Dua ederken göğe bakmak

azrael

Kayıtlı Üye
Dua ederken başı yukarı kaldırmak doğru değildir. Allahü teâlâ mekandan münezzehtir. Bazı bid'at ehli gibi, hâşâ, Allahü teâlâyı gökte sanmak çok tehlikelidir.

Buhari'nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte, namaz kılarken de göğe bakmak şiddetle men edilmiştir. (El-Envar)

alıntıdır

Mortho

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
aşağıda olduğu kadar yukarıdadır, içeride olduğu kadar dışarıda

ne yöne dönsek Onunla karşı karşıyayızdır
belki namaz kılarken göğe bakmak başkaldırı şeklinde yorumlanıp yasaklanmış olabilir yani yere bakmak görüntü açısından daha uygundur belkide kendi fikirlerim tabi bunlar

ama bana göre dua ederken aşağı bakmışız yukarı bakmışız muazzam farklar olduğunu düşünmüyorum

NyMpHs

Kayıtlı Üye
'aşağıda olduğu kadar yukarıdadır, içeride olduğu kadar dışarıda'

Aynen katılıyorum. Allahı gökte aramak yanlıştır. O her yerdedir.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Arkadaşlar, islamda temel kural ''vel amelil bin niyet'' ile ölçüttür.. yani ameller niyyetlere göredir. bu hadisi şerif bize birçok konuda cevap olur.. Dua ederken başı göge kaldırmaktan niyyet Allah azze ve celleyi sadece gökte sandıgımıza delalet oldugu için degildir bu sebeple herhangibir sakınca yoktur.. Sonuç olarak duada başı göge kaldırmak alışılagelen bir davranıştır art niyyet eylemi gözetilmediginden Rabbimizi sadece gökte olduguna inanıpta yapmadıgımızdan beis söz konusu degildir. Aksi yönde yasaklayıcı men edici bir ayet mevcut degildir sahih hadiste yoktur.. israliyat akımlardan gelen uydurma hadislere icma ve kıyas yolu ile yaklaşmanızı tavsiye ederim.. Bidat yapmayalım derken en büyük bidat olan islamda yasaklanmayan birşeyi yasaklamak hatasına düşmeyelim. İnsanlar Yeter ki Allah'a inansın dua etsin bu erdemi göstersin yüzü aşagı çevirmiş yukarı kaldırmış gibi şeylerle duadan uzaklaşmayalım..
Yüce Rabbimiz bizlere Kuran'da Bakara suresi 115.ayette zaten cevap vermiş ''nereye dönerseniz dönün Allah'ın zatı oradadır..'' isteyen yukarı isteyen aşagı isteyen doguya isteyen batıya baksın.. selam ve dua ile

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Arkadaşlar, islamda temel kural ''vel amelil bin niyet'' ile ölçüttür.. yani ameller niyyetlere göredir. bu hadisi şerif bize birçok konuda cevap olur.. Dua ederken başı göge kaldırmaktan niyyet Allah azze ve celleyi sadece gökte sandıgımıza delalet oldugu için degildir bu sebeple herhangibir sakınca yoktur.. Sonuç olarak duada başı göge kaldırmak alışılagelen bir davranıştır art niyyet eylemi gözetilmediginden Rabbimizi sadece gökte olduguna inanıpta yapmadıgımızdan beis söz konusu degildir. Aksi yönde yasaklayıcı men edici bir ayet mevcut degildir sahih hadiste yoktur.. israliyat akımlardan gelen uydurma hadislere icma ve kıyas yolu ile yaklaşmanızı tavsiye ederim.. Bidat yapmayalım derken en büyük bidat olan islamda yasaklanmayan birşeyi yasaklamak hatasına düşmeyelim. İnsanlar Yeter ki Allah'a inansın dua etsin bu erdemi göstersin yüzü aşagı çevirmiş yukarı kaldırmış gibi şeylerle duadan uzaklaşmayalım..
Yüce Rabbimiz bizlere Kuran'da Bakara suresi 115.ayette zaten cevap vermiş ''nereye dönerseniz dönün Allah'ın zatı oradadır..'' isteyen yukarı isteyen aşagı isteyen doguya isteyen batıya baksın.. selam ve dua ile
Aynen katılıyorum. Yukarı,aşağı gibi şeylere takılmayın. İbadetinizi zaten içinizdeki niyete göre bilecek olan yer bilir. Ötesi gereksiz ve yorucu düşünceler ortaya çıkarır.

mecra

Kayıtlı Üye
Kontejyan konuyu çok güzel açıklamışsınız tebrik ederim ben de katılıyorum düşüncelerinize.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Kontejyan konuyu çok güzel açıklamışsınız tebrik ederim ben de katılıyorum düşüncelerinize.
Bende size teşekkür ederim Mecra arkadaşım, bu şahsi düşümcem degil islamın ön görüsüdür.. islami konularda zaten şahıslar gruplar cemaatler vs. dernekler ne zaman ki kendi fikirlerini empoze ettiler islam o zaman özünü yitirip çok seslilik ve kafa karışıklıkları meydana geldi.. oysa islam şahısların yada grupların fikirlerinin dini degil Allah'ın hüküm koydugu dindir.. dolayısı ile bir konuda fetva verilecekse karar kılınacaksa çok iyi analiz izlenmeli. bu analiz yöntemi ise tamamen Kuran ve sünnet ölçütlü olmalı.. Allah yar ve yardımcınız olsun, selam ve dua ile..

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Bende size teşekkür ederim Mecra arkadaşım, bu şahsi düşümcem degil islamın ön görüsüdür.. islami konularda zaten şahıslar gruplar cemaatler vs. dernekler ne zaman ki kendi fikirlerini empoze ettiler islam o zaman özünü yitirip çok seslilik ve kafa karışıklıkları meydana geldi.. oysa islam şahısların yada grupların fikirlerinin dini degil Allah'ın hüküm koydugu dindir.. dolayısı ile bir konuda fetva verilecekse karar kılınacaksa çok iyi analiz izlenmeli. bu analiz yöntemi ise tamamen Kuran ve sünnet ölçütlü olmalı.. Allah yar ve yardımcınız olsun, selam ve dua ile..
Katılıyorum.. Bizlere öğrenelim, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilelim diye kutsal kitap verilmiş. Nedendir bilinmez, insanların çoğu açıp okuyup anlamaya çalışacaklarına, birilerinin bir taraflarından uydurduklarını dikkate alıyorlar. Bu da beni çok sinirlendiriyor. Yahu onun bunun söylediğine inanacağına, neden açıp okumuyorsun ki? Arapça bilmeyen biri, bütün bir ömür boyunca Kuran okusa, bu ne kadar öğretici olacak ki onun için. Anlamını okuyun, öğrenin, tartın biçin. Dini kullanmak isteyenlere en güzel cevabı yeri geldiğinde verebilmek için, önce bilgi sahibi olmamız gerekir. Bu da okuyup anlamayla olur.
Kafanı yukarı kaldırma günah, yere bakma günah, televizyon izleme günah, müzik dinleme günah.... Bu böyle sürer gider biz izin verirsek.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Katılıyorum.. Bizlere öğrenelim, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilelim diye kutsal kitap verilmiş. Nedendir bilinmez, insanların çoğu açıp okuyup anlamaya çalışacaklarına, birilerinin bir taraflarından uydurduklarını dikkate alıyorlar. Bu da beni çok sinirlendiriyor. Yahu onun bunun söylediğine inanacağına, neden açıp okumuyorsun ki? Arapça bilmeyen biri, bütün bir ömür boyunca Kuran okusa, bu ne kadar öğretici olacak ki onun için. Anlamını okuyun, öğrenin, tartın biçin. Dini kullanmak isteyenlere en güzel cevabı yeri geldiğinde verebilmek için, önce bilgi sahibi olmamız gerekir. Bu da okuyup anlamayla olur.
Kafanı yukarı kaldırma günah, yere bakma günah, televizyon izleme günah, müzik dinleme günah.... Bu böyle sürer gider biz izin verirsek.
Aslında konu konuyu açtı mükemmel bir konuya deyindiniz teşekkür ederim.. mesele herhangibir bilgiyi kaynagından ögrenmemenin hatası.. bunun en büyük örnegi ise malesef din.. bizim insanlarımız ata dede nine dinine mensup yani ne ögretilmişse onu uygulayan bir dini akım.. Kuran-ı kerim bize bu konudada cevap veriyor.. ''Onlar atalarının dinini mi yerine getiriyor ya ataları kendilerine yanlış ögretmişse'' Bizler kadın erkek genç yaşlı ne olursak olalım, bir sevdigimiz kişilik vardır mutlaka, kimimiz futbolda bir insanı idol yaparız kimimiz ses sanatçısını, kimimiz profösörü kimimiz mankeni onlarla ilgili makaleler kitaplar dergiler okuruz, gazete okuruz roman okuruz hikaye masal okuruz ama nedense Kuran okumayız incil okumayız tevrat okumayız, sanki bu kitaplar sadece din adamlarına gönderilmiş.. Örnegin bizim islam toplumunda herkesin evinde kuran vardır ama seneden seneye bir hastamız cenazemiz vs olunca onu alıp okur geçeriz tekrar yerine kaldırırız yeride genelde evin ücra köşelerinde olur.. sanki ölülere okunan kitap hastalara okunan kitaptır öteye geçemez.. Arkadaşlar Allah bize bir mektup yollamış neden okumuyoruz hiç? karışık felanda degil gayet net ve açık.. arapca okumaktan bahsetmiyorum arapca ibadet dilidir. ancak biz arap dilini bilmedigimiz için meal okumalıyız hayatımıza idame etmeliyiz.. Adam 70 yaşına gelmiş her namazı camide kılıyor, uzatmış saçı sakalı, sorsan en büyük evliya kendisi ama günde 5 vakitte 40 rekatta 40 kez okudugu fatiha suresinde Allah kendisine ne demiş ne istemiş bilmez.. okur geçer... hal böyle olunca o islamdan ne anlaşılır ne bilinir ne kadar evrenselleşir siz düşünün.. okuyalım arkadaşlar bilelim ögrenelim, meal okuyalım, cami imamlarının anne babanın ögrettigi islam ile sınırlı kalmayalım.. benden size tavsite o ki; Hemen bir meal alıp günde hiç olmazsa 10 dakika 10 ayeti okuyup Allahtan gelen mesajı okuyupta asıl kullugumuzun görevini ifa edelim.. incilde okuyalım tevratta herşeyi bilelim ögrenelim.. her ne kadar incil tevrar zebur degişmiş olsada içlerinde öyle bablar öyle ayetler var ki Kuran'ı teyit eder, yaratılış gayemizi unutmamamızı saglar.. Okuyan bilen bir gençlik olmak adına hepinizi selamlıyorum.. Allah'a emanet olun..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Evet konu konuyu açmış çok da güzel olmuş. Yukarıda Sayın Kontejyan ve Sayın Yeşil Çingene çok güzel ifade etmişler. Gerçekten hem dinde hem de bilimde insan okumalıdır ve kendi bilgisiyle ve kendi muhakeme yeteneği ile bir yolu bulmalıdır. O en doğru yol olur o kişi için. Kendi kendimizi eğitmeden kimsenin eğitimi bizi bir yere götürmez.