Banshee's ( Ölüm Çığlığı Atan Periler)

logii

Kayıtlı Üye
Banshee's ( Ölüm Çığlığı Atan Periler)

Birkaç gündür bir konuyla ilgili araştırma yaparken rastladım onlarla ilgili efsanelere ve hikayelere..

Banshee bir Irlanda efsanesi aslında. İskoçya, Avusturalya, ve Amerika'ya da yayılmış bu inanç ama aslında çıkış noktası Irlanda. Ve diğer ülkelere de Irlandalıların göçleri sebebiyle yayılmış..

Banshee'ler Irlanda inançlarında var olan, ölüm haberi veren periler aslında.. Haklarında yazılan ilk yazılar 8.yy'dan kalma..

Banshee'lerin geceleri yakında ölecek kişinin odasının penceresi altında çığlıklar atarak ağlardığı duyulurmuş.. Kimse görmezmiş bu varlıkları. Sadece sesi duyulduğu zaman bilinirmiş ki o evden biri ölecek. Aynı anda birkaç Banshee'nin çığlık attığı duyulursa , bu, ölecek olan kişinin öenmli bir kişi olacağına işaret edermiş..

Hala ürkütücü mü? Okumaya devam edin..
Banshee'ler aslında saf Irlanda kanı taşıyan ailelerin koruyucu perileriymiş. Ait oldukları aileleri çok sever, birinin öleceğini hissettikleri zaman yas tutmaya, ağıtlar yakmaya başlarlarmış.
Banshee'leri gören çok azmış. Tüm bu insanların söylediği ortak şey ise uzun boylu, zayıf bir kadın görüntüsünde olduğu, saçlarının ayaklarına kadar uzandığı, ve yeşil giysi üzerine gri bir kapşonlu pelerin giydiği imiş.. Banshee'lerin gözleri hep kıpkırmızıymış ağlamaktan..

Bana çok ilginç geldi bu inanış..
Aslında gece yarısı birden atılan tiz çığlıklar, ağlama sesleri ve hıçkırıklar duymak çok ürkütücü geliyor, üstelik ölümü haber veriyorlar.. Ama bir yandan da o ağıtları aslında çok sevdikleri biri için yaktıkları, korumakla yükümlü oldukları ailelere sevgiyle bağlandıkları ve aslında üzüntüden ağladıkları düşünülünce çok naif, çok saf bir sevgi varlığı gibi geliyor insana Banshee'ler..
Ha unutmadan, bazı hikayelerde de Banshee'lerin ağlayıp haykırarak aileye birinin öleceğini haber vermelerinin sebebinin aslında o aileyi haberdar etmek, ölüm acısının birden onları şoka uğratmaması için onları buna hazırlamak olduğundan bahsediliyor..

Hatta hala Irlanda'nın bazı ufak kasaba ve köylerinde duyulduğu, varlığını sürdürdüğü söylenirmiş kulaktan kulağa..

zayice

Kayıtlı Üye
Çok ilginç bir paylaşım olmuş...

yohauns

Kayıtlı Üye
gerçekten ilginç ama sevgileri belkide sandığımızdan çok daha fazla bu da bulundukları aileye sağdık olduklarını gösterir. teşekkürler

-yohauns

vampir

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci - Klasik Filoloji
Tüm bu insanların söylediği ortak şey ise uzun boylu, zayıf bir kadın görüntüsünde olduğu, saçlarının ayaklarına kadar uzandığı, ve yeşil giysi üzerine gri bir kapşonlu pelerin giydiği imiş.. Banshee'lerin gözleri hep kıpkırmızıymış ağlamaktan..

İlginç geldi bana olduça bu. Çünkü bir gece bu tarifte bir kadın gördüm. Yalnız gözleri zümrüt yeşili idi. Giydiği pelerin odamın karanlığında gittikçe siyaha karışıyordu. Kalçama bir şey sapladı, canım çok yandı ve birden kollarını açtı bağırmaya başladı.O sesi hala hatırlıyorum ve çok tizdi.

Sydonay

Kayıtlı Üye
İş
EÄŸitimci
Sn. logii paylaşım için sağolun. Yazınız oldukça ilginç ve güzel. Okurken bana Kelt ve İrlanda mitlerinde yer alan ölümün ve savaşın üçlü tanrıçası Morrigu'yu hatırlattı Banshee'ler bir yönleriyle. Mitlerle ilgilenen arkadaşlar bilirler Morrigu da savaşta ölecek kimselerin kıyafetlerini yıkarken görünür su kıyısında ve askerlere ölümü önceden bildirir bu şekilde. Yoğunlukla acımasız bir tanrıça olmasına rağmen bir gün sevgilisi olan bir yarı tanrının kıyafetlerini yıkarken görünür ve ağlamaktadır. Sevgilisinin Morrigu'nun bildirdiği gibi savaşta öldürülmesi üzerine de bir kuzgun formunda sevgilisinin cesedinin omzuna - ya da kimi anlatışlara göre göğsüne - konar ve çığlıklar atarak ağlar. Banshee'leri okurken Morrigu tanrıça inanışıyla aynı yerlerden çıktığını fark etmem ve ilişki kurmam üzerine paylaşmak istedim.

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Frances Marion Crawford, Ölü Gülüş'te (The Death Smile) banshee'lerden bahsetmiş sanırım.

seiza

Kayıtlı Üye
GÜzelmiş.Ama dünya dışı varlıklarla alakasını anlayamadın?

Seçilmiş

Kayıtlı Üye
Banada çok ilginç geldi . Hem olabilir hem de olamaz gibi arasında kaldım :D

kodi

Kayıtlı Üye
Ravenloft serisinin Soth kitaplarında da varlar, her ne kadar orijinal efsaneden biraz uzak olsalar da... Çok güzel bir paylaşım, teşekkürler :)

Sistem X

Banlı Kullanıcı
efsane deyip geçmeyin .. eğer bir şey efsaneyse mutlaka gerçektir ama biz görmemişizdir belki de göremyeceğiz ama bu olmadığı yaşamadığı anlamına gelmez .. efsaneler ne kadar uçuk kaçık olsa da inanırım hepsine ben .. bu da gerçektir mutlaka .

BANSHEEE .... geliyorum senin ölümüne eşlik etmeye ... BANSHHEEE ...

AronArcher

Banlı Kullanıcı
İlginç geldi bana olduça bu. Çünkü bir gece bu tarifte bir kadın gördüm. Yalnız gözleri zümrüt yeşili idi. Giydiği pelerin odamın karanlığında gittikçe siyaha karışıyordu. Kalçama bir şey sapladı, canım çok yandı ve birden kollarını açtı bağırmaya başladı.O sesi hala hatırlıyorum ve çok tizdi.

Sn.Vampir aglamaktan kipkirmizidir kaninizda İrlanda kani var mi?

Matisse

Banlı Kullanıcı
Aklima bizim Baykuşlar geldi yaziyi okuyunca..