kokular hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emir12

Kayıtlı Üye
biraz derin bir mevzu ama kokusunu aldığım herşeyin duygusunu hissedebiliyorum üstünden yıllar gecsede tanıyabiliyorum ve olayları anlatabiliyorum (ve kokular beni bazen kötü de etkililyebiliyor moralimi bozuyor) bunun vicudumdaki çakralarla bir alakası var mı ? yada nedir bu bilen var mı ? size çok güveniyorum gizli ailem :D

mmx

Kayıtlı Üye
Koku hafızası vardır ve diğer pek çok hafıza çeşitlerinden daha kalıcıdır. Çocukluk yıllarından bir koku ile o güne sanki dönmüş gibi hatırlayabilirsin. Bilimsel bir olay bu, araştırabilirsin.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Ortaöğrenim yaşlarımda kullandığım parfümü yakın dönemde tanıyıp bu o koku dediğim olmuştur,o dönem yaşadığım olaylarla birlikte anımsadım.Bu yaşadığınız pekçoğumuzun ortak noktası sanırım.
Kötü koku banada kendimi kötü hissettirir,başağrısına kadar gittiği olur.Çakraları etkilermi bilemiyorum.Konunuzu dağıtmadan son olarak "Koku"filmini izlemediyseniz tavsiye ederim koku düşkünü biri olarak bayılarak izlemiştim.

Mistik Bella

Kayıtlı Üye
Durduk yere bir şeyin kokusunu almak. Asıl çakrayla ilgili olan bu bence. Yıllar öncesi kokuladığın koku sadece, hafızayla ilgili. Dejavu gibi yeniden yaşaya bilirsin kokladığında.

PaRaNoiA

Kayıtlı Üye
Aynısı bende de mevcut mesela ilkokul kitaplarımı koklayayım aynı o zamanları hissederim çok canlı bir şekilde .

emir12

Kayıtlı Üye
hepinize cok tesekkür ederim :)))

kıvep

Banlı Kullanıcı
Tabikide koku hafızamız var. Doğduğumuzdan beri kokusunu aldığımız herşeyi neye ait olduğuyla beraber dosyalayıp depoluyoruz. Aksi halde her maddeyi yenden koklayıp, unutmamız gerekirdi. Genelde koku önce beyne gider, beynimizde kokunun karşılığı maddeyi imge olarak bize sunar. Sizde kokunun karşılığı olarak ait olduğu kokunun ait olduğu madde dışında kokuyu aldığınız ilk dosyalama anındaki anılarda sunuluyor sanırım. Bu her kokuda olmuyor, kokuyu ilk aldığınız dosyalama sırasındaki anınızı önemli bulfuğunuz için, beyniniz unutmamak için şartlanıyor. Kokulara önem verip unutmak istemiyorsunuz sanırım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

[XTR] Similar Threads

Ü
Cevaplar
5
Görüntüleme
582
Ü
Cevaplar
0
Görüntüleme
133
Üye silindi 77822