Tavşan ayağı?

Fehu

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba :) Bir akrabamız evimize tavşan ayağı koymuş. Tavşan ayağı ne ise yarar , iyi niyetli mısır kötü niyetli mi ? Cevaplarınız için teşekkür ederim. Sevgiyle kalın

Meraklıadam

Kayıtlı Üye
Merhaba Endişelenecek Bir Durum Yok, çünkü;
insanlar ve çoğu hayvan gözleri kapalı doğarken tavşanlar gözü açık doğarlar. Avrupada ilk çağ dönemindeki keltlere göre tavşan, zamanının çoğunu yeraltında geçirir çünkü öteki tarafla gizli bağlantıları vardır ve insanlardan saklanan bilgilere sahiptir. yeraltında yuva yapanlar tavşan, gözü açık doğanlar yabani tavşandır.
batı avrupa'da i.ö 600 yilindan itibaren tavşan ayağının muska olarak kullanıldığı saptanmıştır. eskiden tavşanın her parçası, kulağı, kuyruğu, ayağı, kurutulmuş iç organları uğur için taşınırdı. fakat en çok tercih edilen parçası ayağıydı.

Meraklıadam

Kayıtlı Üye
Evde Bir Bez Parçasına Sarılarak Konulan Tavşan Bacağı Anadoluda Hala Yaygın Olarak Şans Uğur ve bereket getirdigine inanildigi icin hala kullanilir.

Fehu

Kayıtlı Üye
Şans getirdiğini duymuştum ancak pek(hatta hiç ) aramız olmadığı için yine de size sorayim dedim :) teşekkürler tekrar.

alexisis

Kayıtlı Üye
Okuyunca direkt aklima patileri kesilmis yavru kopek geldi :mad:
hayvanlarin canlisi ugur getirir! Kesik uzuvlari degil!
Benim evimde 4 tuylu melek var, kimilerine gore evime melek girmezmis! Eksik olsun, zaten kendileri melek.

nikılıs

Kayıtlı Üye
Bende şans için yarasa kanadını duymuştum.

Aisling

Kayıtlı Üye
Dayımda tavşan bacağı ve tilki kuyruğu vardı. Şans getirdiğine inandığı için bulunduruyordu. Anadoluda böyle bir inanç mevcut :)

Kruis7

Kayıtlı Üye
Üzerinde taşıyan kişiye doğal bir uğur getirdiği inanışı hakimdir. Bu aynı zamanda bereket ve doğurganlıkla da sembolize edilmektedir.Bilindiği üzere tavşanlar kısa sürede çok çabuk çoğalabilen hayvanlardir.Varsa negatif boyutu hakkinda bir fikrim yok.