Cennetteki İnsan

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aref19

Kayıtlı Üye
Merhabalar aklimda soyle bi soru var mesela ben cennete gittim diyelim bir dunya yaratmak istedim ve dunyayi yarattim icinde ozgur iradeli insanlar var ve kendi cennetimde onlara yeni bi cennet sunacağim ya bizde öyle olmuşsak?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Merhabalar aklimda soyle bi soru var mesela ben cennete gittim diyelim bir dunya yaratmak istedim ve dunyayi yarattim icinde ozgur iradeli insanlar var ve kendi cennetimde onlara yeni bi cennet sunacağim ya bizde öyle olmuşsak?
Bunu şuan nefsaniyetin ortaya koyduğu duygu ve düşünceler çerçevesinde düşünebiliyor ve şekillendiriyorsunuz. Nefsani olmayan bir boyutta ve daha üstün bir haldeyken bu tür bir eyleme ne ihtiyacınız olur ne de isteğiniz. Bu sebeple bu soru bu Dünya'ya ve bu Dünya üstündeki imkansızlıklara ait bir sorudur.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Öldüğümüzde geçiyoruz İslami inanca göre. Kısayollar da yasak ölüm için. Yani sınava dahil olan sınav süresi bitmeden salonu terk edemez.

Bismişah

Banlı Kullanıcı
Nefsi olan nefsi varlık üretemez yaratamaz böyle bir şey mümkün değildir...

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Kuran'da bahsedilen cennet tasvirleri birer metafordan farksızdır. Kuran'ın indiği bölgeye baktığımızda kurak bir iklimle beraber yetişen ürünlerin çeşitliliği çok azdır. Ve Kuran'da cennet ile ilgili tasvirlerde de sürekli olarak akarsular ve çeşitli meyvelerden bahsedilir. O dönemde (Kuran'ın iniş dönemi) o kurak bölgede yaşayan insanlar için cennetin böyle bir yer olması ibadetlerini ve imanlarını güzelleştirmeleri açısından büyük etkisi vardır. Ekvator'da yaşayan bir topluluğa Kuran'da bahsedilen cennet tasvirleri Mekke'de yaşayan insanlar kadar etki etmeyecektir. Çünkü Ekvator'da her yer akarsu, ağaç ve çeşit çeşit meyvelerle dolu. Bu yüzden Allah o toplumun ihtiyacı olduğunu bildiği şeyleri cennette vaad ediyor.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Neden olmasin cennette istedigimiz mümkündür ve bende nefsi varliklardan olusan bir dünya istiyorum
Tamam peki, bunu istiyorsunuz, peki bunu isterkenki ihtiyacınız nedir? Yani ne ye ihtiyacınız var da buna benzer bir Dünya'ya sahip olmak istiyorsunuz?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Neden olmasin cennette istedigimiz mümkündür ve bende nefsi varliklardan olusan bir dünya istiyorum

Deminden beri düşünüyorum da istedigimizin cennette mümkün olduğunu düşündüğümde olabileceğini ancak nefsi varlıklardan dünya isteği biraz bu boyutun biz fanîlerin işi gibi.Kararsızım.Hem evet hem hayır şu an bana göre.

aref19

Kayıtlı Üye
Kuran'da bahsedilen cennet tasvirleri birer metafordan farksızdır. Kuran'ın indiği bölgeye baktığımızda kurak bir iklimle beraber yetişen ürünlerin çeşitliliği çok azdır. Ve Kuran'da cennet ile ilgili tasvirlerde de sürekli olarak akarsular ve çeşitli meyvelerden bahsedilir. O dönemde (Kuran'ın iniş dönemi) o kurak bölgede yaşayan insanlar için cennetin böyle bir yer olması ibadetlerini ve imanlarını güzelleştirmeleri açısından büyük etkisi vardır. Ekvator'da yaşayan bir topluluğa Kuran'da bahsedilen cennet tasvirleri Mekke'de yaşayan insanlar kadar etki etmeyecektir. Çünkü Ekvator'da her yer akarsu, ağaç ve çeşit çeşit meyvelerle dolu. Bu yüzden Allah o toplumun ihtiyacı olduğunu bildiği şeyleri cennette vaad ediyor.

Soruyla ne alakasi var bunun ?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sonsuz cennet canım sıkıldı isteyebilirim ?
Yok şuan neden aklınıza geldi onu soruyorum. :)
Şuan ile o anı ayıralım, orada sıkılacaksınız cennet kavramı silinir gider. Cennet diye tabir edilen bir yerde canınız sıkılmaz, öyle anlatılır gittiğimden değil.
Kısaca şuan derinlerde yatan belki de çok açıkta olan bir ihtiyacınız veya isteğinizden dolayı aklınıza bu geldi. İnsan bir şeyin açlığını çekmezse o şeyi doyurmak için fikirler üretmez. Fikriniz hangi duygudan besleniyor onu bulabilirseniz anlayacaksınız. En başta dediğim gibi dünyevi istek ve ihtiyaçlarla şekillenen bir cennet düşüncesine ait sorulardır bu tarz bu tarz sorular.

aref19

Kayıtlı Üye
Yok şuan neden aklınıza geldi onu soruyorum. :)
Şuan ile o anı ayıralım, orada sıkılacaksınız cennet kavramı silinir gider. Cennet diye tabir edilen bir yerde canınız sıkılmaz, öyle anlatılır gittiğimden değil.
Kısaca şuan derinlerde yatan belki de çok açıkta olan bir ihtiyacınız veya isteğinizden dolayı aklınıza bu geldi. İnsan bir şeyin açlığını çekmezse o şeyi doyurmak için fikirler üretmez. Fikriniz hangi duygudan besleniyor onu bulabilirseniz anlayacaksınız. En başta dediğim gibi dünyevi istek ve ihtiyaçlarla şekillenen bir cennet düşüncesine ait sorulardır bu tarz bu tarz sorular.

Tamamiyle hakli olabilirsiniz :) Ancak bir fikir değil bu içimdeki sorgulama isteğinden ibaret :) Peki ya doğruysa diye bi supheniz yokmu ?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Tamamiyle hakli olabilirsiniz :) Ancak bir fikir değil bu içimdeki sorgulama isteğinden ibaret :) Peki ya doğruysa diye bi supheniz yokmu ?
Bu tarz bir şüphem yok. :)
Belki de Allah vergisi, diğer boyutlarla olan münasebetler, insan dışındaki varlıkları gözlemleme şansı, onların da bilgi ve düşüncelerini anlamaya çalışmanın verdiği bir şüphesizlik belki de bu..
Bana bugün böyle bir yetki verilse istemem bile emin olun. Benim inancım ve düşünceme göre çok ama çok daha önemli şeyler var. Tamamen teklikle kendi öz bilincimin kaybolmasını istemek gibi..

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ne kadar şeye sahip olursan ol, insan belli yere kadar görürsün, diyelim ki dönümlerce arazin var ama insan gözü her yeri göremiyor işte, belli bi sınırımız var, sana koskoca bi dünya verselerde ne kadarlık kısmını görür, ne kadarlık kısmını kontrol edebilirsin?? kontrol edemediğin şey gercek anlamda senin olabilirmi?
İnsanın gücü böyle birşeye yetmez, yetsin isterim dersende artık insan olmazsın, kendinden çıkarsın.
Tamamen misal örneklemesi.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Cennete girdik te bilmem kaç bin yıl nihmetlerden yararlandık ta canımızın sıkılması ve farklı bir dünya kaldı geriye :)
İnsanın orada yaşayacağı sonsuz huzur yetmiyor mu ? fitne yok fesat yok acı çekenler yok göz yaşı yok üzüntü yok ortadan kaldırılması gereken bir zulüm yok daha ne istiyorsunuz :) Cennete giren en son adamdan bahsedilir dikkat edinde onlardan olmayasınız

end

Kayıtlı Üye

Ben müslümanım, Allaha inanıyorum, namazda kılıyorum, ama kurandaki yeşil ipek giyinmiş huriler ile ilgili kısım hep kafamı kurcalıyor. Yukarıdaki yorumunuz üstüne yazıyorum bunu, bölgesel indi evrenselmi oldu demek istiyorsunuz? Kitabı sorgulamıyorum, belkide korkudan bilmiyorum ama neden yeşil ipek giymiş huriler, ipek bu dünyada değerli bir materyalse öteki dünyada ne önemi var, neden huriler, erkekler bukadar değerlimi? Çorba ettim sanırım

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Ben müslümanım, Allaha inanıyorum, namazda kılıyorum, ama kurandaki yeşil ipek giyinmiş huriler ile ilgili kısım hep kafamı kurcalıyor. Yukarıdaki yorumunuz üstüne yazıyorum bunu, bölgesel indi evrenselmi oldu demek istiyorsunuz? Kitabı sorgulamıyorum, belkide korkudan bilmiyorum ama neden yeşil ipek giymiş huriler, ipek bu dünyada değerli bir materyalse öteki dünyada ne önemi var, neden huriler, erkekler bukadar değerlimi? Çorba ettim sanırım

Demek istediğim çoğunluk olarak indiği bölgenin ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde anlatılmıştır cennet. Yani altlarından akan akarsuların ve çeşit çeşit meyvenin varolduğu bir cennet, Ekvator'da yaşayan insan için çok da etkili olmayacaktır. Çünkü bahsedilen akarsular ve meyveler çevresinde fazlasıyla mevcuttur. Fakat çölde yaşayan bir insan bu imkanlara sahip değildir. Ve anlatılan cennet tasvirlerinin çöldeki insanlar üzerindeki etkisi çok daha fazladır.

Sadece ipek değil Kuran'daki çoğu tasvir dünyada var olan vaatlerdir. İnsan nefsani duygularıyla yaratılmıştır. Ve Allah cennetini anlatmasaydı insanların cennete girme arzuları ne kadar olabilirdi ki? Allah cenneti anlatırken sadece cennette varolan ve dünyada varolmayan şeylerin tasvirini yapsaydı, bunun insanlar üzerinde ne kadar etkisi olabilirdi? Bu yüzden Allah dünyada varolan nimetleri orada da vaat ediyor ki insanlar anlayabilsin.

Huriler konusu da bir çok insanın aklını karıştırmakta. Fakat Kuran'da bahsedilen huri kelimesi Arapça'da dişi veya erkek bir sözcük değildir. Hurinin anlamı "tertemiz, güzel ve gözünün beyazı" anlamlarındadır. Fakat bu konu da ucu açık olan diğer konulara olduğu gibi farklı yerlere çekilmiştir.
Ve Allah bu konuda da Ali İmran 7'de bahsetmektedir;
"Sana bu muazzam kitabı indiren O'dur. O'nun bir kısmı anlamları kesin olup kitabın temelini oluşturan ayetlerdir. Diğer bir takımları da anlamları benzeşik olanlardır. Ama kalplerinde bir yamukluk bulunanlar fitne aramak ve keyiflerince yorumlamak için sadece anlamı benzeşiklerin ardına düşerler. Halbuki, onun gerçek yorumunu ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar da: «İnandık, hepsi Rabbimizdendir.» derler. Bunları özü temiz olanlardan başkası düşünemez."

Lütfen konu dininiz olsa bile sorgulamaktan çekinmeyin. Çünkü ortada onlarca meal varken ve bu meallerin bile birbiriyle çelişen yönleri bulunuyorken, sizin aklınıza yatmayan yerlerin olması ile bunları sorgulama isteğinizin olması gayet normaldir. Sorgulamaktan ve araştırmaktan vazgeçmeyin... :)
Sevgiyle. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...