Baba ve Kız Psikolojisi

PUNKY

Kayıtlı Üye
Sağlıklı bir aile yapısında genellikle kız çocuklarının ilk aşkı babaları sayılır. Öyle ki, belli bir yaş döneminde "Ben babamla evleneceğim!" diye tutturan kız çocuklarıyla sıkça karşılaşmak mümkün. Bu aşkın etkileri bazı kız çocuklarında ileri devrelere de taşınabilir. Örneğin, bazı kadınlar eşlerinde hep babalarının özelliklerini bulmaya çalışır. Olumlu ya da olumsuz, hiç farketmez...

İlk aşk babayla başlar
Küçük kız çocukları babalarına hayranlık duyarlar. Öyle ki, en büyük arzuları babalarıyla evlenmektir. Babalar, kızlarının dünyasında önemli bir yere sahiptirler ve hatta onların ilk aşkları sayılırlar. Babalarının yerini başka bir erkek alana kadar, bu böyle devam eder. Kız çocuklarının hayata sağlıklı bir pencereden bakabilmeleri ve hem sosyal, hem de duygusal ilişkilerinde mutlu olabilmeleri için, babalarıyla sağlıklı bir ilişki geçirmiş olmaları önem taşır.

İdolleştirme babada başlar
Anneler, kızlar için bir örnek sayılırlar. Fakat babalarının yeri daha farklıdır. Kız çocuklarının babalarıyla kurdukları bağ çok güçlüdür. Babayla kız arasında asla anneyle olabileceği gibi, bir rekabet duygusu oluşmaz. İlişkileri bazen mesafeli olsa da, genellikle içten ve etkileyicidir. Babayla kız çocuğu, aşkın farklı bir çeşidini yaşarlar. Baba kız ilişkisnde, babanın çok özel veya mükemmel özelliklere sahip olması gerekmez. Onlar, kız çocukları için her halleriyle bir idoldürler.

Erkek dünyasına açılan ilk pencere
Baba kız ilişkisi sayesinde kız çocukları erkeklerin dünyasını tanırlar. Bu şekilde erkekler arasında nasıl saygı göreceklerini de öğrenebilirler. Babanın tepkileri, ailedeki roller ve günlük hayattaki davranışlar da burada çok etkili olur. Baba kız ilişkisinde, kız çocuğu sadece erkeklere karşı duyguları öğrenmez. Aynı zamanda eş seçimi konusunda da bir düşünceye sahip olurlar. Babanın kadınlara karşı feodal özellikte davranışlar sergilemesi, kızın da ilerde feodal yapılı erkeklara ilgi duymasına yol açabilir.

Özgüvenin ilk tohumları atılır
Babayla kızı arasındaki bu güzel iletişim, kız çocuğun özgüvenin gelişimini etkiler. Babayla birlikte sosyal etkinliklere katılmak, sinemaya - tiyatroya gitmek veya sohbet etmek kız çocuğunun özgüvenini destekler ve özsevgisini geliştirir.

Kendini izlemeye başlar
Anne kız arasında duygusal anlamda bir yakınlık olur. Kız çocukları anneleriyle kendini özdeşleştirir. Buna karşılık babalarında, davranışlarının nasıl bir sonuç getirdiğini tespit ederler. Kızların babalarıyla kurdukları bu yakınlık, ileriki yaşamlarında özdeğerlerini benimsemelerine, ilişkilerde karşılaştıkları sorunlarla başetmelerine ve nasıl erkeklerden hoşlandıklarını belirlemelerine yardımcı olur.

Hayat maratonu başlar
Hayatları içersinde babaların verdiği onay, yaşam yarışında büyük önem taşır. Kız çocuğunun üzerine alacağı sorumlulukları yerine getirmesi, kişiliğini daha da iyi oturtması için ciddi bir temel oluşturur. Kızını teşvik eden ve cesaretlendiren bir baba, hem iş hayatında hem de duygusal ilişkilerinde, başarının ve mutluluğun anahtarını sağlar...

godlove

Banlı Kullanıcı
İş
survivor
punky güzel bir paylaşım. teşekkür ederim. bu yazıdan sonra ''babasına bak kızını al'' diyecez:hurray::willy_nilly::hurray:

mimar52

Kayıtlı Üye
babalar köstek olur.ben babama hiçbir zaman hayran olamadım doğrusu:(.

sedife

Kayıtlı Üye
bu elektra kompleksi, aynı durum oglan cocugu ıle anne arasında da olur (oidipus kompleksi)

afsincigdem

Kayıtlı Üye
Baba ile kız çocuğu aşkı ve anne ile erkek çocuğu aşkı çocukların cinsel kimliklerinin oluşmaya başladığı dönemde ortaya çıkar ve her iki cinsiyet de karşı cinsiyete rakip veya düşman gözüyle bakabilir.bir süre sonra bu durum sakinleşir çocuk sosyal roller almaya başlar ve bu durum ortadan kalkar.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Kız çocuğu karşılaşacağı erkeklerde babanın, erkek çocuğu da karşılaşacağı kadınlarda annenin özelliklerini arar... Çünkü ilk erkek ve kadın modeli baba ve annedir. Hatta o özellikleri göremese bile aynalar ve gördüğünü zanneder. Şu da mümkün; benzeyeni çeker, enerjitik olarak...
Eğer anne ve baba modelinde bir sorun, bir eksiklik var ise ki genellikle vardır, sonuç; problemli ilişkiler...

BattleFury

Kayıtlı Üye
Kız çocuğu karşılaşacağı erkeklerde babanın, erkek çocuğu da karşılaşacağı kadınlarda annenin özelliklerini arar... Çünkü ilk erkek ve kadın modeli baba ve annedir. Hatta o özellikleri göremese bile aynalar ve gördüğünü zanneder. Şu da mümkün; benzeyeni çeker, enerjitik olarak...
Eğer anne ve baba modelinde bir sorun, bir eksiklik var ise ki genellikle vardır, sonuç; problemli ilişkiler...

Kesinlikle katılıyorum. :)

AdıgePsase

Kayıtlı Üye
Çok güzel bir yazı. Babasıyla hep çok iyi ilişkiler içinde olan biriyim, bu gerçekten insanı çok etkiliyor. Babamın destek vermesi onun onaylaması hakikaten daha bir cesaret veriyor bana.

CadıAdayı

Kayıtlı Üye
Babamla her zaman için konuşmayı paylaşmayı severdim. O da beni her konuda desteklerdi. Onun sayesinde iyi bir evlat oldum. 10 yaşında sahip olduğum kız kardeşimde de kendimi görüyorum. Fakat babam onu daha bir sahiplenmekte. Zaten ergenlik ve sonrası için babamla aramızda mesafeler oluşmadı diyemem. Bir kız erkek arkadaşı meselelerini babasıyla çok rahat konuşamadığından olsa gerek bu dönemde de anneme yaklaşmış bulunuyorum. Belki kardeşim açtı aramızı, belki de ergenlik sorunlarım ama her zaman için babamın yeri bende fazlasıyla büyüktür ve ilk aşkım her zaman o. Onu hala fazlasıyla seviyorum ve babama benzeyen erkeklere daha kolay aşık oluyorum. Hiç tanımadığım birine bile babama benzediği için platonikman aşık olduğum oldu:)

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Bu duyguyu hiç biléméyécéğim. Babaya aşık olmak örnék almak félan. Vé bén aksiné bir érkékté baabma bénzér én ufak bir huy görsém soğuyorum. Sanırım sorun babada.

umos94

Kayıtlı Üye
Çok güzel bir yazı teşekkürler ne mutlu benide cesaretlendiren her sorunum da yardım eden bir babaya sahibim

Apabbacık

Kayıtlı Üye
Freud'un elektra kompleksi diye adlandırdığı durum ki bende 10-11 yaşıma kadar babama aşıktım.Yaş ilerledikçe düşülen fikir ayrılıkları,benim özgürlüğe olan düşkünlüğüm bir şekilde aramızdaki aşkı bozdu ama hala babamla ikili ilişkilerimiz çok iyi.