Vakia sure'sinin bir havassı

SanGlade

Banlı Kullanıcı
Bilki! Vâkıa' sûresinin yüce bir sırrı ve acaib özellikleri vardır. Bilhassa zenginliği celbetmek ve fakirliği defetmekle ilgili çok büyük bir fazileti vardır.
İmam ibni Abdil Berfi r.a. hazretleri Ettemhid isimli kitabında Peygamber efendimiz hazreti Muhammed s.a.v. in merfu bir hadisi şerifini zikretmiştir. Hazreti Muhammed s.a.v. şöyle buyurmuştur:

مِنْ قَرَأَ سُورَةَ الْوَاقِعَةِ كُلَّ يَوْمٍ لَمْ تُصِبْهُ فَاقَةٌ اَبَدَا

Men karaa sûretel vâkıati külle yevmin lem tüsıbhü fâkatün ebedâ
(Kim! Vâkıa' sûre sini her gün okursa, kendisine ebediyen fakirlik dokunmaz).

Osman bin Affan r.a. hazretleri Abdullah ibni Mesud r.a. hazret lerine bir miktar mal vermek istedi. Abdullah ibni Mesut r.a. bunu almayı pek hoş karşılamadı ve kabül etmek istemedi. Osman bin Affan r.a. hazretleri: sen alda kızlarına nafaka olarak kabul et dedi. İbni Mesut r.a: Sen onların fakirlik içinde kalmalarındanmı endişe ediyorsun? Halbuki ben onlara Vâkıa' sûre-i şerifesini okumalarını emrettim! diye cevap verdi ve şunu ilave etti. Rasulullah s.a.v. efendimizden duydum. Buyurdularki: ''Kim Vâkıa' sûresini her gün okursa kendisine ebediyen fakirlik dokunmaz''.
Bu mübarek sûrenin büyük bir sırrı ve acaib özellikleri vardır. Sen bunu layık olan kimselere öğret. Çünkü bu sûrede Allah c.c. ın en büyük isimleri yer almaktadır.

1. Her gün sabah namazından sonra bir defa Vâkıa' sûresini okuyup, ardındanda bin (1000) defa Yâ Kerîm Yâ Vedûd isimlerini okursa, üzerinden bir sene geçmeden Allah Teala hazretleri okuyanı bütün insanlardan daha zengin eder.

Kaynak: Usulül bast fi sirril evfak vel havas