Sahte olan neydi?

hekate22

Kayıtlı Üye
Bir müddet Ay'ı görememiştim. Sanırım havaların bulutlu o
olduğundan ve benimde bir süre bakmayı unutuğumdan olsa gerek, geçen akşam görünce bunu farkettim. Ay'a bakmayı severim.

Dolunay olmasına az zamanı vardı, henüz bütünlenmemişti. O evresinde olması pek ilgimi çekmezdi; ama dolunayı severim ve seyreder içimden birşeyler geçiririm. Aslında Ay'ı severim. O halini bu kez seyrettim ama nedense pek hoşuma gider halde bulamadım. Sokağı dönünce karşıma pırıl pırıl çoban yıldızı çıktı. Küçükken ona bakar, benim yıldızım derdim. O an ne enteresan diye düşündüm. Ay arkamda kalmış ve biraz doğu yönündey di ve karşımdaki iri yıldız batı yönünde. Enteresan diye düşündüm; neden bu kadar dikkat etmiştim ki?
Içimden yıldıza da birşeyler geçirdim. Ve o gece rüyamda buna karşılık bulabilecekmiydim diye düşündüm .

Ve rüyam da, yarım bir potre halinde bir kadın resmi gördüm. Beyaz kibar bir yüzü dışın da her yanı siyah giysiyle kapalıydı. Başında yukarı doğru uzunca bir siyah dantela benzeri kumaşla kaplı bir şapka vardı. O resmi seyrederken bazı cümleler duyuyordum, mesaj verilir gibi. Ve kadının Ay olduğunu düşündüm ama bir cümle duydum "Sahte!" Bu sahte bir ay'mıy dı diye aklımdan geçti ve kadının yüzünü inceledim. Ince, kibar , hoş bir yüzü olmasına rağmen, ürpertici gizli bir ifade hissettim. Birşey ler söyleniyordu o anda uyandım ve aklımda bir kelime vardı. Gözlerimi açmadan bunu defalarca kafamda tekrarladım, çünkü unuturdum. Bu yüzden bir müddet gözlerimi açmadım, açınca yine aklımdan gidecekti. Baş ucumda deftere not almaya hazırlandım ki, birden korktuğumu hissettim. Ilk kez böyle oluyordu, ilk kez korktum nedense o kelimeyi yazmaya... gözlerim açık ve tedirgindim. Evet ilk kez oluyordu. Korkacak hic bir şey yokken, oysa neler yaşadım, normal bir insanın, erkeğin bile tedirgin olacağı şeyler; ve hiç korkmadım. Am bu kez niye? Kendime yediremedim ve ışığı yakmadan korkmama ragmen kalktım mutfağa girttim.
Ve şu an o kelimeyi yazmadığıma bin pişmanım. Neydi, ne demekti ?

Bu durumu yorumlamaya çalıştım. Sahte olmasının anlamı neydi. Pek hoş görünmeyen bir evresi halinde gördüğüm, siradan bir şekildeydi sadece. Aklıma , gördüğüm akşamın rarihini atmadığıma da pişman oldum...
Bunun hakkında bir fikir veya bir yorum da bulunabilirmisiniz diye sizlerle paylaştım.

Teşekkür ederim.