Büyü Gerçekte Ne

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

reyiz

Kayıtlı Üye
Benim anlamadığım olay şu buyu ve buyuculer cogu dinde yasaklanmis niye diye sordugumda kotu olsugu icin deniyor en son aldigim yanit ise beni buyuden soguttu sordigum kişi hafız dı ve bana büyü yapanlarin cennete gidemeyecegni soyledi . Büyü bence iyilik icinde kullanilabilir bunun dinlerde neden yasak oldugnu anlamiyorum.Sİze sormak istedigim şu hafizin dedigi dogrumu ve buyu neden dinlerde yasakli anlayacagim sekilde soylerseniz sevinirim simdiden tesekkurler

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Benim anlamadığım olay şu buyu ve buyuculer cogu dinde yasaklanmis niye diye sordugumda kotu olsugu icin deniyor en son aldigim yanit ise beni buyuden soguttu sordigum kişi hafız dı ve bana büyü yapanlarin cennete gidemeyecegni soyledi . Büyü bence iyilik icinde kullanilabilir bunun dinlerde neden yasak oldugnu anlamiyorum.Sİze sormak istedigim şu hafizin dedigi dogrumu ve buyu neden dinlerde yasakli anlayacagim sekilde soylerseniz sevinirim simdiden tesekkurler

Büyü çoğu dinde yasaklanmış bir şey değil. Sadece Hristiyanlık,Müslümanlık,Yahudilik gibi dinlerde yasaklanmış.Bu dinlerde neden yasaklandığı ise dinin kutsalların da yazıyordur.Bilindiği gibi o dinlerin kitapları vardır. Ve o kitaplarda o dinin neden büyüyü yasakladığı yazıyordur. Yazınızdan anladığım kadarıyla siz Müslümansınız. Sizde kendi dininizin kitabına bakabilirsiniz. Neden yasaklandığı net bir şekilde yazıyordur.

Büyü evrenden,yaratıcıdan bir takım malzemeler kullanarak,enerjiyi kullanarak farklı bir şekilde isteme şeklidir. Büyü tabi ki de iyi amaçlar içinde yapılır. Ak büyüler,Şifa büyüleri bunun örnekleridir. :)

Büyü kötü bir şey değildir. İyilik-Kötülük kavramı yapan kişiye göre değişir. Türkiye de genel olarak kötü,zarar verici amaçlar için kullanıldığından dolayı ''büyü kötüdür'' fikri yayılmıştır. Yapan kişi iyi amaçlar için yapmıyorsa o onun suçu,büyünün suçu değil. Büyü evrenden isteme şeklidir,iletişim şeklidir.

reyiz

Kayıtlı Üye
baktim hemde cogu dinlerdekine ama buyuyu hep kotu tanimlamis ama iyilik icinde kullaniliyor kitapta kesin bir sekilde yasaklandigi soyleniyor ama neden?????

gurkan_gsk

Kayıtlı Üye
İş
Makine Muh.
Merhaba.Anladığım kadarıyla Müslüman'sınız.İnancınız doğrultusunda cevap veriyim izninizle.. Büyü Allah'a şirk koşmaktır. Çünkü büyüyle insanlara iradeleri dışında karar verdirirsiniz. Mesela yanlış biliyorsam düzeltin lütfen; aşk büyüsü de ak büyüler içersinde yer alır. İki yapayalnız insanı çok seviyorsunuz ve birbirlerine çok uyumlu olduklarını düşünüyorsunuz.İkisine de büyü yaparak birbirlerine aşık ediyorsunuz. Dışardan bakıldığında çok masumca ve iyilik şeklinde görülebilir ama gerçek pencereden baktığımızda ikisi de kendi iradesiyle değil sizin zorlamanızla birbirlerine aşık oluyor. İnsanların hayatında "hayır" ya da "evet" demelerine izin vermiyorsunuz.Allah bile insanları seçimlerinde özgür kılmışken siz onların iradelerini ellerinden almış oluyorsunuz. Kendinizle ilgili büyülerde ise; mesela maddiyatla ilgili büyü yaptınız. Allah'tan başkası yoktan var edemez, vardan yok edemez değil mi inancınıza göre? O zaman büyüyle elde edeceğiniz maddiyat nerden gelebilir ? Bu şekilde düşünürseniz neden temeli Allah olan inançların büyüyü haram kıldığını ve çok büyük günah olarak nitelendirdiğini anlayabilirsiniz.
Umarım yazdıklarımdan dolayı yanlış anlaşılıp, kimseyi kırmamışımdır.Sevgiler

Sasdad

Kayıtlı Üye
Büyü kötü birşeydir.İnsanların iradesini iyi veya kötü niyetle etkilemek acizliktir.Fiziksel olarak güçleri yetmeyen işlerini halletmek için büyüye başvuruyorlar ve insanların iradesini değiştiriyorlar.Sonrada büyüyü güzel birşeymiş gibi anlatıyorlar.

Gaos

Kayıtlı Üye
Büyü kötü birşeydir.İnsanların iradesini iyi veya kötü niyetle etkilemek acizliktir.Fiziksel olarak güçleri yetmeyen işlerini halletmek için büyüye başvuruyorlar ve insanların iradesini değiştiriyorlar.Sonrada büyüyü güzel birşeymiş gibi anlatıyorlar.

büyüyle hiçbir alakam yok . fakat , büyü kötü birşeydir deyip , buna örnek olarak sadece "insanların iradesini etkilemek" yazarsanız, bu olmaz . çünkü siz sadece kötü bir örnek veriyorsunuz . yukarıda şifa büyülerinden bahseden arkadaş var . nerdeyse hiçbir bilgiye sahip değilim ama doğanın yararına da kullanılan büyüler vardır herhalde . sadece insanlar üzerinden neden düşünüyoruzki ? ayrıca bu iyilik-kötülük kavramları gerçekten bana acaip geliyor . görüldüğü üzere bakış açılarna göre değişkenlik gösterebilir . ki bu da demektir ki büyü hem iyidir hem kötüdür . amaca göre . ki amaç da yetmez aslında , 2 insana yapılan aşk büyüsü gibi . . iyilik içinde kötülük .

Tayleigh

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Büyü nün iyisi de olsa kötüsü de olsa sen araya cin ya da ruh kısaca varlık sokuyorsun.Sen isteyeceğin ya da yapmak istediğin şeyi Allah tan isteyeceğine gidip başkalarından istiyorsun.Bu da katiyen haram ve yasaktır.Büyü yapan cennete giremez.Hatta ahirette şöyle denilir.Gidin ve o güvendiğinizden bir şeyler isteyin.Bakalım verebilecek mi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...