Şizoit Kişilik Bozukluğu

logii

Kayıtlı Üye
Şizoit Kişilik Bozukluğu

Sosyal ilişkilere karşı ilgisizlik, soğukluk ve duygusuzluk

Nedir?

Şizoid kişilik bozukluğu sosyal ilişkilere karşı ilgisizlik, soğukluk ve duygusuzluk olarak ifade edilebilir. Bu hastalık ergenliğin başında duygusal ve sosyal olarak kişinin başkaları ile iletişim kuramaması ile kendini göstermeye başlar. Bu kişiler günlük hayatta normal insanlar gibi yaşamlarını sürdürebilirler ama başkaları ile anlamlı ilişkiler kuramazlar. Bütün hayatları boyunca yalnız yaşarlar, sürekli hayal kurarlar ve çoğunlukla hayvanlara aşırı bağlanma gösterirler. Başka insanların tahammül edemediği ve yalnız olmalarını gerektiren işlerde çalışabilirler. Tartışmalı olmakla birlikte bazı araştırmalar Şizoid kişilik bozukluğunun şizofreni başlangıcı olabileceği öne sürülmüştür. Şizoid kişiliği Şizofreniden ayrıran en önemli etken, bu kişilerin gerçek ile bağlantılarının kopmamış olmasıdır.

Bu kişiler direk olarak kışkırtıldıkları zaman bile öfkelerini yansıtmakta zorlanırlar. Çoğunlukla önemli yaşam sorunlarına yada negative olaylara tepki vermezler ve pasif bir tavır gösterirler.

Şizoid kişiler bireyselliğe, yalnızlığa ve kendi başına olmaya değer veren kişilerdir. Kendi duygularını inceleme konusunda hiç bir arzuları yoktur. Başkalarından farklı olduklarını algılamalarına rağmen bu konuda her hangi bir rahatsızlık hissetmezler. Bu kişiler başkalarından nefret etmezler sadece çevrelerinde insan olmadan daha rahat olduklarına inanırlar.

Araştırmalar bu kişilerin evlenebildiklerini ve değer verdikleri insanlar olmadığında kendilerini kaybolmuş hissettiklerini göstermektedir. Fakat bu kişiler çevrelerinde olduğu zaman bu sefer de kendilerini baskı altında hissederler. Dolayısıyla Şizoid kişiler fazla yakınlık aramayan ve duygusal ilişki istemeyen insanlar ile daha rahat hissederler. Diğer bir deyimle bu kişiler için evlilik ev arkadaşı edinmek gibi bir anlam taşır. Eğer özel bir ilişki geliştirmezler ise çoğunlukla kardeşleri yada başka akrabaları ile fazla yakınlık kurmadan yaşarlar.

Belirtiler

1. Güçlü duygular yaşamazlar
2. Arkadaşlık ilişkisi kurmayı istemez yada zevk almaz
3. İnsanlarla iletişim gerektiren bütün sosyal aktivitelerden kaçar
4. Başka insanlara yabancılaşma yada duygusal olarak soğukluk
5. Hiç bir arkadaşı yoktur
6. Övgü yada eleştiriye karşı hiç tepki vermez
7. Soğuk ve umursamaz davranır
8. Duygularında hemen hemen hiç değişim olmaz

Tedavi

Bu hastalığa sahip kişiler çok ender olarak tedaviye gelirler. Her hangi bir insan ile iletişim kurmayı istemedikleri için terapi oldukça problemli olabilir. Bu nedenle bir psikolog yada psikiyatrist ile yapılan bireysel terapinin pek başarılı olmadığı ortaya konmuştur. Zorlayıcı olmayan bir destek grubunun yalnızlık duygularını iyileştirmede ve insanlar ile ilişkiye girme korkusunun aşılmasında daha faydalı olduğu görülmüştür.

Bireysel terapinin başarılı olabilmesi için uzun zamanlı güven ilişkisinin oluşturulması gerekir ve ancak bu şekilde terapist hastanın ilişkiler konusunda ki gerçekçi olmayan inançlarını değiştirmesine yardımcı olabilir. Terapist ile iletişim geliştikçe kişi başkaları ile olan ilişkilerine yeni bir bakış getirmeye başlayabilir.

İş, ev yada aile bireylerinden birinin kaybı kişinin ciddi hastalıklar geliştirmesine yol açabilir. Bu hastalarda ilaç kullanımı önerilmez, fakat kısa zamanlı tedavilerde aşırı depresyon ile alakalı semptomların giderilmesinde kullanılabilir.

XXIV

Kayıtlı Üye
şizoidler genelde sessizdirler bu yüzden belli bi süre sonra cümle kurmada zorlanabilirler cok sakin gibi göründükleri icin katatoniklerle karıstırılabilirler, konusmayı gerekli buldukları zamanlarda kısa cevaplarla karsısındakileri savururlar.Onlar icin önemli olan cok fazla sey yoktur hayatta coğu kaynakda gündelik olaylara tepkisiz kaldıkları yazar ama yanlıstır bircok seyi ruhlarındaki durgunluk engel olmaktadır.Duyguları da düşünceleri de sadece içlerinde yasarlar..

Belirtiler

1. Güçlü duygular yasarlar ama dısarı yansıt(a)mazlar.
2. Arkadaşlık ilişkisi kurmayı istemez (genelde anlamsız iliskiler yerine gercek yalnızlığın tadına bakmak ister.) yada zevk almaz..
3. İnsanlarla iletişim gerektiren bütün sosyal aktivitelerden kaçar..
4. Başka insanlara yabancılaşma yada duygusal olarak soğukluk (baska insanlarla yabancılasma yasıyabilir ama kendi ic savasıyla mesguldur kendisiyle iletişimsizlik yasar.)
5. En fazla bi kac arkadası vardır.
6. Övgü yada eleştiriye karşı hiç tepki ver(e)mez
7. Soğuk ve umursamaz davranır
8. Duygularında normal bi insanınkinden daha fazla değisim meydana gelir ama bunu davranıslarına yansıtmaz.

Midnite

Kayıtlı Üye
Yenii duydum özellikler tutuyor ama bundanda rahatsız olmadım açıkçası

ahmet255

Kayıtlı Üye
bir çok kriter uyuyo % 80gibi :D ama her tarafta selamım (çok nazmın geçtigi adam var ama az arkdaşım var ) var ama negatif olaylarada çok aşırı tepki verrim geriye kalan kısımlar uyuyor kriterlere.

salça

Kayıtlı Üye
İş
TEACHER
Bu kişiliğe sahip insanllar lütfen evlenmesinler.

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Şizoidler sevgiden, sevmekten korkarlar. Birini sevince kendi kimliklerini kaybedeceklerine inanırlar.

Necromancer

Kayıtlı Üye
Bu kişiliğe sahip insanllar lütfen evlenmesinler.
Bu yorumu okuduktan sonra aşırı sinirlendim.Lütfen evlenmesinler de ne demek oluyor?Ne zamandan beri başkaları hakkında kolayca yazı yazabiliyorsun?Öyle evlenmesinler demek kolay.Sizin empati ile ilgili
araştırmalar yapmanızın gerektiğini düşünüyorum...
:ban:

((ex))

Banlı Kullanıcı
:eek:fftopic:Bu halimden hiç memnun değilim.. herkesten kendimi farklı görüyorum, insanlarla iletişimden kaçıyorum, fazla dışarıya çıkmıyorum yalnız kalmayı tercih ediyorum..bazen haklı olduğum durumlarda kendimi ifade edemiyorum ağzım kilitleniyor tek kelime bile edemiyorum..edemedğim zamanda içimde fırtınalar kopuyu ağalamak istesemde ağlayamıyorum..neden ben böyleyim diye kendimle çok kavga ederim, isyan ederim..bu yüzden hiç mutlu değilim..:( :(

((ex))

Banlı Kullanıcı
Normalde bu durumumu kimseye anlatmam kendimi zayıf göstermek istemediğimden belki..psikolokla bile konuşmak istemiyorum çünkü beni anlamadıklarını düşünüyorum..bencilce davranıyorum belki ama öyle düşünüyorum..

Necromancer

Kayıtlı Üye
Sevgili Nilgün bence sizin böyle bir sorununuz yok aslına bakarsanız her insan ergenlik döneminde buna benzer şeyler yaşar.Bende yaşıyorum.Gelip geçicidir kendinizi üzmenize gerek yok.Parapsikolojik ve paranormal araştırma yapmanız ne güzel ama fazla kendinizi yormamanız gerek.Bu tür şeyler geçicidir hayatın akışına bırakın kendinizi rahatlayın umursamayın başkalarının sizi görmek istediği gibi davranmak zorunda değilsiniz.Nasıl hissediyorsanız öyle yaşayın...:)

((ex))

Banlı Kullanıcı
İnşallah dediğiniz gibidir.. ama ben kendimi bildim bileli hep böyleyim..küçükkende böyleydim sonradan olan bişey değildir..

Necromancer

Kayıtlı Üye
Bu kadar olumsuz düşünmeyin bende sizin anlattığınız türden bir takım olumsuzluklar yaşıyorum ama hepsini aşacağız Allah' ın izniyle...:Angel_anim:

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Bu belirtilerden hepimizde olabilir; ancak herkes şizoid değildir elbette. Tam da bu noktada bir derecelendirme yapılır. Önemli olan belirtilerin sayısı değildir; sizin bu belirtileri hangi dereceyle taşıdığınızdır. Eğer kendinizden çok rahatsız oluyorsanız bir psikolog ile görüşmenizi öneririm.