Tanrı Yolculugu

Osiris

Kayıtlı Üye
Matthew Alper, “the God Part of the Brain –a Personal Journey” isimli bestseller kitabıyla, sizi insan spritüelliği ve Tanrı inancı üzerine derin ve düşündürücü bir yolculuğa çıkarıyor.
“Sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez.” -SOCRATES

Matthew Alper, “the God Part of the Brain –a Personal Journey” isimli bestseller kitabıyla, sizi insan spritüelliği ve Tanrı inancı üzerine derin ve düşündürücü bir yolculuğa çıkarıyor.

• Evreni Tanrı yaratmamış olabilir mi? Böylesi kusursuz bir düzen, bir Yaratıcı olmaksızın da var olabilir miydi?
• Dünya Tanrı’nın bir eseri olmayabilir mi? Yoksa böylesi muazzam bir yaşam alanı ancak Tanrı’yla mı mümkün?
• Yaşam bir kaza veya tesadüfler sonucu başlamış olabilir mi? Yoksa Tanrı’nın kurgusu olmadan hiçbir şey mümkün değil mi?
• Dünya ve yaşamı insanoğlu da yaratabilir mi? Miller deneyi bunun bir kanıtı mı, yoksa bu deney bir aldatmaca mı?
• Darwin bir şarlatan mı, Freud nereye kadar haklı?

İnsanlık ve dinler tarihinden bu yana, her şeyiyle ‘İnsan’ ve onun ‘Tanrı ihtiyacı’nın, gerek bilimsel gerekse felsefi tarafıyla büyük bir araştırması olan “Tanrı Yolculuğu”, tüm bildiklerinizi, tüm inandıklarınızı, tüm ruhsallığınızı, tekrar ele almanıza yol açacak.

Bu yolculuk sizi bekliyor.

TANRI YOLCULUĞU, içlerinde dünyanın en seçkin evrim bilimcilerinin de bulunduğu çok çeşitli uzmanlar tarafından büyük bir kült ilan edilmiştir. Matthew Alper, beynimizin Tanrı‘ya inanmaya programlanmış‘ olduğuna dair, tutarlı olduğu kadar çarpıcı bir kanıt sunuyor ve bunu yaparken, en büyük korkumuz olan ölümle baş edebilmek için doğuştan genetik olarak evrimsel bir mekanizma getirdiğimize ilişkin bilimsel olduğu kadar tutarlı açıklamalar getiriyor.

1996 yılında Alper‘in ilk baskısını kendi imkânları ile yaptığı TANRI YOLCULUĞU, iki kez Pulitzer Ödülü kazanmış Harvard Profesörü E. O. Wilson; Washington Post gazetesinin Amerika‘nın en ünlü psikiyatristi olarak tanıttığı mümtaz bir evrim bilimci ve psikiyatr olan E. Fuller Torry; Pennsylvania Üniversitesi Nöropsikiyatri Eski Bölüm Başkanı Arnold Sadwin gibi dünyaca ünlü bilim adamlarının övgüsünü kazanmıştır. Kitap ülke çapında pek çok seçkin üniversite ve kolejde okutulmaktadır.

Yazar aynı zamanda, türümüze özgü bir farkındalık olan kaçınılmaz ölümün yarattığı ve bizim deneyimlediğimiz korku ve terörle başa çıkabilmek için neden yüce bir güç kavramını yaratmış olabileceğini anlamayı amaçlayan kendi kişisel macerasını da dile getirmektedir.

Kitap hakkında ne dediler?
“Çarpıcı… canlı… spritüelliğin nöral temeline ilişkin spekülasyonlara, eğlenceli olduğu kadar provokatif bir giriş.”
—Free Inquiry Magazine

“Hayat dolu bir manifesto… Bu zamana dek, Tanrı Yolculuğu‘nun hiddetine yetişebilen bir şey görmedim. Belki de onun kültler arasında gösterilmesini sağlayan, bu öfkedir.”
—Salon.com

“İnsanın spritüel doğasına dair bilimsel bir yaklaşım peşinde olanlar için temel bir kitap. Alper okuyucuyu şaşırtıcı sorular labirentinde gezdirip, onlara şüphe götürmeyecek netlikte cevaplar sunuyor. Objektif gerçekliği daha iyi anlamamızı sağlıyor.
—Elena Rusyn, MD, PhD,
Gray Labarotory, Harvard Medical School

“Kitabın duygu yüklüydü. Yazımın açık ve net, çıkarımın cesur ve ustacaydı.”
—William Wright,
Born That Way: Genes, Behaviour, Personality‘nin yazarı

“Alanında en iyi… dahice.”
—Noe Zamel, MD, FRCPC

“Tanrı Yolculuğu‘nu, bu alandaki tüm çalışmaları içinde barındırdığı ve iyi özetlediği için takdir ediyorum.”
—Andrew Newberg, MD, PhD,
Why God Won’t Go Away‘in yazarı

“Yıllardır sahip olduğum kambur ve mide ağrılarına bir anlam getirdiğin için teşekkürler. Şimdi daha huzurlu ve pozitif hissediyorum. Umarım karanlığa çaktığın bu kibrit, güneş kadar parlak yanar.”
—John Emerson, PhD

“Matthew Alper dindarlığın fizyolojik temelli analizini son derece anlaşılabilir ve okunası bir dille yazmış… İnsan zihninin olgunlaşmasına katkıları bakımından Freud‘un Future of an Illusion‘u ile karşılaştırılabilir. Ben Tanrı Yolculuğu‘nu Din Sosyolojisi öğretirken okutuyorum, kayda değer sonuçlar alıyorum.”
—William Desenberry, PhD

“Spritüel yolculuğundan son derece keyif aldım ve inanıyorum ki her üniversite öğrencisi için mükemmel bir okuma olacak. Tüm olasılıklara rağmen, bana hep yargılayıcı bir Tanrı ve gökyüzü olacak gibi geliyor. Cennet inciden kapılarını açtığında kendileri adına düşünme cesaretini göstermiş kişiler sıranın önüne geçecek, kişisel dinleyicileri çelenklerle onlara eşlik edecek.”
—Edward O. Wilson,
Pulitzer Ödülü Sahibi

“Etkileyici bir veri ve fikirler toplaması… her biri tutarlı ve düşünülmüş.”
—E. Fuller Torrey, MD

Amerika‘nın en ünlü psikiyatristi, WASHINGTON POST
“Dünyada ikamet eden 6 milyar sakinin de edinmesi gereken bir kitap. Alper‘in tonu kütüphanelerin, kitapçıların kutsal yazıtlar bölümünde yerini almalı. Matthew Alper yeni Galileo‘dur... son derece önemli… Hepimizin bilip de kabul etmeye ve ifade etmeye çekindiği şeyleri net ve mantıklı bir tonda dile döküyor. Bakla ağızdan çıkmıştır.”
—John Scoggins, PhD.

“Alper, Tanrı kavramlarımızın beynin mekaniğinden kaynaklandığını zekice ve akıcı bir şekilde, Sokrat metodunu kullanarak tartışıyor. …son derece önemli. …bilimsel ve felsefi doğrularla dolu.”
—Mark Waldman,

Transpersonal Review ve Love Genes‘in yazarı
“Harika yazılmış… Tanrı Yolculuğu, Din Psikolojisi alanında okuduğum en keskin ve en anlayışlı eser.”
—Brandon Johns,
CSU Fullerton Skeptic Society Başkanı

“Ne kadar enfes bir kitap yazmışsınız. Sadece dahice ve provokatif değil, aynı zamanda spritüelliğin doğuştan getirilen bir nitelik olduğu yaklaşımı bakımından devrimci özelliğe sahip. Yıllardır, çok çeşitli derecelerde başlarından yaralanan vakalar üzerinde çalışıyorum ve bu kişilerde kaza sonrası dini davranışlarında radikal değişimler gözlemliyorum. Bunca zamandır bu fenomenin bizzat içinde bulunmama rağmen, kitabınızı okuyana kadar bundan bir anlam çıkartamamıştım. Sırf bunun için bile size ne kadar teşekkür etsem azdır.”
— Arnold Sadwin, MD, FAPM, FPCP,
Pennsylvania Üniversitesi
Nöropsikiyatri Bölümü Eski Başkanı