İmla Kuralları

Elfangel

Kayıtlı Üye
Konfüçyüs’e sorarlar: Bir ülkeyi yönetmeye çalışsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? Düşünür, şöyle cevap verir: Hiç şüphesiz dili gözden geçirmekle işe başlardım. Dil kusurlu olursa, sözcükler düşünceleri iyi anlatamaz; düşünceler iyi anlatılmazsa, yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz. Ödevler gereği gibi yapılmazsa; kültür bozulur. Kültür bozulursa, adalet yanlış yöne sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez. İşte bunun içindir ki, ''HİÇBİR ŞEY DİL KADAR ÖNEMLİ DEĞİLDİR'

Sevgili Üyelerimiz,
İmla kuralları konusunu gerek özel mesajlarla, gerek genelden yazdığımız yazılarla sürekli hatırlatmamıza rağmen son günlerde yine İmla Kuralları konusunda çok fazla hata yapılmaktadır. Öyle ki, bazen mesajlarınızı düzeltirken neredeyse yeniden yazmak zorunda kalıyoruz. Yazılarınızı ve yorumlarınızı göndermeden önce kontrol edin, daha dikkatli olun. İmla Kuralları'na ısrarla uymayanlara, uyarıldığı halde tekrar aynı hatayı yapanlara ceza işlemi uygulanmaktadır.

Sitemizde gerektiğinde başvurabileceğiniz “Yazım Kılavuzu” bulunmaktadır..

"Kuralları bilmiyordum" gibi bir cevabı da asla kabul etmiyoruz. Her üyeye mail yoluyla, ilk üye oldukları sırada Site Kullanımı ile alakalı metinler gönderilmekte. Dikkatle okuyun ve uygulayın diye tekrar tekrar uyarmaktan, mesaj düzenlemekten kaybettiğimiz zamanı, sizlere yardımcı olmak adına paylaştığımız konulara versek daha iyi olmaz mı?

Yazılara cevap yazarken, yeni konu eklerken, başlık yazarken, imzanızı düzenlerken, kısacası bu siteye ekleyeceğiniz her kelime için;
LÜTFEN dilimizi doğru kullanalım ve imla kurallarına DİKKAT edelim.

Ayrıca sitemizde karşılıklı saygı ve ciddiyete çok önem veririz. Son zamanlarda artan argo sözler, saygısız hitap biçimleri bizleri üzmektedir. Evet, burası sanal bir ortamdır, bu ortamdaki insanları belki hayatınız boyunca görüp tanımayacaksınız, ancak bu onlara saygısız davranmanızı, çirkin üslup kullanmanızı gerektirmez. Karşımızdakine ister gerçek yaşamda olsun, ister sanal ortamda saygı çerçevesinde hitap etmek bir insanlık gereğidir. Üyelerimizin bundan sonra bu konuda daha dikkatli olacaklarını umuyoruz. Tutumlarında ısrarcı olan üyelerimizin yönetim tarafından cezalandırılacaklarını da üzülerek bildirmek durumundayız.

Hepinize kaliteli forumlar dileriz.

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Normalde telefon kullanırken pek dikkat etmesem de internet kullanırken dikkat etmeye çalışıyorum. Özellikle de bu forumda dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü burası geyik döndürülen bir yer değil. Bu platformun ağırlığını bilip ona göre davranmak gerek. Ama arada günlük konuşmada bazen yuttuğumuz sesleri yazarken de unutuyorum. :)

AphraeL

Kayıtlı Üye
Güncelleme.. İnatla cümleye büyük harfle başlamayan, "i,ü,ğ" gibi harfleri alfabeden saymayan, İki cümle arasında bir boşluk bırakmayan, özel isimlerin ilk harfini büyük yazmaya üşenen, -de, -da eklerinin bireyselliklerini önemsemeyen ve de uyarıları hiç almamış gibi inatla hatalarında ısrar eden üyelerimize tekrar hatırlatmayı bir borç bilirim :)

Kaliteli forumlar dilerim..
AphraeL

Elfangel

Kayıtlı Üye
Lütfen birinci sayfadan başlayarak okuyunuz. Güzel dilimizi mümkün olduğu kadar kurallarına uygun kullanınız. İstediğimiz sadece biraz özen. Yanlışlıklar tabi ki olacaktır, ancak cümleye büyük harfle başlamamak, özel isimleri büyük harfle başlayarak yazmamak yanlışlık değil, özensizliktir.

GoldenSea

Kayıtlı Üye
Nokta ve virgüllerden sonra da boşluk bırakın lütfen. :)

Perina

Banlı Kullanıcı
Ben bile alışıp dikkat etmeye başladıysam, sende alışırsın sevgili Perina :)

Biliyormusunuz ben on parmak yazmayı hiç bilmiyorum..5 senedir tek parmakla yazıyorum..Hatta sayfalar dolusu yazdım bu şekilde:(..Şimdi söyleyin bana tek parmakla yazı yazan biri nasıl olurda parmağının alıştığı düzeni değiştirebilir..Zor çok zor:(Zaten vaktim az nette:( Hem size imzanızı hatırlatmak istiyorum:)Yani aynı imzabenim içinde geçerli:)Bunlar benim imla kurallarım da diyebilirim mecburen oluşturduğum:)Bunlar latife tabi..Elimden geleni yaparım..Ve net cafedeki bilgisayarlarının genelinin boşluk tuşu bozuk:)Yani benim oturduğum masalarda:)Zor işim çok zor:(

ikbal1505

Guest
Biliyormusunuz ben on parmak yazmayı hiç bilmiyorum..5 senedir tek parmakla yazıyorum..Hatta sayfalar dolusu yazdım bu şekilde:(..Şimdi söyleyin bana tek parmakla yazı yazan biri nasıl olurda parmağının alıştığı düzeni değiştirebilir..Zor çok zor:(Zaten vaktim az nette:( Hem size imzanızı hatırlatmak istiyorum:)Yani aynı imzabenim içinde geçerli:)Bunlar benim imla kurallarım da diyebilirim mecburen oluşturduğum:)Bunlar latife tabi..Elimden geleni yaparım..Ve net cafedeki bilgisayarlarının genelinin boşluk tuşu bozuk:)Yani benim oturduğum masalarda:)Zor işim çok zor:(

Boşluk(space) tuşunun bozuk olması bir sorun olabilir. Bu sorunun çözümüde var tabiki. Başlat/Tüm Proğramlar/Donatılar/Erişilebilirlik/Ekran Klavyesi'ni kullanarak boşluk tuşunu kullanabilirsiniz. İyi forumlar.

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Bir gün insan virgülü kaybedince, cümlelerden korkmaya başladı.
Basit ifadeler kullana kullana düşünceleri de kısırlaştı.

Bir başka gün ünlem işaretini kaybetti. Artık hiçbir şeye kızmaz, hiçbir şeye sevinmez oldu. Heyecanını yitirmişti.

Bir süre sonra soru işaretini kaybetti. Bundan böyle soru da soramıyordu.
Hiçbir şey onu ilgilendirmiyordu.

Aradan birkaç sene geçince iki nokta üst üste işaretini de kaybetti.
O zaman davranış sebeplerini de açıklayamaz oldu.

Ömrünün sonuna doğru kendine yalnız tırnak işareti kaldı.
Kendine özgü bir tek düşüncesi yoktu.

Yalnız başkalarının düşüncelerini söylüyor ve başkalarının
dedikodusunu yapıyordu.

Noktayı da sadece nefes almak için kullanıyordu. Artık her şeyini kaybetmişti.

A.Kanewski adındaki bu düşünürün görüşlerine ne dersiniz ? Sizce virgülü kaybetmek bu kadar önemli mi ?

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
:beta1: Dile saygının önemi daha manidar anlatılamaz sanıyorum .

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Hazır konu açılmışken sevgili joys ve diğer mod arkadaşlara bir sorum olacak...yani neden gönderi düzeltme sekmesi yok onu anlayamadım..en azından konu bir sayfa geçene kadar düzeltme sekmesi olsa daha iyi olmazmı..yani bazana hatalı yazıyoruz düzeltme sekmesi olmadığı için düzeltemiyoruz öylece geçiyor konuyu açınca veya konuya mesaj yazınca farkına varıyoruz iş işten geçiyor...bazanda iş arası biraz dinlenme veriyorum siteye giriyorum bir şeyler yazıyorum kafa dağılmış imla veya harf hatası yapıyoruz düzeltemiyoruz...en azından bir sayfa geçene kadar düzeltme olsa heralde iyi olurdu diye düşünüyorum..

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Yeni konu açılacağı zaman önizleme yapılmalı ve hata varsa o zaman düzeltilmelidir. Açılmış konuya yorum yapılacaksa da, kontrol edip öyle yayınlanmalı. Eğer önemli bir hata yapıldıysa ve gözden kaçtıysa da bölümün moderatörüne bildirilmelidir.

Daha önce böyle bir tuş varmış, ancak sonra kötüye kullanıldığı için kaldırılmış. Üyeler birbirlerine hakaret ediyor, sonra da siliyor ve inkar diyorlarmış. Ya da birine özel bilgi verip, sonra hemen silip vermedim diye göstertiyorlarmış.
Site sürekli yedeklendiği için, yöneticiler arşive bakıp, durumu farkediyormuş.
Anlayacağınız en az 3 yıl önce denenmiş, ama üyeler suistimal etmiş.

Synergy

Kayıtlı Üye
İş
ogrenci
Herkes elinden geldigince destek veriyor bende veririm ama benim bilgisayarim ingilizce klavyem ingilizce turkce karakter icermiyor.
Biraz garip bir isletim sistemim var dilini degistiremedim mazur gorun beni bu konuda ama elimden geldigince dikkat etmeye calisacagim.

Beş

Banlı Kullanıcı
Ellerine sağlık,bu yüzden bir çok insanla ters düşüyorum :)

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Benim de en çok dikkat ettiğim şey; nokta, virgül, ünlem yada soru işareti ile cümleyi bitirdikten sonra boşluk bırakılmamasıdır. Bu forumun bana kattığı en güzel şeylerden birisi de imladır. Ama en çok üzüldüğüm konu benim klavyemde ''e'' tuşu bozuk o yüzden ''é'' kullanıyorum. Şuan normal ''e'' kullanayım diye neler çektiğimi bilemezsiniz :) Moderatör bir arkadaşım yazdığım mesajı düzeltip ''Türkçe'de ''é'' yok'' yazmış, teşekkür ederim iyi ki bunu öğrendim. Bu konuyu daha önce söylediğimde çok anlayışla karşılanmıştı. Yazım hataları olmadığı sürece tek bir karakterin sıkıntı olmayacağı söylendi. Üstelik alakasız bir karakterde değil sadece üzerinde küçük bir çizgi olan bir ''é''. Ama şimdi bir anda sorun olup çıktı. Yaklaşık 20 dakikadır bu mesajı yazıyorum :) Sıkıntılı harfim ''e'' ye teşekkürler.

mercanada

Banlı Kullanıcı
İş
.
Açılan konu ve gösterilen hassasiyet için çok teşekkürler.
Okumaktan uzaklaştırılan/uzaklaşan nesillerin kelime sayısı çok sınırlı kalıyor.
Dolayısıyla sınırlı sayıdaki kelime ile de dişe dokunur düşünceler üretilemiyor.Güzel konuşma ve yazma hepimizin birilerine saygı göstermekten öte ,
kendimize duyduğumuz saygıdır.Türkçemizin gücünü ve ifade kabiliyetini ne kadar gösterebilirsek , kendimizi o kadar iyi ifade ederiz.
Şimdi eğlenirken kendi aramızda ürettiğimiz bir takım konuşma biçimleri , zamanla alışkanlık haline gelip yapışıp kalıyor hayatlarımıza.
Algımız,kavram ve düşünce zenginliğimiz için özellikle biz gençler bu konuya azami özen göstermeliyiz.

Selam ve tüm sevgimle,

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Konfüçyüs’e sorarlar: Bir ülkeyi yönetmeye çalışsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? Düşünür, şöyle cevap verir: Hiç şüphesiz dili gözden geçirmekle işe başlardım. Dil kusurlu olursa, sözcükler düşünceleri iyi anlatamaz; düşünceler iyi anlatılmazsa, yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz. Ödevler gereği gibi yapılmazsa; kültür bozulur. Kültür bozulursa, adalet yanlış yöne sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez. İşte bunun içindir ki, ''HİÇBİR ŞEY DİL KADAR ÖNEMLİ DEĞİLDİR'

Sevgili Üyelerimiz,
İmla kuralları konusunu gerek özel mesajlarla, gerek genelden yazdığımız yazılarla sürekli hatırlatmamıza rağmen son günlerde yine İmla Kuralları konusunda çok fazla hata yapılmaktadır. Öyle ki, bazen mesajlarınızı düzeltirken neredeyse yeniden yazmak zorunda kalıyoruz. Yazılarınızı ve yorumlarınızı göndermeden önce kontrol edin, daha dikkatli olun. İmla Kuralları'na ısrarla uymayanlara, uyarıldığı halde tekrar aynı hatayı yapanlara ceza işlemi uygulanmaktadır.

Sitemizde gerektiğinde başvurabileceğiniz “Yazım Kılavuzu” bulunmaktadır..

"Kuralları bilmiyordum" gibi bir cevabı da asla kabul etmiyoruz. Her üyeye mail yoluyla, ilk üye oldukları sırada Site Kullanımı ile alakalı metinler gönderilmekte. Dikkatle okuyun ve uygulayın diye tekrar tekrar uyarmaktan, mesaj düzenlemekten kaybettiğimiz zamanı, sizlere yardımcı olmak adına paylaştığımız konulara versek daha iyi olmaz mı?

Yazılara cevap yazarken, yeni konu eklerken, başlık yazarken, imzanızı düzenlerken, kısacası bu siteye ekleyeceğiniz her kelime için;
LÜTFEN dilimizi doğru kullanalım ve imla kurallarına DİKKAT edelim.

Ayrıca sitemizde karşılıklı saygı ve ciddiyete çok önem veririz. Son zamanlarda artan argo sözler, saygısız hitap biçimleri bizleri üzmektedir. Evet, burası sanal bir ortamdır, bu ortamdaki insanları belki hayatınız boyunca görüp tanımayacaksınız, ancak bu onlara saygısız davranmanızı, çirkin üslup kullanmanızı gerektirmez. Karşımızdakine ister gerçek yaşamda olsun, ister sanal ortamda saygı çerçevesinde hitap etmek bir insanlık gereğidir. Üyelerimizin bundan sonra bu konuda daha dikkatli olacaklarını umuyoruz. Tutumlarında ısrarcı olan üyelerimizin yönetim tarafından cezalandırılacaklarını da üzülerek bildirmek durumundayız.

Hepinize kaliteli forumlar dileriz.

Bir gün insan virgülü kaybedince, cümlelerden korkmaya başladı.
Basit ifadeler kullana kullana düşünceleri de kısırlaştı.

Bir başka gün ünlem işaretini kaybetti. Artık hiçbir şeye kızmaz, hiçbir şeye sevinmez oldu. Heyecanını yitirmişti.

Bir süre sonra soru işaretini kaybetti. Bundan böyle soru da soramıyordu.
Hiçbir şey onu ilgilendirmiyordu.

Aradan birkaç sene geçince iki nokta üst üste işaretini de kaybetti.
O zaman davranış sebeplerini de açıklayamaz oldu.

Ömrünün sonuna doğru kendine yalnız tırnak işareti kaldı.
Kendine özgü bir tek düşüncesi yoktu.

Yalnız başkalarının düşüncelerini söylüyor ve başkalarının
dedikodusunu yapıyordu.

Noktayı da sadece nefes almak için kullanıyordu. Artık her şeyini kaybetmişti.

A.Kanewski adındaki bu düşünürün görüşlerine ne dersiniz ? Sizce virgülü kaybetmek bu kadar önemli mi ?

Lütfen imla kurallarına gereken özeni gösterelim. İlk sayfadan itibaren okuyunuz. İyi forumlar...

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
TÜRKÇE'NİN BİR EKSİĞİ YOK.YA SİZİN ?

* Cümle büyük harfle başlar, nokta ile biter.

* “gelcem, gitcem, gidiyom” denmez “geleceğim, gideceğim, gidiyorum” denir.

* “Herkez” denmez “herkes” denir.

* “Yaaaa” çok laubali bir sözdür.

* “bU şEkiLDE” yazmak sadece okuyanı yorar.

* “Yanlız” değil “Yalnız” denir.

* “ğ” harfi “g” şeklinde yazılamaz.

* “Bende, sende” denmez, “Ben de, sen de” denir.

* “Dahi” anlamındaki “de” ayrı yazılır.

* “Geldimi?” yazılmaz “Geldi mi?” yazılır.

* Soru takıları ayrı yazılır.

* “OK mi?” değil, “Tamam mı?” denir.

* “ahmet, belgin, duru” denmez. “Ahmet, Belgin, Duru” denir. Özel isimlerin, illerin, ülkelerin ilk harfleri büyük yazılır.

* “ki” eki, bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı, iyelik eki olarak kullanıyorsa birleşik yazılır.

* “v” yerine “w” yazılmaz… Ve bunun gibi bize ait olmayan harfleri kullanmayalım.

* Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır.

Alıntıdır.

NOT: Üyelerimiz için genel bir hatırlatma. :)

alin

Kayıtlı Üye
Lütfen bu mesajı, tüm üyelerimiz okusun.

İmla kurallarına özen göstermeniz için sayısız kere hatırlatma yaptık. Bir çok mesajın altında da düzenlemeden sonra, tekrar hatırlatma notları ekliyoruz. Yine de siteye her girişimizde, saatlerce imla düzenlemesi yapıyoruz. Bu durum bize külfet olduğu gibi sizler için de yararlı bir durum değildir. Hem sitede düzensizlik oluşuyor, hem de sorularınıza yanıt vereceğimiz zamanda, imla düzenlemeleriyle uğraşmaktan, size yanıt fırsatımız kalmıyor.

Bazı üyelerimiz, " klavyem bozuk, Türkçe karakteri olan bir yerden yazmıyorum", diye açıklama getiriyor. Yalnız, bu iyi niyet taşıyan bir durum değildir çünkü sizin "ben vakit ayıramam" dediğiniz yazı biçimine, biz sonrasında tek tek düzenlediğimizde, neredeyse tüm zamanımız imla hataları sebebiyle kayboluyor. Sizin, bir iki dakikada yazdığınız ve özen gösterdiğinizde fazladan bir iki dakikanızı alacak durum için biz toplamda saatlerimizi harcıyoruz.

Bu sebeple kurallarımız arasında da olduğundan, kural ihlali gerekçesiyle, devamlı imla hatası yapan üyelerimizin yanıtları, açıklama yapılmaksızın silinecektir. Biz de bazı geçerli durumları alttan almaktayız ancak devamlı suretle yapıldığında, bizim de tüm hayatımız imla düzenlemeleri üzerine kurulu değildir. Bu duruma, anlayış göstereceğinizi umuyoruz.

Tüm üyelerimize duyurulur.