Üst benlik nedir ?

M o r b i u S

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir sorular var burda sormak istedim.

İnsan üst benliğine bilinçli olarak çıkabilirmi ?

Veya bir insan farkında olmadan da üst benliğin de olabilirmi ?

Veya üst bilincine geçmek için neler yapılabilir ?

Üst bilincine geçmeyi başarmış olanların ne gibi özellikleri , farklılıkları olabilir hayatını ne yönde etkiler ?

Kusura bakmayın çok soru sordum ama , merak ediyordum şimdiden çok teşekkürler cevap veren arkadaşlar.

M o r b i u S

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir sorular var burda sormak istedim.

İnsan üst benliğine bilinçli olarak çıkabilirmi ?

Veya bir insan farkında olmadan da üst benliğin de olabilirmi ?

Veya üst bilincine geçmek için neler yapılabilir ?

Üst bilincine geçmeyi başarmış olanların ne gibi özellikleri , farklılıkları olabilir hayatını ne yönde etkiler ?

Kusura bakmayın çok soru sordum ama , merak ediyordum şimdiden çok teşekkürler cevap veren arkadaşlar.
Sayın @Retro özellikle sizlerin de yorumunu merak ediyorum.

Retro

Kayıtlı Üye
Üst benlik, tekilliğe varmış versiyonundur kısaca.

Ruhani Rehberlik aldığın, aydınlandığın, farkındalık yükselttiğin anlarını aslında üst benliğin ile deneyimlersin.

Üst benliği anlamak için bütüncül bakmak gerekir. Bütüncül görebilmek için ise alt benliklerini de tek resimde görmen gerekir.

Doğduğun ev, doğduğun coğrafya, elementin, yıldız haritan, deneyimlerinden oluşan șartlanmıșlıklarının tamamı iç içe geçmiş alt benliklerindir.

Üst benlik, tüm bu ön kabullerinin senin üzerindeki etkilerinin farkında olarak ve o etkilere karşı nötr kalabikerek yükseldiğin tekilliktir. Fena bir makamdır. Fena makamı denmiș.

Geldiğin kaynaktır. Ruhunun kendisidir. Tüm alt benliklerinin motivasyonlarının hükümsüz ve anlamsız kaldığı, yaratıcının seni en güzel, en kusursuz en üstün hali ile yarattığı nihai halindir. Tarifi mümkün değildir.

Bazı kişilerin üst benliği yoktur ayrıca. Kimin var kimin yok bilemeyiz de.

Ayette "sen onları hayy (şuurlu) sanırsın ama onlar ölüdürler" diyor. Yani alt benliklerinde beden bulmuş, kendilerine ruh verilmemiș ve ilahi tabakadan muah tutulmuş bir yığın insan vardır. Cehennemi de zaten alt benlikleri ile deneyimleyeceklerdir.

Cehennem aslında kozmik bir imha alanı olmakla birlikte oradaki hiçbir bilinç silinmez. Başa saran plaklar gibi muhafaza edilirler. Yani aslında oradakiler ruhtan muaf, bilinç olarak ta hiçbir kozmik değeri olmayan ve hatta çektikleri azabı bile anlamayan kişiler olacaklardir. Evet pişmanlık yaşayacaklardır ama üst benlikten yoksun bırakıldıkları için adaletsiz bir pişmanlık olmayacaktır bu. Azaba karşı çok dirençlidirler diyor ayet. Azabı tukettikleri vakit yeniden bedenlendiririz ve azaba devam ederler diyor. Yani Alzaimera yakalanmıșlar gibi otomatik bașa sarmalarla kendi bilinçlerini sonsuza kadar başa alıp alıp deneyimlerler. Üst benlik sahibi olanlar ise eğer ki cehennemlik olmuşlarsa bir süre cehennemde kalsalar da sonra cennete alınırlar. Yani yüksek idrak leveller ile kendilerini belli ederler ve tekilliğe yükselerek toparlanırlar. Ama kalıcı olanlara durumu anlama hakkı verilmez bile.

Son düzenleme:

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Bazı kişilerin üst benliği yoktur ayrıca. Kimin var kimin yok bilemeyiz de.

Ayette "sen onları hayy (şuurlu) sanırsın ama onlar ölüdürler" diyor. Yani alt benliklerinde beden bulmuş, kendilerine ruh verilmemiș ve ilahi tabakadan muah tutulmuş bir yığın insan vardır. Cehennemi de zaten alt benlikleri ile deneyimleyeceklerdir.

Buradaki ruh kavramını kozmik bilgi, ilahi kanal alışverişi varsayıyorum zira yaratılışta ki ruh ile çelişiyor.

Örneğin,

Tahrim /12

"Bir de İmrân kızı Meryem’i de örnek verir. O, iffetini çok iyi korumuş, biz de ona rûhumuzdan üflemiştik. O, Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdîk etmişti. O, Allah’a bütün samimiyetiyle boyun eğen, O’nun emirlerine gönülden itaat eden biriydi."

Bu ayette geçen : O'na ruhumuzdan üflemiştik ibaresi (benim idrakımla) madde boyuttan sıyrılmış, ruh varlığı sıfatına erişmiş bireydir.

M o r b i u S

Kayıtlı Üye
Geldiğin kaynaktır. Ruhunun kendisidir. Tüm alt benliklerinin motivasyonlarının hükümsüz ve anlamsız kaldığı, yaratıcının seni en güzel, en kusursuz en üstün hali ile yarattığı nihai halindir. Tarifi mümkün değildir.
Aradığım cevap buydu.
Çok teşekkürler okadar ugraşmıssınız yazmışsınız elinize sağlık
Üst benlik, tüm bu ön kabullerinin senin üzerindeki etkilerinin farkında olarak ve o etkilere karşı nötr kalabikerek yükseldiğin tekilliktir. Fena bir makamdır. Fena makamı denmiș.
Harbiden de fena makam ama ben üst benliğimizi bulmamizin yada yukselmemizin bilinçli olarak yapılabileceğini düşünüyorum benim düşüncem ama bilmiyorum