Beş Ayetler ve Sırları

azrael

Kayıtlı Üye
Bismillahirrahmanirrahiym* E lem tera ilel melei min beni israile min ba’di musa iz kalu li nebiyyin lehümüb’as lena meliken nükatil fi sebilillahi kale hel aseytüm in kütibe aleykümül kıtalü ella tükatilu kalu ve ma lena ella nükatile fi sebilillahi ve kad uhricna min diyarina ve ebnaina felemma kütibe aleyhimül kıtalü tevellev illa kalilen minhüm vallahü aliymün biz zalimin* Bismillahir rahmanir rahiym* Le kad semiallahü kavlellezine kalu innellahe fakıyrun ve nahnü ağniya* Se nektübü ma kalu ve katlehümül enbiyae bi ğayri hakkın ve nekulü zuku azabel harıyk* Bismillahirrahmanirrahiym* E lem tera ilellezine kıyle lehüm küffü eydiyeküm ve ekıymüs salate ve atüz zekate felemma kütibe aleyhimül kıtalü iza ferikun minhüm yahşevnen nase ke haşyetillahi ev eşedde haşyeten ve kalu Rabbena lime ketebte aleynel kıtale lev la ahhartena ila ecelin karibin kul metaud dünya kaliylün vel ahıratü hayrun li menitteka ve la tuzlemune fetila* Bismillahir rahmanir rahiym* Vetlü aleyhim nebeebney ademe bil hakkı iz karraba kurbanen fe tükubbile min ehadihima ve lem yütekabbel minel ahari kale le aktülenneke kale innema yetekabbelüllahü minel müttekıyn* Bismillahirrahmanirrahiym* Kul men rabbüs semavati vel erdı kulillah* Kul efettehaztüm min dunihi evliyae la yemlikune li enfüsihim nef’an ve la darran kul hel yestevil a’ma vel besıyru em hel testeviz zulümatü ven nuru em cealü lillahi şürakae haleku ke halkıhi fe teşabehel halku aleyhim* Kulillahü haliku külli şey’in ve hüvel vahıdül kahhar*

Sırları: İmam-ı Buni Hazretleri diyor ki: “Kur’an-ı Kerim’de tesiri büyük öyle beş ayet vardır ki, okuyanı Allah’ın izni ile korkulan şeylerden emin kılar, bütün elem verici şeylere ve hastalıklara karşı koruyucu bir manevi kalkan vazifesi görür.”

Selman-ı Farisi(r.a.)’dan rivayetle: “Ya Resullah! Hayatım boyunca çok günah işledim. Neredeyse ömrüm dahi sona erecek.Bana bir şey öğret ki, ömrüm uzun olsun,günahlarım mağfiret olsun ve muradım hasıl olsun” dediğinde Resulüllah(s.a.v.) bu beş ayeti kerimeyi öğretti ve buyurdular ki: “Bir kimse bu beş ayeti kerimeleri okursa ve üzerinde taşırsa, ömrü uzun olur, günahı mağfiret olunur ve muradı hasıl olur.”

Bu ayeti yazıp da üzerinde taşıyan kimseler, insanlar arasında hürmet görür ve nazardan korunurlar.

Hazreti İbn-i Mes’ud (r.a.)’dan rivayetle: “Allah Rasulü (s.a.v.) ayat-ı hamse’yi hazerde, seferde, gazalarda okurdu.Allahü Teala ona her seferinde yardım etti ve fethi müyesser kıldı.

kaynak:gizli ilimler

MaHaRa

Kayıtlı Üye
Selamlar;

Allah (c.c) razı olsun
kardeşim, emeğinize
sağlık bizim ile paylaştınız.

Velakin, her besmele-i şerif
ile birlikte ayetleri birbirinden
ayırsaydınız hem düzen ahenki
açısından, hem de okunuş kolaylığı
olarak verimli olurdu diye
düşünüyorum.

Baki Selamlar

se-de

Kayıtlı Üye
hangi surelerden hangi ayetler olduğunun açıklanması mümkün olabilir mi?

bendeniz

Kayıtlı Üye
Beş Ayetler ve Sırları
Arapça Yazılışı

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ
أَلَمْ تَرَ إِلَى الْمَلإِ مِن بَنِي إِسْرَائِيلَ مِن بَعْدِ مُوسَى إِذْ قَالُواْ لِنَبِيٍّ لَّهُمُ ابْعَثْ لَنَا مَلِكًا نُّقَاتِلْ فِي سَبِيلِ اللّهِ قَالَ هَلْ عَسَيْتُمْ إِن كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ أَلاَّ تُقَاتِلُواْ قَالُواْ وَمَا لَنَا أَلاَّ نُقَاتِلَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَقَدْ أُخْرِجْنَا مِن دِيَارِنَا وَأَبْنَآئِنَا فَلَمَّا كُتِبَ عَلَيْهِمُ الْقِتَالُ تَوَلَّوْاْ إِلاَّ قَلِيلاً مِّنْهُمْ وَاللّهُ عَلِيمٌ بِالظَّالِمِينَ

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

لَقَدْ سَمِعَ اللَّهُ قَوْلَ الَّذِينَ قَالُوا إِنَّ اللَّهَ فَقِيرٌ وَنَحْنُ أَغْنِيَاءُ سَنَكْتُبُ مَا قَالُوا وَقَتْلَهُمُ الْأَنْبِيَاءَ بِغَيْرِ حَقٍّ وَنَقُولُ ذُوقُوا عَذَابَ الْحَرِيقِ

سْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ قِيلَ لَهُمْ كُفُّواْ أَيْدِيَكُمْ وَأَقِيمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ فَلَمَّا كُتِبَ عَلَيْهِمُ الْقِتَالُ إِذَا فَرِيقٌ مِّنْهُمْ يَخْشَوْنَ النَّاسَ كَخَشْيَةِ اللّهِ أَوْ أَشَدَّ خَشْيَةً وَقَالُواْ رَبَّنَا لِمَ كَتَبْتَ عَلَيْنَا الْقِتَالَ لَوْلا أَخَّرْتَنَا إِلَى أَجَلٍ قَرِيبٍ قُلْ مَتَاعُ الدَّنْيَا قَلِيلٌ وَالآخِرَةُ خَيْرٌ لِّمَنِ اتَّقَى وَلاَ تُظْلَمُونَ فَتِيلاً

وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ ابْنَيْ ءَادَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبَا قُرْبَانًا فَتُقُبِّلَ مِنْ أَحَدِهِمَا وَلَمْ يُتَقَبَّلْ مِنَ الْآخَرِ قَالَ لَأَقْتُلَنَّكَ قَالَ إِنَّمَا يَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ

قُلْ مَن رَّبُّ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ قُلِ اللّهُ قُلْ أَفَاتَّخَذْتُم مِّن دُونِهِ أَوْلِيَاء لاَ يَمْلِكُونَ لِأَنفُسِهِمْ نَفْعاً وَلاَ ضَرّاً قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الأَعْمَى وَالْبَصِيرُ أَمْ هَلْ تَسْتَوِي الظُّلُمَاتُ وَالنُّورُ أَمْ جَعَلُواْ لِلّهِ شُرَكَاء خَلَقُواْ كَخَلْقِهِ فَتَشَابَهَ الْخَلْقُ عَلَيْهِمْ قُلِ اللّهُ خَالِقُ كُلِّ شَيْءٍ وَهُوَ الْوَاحِدُ الْقَهَّارُ
Okunu؛u

Bismillēhirrahmēnirrahîm.

Elemtera ilel melēi mim benî isrâîle mim bağdi Mûsç iz gâlû li nebiyyil- lehümüb'as[peltek] lenç meliken nügâtil fî sebîlillçhi gâle hel aseytüm in kütibe aleykümül g‎tâlü ellç tügâtilû gâlû ve mç lenç ellç nügâtile fî sebîlillçhi ve gad u[k]hricnç min diyçrinç ve ebnçinç felemmç kütibe aleyhimül gitâlü tevellev illç galîlem-minhum vallâhü alîmün biz-zâlimîn. (Bakara 246)

Bismillçhirrahmçnirrahîm.

Legad semiallâhü gavlellezîne gâlû innallâhe fakîruv-ve nahnü aًniyâ'. Senektubu mç gâlû ve gatlehumul enbiyâe biًayri haggiv-ve negûlu zûgû azçbel harîg. (Al-i فmran 181)

Elemtera ilellezîne gîlelehüm küffû eydiyeküm ve egîmüs-salçte ve çtüz zekçte felemmç kütibe aleyhimül gitçlü izç ferîgum-minhum ya[k]h؛evnennēse ke [k]ha؛yetillēhi ev e؛edde [k]ha؛yetev-ve gâlû Rabbenç lime ketebte aleynel g‎tçle lev lç e[k]hhartenç ilç ecelin garîbin gul metaud-dünyç galîlüv-vel ç[k]hiratü [k]hayrul-limenittegâ ve lç tuzlemûne fetîlç. (Nisa 77)

Vetlü aleyhim nebeebney çdeme bil haggi iz garrabç gurbçnen fetukubbile min ehadihimç velem yütegabbel minel ç[k]hari gâle le egtülenneke gâle yetegabbelullâhu minel müttegîn. (Maide 27)

Gul men Rabbüs semçvçti vel erd‎ gulillçh. Gul efette[k]haztüm min dûnihi evliyçe lç yemlikûne li enfüsihim nef'av-vvelç darran gul hel yestevil aًmç vel basîru em hel testeviz-zulümçtü ven-nûru em cealû lillçhi ؛ürakē [k]halagû ke [k]halg‎hî fe te‏çbehel [k]halku aleyhim. Gulillçhu [k]hâligu külli ؛ey'iv-ve hüvel vâhidul kahhâr. (Rad 16)
Türkçe Meali

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Mûsâ'dan sonra فsrailoًullar‎n‎n ileri gelenlerini gِrmedin mi (ne yapt‎lar)? Hani, peygamberlerinden birine, "Bize bir hükümdar gِnder de Allah yolunda sava‏al‎m" demi‏lerdi. O, "Ya üzerinize sava‏ farz k‎l‎nd‎ً‎ halde, sava‏mayacak olursan‎z?" demi‏ti. Onlar, "Yurdumuzdan ç‎kar‎lm‎‏, çocuklar‎m‎zdan uzakla‏t‎r‎lm‎‏ olduًumuz halde Allah yolunda niye sava‏mayal‎m" diye cevap vermi‏lerdi. Ama onlara sava‏ farz k‎l‎n‎nca içlerinden pek az‎ hariç, yüz çevirdiler. Allah zalimleri hakk‎yla bilendir. (Bakara 246)

Rahman ve Rahim olan Allah'‎n ad‎yla.

Allah; "قüphesiz, Allah fakirdir, biz zenginiz" diyenlerin sِzünü elbette duydu. Onlar‎n dediklerini ve haks‎z yere peygamberleri ِldürmelerini yazacaً‎z ve, "Tad‎n yang‎n azab‎n‎!" diyeceًiz. (Al-i فmran 181)

Daha ِnce kendilerine, "(sava‏maktan) ellerinizi çekin, namaz‎ k‎l‎n, zekât‎ verin" denilenleri gِrmedin mi? ـzerlerine sava‏ yaz‎l‎nca hemen içlerinden bir k‎sm‎; insanlardan, Allah'tan korkar gibi, hatta daha çok korkarlar ve "Rabbimiz! Niçin bize sava‏ yazd‎n? Bizi yak‎n bir zamana kadar erteleseydin ya!" derler. De ki: "Dünya geçimliًi azd‎r. Ahiret, Allah'a kar‏‎ gelmekten sak‎nan kimse için daha hay‎rl‎d‎r. Size k‎l kadar haks‎zl‎k edilmez." (Nisa 77)

(Ey Muhammed!) Onlara, Adem'in iki oًlunun haberini gerçek olarak oku. Hani ikisi de birer kurban sunmu‏lard‎ da, birinden kabul edilmi‏, ِtekinden kabul edilmemi‏ti. Kurban‎ kabul edilmeyen, "Andolsun seni mutlaka ِldüreceًim" demi‏ti. ضteki, "Allah ancak kendisine kar‏‎ gelmekten sak‎nanlardan kabul eder" demi‏ti. (Maide 27)

De ki: "Gِklerin ve yerin Rabbi kimdir?" "Allah't‎r" de. De ki, "O'nu b‎rak‎p da kendilerine (bile) bir faydas‎ ve zarar‎ olmayan dostlar (mabutlar) m‎ edindiniz?" De ki, "Kِr ile gِren bir olur mu? Ya da karanl‎klarla ayd‎nl‎k bir olur mu? Yoksa Allah'a, O'nun yaratt‎ً‎ gibi yaratan ortaklar buldular da bu yaratma ile Allah'‎n yaratmas‎ onlara gِre birbirine mi benzedi?" De ki: "Her ‏eyin yarat‎c‎s‎ Allah't‎r. O, birdir, mutlak hakimiyet sahibidir." (Rad 16)
Havas ve Esrar‎

فmam-‎ Buni Hazretleri diyor ki: “Kur'an-‎ Kerim'de tesiri büyük ِyle be‏ ayet vard‎r ki, okuyan‎ Allah'‎n izni ile korkulan ‏eylerden emin k‎lar, bütün elem verici ‏eylere ve hastal‎klara kar‏‎ koruyucu bir manevi kalkan vazifesi gِrür.”

Selman-‎ Farisi'den rivayetle: “Ya Resullah! Hayat‎m boyunca çok günah i‏ledim. Neredeyse ِmrüm dahi sona erecek.Bana bir ‏ey ًِret ki, ِmrüm uzun olsun, günahlar‎m maًfiret olsun ve murad‎m has‎l olsun” dediًinde Resulüllah (s.a.v.) bu be‏ ayeti kerimeyi ًِretti ve buyurdular ki: “Bir kimse bu be‏ ayeti kerimeleri okursa ve üzerinde ta‏‎rsa, ِmrü uzun olur, günah‎ maًfiret olunur ve murad‎ has‎l olur.”

Bu ayeti yaz‎p da üzerinde ta‏‎yan kimseler, insanlar aras‎nda hürmet gِrür ve nazardan korunurlar.

Hazreti فbn-i Mesud'dan rivayetle: “Allah Rasulü (s.a.v.) ayat-‎ hamse'yi hazerde, seferde, gazalarda okurdu.Allahü Teala ona her seferinde yard‎m etti ve fethi müyesser k‎ld‎.”

Alinti

blacksaintTR

Kayıtlı Üye
Üzerinde taşıma konusunda bilgisi olan var mı? Yani bu duaların yazılı olduğu kağıtla heryere gelişigüzel girilip çıkılmaz tabi; bu kağıdı birşeye sarmak gerekir mi, muska gibi mi yapmalı, sararken başka birşey okunmalı mı vs... Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Teşekkürler...