hıdırellez

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
mayıs ayının 6 ile 8 arası hızır günleri olarak bilinir. türk inancı olan hıdırellezde. kış biter ve yaz başlar. bu günlerde dilenen dileklerin gercekleşeceğine inanılır.

mayıs ayının 5 inde ise çingenelerin hıdırellezi kutlanır. 5 çingenelerin sayıdıdır. biz çingeneler buğün yatsı ezanından sonra mum yakarız ve dilek dileriz. dua ederiz. sonra gül ağacı dalına kırmızı kumaş bağlar ve dilek dileriz. kağıda dileğimizi yazar yakarız. kağıda dileğimizi yazar akan suya atarız. dışardan topladığımız taşlarla dileğimizi çizeriz .

eğer gül dalına astığımız kumaş parcası yerinden sökülürse dileğimiz olmaz. eğer uzun süre kalırsa dileğimiz gercekleçecek demektir. taşlarla yaptığımız çizim eğer sabah bozulmuş olursa dileğimiz gercekleşecek demektir.

türk islam ve çingene kültürlerin birleşmesiyle oluşan bu özel güne. sizde 5.5.2009da yatsı ezanından sonra yapmaya başlayın . 6 mayıs ve 8 mayıs arasındada devam edin. sadece kendiniz için değil sevdikleriniz içinde yapabilirisniz. her dilek için bir mum yakın ve mumu söndürmeyin. dua edin inancınıza göre ibadet edin. dilekerinizi dileyin güle kırmızı kumaş bağlayın kağıda dileğinizi yazın suya atın yada yakın külleri havaya bırakın. taşlarla dileğinizi çizin evinizin içinde yada dışarda bir yere.

tüm dileklerinizin gercekleşmesini dilerim

jeker_1986

Kayıtlı Üye
ben bunu yapmak istiyorum ayın 6 sında yatsı namazından sonra dileğimi bir kağıda yazıp yada çizip duamı edip mum ateşinde yaksam ve küllerini uçursam havaya doğru olur mu? bunu öğrenmek istiyorum.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
ben farklı bişey söylemedimki zaten kağıda yazın yakın ve külleri havaya doğru uçuracaksınız

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
yazılanları dikkatli okuyun lütfen mumu yakın ve söndürmeyin demişim. yani mumu yakın kendi kendine bitsin

Ninsun

Kayıtlı Üye
Urum,

Hıdrellez, iki aylık takvimde (Mayıs-Kasım) Kasım ayının bitişini mi simgeliyor?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
kasım ayında yaz biter kışa başlar mayıs ayında kış biter yaz başlar ayrım bu şekilde yapılır.

majeste

Kayıtlı Üye
konu için çok teşekkürler. bu şekilde dilek dilemeyi ilk kez duydum ve akşam uygulayacağım.

İzmir'de çok coşkulu yaşıyoruz hıdrellezi, az çok bir şekilde dilek diliyoruz ama bu sene içimde bir ses "dilek dilemen çok farklı olmalı" diye söylenip duruyordu. günlerdir hıdrellezde neyi nasıl yapsam diye araştırıp duruyordum, bugün karşıma çıkan ilk şey oldu bu :) şimdiden sevindim.

mumun rengi çok önemlimidir? ben beyaz kullanmak istiyorum, ama tavsiye edeceğiniz farklı bir şey olursa sevinirim.

asagnak

Kayıtlı Üye
İş
iÅŸÅŸiz
konu için çok teşekkürler. bu şekilde dilek dilemeyi ilk kez duydum ve akşam uygulayacağım.

İzmir'de çok coşkulu yaşıyoruz hıdrellezi, az çok bir şekilde dilek diliyoruz ama bu sene içimde bir ses "dilek dilemen çok farklı olmalı" diye söylenip duruyordu. günlerdir hıdrellezde neyi nasıl yapsam diye araştırıp duruyordum, bugün karşıma çıkan ilk şey oldu bu :) şimdiden sevindim.

mumun rengi çok önemlimidir? ben beyaz kullanmak istiyorum, ama tavsiye edeceğiniz farklı bir şey olursa sevinirim.

aşk için kırmızı
paraiçin bakır
bereket için yeşil

BMS_leucothea

Kayıtlı Üye
evet biz bunu bugün annemle yapıcaz ama annem dilek kağıdını gül ağacının altına gömmemi söyledii ?? :S:ban:

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Herkesin tüm dileklerinin gerçekleşmesini dilerim :Angel_anim:

psikopatelma

Banlı Kullanıcı
ozaman birden fazla mum mu yakmamız lazım?? ben sadece taşla dilek çizildiğini biliyordum bunu ilk defa denicem inş. olur =))

psikopatelma

Banlı Kullanıcı
yani farklı dikeler için birden fazla mum mu yaksak olur mu?

asagnak

Kayıtlı Üye
İş
iÅŸÅŸiz
ozaman birden fazla mum mu yakmamız lazım?? ben sadece taşla dilek çizildiğini biliyordum bunu ilk defa denicem inş. olur =))
bu size kalmış birsey sadece mum renklerini belirtim ama nıyetiniz genel olacaksa beyazı deneyin.

onelya

Kayıtlı Üye
merhaba herkeze.böyle bir konu açtığınız iyi olmuş.geçen sene ben yüzüğümü kırımızı kurdeleyle gül dalına bağladım tabi hayırlı bir nasip için :) ve gün doğmadan gül dalından yüzüğü alıp barmağıma allahaa dua ederek taktım.yine gül dalına dileğimin resmini çizdim yada resmini çizemediğimi yazıyla yazarak yine gül dalına kırmızı kudeleyle bağladım sabah gün doğmadan alıp akarsuya bıraktım.bereket içinde gül ağacının dibine bozuk para koydum bunuda alıp bütün sene boyunca cüzdanımda taşıdım ki bunun amacı cüdanında hiç para eksik olamsın maddi zorluk çekmemek için.evdede kiler dolabını açık bırakırsan bolluk bereket gelir dediler onuda yaptım.hakikatten sadece bereket için yaptıklarım tuttu sanırım çalışmadığım halde cüzdanımda param eksik olmadı.evdede beooluk bereket oldu sıkıntı yaşanmadı.ama yüzük ve diğer resim çizdiğim kağıt tutmadı bilmiyorum yada tam enerjimi veremediğimdendir diye düşüüyorum.yaptıklarımda bir yanlış varmı urum?yoksa senin dediğin gibi resimli kağıdı gül dalına asmak yerine yakmammı gerekiyordu ?uzun oldu biliyorum :D

WQé

Kayıtlı Üye
birde benim bildiğim kağıdı Gül ağacının altına gömüyorsun yani şu ana kadar öyle yapmıştım ben :)