Zehir İçin

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Akrep, kırkayak, zehirli balıklar, arı, böcek zehrine karşı kullanabilirsiniz kısacası yılan hariç diğer bütün sokmalarda etkili bir yöntemdir.
Yumurtayı kırın ve sarısını ayırın. Sokulan yer yumurtanın sarısına temas edecek şekilde bekleyin. Yumurta o sokulan bölgeden bütün zehri alacaktır ve siyahlaşacaktır. Öyle ki çok zehirli balıklarda bile işe yaradığı görüldü. Bu türde ciddi vakalarda gerekirse iki yumurta sarısı kırın. Çok etkili bir acil durum önlemidir. %100 denenmiş ve işe yarardır. Doktora kadar size hayli zaman kazandırır.
Yılanda ise işe yaramamaktadır çünkü zehirleme ve etkileme sistemi farklıdır. Yılan söz konusuysa ısırılan bölgeye kan akışı elden geldiğince kesilmeli ve ağızla vakumlanarak zehir çıkarılıp tükürülmelidir ve bir an önce hastaneye gidilmelidir.

LaiLah

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci..
Peki kırkayak sokmasında ne öneriyorsunuz. TatiL için gittiğim yerde fazlasıyla var ve bu sene 2 tane öldürdüm :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Peki kırkayak sokmasında ne öneriyorsunuz. TatiL için gittiğim yerde fazlasıyla var ve bu sene 2 tane öldürdüm :)

Yukarıdaki ifade eksikliğini düzelttim. Kırkayak için de etkilidir. Sokulmamanız dileğiyle bir dahaki sefere iyi tatiller olsun. :)

LaiLah

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci..
Yukarıdaki ifade eksikliğini düzelttim. Kırkayak için de etkilidir. Sokulmamanız dileğiyle bir dahaki sefere iyi tatiller olsun. :)
Eğer sokuLursam sizi hatırLayacağimdan emin olabilirsiniz :)
Genellikle öldürüyorum ama elimden kurtulup gece intikamını almaya gelirse önerdiğiniz tedaviyi uygalayacağim :)
Teşekkürler :)

alin

Kayıtlı Üye
Yılan sokmaları halinde;
1-Sakin olun.
2-Isırılan kolunuzu kıpırdatmayın. Bu durum zehirin vücuda yayılmasına neden olabilir.
3-Isırılan bölgeyi mümkünse kalp seviyesinin altında tutun.
4-Yarayı temizleyin. Buna karşın yarayı suyun altına tutmayın. Sadece temiz bir bezle sarın.
5-Yaralı bölgeye soğuk kompres yapmayın.
6-Yarayı kesip vemonu çıkarmaya çalışmayın.
7-Kahve veya alkol almayın.
8-Yılanı yakalamaya çalışmayın. Yılanın rengini ve şeklini hatırlamaya çalışın. ve derhal 112’yi arayarak acil yardım isteyin
Yılan, akrep, çeşitli haşere ve böcek sokmalarında yapılması gereken ilk yardım şu şekilde olmalıdır, diyelimki bir yılan soktu, yılanın soktuğu yer eskiden emilip atılması şeklinde yardım öneriliyordu. Ancak bu çok tehlikeli, çünkü ağızdaki çürük diş ve tükürük bezleriyle enfeksiyon kapma riski oluşuyor.
Çiftli turnike yaparak, ısırılan yerin 3-4 cm üstünden ve 3-4cm altından sıkıyoruz, ve ısırılan bölgeye soğuk, buz koyuyoruz. Bu zehirin dağılmasını engelliyor. Isırılan bölgeye aleovera jellerinin faydası vardır. Isırılan bölge kalp’e ne kadar yakınsa, zehirin zarar verme süresi o kadar kısalır.
Ayaktan soktuğu zaman ilk anda ciddi bir reaksiyon verilmeyebiliniyor fakat ayakta lenf dolaşımı daha yavaş yavaş yukarı çıktığı için süre uzayabiliyor ancak zehir mutlaka zarar veriyor.
Isırılan bölge kaşındığı zaman enfekte oluyor, kaşımak tehlikeli buz kompleksi ve aleovera jelleri çok faydalı.
Alıntı.
Çürükle ilgili duyum için netten baktım o da ayrı bir durum bir çoklarımızda ama az ama çok diş çürüğü olabiliyor.
Bir de yaraya soğuk kompres yapmayın ayrı bir not ısırılan yere buz koyalım ayrı bir not.Umarım hiç yaşamayalım da emin olamadım şimdi.

LaiLah

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci..
Teşekkürler Sayın Alin :)
Tatil için gittiğim yerdende yılan sesleri geliyordu ortaya çıkıp birisini ısırırsa uygulayacağim saoL :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Çok doğru, açık ağız yaraları elbette sizin de zehir almanızı sağlar. Hatta bu yaralar olmasa bile emdiğiniz zehir zaten sizi de zehirleyecektir ve anında ağız uyuşmaya başlar. Burada bahsedilen çok acil durumlarda yapılacak olan ve neredeyse emildiği anda tükürülecek bir müdahaledir. En azından yaralı ölmeden ona biraz daha zaman kazandırılması amaçlanır hastahaneye kadar. Bazı yılan türlerinde siz emene kadar kişi çoktan felce uğrar veya ölür ya da emdiğiniz anda siz de felç olursunuz. Ülkemizde bu türler bulunmamaktadır. Yani bu durum bazen işe yarar zaten.

wiktor

Kayıtlı Üye
Güzel paylaşım olmuş tşkler.

La-edri

Kayıtlı Üye
Çok doğru, açık ağız yaraları elbette sizin de zehir almanızı sağlar. Hatta bu yaralar olmasa bile emdiğiniz zehir zaten sizi de zehirleyecektir ve anında ağız uyuşmaya başlar. Burada bahsedilen çok acil durumlarda yapılacak olan ve neredeyse emildiği anda tükürülecek bir müdahaledir. En azından yaralı ölmeden ona biraz daha zaman kazandırılması amaçlanır hastahaneye kadar. Bazı yılan türlerinde siz emene kadar kişi çoktan felce uğrar veya ölür ya da emdiğiniz anda siz de felç olursunuz. Ülkemizde bu türler bulunmamaktadır. Yani bu durum bazen işe yarar zaten.

Hatta evde vsa bu tip vakkalara raslandiginda zehirli bölge emilmeden evvel agizin zeytinyagi ile calkalanmasinda fayda varmis.. Yani emen etkilenmesin diye.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Eğer sokuLursam sizi hatırLayacağimdan emin olabilirsiniz :)
Genellikle öldürüyorum ama elimden kurtulup gece intikamını almaya gelirse önerdiğiniz tedaviyi uygalayacağim :)
Teşekkürler :)

Ne sokulun ne de öyle hatırlayın inşallah. :)

Güzel paylaşım olmuş tşkler.

Rica ederim. Hiç kullanmak zorunda kalmamanız dileğiyle.

Hatta evde vsa bu tip vakkalara raslandiginda zehirli bölge emilmeden evvel agizin zeytinyagi ile calkalanmasinda fayda varmis.. Yani emen etkilenmesin diye.

Bunu bilmiyordum, teşekkürler. :)

wiktor

Kayıtlı Üye

yağ aynı zamanda vucudun herhangi bir yerinde kesik olup kan durmama gibi durumlarda sürülmesi iyi oluyor denenmiştirde.

selviler

Banlı Kullanıcı
Yılan sokmaları halinde;
1-Sakin olun.
2-Isırılan kolunuzu kıpırdatmayın. Bu durum zehirin vücuda yayılmasına neden olabilir.
3-Isırılan bölgeyi mümkünse kalp seviyesinin altında tutun.
4-Yarayı temizleyin. Buna karşın yarayı suyun altına tutmayın. Sadece temiz bir bezle sarın.
5-Yaralı bölgeye soğuk kompres yapmayın.
6-Yarayı kesip vemonu çıkarmaya çalışmayın.
7-Kahve veya alkol almayın.
8-Yılanı yakalamaya çalışmayın. Yılanın rengini ve şeklini hatırlamaya çalışın. ve derhal 112’yi arayarak acil yardım isteyin
Yılan, akrep, çeşitli haşere ve böcek sokmalarında yapılması gereken ilk yardım şu şekilde olmalıdır, diyelimki bir yılan soktu, yılanın soktuğu yer eskiden emilip atılması şeklinde yardım öneriliyordu. Ancak bu çok tehlikeli, çünkü ağızdaki çürük diş ve tükürük bezleriyle enfeksiyon kapma riski oluşuyor.
Çiftli turnike yaparak, ısırılan yerin 3-4 cm üstünden ve 3-4cm altından sıkıyoruz, ve ısırılan bölgeye soğuk, buz koyuyoruz. Bu zehirin dağılmasını engelliyor. Isırılan bölgeye aleovera jellerinin faydası vardır. Isırılan bölge kalp’e ne kadar yakınsa, zehirin zarar verme süresi o kadar kısalır.
Ayaktan soktuğu zaman ilk anda ciddi bir reaksiyon verilmeyebiliniyor fakat ayakta lenf dolaşımı daha yavaş yavaş yukarı çıktığı için süre uzayabiliyor ancak zehir mutlaka zarar veriyor.
Isırılan bölge kaşındığı zaman enfekte oluyor, kaşımak tehlikeli buz kompleksi ve aleovera jelleri çok faydalı.
Alıntı.
Çürükle ilgili duyum için netten baktım o da ayrı bir durum bir çoklarımızda ama az ama çok diş çürüğü olabiliyor.
Bir de yaraya soğuk kompres yapmayın ayrı bir not ısırılan yere buz koyalım ayrı bir not.Umarım hiç yaşamayalım da emin olamadım şimdi.

yalnız şıklarda soğuk kompres yapmayın yazıyor;aşağıdaki yazında turnike yapıp , sıkıp ,sokulan bölgeye buz koyun diye yazıyor bilmiyorum farkettin mi?

selviler

Banlı Kullanıcı
arkadaşlar lütfen yorum yapın... konuyu konuşalım. konu hakkında bildiklerinizi söyleyin...

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Sayın selviler,
Alıntı yaptığınız sayın Alin'in yazısının son paragrafını okumanızı öneririm:) İki ayrı kaynaktan alıntı yaptığını belirtmiş.

decanfrost

Kayıtlı Üye
Zehirin ağızdan alınması hiç birşekilde zararlı değildir çünkü çalışma prensibi farklıdır şöyleki zehirin direk kana karışması gerekir merkezi sinir sistemini zarar verir..

AJA

Elit Üye
12 yaşımda yıIan soknuştu beni, turnike yapıIdı ve kesiIip kanı dışarı atmıştı dedecigim , tabi ben de çıglık çıglıga :D ZehirIi bir yıIan oIdugunu fakat sadece ısırdıgını zehirini saIamadıgını söyIemişti doktor.Zaten biz dr. uIaşana kadar 45 dk aşmıştık.Kader..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Zehirin ağızdan alınması hiç birşekilde zararlı değildir çünkü çalışma prensibi farklıdır şöyleki zehirin direk kana karışması gerekir merkezi sinir sistemini zarar verir..
Ağzınızda açık yara varsa zehirler. Diş eti kanaması ve ağız içi aftlar da bir nevi yaradır. Bununla birlikte bazı yılan türlerinin zehirleri göze temas ettiğinde ölümcül olmasa da yine ciddi sorunlar meydana getirir. Ağız içinde de vücut sıvıları sistemi açık olduğundan sorun yaşanabilir. Deri üstüne temas edip de zehirleyen bir yılan türü yoktur. Zaten mesele ağız içine tükürüğe karışması meselesidir. Yılan zehri ağızdan alındığında zarar vermez inancı tamamen yanlıştır. Evet öldürmez belki ama bu zehirin size etki etmeyeceği anlamına gelmez. Hele de türler ve zehir tiplerinin farklılıkları göz önüne alınırsa.

12 yaşımda yıIan soknuştu beni, turnike yapıIdı ve kesiIip kanı dışarı atmıştı dedecigim , tabi ben de çıglık çıglıga :D ZehirIi bir yıIan oIdugunu fakat sadece ısırdıgını zehirini saIamadıgını söyIemişti doktor.Zaten biz dr. uIaşana kadar 45 dk aşmıştık.Kader..

Çok geçmiş olsun. Sizinki güzel bir örnek. Her zehirli yılan ısırdığında zehirleyecek diye bir şart yoktur sizin örneğiniz gibi. Zehrini vermeyebilir. Yılanların zehirleri onlar için çok değerlidir. Doymak veya hayatta kalmak için kullanmayı tercih ederler. Zaten maxima değerine göre de yılanların zehir miktarlarını ayarladıkları bilinir. Mesela Belcher deniz yılanı maxima değerleri korkunç boyuttadır ve kurtuluş yoktur zira bir kaç miligramı 120 insanı öldürür.

Not: Maxima bir zehirli yılanın, zehir kesesindeki zehrinin tamamını boşalttığında öldürebileceği 70 kg lık insan sayısıdır.
Kobra: 15 Maxima / Bir ısırışta zehir kesesinin tümünü boşaltırsa 70 kglik 15 insan öldürür.
Belcher Deniz Yılanı: 120 Maxima / Bir ısırışta zehir kesesinin tümünü boşaltırsa 70 kglik 120 insan öldürür.

Ülkemizdeki genel türler 1 maximaya bile ulaşmaz ve haliyle genelde öldürmez.

Kar

Elit Üye
* Turunç, limon ve portakal kabuğunun öz suyundan bir miskal (5 gram) kadar içirilirse, akrep sokmasına ve diğer haşaratın ısırmasına karşı faydalıdır. Ödağacının tozu, yılan ve akrep sokmalannda tiryak (panzehir) olarak
kullanılır.
* İnek veya keçi sütünden elde edilen tereyağı, bal ile karıştırılıp şerbet yapılarak içildiği zaman, en şiddetli ze­hirlenmeye, yılan ve akrep sokmasına karşı faydalıdır. Nitekim Hz. Ali:
* İnsanlar tereyağından daha üstün bir şey ile tedavi
olmazlar” demiştir.
* Misk, yılan ve akrep sokmasına karşı faydalıdır.
‘ Acı marul kökü damıtıp suyu içildiği zaman, yılan-akrep ve eşekarısı sokmalarına karşı faydalıdır.
Yukarıdaki yazıyı internetten aldım.Yılanlarla karşılaştığımız yerlerde herzaman ilaç, buz bulamayabiliriz.Yukarıdaki bitkilerden daha da kuvvetlisi vardır eminim.
Ayrıca bu başlık altında çocukken öldürdüğüm yılanlardan özür diliyorum.Hayvanları çok seviyorum ama özellikle işkence ederek, zehiri çıksın diye çok zorladığım yılanlar geldi aklıma :banghead:.

gümüş

Kayıtlı Üye
Akrep sokması için nasıl uygulanıyor bilmiyorum ama akrep kullananlar da var. Benim yaşadığım yerde eskiden akrep çokmuş ve yerel insanlardan bazıları (köy- ulaşımın zor olduğu bölgelerde) kavanozlarda yakaladıkları canlı akrepleri bekletiyorlardı akrep sokmasına karşı kullanmak için diye hatırlıyorum. Zehirinin en iyi panzehir olduğu söylenirdi o zamanlar. Ama ne şekilde kullanıldığı bilmiyorum