Rim Hesabı

SanGlade

Banlı Kullanıcı
Galip ile mağlubu, talip ile matlubun akibetini bilmek için Rim hesabından faydalanırsın.
Bazı zarif hükemalar Rim hesabı hakkında şu beyti yazmışlardır.

عَلَيْكَ بِحِفْظِ الرِّيمِ تَظْفَرُ بِالْمُنَى
وَتَبْلَغُ مَاتَهْوَى وَمَا اَنْتَ طَالِبُ
حِسَابٌ بِطَرْحِ التِّسْعَ يَظْهَرُ سِرِّهُ
بِأَسْمَاءِ اَمْلاَكِ عَلَيْهِ تَجَارِبُ
فَفِالزَّوْجِ وَاْلاَفْرَادِ يُسَمُّو اَقْلَهَا
وَاَكْثَرُهَا عِنْدَ التَّخَالِفُ غَالِبُ
وَيَغْلِبُ مَطْلُوبٌ اِذَا الزَّوْجِ يَسْتَوِى
وَعِنْدَ اِسْتِوَاءِ الْفَرْدِ يَغْلِبُ طَالِبُ

Aleyke bi hıfzır rîmi tezferu bil münâ
Ve tebleğu mâ tehvâ ve mâ ente tâlibü
Hisâbü bi tarhıt tisa yezheru sirrihü
Bi esmâ-i emlâki aleyhi tecâribü
Fefiz zevci vel efrâdi yüsemmû aklehâ
Ve ekseruhâ ındet tehâlifü ğâlibü
Ve yağlibü matlûbün izez zevci yestevî
Ve ınde istivâil ferdi yağlibü tâlib

(Rim hesabını ezberlersen arzuna kavuşursun
Dilediğin ve istediğin şeylere nail olursun
Öyle bir hesapki 9 düştüğü zaman sırrı zuhur eder
Melek isimleriyle üzerinde tecrübe edilmiştir
Çiftlerde ve teklerde enaz olanı olanı yükselir
Çiftler eşit olursa matlub olan galip gelir
Tekler eşit olursa talip olan galip gelir).
Talip olan kişinin bu yukarıdaki beyti ezberlemesi lazımdır. Çünkü bu kaide Rim kaidesi olarak alimler arasında çok meşhurdur. Rim hesap kaidesi meşhur ebced hesabına benzer. Harf tertibinde ise ebced hesabına terstir. Cetvelde bu durum gösterilmiştir.
Rim hesabı cetveli budur:

Bu cetvelde bulunan harflerin ezberlenmesi için bazı alimler şu beyti yazmışlardır.

يَارِيمُ اَيْقِظْ بِلَيْلٍ سَاحِرٍ نَعْسًا
كُمْ جَادُ زَهْرٌ لِحَىِّ ضَرَّ مَادَرْسًا
وَاسْتَحْىَ َصِبَاتَوِىٍّ حُزْنَاذَوِى قَلَقًا
هَيَمًا فَارْحَمْ عَلِيلاً شَاخِصًا حَرْسًا
غَرَامُهُ ثَابِتٌ ظَمَانٌ طَائِرُهُ
قَدِ انْتَهَىَ لِى تُصِيبِى رَبُّمَا وَعَسَى

Yâ Rîmü eykız bi leylin sâhıran na'sâ
Küm câdü zehrun li hayyi dara mâ dersâ
Vestahyâ sıbâteviyyin huznâzevî kalakâ
Heyemen ferham alîlen şâhısan harsâ
Ğarâmühü sâbitün zamânün tâiruhü
Kadintehâ lî tusîbî rabbümâ ve asâ

Ey Rim! Gizemli gecede uykulu olarak uyan
Çiçek ne kadar iyilik verdi zararlı bilgiden canlıya
Endişeli ve hüzünlü olan çocukluğum utandı
Şaşkın gözlü dilsiz ve özlem dolu olana acı
Onun sevgisi sabittir ve kalbi sevgiye susamıştır
Belki ve belkide benim nasibim burada bitmiştir.
Bu beyt bu kaide ile amel etmeyi ve bunun faydasını işaret eder. Bunun açıklamasıda şöyledir. Güçlüyü, zayıfı, galibi mağlubu,ortakları veya karı kocayı veya inat eden kişileri bilirsin. Allah Teala'nın izniyle.
Bunun için: Talip ve matlubun isimlerini alıp, bu isimleri rim cetveline göre hesap edersin. Toplamdan 9-9 düş ve kalan adede bak. Eğer zevciyye (Çift) ve ferdiye (Tek) eşit değilse çok olan az olanı yener. Eğer zevciyede aynı iseler matlup talibi yener. Ferdiyede aynı iseler talip matlubu yener. İki imside ayrı ayrı toplayıp 9-9 düş. Hangi ismin bakisi az kalırsa az olan çok olanı yener. Eğer zevciye ve ferdiye anlaşıyorlarsa eşittir. Bu kaidenin çok güzel bir faydası vardır. Çoğu insanlar bunu bilmez. Talibi ve matlubu ilgilendiren her amelde talip galip gelmediğinde amelde başarıya ulaşamazsın.
Eğer talip galip gelemezse talibin ismine esmaül hünsadan bir isim eklemen gerekirki talip matluba üstün gelsin. Bu sır gizlidir. Bu işleride bu feni iyi bilen eli uzun kişiler bilir.
Bu cetvelde bakilerin neticesini gösterdim. Bu cetvel den çok kolay bir şekilde faydalanırsın.

BAKİLER NETİCESİNİ GÖSTEREN CETVEL

Kaynak: Elcevahirul lemmaah fi istihdari mulukil cin

begonia

Kayıtlı Üye
cahilliğimi affedin ama ben anlayamadım:S

SanGlade

Banlı Kullanıcı
estagfurullah evet cetveli yazmaya vaktim olmadı mutehassısı değil seniz eger rim cetvel iolmadan biraz zorlanırsınız kısa bir zaman içinde rim cetvelinide ekliyecegim gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra
teşekkür ederim

mucize

Kayıtlı Üye
Güzel ve şu ana kadar hiç duymadığım bir bilgi. Yalnız zannedersem bu cetveli hesaplamak bizler için biraz zor olacak.

SanGlade

Banlı Kullanıcı
ewet cetvel hesabı uzun ve meşakkatli bir iştir bende sizin en rahat yapabileceginiz şekilde ve açıklıkta hazırlamaya çalışıyorum
teşekkür ederim

selami

Kayıtlı Üye
Rim hesabı cetvelini acaba ne zaman yüklersiniz?Nasıl bir cetvelmiş çok merak ettim.Sabırsızlıkla bekliyorum.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

arkhe93

Kayıtlı Üye
Artık yükleyemez. Çünkü yasaklanmış. GMPP yetkilileri bu işe el atacaktır. :)

selami

Kayıtlı Üye
Bu hesabı hakikaten çok merak ettim.FORM YETKİLİLERİ bu konuyu bir şekilde değelendirirlerse çok gözel olur

arkhe93

Kayıtlı Üye
Bölüm ün yöneticisi Kontejyan. Kendisine bu konu hakkında özel mesaj attım. En kısa zaman yardımcı olacaktır.

selami

Kayıtlı Üye
Sitede rim hesabıyla ilgili ilgilenecek arkadaşlar sabırsızlıkla bu hesabın nasıl yapıldığını merak ediyorum.Lütfen bu kunuyla ilgilenirseniz sevinirim.Saygılar .

selami

Kayıtlı Üye
Yaklaşık bir aydır rim hesabıyla ilgili bilgi vermeniz için rica etmiştim ama ne yazık ki bir bilgi vermeyi bırak bu konuyla ilgilenileceği yada bu konunun kapatıldığına dair bir açıklama da yapılmadı.İlk başladığımdan bu güne kadar çok faydalandım bu konu hakkında da bir an önce bizleri bilgilendirirseniz çok sevinirim.Rim hesabı konusunda sabırsızlıkla bilgi vermenizi istiyorum.Konuyla ilgilenirseniz çok sevinirim.

selami

Kayıtlı Üye
iki aydan beri rim hesabıyla ilgili bir açıklama yapabilir misiniz diye sabırsızlıkla bekliyorum, herhalde yöneticilerimiz çok meşguller.

selami

Kayıtlı Üye
Öncelikle teşekkür ediyorum.Ben rim hesabı cetvelinin nasıl yapıldığını öğrenmek istemiştim.Hesapla ilgili sitedeki bilgileri okudum ama anlayamadım.Onun için sizleri devamlı rahatsız ediyorum.Hakkınızı helal edin.