Melek arşivi-En büyük melek kütüp hanesi[ melekler hakkında geniş bilgi ]

satelcom

Banlı Kullanıcı
İslam inancı meleklerin iradelerinin olmadığını kabul eder fakat benim görüşüme göre iradesiz meleklerin yanısıra iradeli meleklerin de olduğudur.
Bir varlık ancak iradeli ise isyan edebilir. Hem düşmüş melekleri kabul eder hem de onların iradesiz olduğunu kabul edersek, yaratıcının onları kendine isyan etmek üzere programladığı gibi saçma bir sonuç çıkar. :D:D
Düşmüş melek diye bir şey yoktur.Kuranda belirtildiği gibi meleklerin hepsi Allah'ın(c.c.) emri altındadır.Cinler ve ifritler nasıl kendilerini bazen ruh diye yutturuyorsa bazende düşmüş melek,demon,mısır tanrısı diye yutturuyor.

bahamut78

Kayıtlı Üye
Benim anlamadığım şu; "Melekler Allah'a isyan etmezler, Allah'ın emrinden çıkmazlar, asla günah işlemezler hangi iş için yaratılmış iseler o işi yaparlar. "Onlar, üstlerindeki Rablerinden korkarlar ve kendilerine ne emrolunursa onu yaparlar" (en-Nahl 16/50)". Eğer böyle ise düşmüş melekler neden düştü? Ayrıca Hz.Adem'e secde etmeyen şeytan nasıl isyan etti? Bunları anlamadım gitti...

Buradaki bilgilerin İslamla alakası yoktur.Kabala ve Tevrat'tan yararlanılarak hazırlanmış bilgilerdir.İslamda düşmüş melekte yoktur,İblis cinlerdendi.

Meleklere, 'Adem'e secde edin!,' dediğimiz zaman hepsi secde ettiler; yalnız İblis hariç. Rabb'inin emrine karşı geldiği için cinlerden oldu. Beni bırakıp onu ve soyunu mu dostlar ediniyorsunuz? Oysa onlar, sizin düşmanlarınızdır. Zalimler için bu ne kötü bir değişmedir.
(Kehf/50)