perilerin özellikleri.

peril

Kayıtlı Üye
Fairy Godmother : Yeni doğan bebeklere periler ülkesinden özel hediyeler getirir. Ellerinde tuttuğu altın elma zenginlik ve sağlık getirir.

Cuhaçiçeği Perisi : Cuhaçiçekleri baharın ilk çiçekleridir. Bir cuhaçiçeğiyle doğru olan kayaya dokunmak perilere kapıyı açmak anlamına gelir. İrlandalılar çiçeklere belirli bir şekilde bakınca görünmezin görülür olduğu ve perilerin ortaya çıkacağını söylemişlerdir.
Kurbağalar Kraliçesi : Hayal gücümüzle Kraliçeyi takip eder ve bulursak, hastalıklardan dönmemize ve iyileşmemize yardımcı olur. Bu periye en çok istediğiniz dilekte bulunun, dileğiniz bir altın top olarak gerçekleşecek. Bu topu kalbinize tutun ve ayaklarınız yerden kesilecek. Yükseldikçe bu top kalbinizin bir parçası olacak ve sizi her zaman mutlu edecek.
Dream Weaver : Zekiliği, güzel inançları getiren peri. Bu peri bize yeryüzü ve cennetle nasıl bağlantı kuracağımızı öğretir.
Su Perileri : Doğanın sırlarının ve yasakların perileri. İnsanların üstlerine su serperek gerçekleri görmelerini sağlarlar. Su yaşam sırrıdır ve suyu bu periler sayesinde elde ederiz.
Arkadaşlık Perileri : İnsan çocuklarına yakın olan periler. Bebekler güldüğü zaman bu perilerin dansettikleri söylenir. Her çocuğun kendilerini büyürken koruduğu perileri vardır. Bazı çocuklar bunu hisseder ve kendilerine "Hayali Arkadaş" yaratırlar. Ayrıca bu periler arkadaşlık kurmakta yardımcı olurlar.
Laume : Bu dişi peri çıplak görünür, banyo yapmaktan hoşlanır ve fakirler ile yetimlere yardım eder. Erkeklerin kısmetleri bu perilerin ellerindedir. Laume hiç bir yıldızın çok uzakta olmadığını ve hiç bir hayalin gerçek olmama ihtimalinin olmadığını bilir. İmkansızı gerçeğe dönüştüren bu peridir.
İlham Perileri : İlham perileri insanlara şiir, resim, aşk gibi konularda kaybettikleri canlılığı verir.

asagnak

Kayıtlı Üye
İş
iÅŸÅŸiz
Periler hep iyi enerji taşır derler ama babamın başından geçen bir olayı size kısaca aktarmak istiyorum. 12 yaslarında babam bizim evin yakınlarındaki kilisenin önünden geçiyormuş, bir siluet cıkmış karşısına ve babama okkalı bir tokat atmış, babamı bulduklarında hemen hastaneye getirmişler. Doktorlar hiçbir şey anlamamış, dedem camii muezzinidır, almış babamı eve getirmiş. Babam tam 40 gün boyunca ölümle yaşam halinde yatmış. Dedemse 40 gün boyunca bir dua okumuş babamın başında, sanırım ayetel kürsi okumuş. Sonra babam 40 gün üzerine uyanmış. Babam 1929 doğumlu ve hala sağ ama hep anlatır bunu.

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Açıkçası ben peri diye bir şey olduğuna inanmıyorum.

Keira

Moderator
Bazılarımıza efsane, hikaye, hayal ürünü gibi gelse de Anadolu'nun birçok bölgesinde perilerin varlığına inanılmaktadır.

ruhname

Kayıtlı Üye
şahsen perilerin varlığına bende inanıyorum hatta şöyle bi olay bizim memlekette analtılır :Zamanın birinde merkez köylerinden birinde kadının biri hamile kalır.Kadının doğurma günlerinin yaklaştığı günlerden birinde damda gürültüler olur.Kadın bir gün,iki gün sabreder sonunda dayanamaz damın üzerine çıkar.Bakar ki peri kızı bir ata binmiş cirit oynuyor. Kadın sessizce damdan iner.Gördüğünü bir komşusuna anlatır ve anlatma işinden üç gün sonra ölür.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
şahsen perilerin varlığına bende inanıyorum hatta şöyle bi olay bizim memlekette analtılır :Zamanın birinde merkez köylerinden birinde kadının biri hamile kalır.Kadının doğurma günlerinin yaklaştığı günlerden birinde damda gürültüler olur.Kadın bir gün,iki gün sabreder sonunda dayanamaz damın üzerine çıkar.Bakar ki peri kızı bir ata binmiş cirit oynuyor. Kadın sessizce damdan iner.Gördüğünü bir komşusuna anlatır ve anlatma işinden üç gün sonra ölür.

Sizin dediğiniz olay bizim köyde de çok yaşanmış . :) Babamlar da yaşamış.
Ve o ata binen şeye, al karısı deniyor bizim oralarda. Ata biniyor onu koşturuyor, terletiyor sonra da kuyruğuna örükler yapıyor gidiyor.
O kadının gördüğü de o olabilir. :)

Babamların da atı varmış ve bazı zamanlar ahıra gittiklerinde atın terlemiş olduğunu ve kuyruğunda da örükler olduğunu görürlermiş. Babam görmek için ahıra saklanmış bir gün ama o zaman da gelmemiş. :)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Peri dediğimiz varlıklar islamiyette var mı? yani meleklerle falan bağlantısı olabilir mi?

Kimilerine göre İslamda karşılığı dişi cin'miş.Ben İslami kısmı hakkında kesin konuşamam :) Ama periler doğa ruhlarıdır,daha çok karşımıza Avrupa mitolojisi ve Eski Türk mitolojisinde çıkar.Bazıları hava elemantelleri olduklarını da düşünür.

ruhname

Kayıtlı Üye
Sizin dediğin olay bizim köyde de çok yaşanmış . :) Babamlar da yaşamış.
Ve o ata binen şeye al karısı deniyor bizim oralarda.Ata biniyor onu koşturuyor terletiyor sonra da kuyruğuna örükler yapıyor gidiyor.
O kadının gördüğü de o olabilir. :)

Babamlarında atı varmış ve bazı zamanlar ahıra gittiklerinde atın terlemiş olduğunu ve kuyruğunda da örükler olduğunu görürlermiş.Babam görmek için ahıra saklanmış bir gün ama o zaman da gelmemiş. :)

Lakin alkarası başka bişey albastı olarak da adlandırırlır bu lohusa kadına musallat olur ama bizim memlekette yaşanan o olayda musallat falan yok hamile kadının ölmesinin nedenide peri kızını gördüğünü söylemesinden ötürüde olabilir sır saklaması gerekirdi ama yapmamış o nedenlede vefat etmiş olabilir. :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Lakin alkarası başka bişey albastı olarak da adlandırırlır bu lohusa kadına musallat olur ama bizim memlekette yaşanan o olayda musallat falan yok hamile kadının ölmesinin nedenide peri kızını gördüğünü söylemesinden ötürüde olabilir sır saklaması gerekirdi ama yapmamış o nedenlede vefat etmiş olabilir. :)

Al karısı ve al bastı birbirinden farklı şeyler . :) Al bastıyı da biliyorum. :)

Ölmesinin arkasında başka bir şey olabilir belki hamilelikten dolayıdır. Bir rahatsızlıktan dolayıdır.Çünkü iletişime geçip kitap yapanlar oluyor. :)

Vasilis1st

Kayıtlı Üye
İş
σπουδαστής (αμεÏ￾ικανικές μελέτες /4)
Periler Yunan mitolojisinde, Kelt ve İskandinav mitolojilerinde geçen varlıklardır. Anadolu kültüründede yaygın olarak bilinmesinin nedeni Anadolu halkının önceden Yunan mitolojisine inanmasıdır. İslamiyetten sonra dişi cinler peri diye adlandırmaya başlanmıştır. Halbuki peri ve dişi cinler apayrı kavramlardır.

hsncn154

Kayıtlı Üye
Bazı kültürlerde vs. Dişi cine peri dendiğini duymuş ve okumuştum bilmiyorum ne kadar doğru ama ben saf enerjiyle dolu periler olduguna inanıyorum

nilay

Kayıtlı Üye
Bende birkaç yerden okuduğum kadarıyla perilerin bir bina boyunda olduğu, su ve deniz kıyılarında belirdiğini ve onu gördüğümüzde ondan bir dilekte bulunabileceğimiz yazıyordu. O an korkarsak pisikolojimizi kötü etkiliyormuş. Ama çok detaylı araştırmadım perileri.

diyego33

Kayıtlı Üye
Düşünceleriniz hep duyumlar üzerine ve batıl davranışlar içeriyor, cinler peri kılığına girip sizi kandırmasın?

İnanmak ayrı birşeydir, kanıt ayrı bişeydir. Mesela ben yarın zengin olacağıma inanıyorum, düşükte olsa bir ihtimal vardır ama bana bugün ikramiye çıktı gidip paramı çekeceğim ve yarından itibaren zengin olacağım dersen o zaman kanıtlamış olursunuz.Böyle duyumlardan efsanalerden etkileneceğinize hakikatı arayın lakin ömür kısa yapılacak işler pek çoktur. Bence dünyadaki en boş insan hedefini bu dünyada yeyip içip eğlenmeye çevirmiş insandır çünkü onlar bu dünyada bin yıl yaşamış gibi yine aynı şeyleri yapıyorlar. Ölüm nedir, yokluk mu, sonsuzluk mu bilmeden araştırmadan ölüp gidiyorlar.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
düşünceleriniz hep duyumlr üzerine ve batıl davranışlar içeriyor cinler peri kılığına girip sizi kandırmsın?

Başkalarının inancı hakkında böyle konuşamazsınız.Yazınızdan anladığım kadarıyla gözle görülür kanıtlara inanan kişilerdensiniz o zaman sizde bana Cinin peri olduğunu görünür şekilde kanıtlayın ?
Cinin peri olduğu da bir duyum ve kanıtlanmamış bir şey .Ama binlerce varlık türü olduğu kanıtlanmış bir şey ve hepsinin farklı olduğu da kanıtlanmış bir şey.Varlık olarak sadece '' cin '' dediğiniz varlıklar bulunmuyor. :)

diyego33

Kayıtlı Üye
Cinler her türlü kılığa girerler ve size ''ben eskilerden gelen bir alimdim'' diye sizi kandırır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
cinler her türlü kılığa girerler ve size ben eskilerden gelen bir alimdim diye szi kandrır

Tamam onu anladım.Bana sadece Peri ile cin'in aynı varlık olduğunu kanıtlayın. :) Kanıtlayamazsınız.Çoğu varlık türü enerji olduğu için kılık değiştirebilir. :)
Buradan şunu anlıyoruz ki Perilerin cin adlı varlık türü aynı olduğu söylenemez.Ve binlerce varlık türü olduğu söylenebilir. :) Kısacası kişi Perilere de inanabilir cinlere de. :) Ben sadece şunu söylüyorum peri cindir inancı sadece bir duyumdur . :)