havas - rukye duaları ve esmalar hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mr.Merlin

Banlı Kullanıcı
Merhaba GMPP ailesi.Benim uzun zamandır cevabını merak ettiğim bir sorum vardı.Rukye duaları, havas duaları, esmalar v.s bunları okuyan ve yararını görmek isteyen kişinin Müslüman olması şart mıdır yoksa sadece inanmak yetiyor mu? yani bir yahudi bunları okursa yarar görür mü görmez mi ?

AğLan

Kayıtlı Üye
yarar görmez Okuduğunu boş yere okur inanıyorsa demişsin gerçekten inanması gerekiyor kalpten inanan zaten müslümandır kişi inanmıyorki demek müslüman deil .

prensess

Kayıtlı Üye
Hayir ben buna kattiyen katilmiyorum.

faydasini görürsün sen oku bak nasil faydasini giruceksin biiznillah

Mithra

Kayıtlı Üye
"Dağınık işlevler" adında bir bilimsel makale var okumanızı tavsiye ederim tekrar edilen sözcüklerin beyinde nasıl bir etki yaptığı gözlemlenmiştir esmalar özelikle "Allah" ismi bizim için bir reaktör.

Mr.Merlin

Banlı Kullanıcı
prensess arkadaşım ben zaten müslümanım fakat son zamanlarda dine dair çok farklı fikirlerde bulundum ve inancıma dair kölü değişiklikler oldu.Bunun sonucunda ne yazık ki dinimden biraz uzaklaştım.Öncelikli olarak ben İslam dininin batıni yönüne önem veren bi insanım örneğin, namaz kılan bi müslümanın dualarla şifa bulması, namaz hareketleriyle vücudunu dirençli tutması haricinde yapması gereken ilk şeyin tefekkür etmek yani dünyaya ve maddiyata ait bütün düşünceleri bir kenara bırakmaktır.Buna HUŞÛ denir.Burda temel amacın insanın düşüncelerini kontrol etmeyi öğrenmesidir.Yani namazın temelinde MEDİTASYON' un var olduğu reddolunmaz bir gerçek.Bunun haricinde dini bir çok hükmün günümüzdeki islam düşünürleri ve hatipler v.s tarafından birbirine zıt görüşler ortaya çıkması şeklinde tartışıldığı bilinen bir şeydir.Örneğin; tanıdığım bir hoca hadisleri kaynak göstererek Kur'an' ı abdestsiz okumak veya abdestsiz taşımanın, Kur'an' a dokunmanın aslında günah olmadığını, bunun saygı gösterilmesi için ortaya atılmış asılsız bir iddia olduğunu söylemişti.Bu açıdan bakarsak şuanda islam dininde bile fetvalar, hükümler, emirler, sünnetler, haramlar, günahlar gibi konuların sürekli ve şiddetli tartışmalara maruz kaldığını açıkça görür, dinimizin temellerinde sarsıntılara sebep olunduğunu da farkederiz.

Şimdi geleyim inanç konusuna.Ben kendimi bildim bileli şüphecilik takıntısıyla (aslında gerçek anlamda bir kişilik bozukluğu sendromu [Obesif - Kompülsif Bozukluk] taşıyıcısıyım) yaşıyorum.Yani şöyle : diyelim ki bir deney yapıyosunuz, çok da basit bir deney.Buna rağmen zihniniz daha deney bitmeden düşüncelerle doluyor. " Acaba istediğim sonucu alabilecek miyim? nasıl olucak? " işte bu yüzden ister meditasyon yapıyor olayım, ister zikrediyor olayım, ister de alfa ritmi egzersizi yapıyor olayım aynı sonuçla karşılaşıyorum. " Acaba başarabilecek miyim, işe yarayacak mı " gibi.Yani söylemek istediğim aslında benim ik önce bu şüpheci ve takıntılı olan sahte benliğimi yok etmem gerekiyor.Bunun harcinde zikir çekme konusundaki düşüncem ise : şuanda hayatımda bir çok şeyin ters gidiyor olması.Bugüne kadar dinimle yaşamış olmam bu olaylardan sonra beni rahatsız etti.Şimdi herşeyin yoluna girmesi dileğiyle tam bir teslimiyet halinde Allah (c.c)' a sığınmaya niyet ettim.Rabbim dualarımı kabul etsin, batan güneş hayatıma yeniden doğsun dileğiyle.Hepinizden bana da dua etmesini diliyorum.Çok teşekkürler ve sevgiler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...