Bazılarımız Neden Karanlıktan Korkar?

PUNKY

Kayıtlı Üye
Öncelikle insanların genel olarak karanlıktan niçin korktuklarını merak ediyorsak, bunu geleceği bilme güdümüzle açıklamamız gerekiyor. Doğal hayat içerisinde soyunu devam ettirmeye ve sağlıklı nesiller yetiştirmeye uğraş veren bir canlı türü olarak çevremizde ne olup bittiğini, bir sonraki aşamadaysa ne olup bitebileceğini bilme eğilimimiz bulunuyor. Daha açık konuşmamız gerekirse, herhangi bir tehlike durumuna karşı hazırlıksız yakalanmamak adına sürekli ve tutarlı şartlar altında geleceği az çok tahmin ederek yaşamak istiyoruz.

Anatomik ve fizyolojik yapımızsa karanlıkta iyi görüp çevremizi değerlendirmeye uygun değil. Çünkü biyolojik döngüsüne göre sabah uyanıp gece uyuyan bir türüz. Örneğin, kimi hayvanlar, gece görüşü ya da başka türlü bir avantaj sağlayan farklı duyulara sahip olduğundan geceleri avlanabiliyor. Onların karanlıktan korktuğunu söylememiz mümkün değil, değil mi. Dolayısıyla, tehlikeleri karanlıkta duyumsamamız oldukça güç olduğundan karanlıktan korkma eğilimimiz zaten bulunuyor. Ancak, karanlık fobisi bambaşka bir durum.

Fobiler, genellikle kalıcı ve kişiyi olağanüstü kaygılara sürükleyen mantık dışı korkuları kapsıyor. Fobilerin psikolojik ve biyolojik birçok nedeni olabiliyor. Psikologlar, fobilerin nedenini diğer kaygı rahatsızlıkları çerçevesinde değerlendirmeye çalışsalar da kişisel farklar fobilerin nedeninde büyük rol oynuyor. Genellikle söz konusu korkuyla ilişkili travmatik bir durumdan söz edebiliyoruz. Ancak yine de kişiye özel nedenleri bulabilmek, bir terapi sürecini gerektiriyor. Psikanalitik kuramın babası Freud, nedeni belirsiz fobilerin bir tür bastırılmışlık olduğunu ileri sürer. Kişi, kendisini rahatsız eden düşünce ve hislerini bastırarak unutmuş ve geriye yalnızca mantık dışı korkular kalmıştır.

Fobilerin biyolojik nedenlerine baktığımızdaysa, fobik bireylerin beyinlerindeki limbik bölgedeki seratonin ve dopamin seviyelerinin düşük olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra amigdala da büyük rol üstleniyor. Limbik sistem ve amigdalanın işlevsel kontrol alanlarına göz attığımızda aslında bu bulguların hiç de şaşırtıcı olmadığını görüyoruz. Çünkü limbik sistem beynin bellekle ilişkisi kurulan duygusal ve motivasyonel işlevlerin kontrolünden sorumlu. Bu bölgede duygusal elemanların bellek oluşumuna olan etkisinden bahsediyoruz. Dolayısıyla, herhangi bir duygusal olay karşısında verilen bir tepki ve korku olduğu düşünülen fobilerin beynin bu bölgesiyle ilişkilendirilmesi doğal. Amigdala ise kızgınlık, kıskançlık ve korku deneyimlerinin işlemlendiği beyin bölgesi.

TÜBİTAK

mecra

Kayıtlı Üye
"Fobilerin psikolojik ve biyolojik birçok nedeni olabiliyor."
Psikolojiği anladık da biyolojik nedenlere örnek verebilecek biri var mı?

Paryoşa

Kayıtlı Üye
"Fobilerin psikolojik ve biyolojik birçok nedeni olabiliyor."
Psikolojiği anladık da biyolojik nedenlere örnek verebilecek biri var mı?

Emin değilim ama şöyle demek istemiş olabilirler. Mesela bir kişinin ayakları yoksa, tekerlekli sandalyeyle hayatını sürdürüyorsa bu kişinin köpeklere veya kedilere karşı fobisi olabilir. Çünkü köpek ya da kedi saldırdığında özüründen dolayı oradan kaçamayacağını düşünür. Doğru mu bilmiyorum ama benim aklıma bu geldi, olabilir yani :)

Benim de karanlık korkum vardı, çocukluktan kalan birşey. Ama yendim çok şükür :sifone: Eğer aşırı bir korkunuz yoksa kendiniz yenebilirsiniz bence.

Mortho

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
En büyük korkuyu ölüm korkusu sanıyordum.
Eskiden bir çok korkum vardı. Karanlık da dahil ölüm de.
Teker teker üstesinden geldim korkularımın. Ölüm korkusunun dahi üstesinden geldim ve kendime tamam artık her korkumun üstesinden gelindim derken; Ölüp, sevenleri geride bırakmak çok ağır geldi. Henüz aşabilmiş değilim. :D

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Karanlıktan asla korkmam, adı üzerinde zaten Kara-anlık yani siyahlıkta bir anlık mesele... Beni Ölümde korkutmaz ancak tek korkum Namaz borcu bitmeden ölmek..

mecra

Kayıtlı Üye
Emin değilim ama şöyle demek istemiş olabilirler. Mesela bir kişinin ayakları yoksa, tekerlekli sandalyeyle hayatını sürdürüyorsa bu kişinin köpeklere veya kedilere karşı fobisi olabilir. Çünkü köpek ya da kedi saldırdığında özüründen dolayı oradan kaçamayacağını düşünür. Doğru mu bilmiyorum ama benim aklıma bu geldi, olabilir yani :)

Benim de karanlık korkum vardı, çocukluktan kalan birşey. Ama yendim çok şükür :sifone: Eğer aşırı bir korkunuz yoksa kendiniz yenebilirsiniz bence.

Güzel bir örnek oldu:)

logii

Kayıtlı Üye
Ölüm, bir korku değildir. Bir yükseliştir bence..

Karanlık insana huzur verir. Bir düşünsenize, aydınlıktasınız... Herşey, heryer gürültü ile dolu. Nerey giderseniz gidin. Otomobil sesleri inşaat sesleri vsvs.. Ama birde karanlığı düşünün. Gece yatarken o kadar sessiz olur ki.. İnsan o anda düşünme fırsatı bulabilir. Daha derinden ne yapmak istedıklerini anlayabilir...

mecra

Kayıtlı Üye
Evet ölüm bir yükseliştir,uyanıştır.Ancak insanların çoğu bu gerçeği görmezden gelip dünya hayatına sıkı sıkıya bağlılar ben de buna bir anlam veremiyorum.Bir şeyleri kabul etmek istemiyorlar herhalde...:ban:

Mortho

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Ölüm, bir korku değildir. Bir yükseliştir bence..

Karanlık insana huzur verir. Bir düşünsenize, aydınlıktasınız... Herşey, heryer gürültü ile dolu. Nerey giderseniz gidin. Otomobil sesleri inşaat sesleri vsvs.. Ama birde karanlığı düşünün. Gece yatarken o kadar sessiz olur ki.. İnsan o anda düşünme fırsatı bulabilir. Daha derinden ne yapmak istedıklerini anlayabilir...

Fakat karanlık sadece sıcak yatağımızın içindeyken olmuyor. İzbe bir mahalden geçerken şahsen ben karanlık yerine aydınlık olmasını yeğlerim. Korkumdan değil. Senin karanlık için olan düşüncelerin bende aydınlık için olduğundan. Hem aydınlık olan her yer gürültülü değildir. Ormandayız diyelim aydınlıkken sever bir çok kişi. Karanlıkta ormanda sessiz olmasına rağmen tercih edilmiyor.

Osiris

Kayıtlı Üye
Karanlıktaki huzuru herzaman ışıkta bulamazsın.

Mortho

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Karanlığın huzurlu olduğu anlar vardır. Fakat her karanlık huzurlu değildir kanımca.
Demek istediğim de eğer huzursuz bir olay var ise aydınlıkta olması beni bir nebze rahatlatır
ya da aydınlıktaki güven her zaman bulunmaz karanlıkta.

t_dewil

Kayıtlı Üye
İkisinin de kendine özgü bi huzuru var bence hepsinden biraz biraz lazım.
Ayrıca insanların korkusuz yaşaması imkansız her zaman korkacak bir şeyler bulurlar.Ben hiç bir şeyden korkmam diyen zaten yalan söyler.;)

Mortho

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
İkisinin de kendine özgü bi huzuru var bence hepsinden biraz biraz lazım.
Ayrıca insanların korkusuz yaşaması imkansız her zaman korkacak bir şeyler bulurlar.Ben hiç bir şeyden korkmam diyen zaten yalan söyler.;)

Katılıyorum.

Voy

Kayıtlı Üye
Karanlık görmüyoruz diye birşey yok aslında hatta karanlıktan kaynaklı çıkıcak tek kötü şeyde fırsatçı insanlardır karanlık dediğimiz şey renksizlik.İnsanlar karanlıkta da etrafta neler olup bittiğine görme yeteneğine sahip.Ama biraz çalışma gerekiyor:)

Ajan 47

Kayıtlı Üye
Karanlık görmüyoruz diye birşey yok aslında hatta karanlıktan kaynaklı çıkıcak tek kötü şeyde fırsatçı insanlardır karanlık dediğimiz şey renksizlik.İnsanlar karanlıkta da etrafta neler olup bittiğine görme yeteneğine sahip.Ama biraz çalışma gerekiyor:)

Haklısın gözler gündüz renkli görürler , gece renksiz görürler . Renksiz görünümde insanlar güvende değildir çünkü bundan istifade etmek isteyen renksiz insanlar vardır . Ancak o kadar renksiz insanlar vardırki gündüz bile etrafı renksiz görürler . Yani içinde renksizlik olan insanlar için her zaman karanlık işe yarar . Ve bu renksiz insanların içinde renkli insanlar vardır . O renkli insanlar bu renksiz insanlar yüzünden kararsızlığa ve korkuya düşer . İnsanların içinde bedensiz varlıklardan korkma içgüdüsüde vardır ( Özellikle yarım bilgili insanların ) . Bu yüzden renksiz insanların olmadığı bir dünyada yaşamadığımızdan bence gayet doğal ve gereklidir . Ancak evde karanlıkta olduğunuzda korkmanızın fazla manası yoktur . Çünkü her zaman üstün olduğunuzu unutmamalısınız . İnsanlar yaratıkların en üstünüdür . İlk önce bunun benimsenmesi gerekiyor bence . Ve bu doğrultuda kendinizi geliştirmelisiniz . Dediğim gibi insanların korkusu bu iki nedendendir .

Voy

Kayıtlı Üye
evet söylemek istediklerimi tam olarak ifade etmişsin ajan47.kesinlikle katılıyorum