yüzümdeki anlam veremediğim gerginlik hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Yaklaşık 5 aydır -neredeyse- düzenli meditasyon yapıyorum. Yapmaya başladığım ilk zamanlarda yüzümde (özellikle burun ve dudağımda) bir gerginlik oluşuyordu. Ancak bir süre sonra bu gerginlik oluşmamaya başlamıştı. Ancak tekrar 2 ay önce bu gerilimi tekrar hissetmeye başladım meditasyonlarımda. Özellikle nefes kontrolüne başladığımda artıyordu. Ve sonrasında günlük hayatımda da bu gerilimi hissetmeye başladım. Gün içinde ne zaman bir iş için pasif çaba sarf etsem, yani oturduğum yerde bir işle ilgilensem, ders çalışmak-kitap okumak gibi, bu gerilimi hissediyorum. Burnumun deliğine yakın kısımları ve kenarları grip olmuşum da burundan nefes almakta zorlanıyormuşum gibi. Dudaklarım sürekli olarak seğirtiyor sanki. Gece uyumaya çalışırken de aşırı rahatsızlık veriyor bu durum. Belki fiziksel bir rahatsızlıktır da ben meditasyonla başladığı için ona yoruyorumdur bilemiyorum. Ancak tecrübe eden, bilgisi olan birisi varsa ve bilgilendirirse mutlu olacağım.

Parpsikolog

Kayıtlı Üye
Başlığı görünce direk cevap yazmam gerektiğini hissettim çünkü aynı sorun bende de vardı. :) Çok sık olmasa da hala bazen geriliyor yüzüm. Dudaklarımı "o" şekline getirdiğimde titriyorlar bazen. Yalnız değilsiniz yani. :D Nedenini hala çözemedim ama meditasyonla alakalı değildir diye düşünüyorum. Ama bence siz meditasyonu bırakınca geçecek çünkü kendinizi şartlandırmışsınız. Psikolojiniz meditasyondan dolayı böyle olduğunu söylüyor bence. Kendinizi rahatlatın, geçecektir belli bir müddet sonra. Eğer çok rahatsızlık veriyorsa da doktora görünün.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Benimde elimde olur. İçe değilde, dışa konsantre olunduğunda, enerjimiz fiziksel bir uzvumuza takılır. Tüy, ip yada elektrik gibidir. Fiziksel olarak çok hafif hissedilir.
Böyle bir durum söz konusu. sizinkide böyle bir şeymi bilemiyorum tabi

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
sağ olun cevaplar için. zamanla geçecektir diye düşünüyorum ben de.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

[XTR] Similar Threads

Ü
Cevaplar
5
Görüntüleme
582
Ü
Cevaplar
0
Görüntüleme
133
Üye silindi 77822