Bazı Pagan Ayin ve Ritüelleri için Temsil Hazırlama

Ninsun

Kayıtlı Üye
Aktaracağım şey bir ayin ya da ritüel değil ama bu ikisiyle yakından alakalı. Pagan tanrıları insanî özelliklere sahiptir ve genellikle evde bu tanrı/ça/ların küçük temsilleri olur, o temsiller özel bir yere yerleştirilir, yerleştirildiği yer ve heykel kutsanır ve ona küçük sunular sunulur. Bu sunular; sütkaymağı, ekmek parçası, şeker, çiçek, bozukpara... olabilir, bunlar kültürden kültüre değişiklik gösterebilirler. O, sizin tanrınızın, tanrıçanızın ya da perinizin temsilidir.

Konuyu çok da fazla dağıtmayayım, bilmiyorum Türkiye'de okült malzemeler satan dükkanlar var mı, varsa bile bütçeyi altüst etmesi kuvvetle muhtemeldir. Evde temsil hazırlamanın çeşitli yolları vardır :

Mesela bir tanesi, gazete kâğıdını rulo yaparak, bu rulonun içini karılmış alçı ile doldurmaktır. Alçı donduğunda, bir sütun alçınız olur ve bu alçıyı yontarak şekillendirirsiniz ki benim ortaokul yıllarımdan kalma bir heykelciğim vardı:

evtanras.jpg

iyiprofil.jpg

ndeniyi.jpg

İşte bu... Çok badireler atlattık onunla, ama sonunda o da zamana yenildi.

Yontma işi zor geliyorsa, hamurlara yönelebilirsiniz.

Kâğıt Hamuru :

Malzemeler :

* Kâğıt
* Nişasta
* Ağaç tutkalı

Bu işlem için, gazete kâğıdı biçilmiş kaftandır desem yeridir. Kâğıtları boylamasına, şeritler halinde yırtın. Önceden kaynatmış olduğunuz suyu, yırtmış olduğunuz kâğıtların üzerine ilâve edin ve bu karışımı 2-3 gün kadar bekletin. Geçen 2-3 günün ardından kâğıtları sıkmak suretiyle suyunu süzün ve suyunu süzmüş olduğunuz kâğıtları ufak parçalar haline getirin. Akabinde nişasta ve suyu muhallebi kıvamına getirin ve pişirin. Piştiği zaman kâğıtları bu muhallebiyle karıştırıp içine biraz da ağaç tutkalı ekleyin ve hamurunuzu yoğurup şekillendirin.

Süs Hamuru :

Malzemeler :

* 2 birim tuz
* 2/3 birim su
* 1 birim nişasta
* 1 birim su

Tuz ve suyu karıştırıp ateşte pişiriniz daha sonra bir birim suyu, bir birim nişasta ile eritip, tuz ve su karışımına ilave ediniz. Ardından karışım elle toparlanabilir kıvama gelene kadar yoğurunuz. Şayet hamurunuz istediğiniz ölçüde esnek değilse, yoğurma işlemi sırasında hamurunuza damla damla su ilave ediniz.

Tuz Seramiği :

Malzemeler :

* 2 birim un
* 1 birim tuz veya şap
* Alabildiği kadar su (göz kararınca)
* Renk vermek için toz boya (gerek duyarsanız)

Bütün bu malzemeleri bir kapta karıştırarak, hamur kıvamına getiriniz.

Macun :

Malzemeler :

* 1 birim tuz
* 1/2 birim dantel kolası
* 2/3 birim su

Kolayı ateşe dayanıklı bir kapta su ile eritiniz, içine tuz ilave ediniz ve yavaş yavaş karıştırarak pişiriniz.

Bu arada, güneşe çıkarıp da kurutmayın derim, çatlar çünkü. Karanlık, kuru, serin bir yerde kurutun 2-3 gün kadar.

"Afiyet olsun" diyesim geliyor...
:sifone:
Maalesef diğerleriyle ilgili örnek fotoğrafım yok, yaptığım pek çok şey uzun zaman önce aramızdan ayrıldı... Yenisini yaparsam eklerim...

Kolay gelsin

Kaynak : İş-eğitimi ders notlarım, Nuh Nebî'den kalma...
Derleyen: Ninsun

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık. majisyen arkadaşlara bu tür uygulamaları önemle tavsiye ediyorum. maddenin gücü çok önemlidir. bende özellikle mısır tasvirlerini yıllardır kullanırım. buda çok güzel olmuş

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ben bu işler için bazı ahşap türleri ve alçı kullanıyorum. Ayrıca alçıdan yapılan (putperestlikle karıştırılmasın sakın) bazı tılsımlı objelere DNA eklenebiliyor. Yine bu objelerin güneş veya ay gibi unsurlarla etkileşimi de önemli olabiliyor. Bu sizin majikal gücünüze, ölçümlendirmeye ve hissiyatınıza bağlıdır. Bu tür uygulamalarda varlıksal değil, kişisel yetiler ön planda olmalıdır bana göre. Zira o objedeki majikal değerleri, tılsımları aktif hale getirebilmek için şarj eden sizsiniz. Güzel paylaşım, gerekli bir konu. Teşekkürler.

Ninsun

Kayıtlı Üye
Ben bu işler için bazı ahşap türleri ve alçı kullanıyorum. Ayrıca alçıdan yapılan (putperestlikle karıştırılmasın sakın) bazı tılsımlı objelere DNA eklenebiliyor. Yine bu objelerin güneş veya ay gibi unsurlarla etkileşimi de önemli olabiliyor. Bu sizin majikal gücünüze, ölçümlendirmeye ve hissiyatınıza bağlıdır. Bu tür uygulamalarda varlıksal değil, kişisel yetiler ön planda olmalıdır bana göre. Zira o objedeki majikal değerleri, tılsımları aktif hale getirebilmek için şarj eden sizsiniz. Güzel paylaşım, gerekli bir konu. Teşekkürler.

DNA eklemek mi? Karışımın içine tükrük, kan, saç teli ilave etmek gibi mi yani? Rica ederim.

ya çok teşekkürler bunu arıyordum tam:)
Rica ederim, işine yaramasına çok sevindim :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Evet özellikle kan ama harca karıştırırak değil. Daha farklı methodlarla.