nur-34).

وَلَقَدْ اَنْزَلْنَاۤ اِلَيْكَ اٰيَاتٍ بَيِّنَاتٍ وَمَا يَكْفُرُ بِهَاۤ اِلاَّ الْفَاسِقُونَ (99)

"Andolsun ki, sana apaçık ayetler indirdik. Onları sadece yoldan çıkmışlar inkar eder"
(2 Bakara - 99)

الر كِتَابٌ أُحْكِمَتْ آيَاتُهُ ثُمَّ فُصِّلَتْ مِنْ لَدُنْ حَكِيمٍ خَبِيرٍ (1)

"Elif lam, ra. Bu bir kitap'tır ki, hikmet sahibi, herşeyden haberi olan Allah tarafından ayetleri kesin kılınmış sonra da uzun uzadıya açıklanmıştır" (11 Hud - 1)

"Bu indirip, hükümlerini kesinleştirdiğimiz suredir. Öğüt alasınız diye onda apaçık ayetler indirdik"(24 Nur - 1).

"Doğrusu bu Kur'an sana ve ümmetine bir öğüttür, ondan sorumlu tutulacaksınız"(Zuhruf-44).

"Biz o Kur'an'ı senin dilinle kolaylaştırdık ki düşünüp öğüt alsınlar"(44 Duhan - 58).

"Böylece ayetleri uzan uzadıya açıklıyoruz ki, suçluların. yolu belli olsan"(6 Enam - 55)

"îşte Rabbinin doğru yolu budur. Biz öğüt alanlar için ayetleri geniş geniş açıkladık"(6 En'am 126)

"Elif, Lâm, Râ. Bunlar kitabın ve apaçık bir Kur'ân'ın âyetleridir. ' (15 Hîcr - 1).

"Andolsun biz gerçekleri açıklayan ayetler indirdik. Allah dilediğini doğru yola iletir"(24Nur-46).
Alıntı

SametALDEMİR

Kayıtlı Üye
geçenlerde omuduğum bir kitaptada bu konuya değinilmişti fransız yazar J,Cristophe Grange olması gerekiyor Şeytan Yemini olmalı kitabın adı ölum sonrası deneyimlere deginiyordu tavsiye ederim bir bakın bu ölum sonrası deneyimler pozitif ve negatif yönlu olabılıyor ne alaka dıyorsanız söyle her ölen illa beyaz ışık görmuyor tam tersi durumlarda var şeytanı gormek gibi bu konuyu evde q klavyede daha açıklayıcı yazarak yardımcı olucam f klavyede yazamıyorum ;)

blacklord

Kayıtlı Üye
cennet ve cehennem insanları yönlendirmek korkutmak ve aldatmak için uydurulmuş birer yalandır,cennetten toprak satmalar,cennetten huriler vermek,olmayan cehennem masallerıyla insanları kandırmak bunların süregelen emperyalizmidir,insanların nasıl hristiyan yada müslüman yapıldığını biliyoruz kılıç zoruyla gelen islam,hristyanlık insanları bu konoda aydınlatamaz allahmıdır,yeohyamıdır her ne ifritse insanları cehenneme sürükleyen bunlar ve bu dinlerdir evet ortaçağı cehenneme çevirenler bu sahte dinlerdi islam nerede hakimse orası gerici cahil ve cehennemdir dinsizlik nerde yaygınsa orası bilim medeniyet ve cennettir.

Yazı büyüklüğünü gerekenden büyük göstermek yasaktır. !!

cennet ve cehennem sadece masaldan ibaret olduğuna inanırım varmı daha ötesi
yemezler artık bu masalları

Öktem

Kayıtlı Üye
sonrasını bilseydik, tapınaktan çıkmazdınız.

(bazı yanlış kavrayacak kişiler muhterem diyim ben, onlar için;

tapınak= cami, sinagog, kilise, havra, ev, dükkan, igloo, geniş çöl, boş arsa,)

herkes Allaha tapıyosa yada herneye tapıyorsa tapınılan mekanda tapınaktır. kelimelere fazla takılmayın önemli olan ima edilendir.

BeLiaL

Banlı Kullanıcı
İş
öğrenci
Sevgili Blacklord çok güzel iki yorum girmişsiniz sizi repe boğacagım.

güneşdeniz

Kayıtlı Üye
bu sorunun cevabını ölmeden bilemicez hiçbir zaman... inançlara göre de cevabı değişir bizler henüz hayattayken. yaşayıp görelim.

Yadesu

Kayıtlı Üye
Bende ölüm ötesıne ınanıyorum.Ama Cehennem ve Cennet olacak kendı vıcdanımız.Ateşe gırmıycez ama vıcdanımız ateş gıbı yanacak.Ben ınsan öldürmüş müslüman gördüm ve Afrıka gıdıpde kendısıne çocukları yedırıp ıçırmeyı borç gören hırıstıyanıda gördüm.Bence Allahın adalet terazısıne bırakalım.

blacklord

Kayıtlı Üye
Bir tanrı düşünün arkadaşlarım kendine inanmayanları cehennemle cezalandıracağını söylüyor ama kendine inananları cennette ödüllendireceğini, koyunlarına 4-5 huri vereceğini, şarap ırmakları, saraylar, köşkler vereceğini iddia ediyor. Bir de kendinin adil ve merhametli olduğunu vurguluyor peki siz tanrı olsaydınız kendinize inanmayanları cezalandırcağınızı inananları ödüllendireceğinizi söyleyip ben merhametliyim der miydiniz?

:) Bir de Allahın herkese rızık verdiğini bunun için şükretmek gerektiğini söylersiniz Afrikada insanlar açlıktan ölüyorsa bence kendinizden utanmalısınız çünkü yalan söylüyorsunuz arkadaşlar.

damned

Kayıtlı Üye
Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecek gibi ahiret için çalışmalıyız

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Ölüm sonrasını ölmeden bilemeyiz. O yüzden bir yorum yapamayacağım. Ama inandığım dine ve yaşadığım hayata göre var olduğunu biliyorum. Rüyalarda bile ikinci bir hayatı yaşıyorsam, öldükten sonra da üçüncü hayatı yaşayabilirim.

fthbl

Kayıtlı Üye
Bir tanrı düşünün arkadaşlarım kendine inanmayanları cehennemle cezalandıracağını söylüyor ama kendine inananları cennette ödüllendireceğini, koyunlarına 4-5 huri vereceğini, şarap ırmakları, saraylar, köşkler vereceğini iddia ediyor. Bir de kendinin adil ve merhametli olduğunu vurguluyor peki siz tanrı olsaydınız kendinize inanmayanları cezalandırcağınızı inananları ödüllendireceğinizi söyleyip ben merhametliyim der miydiniz?

:) Bir de Allahın herkese rızık verdiğini bunun için şükretmek gerektiğini söylersiniz Afrikada insanlar açlıktan ölüyorsa bence kendinizden utanmalısınız çünkü yalan söylüyorsunuz arkadaşlar.

Nihayet derecede âdil, merhametkâr, raiyet-perver, muktedir, intizam-perver, müşfik bir melikin memleketi, hem bu derece göz önünde âsâr-ı terakkiyat ve kemâlât gösteren bir memleket, senin vehminin gösterdiği sûrette olamaz.
Bediüzzaman

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Ölümden sonrası var demek de yok demek de aynıdır.
İkisi de asılsız bir varsayımdan ibarettir.
Ölümden sonra birşey olup olmadığını,
ancak ölünce bilebiliriz.

Yok demek biraz korkutucu gelse de;
ben pekde birşey olduğunu sanmıyorum öte alemde.

la79

Kayıtlı Üye
"Cennet ve cehennem" vardir.Huriler muriler vs. yanliz hepsi hikayedir! Dogrusu Cennete Huzur ve sonsuz özgürlük vardir ama cehnnemde ise aci cile ve keder mevcut! Bazen Cenneti anliyabilmek icin cehenemden gecmemiz gerekebilir.Kimi kendisinin cehennme ait oldugunu düsünür ve onu kazanmak icin calisir kimi ise cennete gidebilmek icin mücadele verir.Dogru ve yanlis? Iyi ve Kötü ? Tek tanri Allah ve Seytan ? Karar sizin! Yalniz kisa bir hatirlatma yapmak istiyorum,bakiniz özelikle son kismini dikkatlice okuyunuz:

ÖLÜM NEDİR ?

Ölüm”, rûhun bedene olan bağlılığının,
Sona ermesi olup, vukû bulur ansızın.

Ölüm”, kulun bir hâlden bir hâle dönmesidir.
Bir evden, başka eve “Göç etmesi” demektir.

Zîrâ buyuruyor ki Rabbimiz bir âyette:
“Her bir canlı, ölümü tadacaktır elbette.”

Bir şeyi tatmak ise, “Hayat”la mümkün olur.
Öyleyse kul ölmekle, yok olmaz, hayat bulur.

Ölüm” ile, bu hayat sona eriyorsa da,
Başka “Hayat” başlıyor bu sefer de mezarda.

Âhiret”e nazaran, bu dünyâ bir “Hayâl”dir.
Âhiret asıl olup, dünyâ, gölge gibidir.

Kabir”, âhiret ile dünyâ arasındadır.
Âhirete, dünyâdan hem daha da yakındır.

İşte bu yüzdendir ki “Kabir”deki o hayat,
Daha âşikâr olup, asıldır ve hakîkat.

Herkesin bir “Ecel”i, ölüm zamânı vardır.
O vakit, ne ileri, ne de geri alınır.

Bir insanın, dünyâda rızkı biterse eğer,
Eceli gelmiştir ki, rûhunu teslim eder.

Ve ansızın terk edip evlâdını, malını,
Hazret-i Azrâil”e teslim eder canını.

Nerede, ne vakitte ve hangi memlekette,
Öleceği bellidir her insanın elbette.

Doğu”da öleceği takdîr olduysa eğer,
O, muhakkak o yere gider ve vefât eder.

Zîrâ anlatılır ki, bir zaman melek-ül-mevt,
Süleymân Peygamber”i eylemişti ziyâret.

Bir kimse var idi ki orada olanlardan,
Melek, onun yüzüne dikkatle baktı bir an.

Hazreti Azrâil”in, ona böyle dikkatle,
Bakması, çok korkuttu o kimseyi gâyetle.

Melek-ül mevt gidince, düşünüp bunu biraz,
Hazreti Süleymân’a bu işi eyledi arz.

Dedi: “Ey Nebiyyallah, emredin de rüzgâra,
Götürsün beni hemen çok uzak bir diyâra.

Zîrâ bu gün çok korktum hazreti Azrâil’den.
Çok uzağa gidip de, kurtulayım elinden.”

Süleymân Peygamberin emriyle rüzgâr dahî,
Hindistan”a götürdü acele o kimseyi.

Bir miktâr zaman geçti, ölüm meleği yine,
Süleymân Peygamberin geldi ziyâretine.

Peygamber sordu ona: “Ey Azrâil, ne için,
Yüzüne, dikkatle ve sert baktın o kişinin?”

Dedi: “Emir aldım ki, o kimsenin rûhunu,
Hindistan’da alayım, burada gördüm onu.

Sonra emir üzere, o memlekete vardım.
Onu orada görüp, rûhunu teslim aldım.”
Çok güzel bir yazı paylaşımınız için teşekkür ederim bunu mesnevide okumuştum ama şiirle bir başka güzel olmuş

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sadece ölünce emin olabiliriz ama ben dinen inanıyorum.