Öleceklerini hisseden insanlar!

ziruzeber

Kayıtlı Üye
İş
editör
Pravda gazetesinde yer alan habere göre William Green, Stefan Goldstein ve Alex Moss adlı doktorlar, bazı insanların, ölümlerine kısa süre kala bunu hissettiklerine yönelik iddiaları araştırdı. Gazete, Sergiev Posad kentinden Grigoriy Doronin adlı bir kişinin "O akşam eşim işten eve geldi ve 'Çok yorgunum. Kim bilir belki de bu dünyayı terke edeceğim' dedi. İkinci gün bir trafik kazası geçirdik. Ben kurtuldum ama o öldü" şeklindeki anlattıklarına da yer verdi.

Gazetelerde çıkan bazı ölümlü kazalardan sonra kurban yakınlarının "Daha dün ölümden söz etmişti. Sanki hissetmiş", ya da ani kalp krizi sonucu ölen kimi kişilerin yakınlarının "Bütün işlerini yoluna koymuştu. Herkesi arayıp konuşmuştu. Sanki vedalaşmıştı" şeklindeki açıklamalarını toplayan üç doktor, daha sonra geniş kapsamlı bir araştırma başlattılar.

Hastanelere gelen ani ölüm vakalarında ölen kişilerin yakınlarıyla görüşüp, hastanın profilini ve son aylardaki davranışlarındaki değişimi ortaya çıkaran üç doktor, sonunda tüm kayıtları bir raporda toplayıp, bu kişilerde, ölüm tarihine yakın dönemde gelişen ortak durumları belirlediler.

Nihai raporda "Ölüm tarihine yakın günlerde bunu hissetmiş gibi algılanan kişilerde, spesifik bir psikolojik durum söz konusu. Ortak davranış biçimi, işlerini yola koymak ve melankolik bir ruh hali şeklinde özetlenebilir" denildi.

Kaynak: Pravda Gazetesi 07.03.2006

Bu garip melankoli durumu "merkezi sinir sistemini, mutlak sona hazırlayan hormonsal bir değişiklik" olarak açıklayan üç doktor, bir süre önce Polonyalı fizik uzmanı Janusz Slawinsky'nin ortaya attığı tezi hatırlattılar. Buna göre ölmek üzere olan bir organizmanın her hücresi belli bir anda, ani bir radyoaktif dalga yayıyor.
Dr. Stefan Goldstein'a göre ise "garip melankolik durumu yaratan hormonsal değişim ile bu radyoaktif dalga birbirine bağlı". Ancak bu konuya açıklık getirebilmek için yıllar sürecek araştırmalar şart.

makine22

Banlı Kullanıcı
Ozaman demmekki bedenemiz bütünüyle kadere bağlı ve
geleceği görebiliyoruz fakat hatırlayamıyor olabiliriz.
veya sadece bilinç altımıza kayıt yapıyordur.

ve şunu beyan etmek istiyorum biz akşam uyurken berki
kaderimizi yazıyoruz ve rüyayı hatırladığımızda dejavu gerçekleşiyor.
ve dejavu olan kişilerde genel de aaa ! bunu rüyamda görmüştüm diyor.
bu durumu bende yaşıyorum benim düşüncem bu keşke tartışma bölümü
olsa süper olurmuş.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Hisseden insanlar tanıdım. Hissettikleri zaman hırçınlaşıyorlar. Belki de yaşamak istedikleri yarım kaldı diyedir bu hırçınlık. Benimkisi ise heyecandan ibaret olurdu.

Eleman

Kayıtlı Üye
İş
Tasarim ve El Sanatları
Bana ilginç gelense şu olmuştur. Bilemiyorum hiç bir yakınınız öldü mü ama babam hasta yatağında ölmeden önce, odanın tavanına, köşelere, saate falan bakıyordu. Birşeyler gördüğünü düşünüyorum açıkçası. Bu olay son 48 saatte özellikle yoğunlaşmıştı. Ayrıca kişinin öldükten sonraki yüz ifadesi de çok ilginç bir konu bence. Bazı ölmüş insanların yüzüne bakıldığında acıyı, kiminde ise mutluluğu açık ve net bir şekilde görebildiğimi düşünüyorum. Bunu yaşayan varmı acaba? Babamın yüzündeki ifade, "oh bee öldükte kurtulduk, merak etmeyin dostlar gayet iyiyim, halimden memnunum" gibi bir yüz ifadesiydi hiç unutamıyorum.

dexter

Elit Üye
Bana ilginç gelense şu olmuştur. Bilemiyorum hiç bir yakınınız öldü mü ama babam hasta yatağında ölmeden önce, odanın tavanına, köşelere, saate falan bakıyordu. Birşeyler gördüğünü düşünüyorum açıkçası. Bu olay son 48 saatte özellikle yoğunlaşmıştı. Ayrıca kişinin öldükten sonraki yüz ifadesi de çok ilginç bir konu bence. Bazı ölmüş insanların yüzüne bakıldığında acıyı, kiminde ise mutluluğu açık ve net bir şekilde görebildiğimi düşünüyorum. Bunu yaşayan varmı acaba? Babamın yüzündeki ifade, "oh bee öldükte kurtulduk, merak etmeyin dostlar gayet iyiyim, halimden memnunum" gibi bir yüz ifadesiydi hiç unutamıyorum.

Hasta yatağında yatan amcamda aynı durum söz konusuydu. Ölüm anında bir şeyin yukardan gelerek yanına yaklaşıtığını izlemişti gözleriyle, bunu hepimize hissettirmişti. O an görülüyordur belkide.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bilimin hatası herşeyi açıklayabileceğini sanıyor herşey bilimle açıklanamaz
psikolojik durummuş ne alaka :)
bazı insanlar öleceğini hissedebiliyor bu çok net ortada
ve ölen insanların yukarı bakma meselesinde dini kaynakları araştırmıştım
insanı gök kapıları diye tarif edilen yerlere götürücek bir yollar açılırmış ruh o yoldan gidermiş
ama çok ışıltılı birşeymiş ve ölen kişi o an hayretler içinde o güzelliğe bakarmış der kaynaklar
ben buna inanıyorum orda birşeyler oluyor ama ne ölünce görücez
inş olabildiğince geç görürüz :D

GABRIELL1

Kayıtlı Üye

hiç bir yakınım ölmedi ama apartmanımızda ölenler oldu.Bir karı koca vardı.Hanımı 90larda amcada 100ün başındaydı.Teyze yıllardır deneysel bir ilaç kullanıyordu en uzun yaşayan kişiydi o deney grubunda , öldüğünde sanki nur inmiş gibi tebessümlüydü yüzü ,yıkarnırken görmüştüm mutlu ve huzurluydu , eşi o kadar çok seviyorduki adam üçüncü günde öldü onu görmedim.
Yan komşumuz öldüğünde ev de öldü bu arada ,apartmandaki kadınlar hazırladı.Ben görmedim ama hepsinin yüzünde uçuklar ,çıbanlar çıktı.Çok korkutucuymuş yüz ifadesi.
Hazır olmakla ve bu dünya da yapmak istediklerini yapıp ,yapamadığınla alakalı bir durum bence.Yüzlerine yansıyor.

GabrielAngel

Kayıtlı Üye
Ozaman demmekki bedenemiz bütünüyle kadere bağlı ve
geleceği görebiliyoruz fakat hatırlayamıyor olabiliriz.
veya sadece bilinç altımıza kayıt yapıyordur.

ve şunu beyan etmek istiyorum biz akşam uyurken berki
kaderimizi yazıyoruz ve rüyayı hatırladığımızda dejavu gerçekleşiyor.
ve dejavu olan kişilerde genel de aaa ! bunu rüyamda görmüştüm diyor.
bu durumu bende yaşıyorum benim düşüncem bu keşke tartışma bölümü
olsa süper olurmuş.
aynen öyle bana çok oluyor rüyamda birşey görüyorum bağzısı o gün bağzısı 1 hafta 1 ay kimisi yıllar sonra gerçekleşiyor bir anda o an aklıma geliyor aaa bu anı rüyamda görmüştüm diyiyorum ve bu olayı çok yaşadım gerçekten rüyamda gördüklerim gerçekleşiyor birisi 5yıl sonra olmuştu ve gerçek oldu.

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Hasta yatağında yatan amcamda aynı durum söz konusuydu. Ölüm anında bir şeyin yukardan gelerek yanına yaklaşıtığını izlemişti gözleriyle, bunu hepimize hissettirmişti. O an görülüyordur belkide.

Ölen insanların son anlarda yukarı bakmalarının nedeni gök kapısına uzanan bir merdiven görmeleridir. Merdivense yakuttandı sanıyorum. Ama Azrail a.s iyi insanlara güzel görünürmüş o da olabilir.

Gülmelerinin sebebi ise cennetteki dereceleri gösterilirmiş bazılarına tabi oda mutlu olur derecesini görünce.

MartıJonathan

Kayıtlı Üye
Bir akrabamız "Bu gece beni almaya gelecekler yarın da meclisim olacak." demişti. Ve o gece 2 civarında ölmüştü, öyle sağlık sorunları falan da yoktu.

AJA

Elit Üye
Öleceğini hisseden insanlar çok var evet.Duyduğumuz yada şahit olduğumuz.Hayvanlardan da öleceğini hissedip sessiz ve yanlız kalabilecekleri bir köşeye çekildikleri biliniyor örneğin filler .Kedilerinde evi terkettiğini duymuştum.

albus

Kayıtlı Üye
Babamın rahmetli yakın arkadaşı öleceğini hissedip tabutta fotoğraf çektirmiş.
Fotoğraf hala albümde.
Çok ürkütücü, tabuttan doğru el sallıyor ve bayağı bayağı eski bir foto.

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Milli Takım Sporcusu (Eskrim) , Müzisyen
Bende bu duruma benzer bir durum çok oluyor .
Mesela 1 hafta önce olucak şeyi rüyamda görüyorum ama tam hatırlamıyorum tabii rüya kimin umrunda .
O olayı yaşadıktan sonra diyorum ben bunu ydaha önce gçrmüştüm rüyamda diye .
Bu olay bilime göre belki başka bişey ama ben her insanın ayrı bir gücünün olduğuna inanırım sadece bu gücü ortaya çıkarmak için o özelliğin gelişmesi gerektiğine inanırım.
Mesela bağzı bilgilere göre rüyalarında istediğini yaratabilen insanlar astral seyhate geçebilirlermiş , böyle bir durum söz konusu bunun bir adı vardı ama unuttum .
İstediğini yaratabilenler dediğim rüya olduğunun farkına varıp rüyasını kontrol edebilen insanlar kastım bu yani .
Bende de işte önceden görme durumu söz konusu ah bide hangisi olucak onu bilsem :D

walker16

Kayıtlı Üye
Şimdi arkadaşlar ben de kendi babamın ölümünden önce bizzat yaşadıklarımı izin verirseniz aktarmak isterim.
Bundan 5-6 yıl önceydi.Rahmetli babam,bir kaç yıldır benim evimde kalıyordu.Sağlığı gayet yerindeydi.kendi başına dışarı çıkar gezinir gelirdi.Bir gece saat 1 civarıdı hepimiz yeni yatmıştık.Az sonra daire kapısının yumruklandığı ve açılmaya çalışıldığı gürültüsüyle uyandım.Kapıya koştum baktım babam.
"Ne oldu baba?dedim"
"aç kapıyı evime gideceğim,dedi"
"Nasıl evine,burası senin evin başka nereye gideceksin dedim?"
"Burası benim geçici evim aç, mezarıma gideceğim!"
Neyse aldım onu bir yere oturttum,ikna ettim yerine yatırdım ben de yattım.Sabah henüz olmuştum ki tok bir şey yere düştü.Gidip baksam,babam yere düşmüş yerde çırpınıyor.Hemen kolonya,su derken biraz kendine geldi.Biraz sonra,daha önce filmlerde görmüş olduğum gibi son nefesini vermeye başlamıştı.Birden gözlerini tavana dikti.Oraya bakmaya başladı.Sonra hani çok sevdiğiniz birini ummadığınız anda,karşınızda görür de sevinirsiniz ya,gözlerinde ve böyle bir mutluluk belirdi ve bu dünyadan göçtü.Hayatımda hiç unutamadığım bu olayı sizlerle paylaşmak istedim.

yare-i yarim

Moderator
İş
Öleceğini hisseden insanlar çok var evet.Duyduğumuz yada şahit olduğumuz.Hayvanlardan da öleceğini hissedip sessiz ve yanlız kalabilecekleri bir köşeye çekildikleri biliniyor örneğin filler .Kedilerinde evi terkettiğini duymuştum.

Kediler nankördür onlar ölmedende evi terkeder :D
sokakta bir yavru kedi alıp beslemiştim büyüdü terketti bizi 1 sene sonra başka biryerde görmüştüm boynuna taktığım süsten tanıdım
hain bizi bir dişiye satmış meğerse :D

DreamDuality

Kayıtlı Üye

Ben dedemi bu sabah kaybettim. Öleceğine yakın 6. hissi arttı.
Benim tüm yaşadıklarımı sanki biliyordu yeteneklerimi hissine kapıldım.

Çünkü baya kendinde değildi. Annem babam ilgisizdi.
Ben gidince gözüyle takip ederdi beni. Soruma cevap verirdi.
Annem sorunca saçmalarken de bana düzgün cevap verirdi.
İlaçlardan 2 gün kadar kafası gitti sizin dediğiniz gibi çizgiler, üzüm gibi şeyler gördü.
Sonra düzeldi. Bence ilaçtan olmalı. Bünyesinden çıkınca düzeldi çünkü.

Uyurken ben bakınca elini kolunu kaldırırdı.
Bir keresinde gözünü açtı bana baktı korktum resmen.
Normalde olmayan şeyler.

Öldüğünü annem deyince gittim hemen baktım.
Acaba bir gariplik oldu mu? Ağzı açık mı kaldı gibisinden baktım.
Normal uyurkenki gibi kolları yanda. Nur inmişti resmen.
Normalde esmerdir. Ayakları bacakları bembeyaz benim tenimden de beyaz.
Az daha neredeyse parlayacaktı.
O kadar sevimli geldi ki, bir başka güzellik masumiyet gelmiş.
Normalde ölüden korkarım ben. Gittim elinden, yanaklarından, ayaklarından öptüm.
İçimi bir neşe kaplamıştı.

Mezarlıkta da bugün güneş ayrı parlıyordu. Sanki bir sevinç vardı.
Bayram diye zaten başka gelenler de vardı.
Aslında keyfim çok bozuktu ama sanki oradaki kişiler mutluydu.
Kelimeyle anlatılmaz bunlar. Sanki çocuklar gelecek birazdan koşturacak gibiydi.
Sanki bir şenliğe gitmişiz hissi geldi mantıksız şekilde.

Öldüğünü biliyor muydu kısmı; bence bilmiyordu.
Dün gece o son sohbette uyanık olsaydım bilirdim.
Sanki bana da ölüm uykusu geldi. Ama iyiki gelmiş.

İnleyerek can verse verdiğini duysam bende takıntı olurdu.
İlerde ben de mi böyle öleceğim derdim.

Ancak bizde olmadı ama yeri gelmişken yazayım.
Öleceğine yakın çocuk görenler çok oluyor, acaba cinler mi melekler mi bilmiyorum.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Ben dedemi bu sabah kaybettim. Öleceğine yakın 6. hissi arttı.
Benim tüm yaşadıklarımı sanki biliyordu yeteneklerimi hissine kapıldım.

Çünkü baya kendinde değildi. Annem babam ilgisizdi.
Ben gidince gözüyle takip ederdi beni. Soruma cevap verirdi.
Annem sorunca saçmalarken de bana düzgün cevap verirdi.
İlaçlardan 2 gün kadar kafası gitti sizin dediğiniz gibi çizgiler, üzüm gibi şeyler gördü.
Sonra düzeldi. Bence ilaçtan olmalı. Bünyesinden çıkınca düzeldi çünkü.

Uyurken ben bakınca elini kolunu kaldırırdı.
Bir keresinde gözünü açtı bana baktı korktum resmen.
Normalde olmayan şeyler.

Öldüğünü annem deyince gittim hemen baktım.
Acaba bir gariplik oldu mu? Ağzı açık mı kaldı gibisinden baktım.
Normal uyurkenki gibi kolları yanda. Nur inmişti resmen.
Normalde esmerdir. Ayakları bacakları bembeyaz benim tenimden de beyaz.
Az daha neredeyse parlayacaktı.
O kadar sevimli geldi ki, bir başka güzellik masumiyet gelmiş.
Normalde ölüden korkarım ben. Gittim elinden, yanaklarından, ayaklarından öptüm.
İçimi bir neşe kaplamıştı.

Mezarlıkta da bugün güneş ayrı parlıyordu. Sanki bir sevinç vardı.
Bayram diye zaten başka gelenler de vardı.
Aslında keyfim çok bozuktu ama sanki oradaki kişiler mutluydu.
Kelimeyle anlatılmaz bunlar. Sanki çocuklar gelecek birazdan koşturacak gibiydi.
Sanki bir şenliğe gitmişiz hissi geldi mantıksız şekilde.

Öldüğünü biliyor muydu kısmı; bence bilmiyordu.
Dün gece o son sohbette uyanık olsaydım bilirdim.
Sanki bana da ölüm uykusu geldi. Ama iyiki gelmiş.

İnleyerek can verse verdiğini duysam bende takıntı olurdu.
İlerde ben de mi böyle öleceğim derdim.

Ancak bizde olmadı ama yeri gelmişken yazayım.
Öleceğine yakın çocuk görenler çok oluyor, acaba cinler mi melekler mi bilmiyorum.
Başınız sağolsun..benimde başımdan öyle bir olay geçti ve amcam öldü benden ayrılacak diye çok üzüldüğünü hissetmiştim bana bakmaya doyamıyordu son gecesinde ve sonra rüyamda bembeyaz giysilerle görmüştüm bana son kez sarıldı ve bir daha göremedim.

yare-i yarim

Moderator
İş

Bazı insanlar ölüme yakın birşeyler görebilirler,Özellikle kendilerini Allaha adamış kişilerde çok olur bu , gerçekten Allaha kendini adamayı becerebilmiş kişilerde olur bu 5 vakit namaz kılmanında ötesinde biraz mesela bir ayette der ki " Kıldığı namazdan gafil olana azap vardır " Allaha kendini adamayı becerebilmiş kişiler için 5 vakit namaz kılmanında ötesinde derken kastettiğim şey bu namazınında farkında oluyorlar
ve bu kişiler ölüme yakın birşeyler görüyorlar çünki bu kişiler için bir ayette diyor ki " Allah onların canlarını cennet karşılığında satın almıştır "
Muhtemelen gidecekleri yerlere atıfta olsun diye güzel şeyler görüyor olabilirler o anlarda

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Çocuk görmek benimde kafamı karıştırdı çocukları hayatım boyunca hep gördüm ya rüyamda bazen elimden tutup beni koruyor yada tehlike anında ölüm tehlikesi yaşarken yanımda oluyor bir keresinde gözümü açtığım zaman çocuk gördüm benim hayatımda hep var çocuk :) belki melekler bu şekilde de yanımızda oluyorlardı ölüme yakın olmadan da

lasrocas

Kayıtlı Üye
Anadoluda bir çok yaşlı insan bunu bilir,ölüm iyisiyim derler hatta,temizlenmek isterler,dua edip namaz kılarlar,..
kedilerde öleceğini bilir,nankör de değillerdir,sahibinin kucağına gidip orda ölmeyi tercih eden çok kedi gördüm...

yerli kabilelerde de vardır örn aborjinler