Uyurken aniden gözlerimi açarım.

lord01

Kayıtlı Üye
İlk kez farkına varmam 4-5 yıl önce uyurken kardeşim yastığın yandaki telefonumu almaya çalişir elini uzatırken ben istemsiz bir şekilde aniden kolundan tutmuş gözlerimi açip direk gözlerine odaklanmiştim o da korkmuştu ve zamanla bunu fark ettim ben uyurken biri gelip baş ucunda 5 saniye beklese aniden gözlerimi açip gözlerine odaklaniyorum bunun bir açiklamasi var mi ? Yoksa sadece reflex mi
Not: yorgun olduğum zamanlar olmuyor

Metanoia

Kayıtlı Üye
Aynı durum bende de var demek isterdim fakat benimki daha vahim, daha bana yaklaşmadan uyanıyorum. Misal evdeki biri benden birşey isteyecek, uyanıp gelip dertlerini anlatmalarını bekliyorum yatakta, ki dakikasına varmaz geliyorlar. Uyuyor mu acaba diye de ses etmeden gelmeye çalışmaları da yok mu? Gel diyorum uyanığım. Çoğu zaman gözlerim açık uyuyormuş gibi hissediyorum, vallahi bıktım.

makssenberg

Kayıtlı Üye
Aynı durum bende de var demek isterdim fakat benimki daha vahim, daha bana yaklaşmadan uyanıyorum. Misal evdeki biri benden birşey isteyecek, uyanıp gelip dertlerini anlatmalarını bekliyorum yatakta, ki dakikasına varmaz geliyorlar. Uyuyor mu acaba diye de ses etmeden gelmeye çalışmaları da yok mu? Gel diyorum uyanığım. Çoğu zaman gözlerim açık uyuyormuş gibi hissediyorum, vallahi bıktım.
https://www.gizlimabet.com/threads/korku-genetik-mi.30896/#post-268840 sizin versiyonda alakalı bu genler babaannenizin yaşına geldiğinizde aktif olmak yerine erken yaşta aktif olmuş ve onlardan farkınız var anladığım kadarıyla, çünkü uykudan dayak yemiş gibi kalkma sorununuz olsa yazardınız diye düşünüyorum, yani hem uyuyorsunuz hem uyanıksınız sanırım.

Metanoia

Kayıtlı Üye
https://www.gizlimabet.com/threads/korku-genetik-mi.30896/#post-268840 sizin versiyonda alakalı bu genler babaannenizin yaşına geldiğinizde aktif olmak yerine erken yaşta aktif olmuş ve onlardan farkınız var anladığım kadarıyla, çünkü uykudan dayak yemiş gibi kalkma sorununuz olsa yazardınız diye düşünüyorum, yani hem uyuyorsunuz hem uyanıksınız sanırım.

Bahsettiğiniz yazıyı okudum, teşekkür ediyorum. Tetikte olmak tam anlamıyla doğru kelime. Bu durum bende yaklaşık olarak 7 sene önce başladı. Kızım 6 aylık kadardı. Eskiden deliksiz olan uykularım oldukça hafif hale gelmişti. O vakitler araştırdığımda anne olan kadınların bebekle aralarındaki bağdan kaynaklı olarak uykularının hafiflediğini öğrenmiştim. Üstünde fazla durmadım. Fakat o vakitlere kıyasla şu an oldukça farklı. Çoğu zaman bedenimin uyuduğunu ama zihnimin aslında uyanık olduğunu hissediyorum. Sanki bir uyarıcının ortaya çıkmasını bekliyor ve çıktığı anda da vücudumu harekete geçiriyormuş gibi. Sabahları yorgun hissetmiyorum ama çok güzel dinlendim de diyemiyorum hiçbir zaman. Güzel tarafları da yok değil, bana fark ettirmeden kimse yanıma yaklaşamıyor en nihayetinde.
Konuyu açan arkadaşın durumuna gelecek olursak, sanıyorum ki vücudunuz olası bir tehdit olarak algılıyor ve uyanmanıza sebep oluyor. Uyurken oldukça savunmasız olduğunuzu hesaba katarsak bence bu oldukça faydalı bir şey ?

lord01

Kayıtlı Üye
Teşekkürler yorumlar için anladiğim kadarıyla beyin olasi bir tehdidi önceden sezip uyari niteliğinde böyle bir reflexe yol açiyor ? endişelenecek bir durum yokmuş

boristanblue

Kayıtlı Üye
Bende de şöyle bir durum var, kapıyı kır, bağır, çağır, hopla, zıpla, bir ton yüksek ses çıkar, tepki bile vermem, ama sessiz sedasız gir yanıma sessizce yaklaş anında kalkarım.

makssenberg

Kayıtlı Üye
Bende de şöyle bir durum var, kapıyı kır, bağır, çağır, hopla, zıpla, bir ton yüksek ses çıkar, tepki bile vermem, ama sessiz sedasız gir yanıma sessizce yaklaş anında kalkarım.
sizin evriminiz bayağı spesifikleşmiş genlerinizi aldığınız atalarınızın düşmanı 4 ayaklıdan çok 2 ayaklılarmış demek ki :)

ziavkurvick

Kayıtlı Üye
İş
Ahiret için
Siz uyurken koruma fonksiyonlarınız devreye girer vücut koku yayar uyku kokusu olarak adlandirilir beyniniz hassas frekans yaymaya başlar o frekansa etki edecek başka frekans gelirse beyin uyarı verir birisi size yaklaşıyor sahip der belli bir sure o kisi veya varlik yakınınızdan gitmezse sizi agresif modda uyandırır halen yari uyuyorsunuzdur ama kulaklarımız burnunuz ve refklesleriniz ciddi anlamda hassaslasmistir kendini koruma modunda oldugunuzdan daha dogrusu beynin kendini koruması icin aldığı modda :) kişiliğinize gore değişiklik gösterecek refkleslerle tehlikeyi uzaklaştırmak veya engellemek ister bazı kişiler korkarak uyanır yorgan altına girer bazıları daha gözünü açmadan duyu organlarının tehditi belirlediği yone doğru yumruk atarak uyanır bazilarida sizin gibi cesaretli olup hoop dur bakalım sen hayırdır modunada geçebilir tamamen her insanda olan fakat farklı sonuçlar doğuran bir olaydır merak etmeyin herkeste var :)

karatay

Kayıtlı Üye
Evrimsel avantaj demiş bir arkadaşımız doğru demiş :) eee ne de olsa insan yaşamı her tarihte şuan olduğu kadar güvenli ve rahat değildi, içgüdüsel eskilerde kalmış bir savunma refleksimiz.