12 Adımda yoga yapalım

destina

Kayıtlı Üye
1. Yoga yapmanın gerçek yaşı etkileyen iki önemli faydası vardır. Yogayla 12 adımda içinizdeki enerji uyanır. Esnekliğinizi arttırır. Kaslar statik dokular olmadığından; hareket eder, esner, büzülür. Ne kadar esnek olursa, hareket kabiliyeti o kadar artar ve normal aktiviteler yapılırken eklemlere o kadar az baskı binmesini sağlar.

Yoga’nın ikinci özelliği gücün arttırmasıdır. Yoga yaparken ağırlık kaldırmadan çalışılır. Ancak hareketlerin bazıları rahatlatıcı olduğu kadar zorlayıcıdır da. Kasları zorlayarak vücut ağırlığını kaldırmak ve sabit tutmayı sağlayarak dayanıklılık antrenmanın yerini tutar.

Elbette Yoga’ya başlamadan önce uzman doktora danışılmalı. Bazı rahatsızlıklarınız varsa Yoga uygun olmayabilir.

Bu egzersizler her gün yapılırsa, kasların çoğunu düzenli olarak çalışabilmesini sağlar. İşte RealAge'in hazırladığı adım adım Yoga:

Bu egzersizler her gün yapılırsa, kasların çoğunu düzenli olarak çalışabilmesini sağlar. İşte adım adım Yoga: 1. Her iki ayağınızı yerde sabit olarak tutun. Avuç içlerinizi birbirlerine karşılıklı bakacak şekilde kalbinizin üzerinde birleştirin. Vücut ağırlığınızı dengeli olarak dağıttığınızdan emin olun. Nefes verin.

2. Kollarınızı yukarı kaldırın. Kollarınızı başınızın üzerine doğru kaldırarak geriye doğru yavaşça esneyin. Boynunuzu gevşetin. Nefes alın.

3. Öne doğru eğilerek ellerinizle ayaklarınızın aynı hizada olmasını sağlayın, eğer yapabiliyorsanız, başınızı dizinize doğru değdirin.Avuç içlerinizi yere doğru bastırarak el parmaklarınızın uçlarıyla ayak parmaklarınızın aynı hizada olmasını sağlamaya çalışın. (Bu hareketi yaparken dizlerinizi kırabilirsiniz).

4. Sağ bacağınızı geriye doğru genişçe açarak esnetin. Nefes alırken el ve ayaklarınızı yerde olsun. Sol bacağınız iki elinizin arasına yerleştirin ve kafanızı kaldırın.

5. Sol bacağınızı sağ bacağınızın yanına getirin.

6. Vücudunuzu yere doğru indirerek ön kollarınızın üstünde dururken nefes verin.

7. Nefes alırken, kasıklarınızı yere doğru indirin, kafanızı kaldırın ve kollarınızı düzelterek mümkün olduğunca geriye doğru esneyin.

8. Ellerinizi yere koyarak ve kollarınızı düz tutarak, kalçalarınızı yukarı doğru kaldırın, kafanızı kollarınızla aynı hizada tutun. Nefes verin.

9. Yavaşça nefes alın ve sağ bacağınızı esneterek ileri doğru geniş bir adım atın. Ellerinizi yere koyarak sabitleştirin. Sağ ayağınız, iki elinizin arasında dursun ve kafanızı kaldırın.

10. Ellerinizi yerde tutarak iki ayağınızı da bir araya getirin. Bacaklarınızı uzatın, belinizi bükerek vücudunuzun üst kısmını yere doğru eğin. Eğer mümkünse, hareketi yaparken kafanızı dizinize değdirin. Nefes verin.

11. Yavaşça doğrulun, sırtınızı düzleştirin. Nefes alırken ellerinizi başınızın üzerinden kaldırarak geriye doğru esneyin.

12. Başlangıç pozisyonuna dönerek nefes verin.

alıntıdır.

logii

Kayıtlı Üye
Destina paylaşmış olduğun yazına biraz renklilik katmak istedim..

12 Adımda yoga yapalım

Yoga yapmanın gerçek yaşı etkileyen iki önemli faydası vardır. Yogayla 12 adımda
içinizdeki enerji uyanır. Esnekliğinizi arttırır. Kaslar statik dokular
olmadığından; hareket eder, esner, büzülür. Ne kadar esnek olursa, hareket kabiliyeti
o kadar artar ve normal aktiviteler yapılırken eklemlere o kadar az baskı
binmesini sağlar.

Yoga’nın ikinci özelliği gücün arttırmasıdır. Yoga yaparken ağırlık kaldırmadan
çalışılır. Ancak hareketlerin bazıları rahatlatıcı olduğu kadar zorlayıcıdır
da. Kasları zorlayarak vücut ağırlığını kaldırmak ve sabit tutmayı sağlayarak
dayanıklılık antrenmanın yerini tutar. Elbette Yoga’ya başlamadan önce uzman doktora danışılmalı. Bazı
rahatsızlıklarınız varsa Yoga uygun olmayabilir.

Bu egzersizler her gün yapılırsa, kasların çoğunu düzenli olarak
çalışabilmesini sağlar.

İşte RealAge'in hazırladığı adım adım Yoga:

Bu egzersizler her gün yapılırsa, kasların çoğunu düzenli
olarak çalışabilmesini sağlar. İşte adım adım Yoga: 1. Her iki ayağınızı yerde
sabit olarak tutun. Avuç içlerinizi birbirlerine karşılıklı bakacak şekilde
kalbinizin üzerinde birleştirin. Vücut ağırlığınızı dengeli olarak
dağıttığınızdan emin olun.Nefes verin.

2. Kollarınızı yukarı kaldırın. Kollarınızı başınızın
üzerine doğru kaldırarak geriye doğru yavaşça esneyin. Boynunuzu gevşetin.
Nefes alın.

3. Öne doğru eğilerek ellerinizle ayaklarınızın aynı hizada
olmasını sağlayın, eğer yapabiliyorsanız, başınızı dizinize doğru değdirin.Avuç
içlerinizi yere doğru bastırarak el parmaklarınızın uçlarıyla ayak
parmaklarınızın aynı hizada olmasını sağlamaya çalışın. (Bu hareketi yaparken
dizlerinizi kırabilirsiniz).

4. Sağ bacağınızı geriye doğru genişçe açarak esnetin.
Nefes alırken el ve ayaklarınızı yerde olsun. Sol bacağınız iki elinizin
arasına yerleştirin ve kafanızı kaldırın.

5. Sol bacağınızı sağ bacağınızın yanına getirin.

6. Vücudunuzu yere doğru indirerek ön kollarınızın üstünde
dururken nefes verin.

7. Nefes alırken, kasıklarınızı yere doğru indirin,
kafanızı kaldırın ve kollarınızı düzelterek mümkün olduğunca geriye doğru
esneyin.

8. Ellerinizi yere koyarak ve kollarınızı düz tutarak,
kalçalarınızı yukarı doğru kaldırın, kafanızı kollarınızla aynı hizada tutun.
Nefes verin.

9. Yavaşça nefes alın ve sağ bacağınızı esneterek ileri
doğru geniş bir adım atın. Ellerinizi yere koyarak sabitleştirin. Sağ ayağınız,
iki elinizin arasında dursun ve kafanızı kaldırın

10. Ellerinizi yerde tutarak iki ayağınızı da bir araya
getirin. Bacaklarınızı uzatın, belinizi bükerek vücudunuzun üst kısmını yere
doğru eğin. Eğer mümkünse, hareketi yaparken kafanızı dizinize değdirin. Nefes
verin.

11. Yavaşça doğrulun, sırtınızı düzleştirin. Nefes alırken
ellerinizi başınızın üzerinden kaldırarak geriye doğru esneyin.

12. Başlangıç pozisyonuna dönerek nefes verin.

Çalışmalarınız da başarılar dilerim...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
yoganın ilk ısınma hareketleridir. bu ahreklerin en büyük fazydası enerji vermesi. şifa kazandırma yolunda adım atıması enerji kanalarını açması astım, kolestrol nefes darlığı. kanda şeker oranının yüklenmesi. böbrek taşı gibi bedensel olarak yorgunluğa halsizliğede neden olan psikolojik sıkıntıların hafiflemesinde düzenli yapıldığında ise ciddi oranda çözülmesine yardımcı olcaktır.

günde 10 dakikanızı alacak kadar kısa bir çalışmadır.

nefertiti:)

Kayıtlı Üye
İşte olay budur :hurray: yoga yoga yoga! arkadaşlar bir itirafta bulunmak istiyorum sizlere! 2007 de yogaya başlama kararı aldığımda, majör depresyon teşhisi vardı bende! Bilmeyenler olabilir, yoga ummm! ommm! gibi meditasyon esnasında kullanılan bazı rahatlatıcı sesler ile ifade edilemez! Bazı arkadaşlar yoganın ne olduğunu bilmeden dalgaya alıyorlar ve ben inanılmaz derecede o, bilmeyip de dalga geçenlere kinleniyorum! Ben depresyonu yoga sayesinde yendim! Evet size belki hadi canım saçmalama dedirtebilir bu söylediğim, fakat gerçekten yoga ile ortalama 1 yıl gibi bir sürede yendim! Yoga yukarıdaki ısınma hareketleri ile başlar (Namaskara) aynı pozisyonda son bulur! eğer sabah yoga yapıyorsak ardından (güneşe selam) kısmı ile devam eder. güneşe selam pozisyonları daha zorlayıcı ve enerji yükleyicidir! Her yapılan öne eğilme hareketini, arkaya eğilme hareketiyle tamamlamalısınız ki enerji vücuda hapsolsun!
birkaç yoga pozisyonu ve ne işe yaradıkları hakkında kısa bilgi vermek gerekirse;

çocuk pozisyonu: enerjiyi hapseder!

Balık pozisyonu: karaciğerde birikmiş olan toksinleri böbreklere yollayarak vücuttan atılımı sağlar!
köprü(tam tekerlek): Bu arkaya eğilme hareketi 3 er set şeklinde yapılmaya devam edilirse depresyonu tedavi eder (çünkü beyine sinyal yollayıp, seratonin salgılatır).

Mum duruşu: trioid bezlerini uyarır ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Kilo problemine birebirdir! zamanla 10 dk.lık 3 er setler halinde (sabah, öğle, gece) çalışılmaya devam edilirse vücut diyet yapmadan zayıflamaya geçer!

Karga duruşu: solgun yüzlere, yaşlanmaya yüz tutan ciltlere birebirdir! yüze kan pompaladığı için, yükselen oksijen yüzdeki çökme, morarma, torbalanmayı tedavi eder.

yay pozisyonu: Kamburlaşmayı, bel sorunlarını tedavi eder.

en önemli olan birkaç duruşu paylaştım. yapıp yapmamak size kalmış! :Angel_anim: