Sağlıklı Bir Aklın İşareti: Kendi Kendine Konuşmak

rüyagezgini

Kayıtlı Üye
Kendi Kendine Konuşmak;

Her ne kadar gürültülü bir Dünya'da yaşıyor olsak da, birçok insan hayatlarındaki aşırı sessizlik ile mücadele etmektedirler. Ya yalnız yaşıyorlardır ya da sadece kendi işine bakan diğer insanlarla... Bu, özellikle de dijital çağda çok daha yaygın hale geliyor. Elbette her zaman televizyonu açabilir, müzik dinleyebilir veya en son aldığınız teknolojik bıdıyla oynayabilirsiniz. Ama ya aradığınız bir insanla konuşmaksa? Kafanızda dönüp duran düşünceleri aktarmaksa? Büyük ya da küçük, bazı başarılarınızı paylaşmaksa?

Yalnız hissettiğinizde, sizin için çok özel olan birini göz ardı edersiniz ve ona hak ettiği ilgiyi vermezsiniz. Her zaman sizinle olan birine... Kim o kişi, bildiniz mi? Tabii ki, kendinizsiniz. Sizsiniz! Dolayısıyla, kendinizle konuşun. Sadece kafanızda da değil, açık açık, yüksek sesle! Bu kafayı yediğinizi, fıttırdığınızı, oynattığınızı, çıldırdığınızı mı gösterir? Hiç de bile!

Kendi kendine konuşmak sadece yalnızlığı hafifleten bir unsur değildir; aynı zamanda sizi daha zeki yapar. Çünkü aklınızdaki fikirleri netleştirmenizi, temizlemenizi sağlar. Karar vermeye çalıştığınız konularda zihninizi açar. Göremediğiniz şeyleri görmenizi, fark edemediğiniz şeyleri fark etmenizi, keşfedemediğiniz şeyleri keşfetmenizi sağlar. Çünkü her ne kadar beyninizin her zaman kendi benliğinizin tarafında olacağını, dolayısıyla farklı fikirleri dile getiremeyeceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Kendinizin kendinizi eleştirmesinden, bir başkasının sizi eleştirmesi kadar rahatsızlık duymayacağınız ve savunmaya geçmeyeceğiniz için, belli bir konuda normalde takınacağınız tavrın aksi tavırları da takınabilmenizi ve görmenizi sağlar. Çünkü almaya çalıştığınız bir kararda, ikilemde kaldıysanız ve aslında bir seçeneği tercih etmeyi daha çok istiyorsanız; ancak çeşitli sebeplerle yapamıyorsanız, kendi kendinize konuştuğunuzda diğer seçeneği seçmenin neden size fayda sağlayabileceğini görebilir, kararınızı değiştirebilirsiniz. Fakat aynı şeyi bir arkadaşınızla ya da internet ortamında herkese açık bir tartışma şeklinde yapacak olursanız, diğer insanların karşıt fikirleri size saldırganca ve sırf inat uğruna ileri sürülen argümanlar gibi gelebilir. Savunmaya çekilirsiniz ve objektif kararlar alma şansınız azalır.

Kendi kendinizle konuşmak son derece sağlıklı bir davranıştır, evrimsel açıdan da... Konuşabilmeyi başardığımızda ve beynimiz, ses kutumuz, genel olarak fiziksel özelliklerimiz bunu yapabilecek şekilde evrimleştiğinde, aslında amacımız sadece karmaşık bir iletişimdi. Hatta muhtemelen konuşma beyin evrimimizin sadece bir yan ürünü olarak var oldu. Ancak bunu bir şekilde başardıktan sonra, öylesine güçlü bir iletişim aracı haline geldi ki, şarkılar söyledik, şiirler okuduk, kitaplar yazdık. Daha önemlisi, kendimizi dinlemeye başladık. Bugünlerde bunu insanlar giderek az yapıyorlar; ancak kendi kendine kaldığında, kendisiyle yüksek sesle konuşmaya yatkın olanların duygusal olarak daha sabit, daha mantıklı kararlar alabilen, daha etkili olma potansiyeline sahip kişiler olduğu düşünülüyor. Bunlar, biyolojik ve kültürel evrimde bize fayda sağlayan unsurlar.

Ayrıca bazı araştırmalar, kendi kendine konuşmanın beyni düzenleyici ve özellikle hatırlanması gereken şeyleri daha kolay hafızada tutmayı sağlayıcı bir etkisi olduğunu gösteriyor. Burada komedyen ve yazar Franklin P. Jones'un sözünü hatırlamakta fayda var:

"Kendi kendinize konuşmanın bir faydası, en azından birilerinin sizi dinliyor olduğunu bilmektir."

Alıntı.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Ben bunun sağlıksız birşey olduğunu düşünüyordum paylaşım için teşekkürler

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Ben gün içerisinde hep kendi kendime konuşurum, böyle rahatlarım ve bunu bilerek yapmam ama bir eksi yanı var ki çok fena? etrafta söylenenleri duymuyorum adım leylaya çıktı:)

Salick

Kayıtlı Üye
Kendimin en iyi dinleyicisi yine kendimim.

nazom

Kayıtlı Üye
Her ne kadar ailem bunun yanlış olduğunu söylese de , özellikle temizlik yaparken sürekli kendimle konuşuyorum .

Önceleri , bunu yaptığımda üzülüyordum . Daha sonra ise sorun yaşadığım insanları daha iyi anlamaya başladım . Ama hâlâ teyzem beni is yaparken görünce , kendinle konuşmayı bırak diyor . :D

candokia

Kayıtlı Üye
arada bende kendi kendime konuşuyorum :)

AJA

Elit Üye
Genelde kendime kızdığımda söylenirim bir iki kelime iltifat ederim diğer bana :D

rüyagezgini

Kayıtlı Üye
10-12 gün önce her şeyi içimde biriktirip büyüttüğümden (sesli olarak kendimle fazlaca konuşmadığımdan)büyük bir patlama daha yaşamıştım ,
ne güzel bi haberki doğru bir zamanda karşıma çıktı yine ,ardı gelen olsun.

Enerjiye sonsuz sevgiler saygılar,teşekkür ederim.
sevgiler

ruhname

Kayıtlı Üye
Ayrıca bazı araştırmalar, kendi kendine konuşmanın beyni düzenleyici ve özellikle hatırlanması gereken şeyleri daha kolay hafızada tutmayı sağlayıcı bir etkisi olduğunu gösteriyor. Burada komedyen ve yazar Franklin P. Jones'un sözünü hatırlamakta fayda var: Bilhassa bu satırlara katılıyorum. :)

tenebrum

Kayıtlı Üye
evet arada yaparım.kızdığım zaman ve kendimi muhasebe ederken.kızdığınız zaman daha cabuk sakinlesebiliyorsunuz,kendinizi muhasebe ederken de durum degerlendirmesine katkısı oluyor.

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Sürekli kendimle konuşurum özellikle de yalnızsam. Aslında iyi bir şeymiş demek, sevindim :)