Senoiler (Rüya Kabilesi)

Pocahontas

Kayıtlı Üye
"Malezya'nın balta girmemiş ormanlarında yaşayan Senoiler,araştırmacıların düşüncelerine göre , ruhsal sağlıklarını ,sahip oldukları rüya kültürüne borçlular.

Dünyanın her yerinde görülen ruhsal bozukluklar ,Senoi yerlilerinde kesinlikle görülmemektedirler. Bedensel sağlıkları ise ,kendileriyle hemen hemen aynı şartlarda yaşayan diğer kabilelere göre çok daha iyidir;örneğin sıtma hastalığına onlarda hiç rastlanmaz.Yuzyıllardır hiç bir cinayetin işlenmediği, hırsızlığın olmadığı bu toplumda insanlar barış, işbirliği,kardeşlik ,huzur ve mutluluk içinde yaşamaktadırlar. Bu insanların nevroz ve psikozlara karşı doğal bir bağışıkları vardır.

Bizler biliyoruz ki , sevgi, yardımseverlik ve barış duygusu içinde yaşayanlar,ilahi kanunlar gereği en yüksek korunma içindedirler. Bunun ne şekilde sağlanacağı idareci planların organizasyonudur. Senoilere, diğer kabileler hic saldırmazlar büyülü bir güce sahip olduklarını düşünüp çekinirler.

Senoilere göre eğer rüyanızda tehlikeler içindeyseniz, dönün ve onunla yüzleşin.Eğer rüyanızda size zevk sunuluyorsa , durmayın kabul edin.Eğer biri size bir şey öğretiyorsa , onu dinleyin.

Etnoloji ve psikoloji dallarında Amerika'nın önde gelen bilim adamlarından biri olan Dr.Kilton Stewart yıllarca Senoilerle birlikte yasamıştır.Ona göre bu halk öyle gariptir ki ; sanki yabancı bir gezegenden gelmiş veya en azından yabancı bir gezegenden gelen bir haberci tarafından çok derin bir sekilde etkilenmişlerdir. Senoileri diğer kültürlerden ayıran özellik ;rüya kültürleridir. Bütün dünyaya örnek oluşturacak bir pratik rüya psikolojisi geliştirmişlerdir.

Senoilerin toplam nüfusu 12.000 olarak tahmin ediliyor ve esrarengiz biçimde bu sayı aynı kalmakta devam ediyor.Geniş bir alana dağılmış bir vaziyette,dağların otluklarında, küçük gruplar halinde yaşıyorlar.Bu otlukları temizliyerek tarla haline getiriyorlar ve bir kac yıl sonra toprağın verimi kaybolunca baska yere göçüyorlar. Senoiler günde ortalama 2 saatten fazla calışmıyorlar ve her 5 yılda da göç edip yeni yerdeki yasamlarını kuruyorlar.
Senoi kabilesinin günlük işleri arasında en önemli olanı görülmüş rüyaların değerlendirilmesidir.

Her çekirdek aile bir tür rüya kliniği oluşturur ve klinik her sabah kahvaltıda yeniden açılır.Orada herkese gördüğü rüya sorulur.
Aralarında genelde şöyle bir sohbet geçer:
"sen ne gördün bakalım ufaklık" diye sorar yaşlılardan birisi.
"Korkunç bir şeydi.Otların arasında gidiyordum,aniden karşımda bir kaplan belirdi"
"Ne heyecanlı,sonra ne oldu?"diye sorar yaşlı.
"Korktum.Mümkün olduğu kadar hızlı bir sekilde kaçtım .Kaplan beni kovalıyordu. Tam beni yakalayacağı sırada şansım varmış ki uyandım..."

Yaşlı Senoi cevap verir:
"Hımm.fena değil.Fakat daha iyi olabilirdi.Bildiğin gibi rüya kaplanı gerçek bir kaplan değildir.Sana hiç bir sey yapamaz.Eger onunla tekrar karşılasacak olursan, bu söylediklerimi düşün.O zaman kıpırdamadan dur.Korkuya kapılma,onun uzerine doğru yürü.Ve hala korkun geçmemişse bizi cağır,biz onu hep birlikte kovarız.Korkuyu yenersen kaplanı da yenersin.O zaman bir daha rüyalarına girmez,en azından bir düşman olarak girmez.

Bu Senoi rüya tekniğinin ana kuralıdır:Bir düşman karşısında, bir korku karşısında hiç bir zaman geri çekilmemek.Daima karşı koymak! Düşman karşı konulmaz ise yardım çağırmak ve yardım gelene kadar dayanmak.Rüya düşmanını öldürürsen o senin arkadaşın ve yardımcın olarak tekrar dirilir.

Simdi de Senoilerin kabus türünden bir rüyayı nasıl yorumladiklarına bir bakalım:

Bir çocuk ,bizlere pek yabancı olmayan"boşluğa kayma ve ya düşme rüyası" gördüğünü söylediği zaman ona şoyle denir:
"Mukemmel, bu görülebilecek en güzel rüyalardan biridir!"
Fakat çocuk itiraz eder:
"Bu mükemmel değildi,dehşet vericiydi.Düştüm, düştüm ve sonra yere çarpınca uyandım.."
Çocuğa tekrar bir düşüş rüyası gördüğü takdirde ne yapması gerektiği anlatılır.
"Bu tür rüyalar fevkalade imkanlar sağlarlar.Bir kere orada derinliğin iyi ruhları vardır.Onlar aşağıda seni beklerler ve yere yumuşak bir şekilde inmeni sağlarlar.Onlar seni tanımak,sana imparatorluklarını göstermek ve sana hediyeler vermek isterler.Fakat sen bambaşka bir şey de yapabilirsin. Bu düşüşten,süzülme uçuşuna geçebilirsin, sanki uçan bir sincap veya uçan bir kurbağa gibi;yapacağın tek şey çok uzaklara doğru süzülmektir, nereye istersen."

Bu ise ,bir Senoi çocuğuna aşılanan ikinci ana düşünce oluyor:Bir ruyanın negatif yanını pozitife çevirmek ve zevkli hale getirmek.
Senoi rüya manipulasyonunun üçüncü ana kuralına geldik.Bunun amacı ,rüya görenin yaratıcılığını geliştirmek ve aynı zamanda topluluk ile olan bağlarını kuvvetlendirmektir. Kişiden,rüyaları aracılığıyla sadece hatıralar değil,başkalarıyla paylaşabileceği hediyeler istenir.Geceden gündüze getirilebilecek ve arkadaşlarla paylaşılabilecek bir hediye ne olabilir?Bu bir şiir veya şarkı,bir dans,bir dizayn,bir resim,bir fikir ya da bir problemin çözümü olabilir.

Senoi yaşantısı ilkeldir.Onlar için herşey bir ruha sahiptir.Bir Senoi için ,rüyasında bir varlıkla karşılastığında bunun gercek bir ruh varlığı mı yoksa kendi tahayyül gücünün yarattığı bir şekil olduğunun hiç bir önemi yoktur.Önemli olan,onun bu karşılaşmada ne yapacağıdır.
Rüya gören ile rüya varlığı arasında yakın bir bağlantı oluşursa,o zaman rüya gören kişi, onun "rehberi" olmasını ister.Her Senoinin rehberi(leri) vardır.Fakat bu rüya rehberleri, rüya görene göre üstün sayılmazlar, aksine onların çocukları olarak nitelendirilir.

Toplantı odasında rüya görüşmelerinde rüya hediyeleri sunulur,görüşler belirtilir ve eleştiriler yapılır.Çalışma grupları oluştururlar. Bunlar herhangi bir rüya objesini ele alırlar ve gün boyu bunu gerçekleştirmek için çalışırlar.

Tekrar bir rüya kuralına dönelim:
Bir rüya düşmanı karşısnda hiç bir zaman geri çekilmek,aksine onunla savaşmak ve eğer gerekli ise onu öldürmek çocukların bu duygu ile yetiştirilmeleri sakıncali değil midir? Bu onların gündüzleri de saldırgan bir tutum içine girmelerine neden olmaz mı?
Senoiler bilir ki,düşmanca veya tehdit edici bir rüya figuru,örneğin, kötü niyetli kaplan,genellikle rüya görenin kendi korkusu ve kendi saldırganlığından kaynaklanan bir yaratıktır.Bu nedenle,rüya düşmanını yenmek demek,kendini yenmek ve iç dünyasında korku ve saldırganlık düğümlerini çözmek demektir.

Normal şartlarda batıli insanın rüya hayatı değişmezken, bir Senoi bunu geliştirir ve bu öğretim çok sistematik bir şekilde devam eder.İlk olarak çocuk nesneler ve hayvanlar üzerinde kontrol kazanmayı öğrenir, sonra bunlarla aynı seviyede olduğunu hissettiği şekiller ve en son olarak da otoriter şahıslar ve Tanrılar gelir. Bu ,başka şifa öğretilerinde ve C.C.Jung'un analitik psikolojisinde gelişmenin hedefi olan kişilik'te amaçlandığı gibi,ruhsal güçlerin uyum surecidir.

Yaptıkları araştırmalar sonucunda Senoi halkını tanımış olan arastırmacılar, literetürde, Senoiden daha barışsever ve demokratik bir başka halkın tanınmadığı görüşünde hemfikirdirler.

Kaynak: Uykudaki Bilgelik Rüyalar

Oddie

Kayıtlı Üye
paylaşım için teşekkürler

moskov

Kayıtlı Üye
wouv çok ilginçmiş gerçekten. ve yaşamlarıda ne kadar güzel savaş yok cinayet yok inanılmazda anlayışlılar ve pozitifler...