Hiristiyanlık ve psişikler

llApocalypse

Kayıtlı Üye
Merhabalar esenlikler olsun.
Gizlimabet'i eskiden beri takip ederim ama hesabımı unuttuğum için yeni bir hesap açmak zorunda kaldım.

Psişik yetenekler ile eskilerden beri uğraşıyorum ama yeni bir arayışa girdikten sonra uzun süre ara vermiştim.Arayışımın sonunda Mesih İsa'ya iman ettim.
Ama hala aklımda psişik yetenekler konusunda ilerlemek var.

Sorum şu ; Hristiyanlık'ta psişizm vs. öğretiler yasak mıdır ? Yoksa herhangi bir sınırı var mıdır ?

Şimdiden teşekkür ediyorum.Selametle ve dua ile kalın...

sin valor

Kayıtlı Üye
Mesih İsa'ya nasıl iman ettiniz? " Hıristiyanlıkta psişizm vs. öğretiler yasak mıdır" değil midir? bilmeden. Üstelik tabii olduğunuz tebaa bir kültürdür diye biliyorum, din değildi. " İman " kelimesi ve " selamet " çiğ kalıyor cümleleriniz arasında. Hz. İsa'da yahudilere gelmişti. Hristiyan ekolüne inanıyorsunuz sanırım bu durumda.

watcherboy

Banlı Kullanıcı
Hz. İsa Aleyhisselam a iman etmek te bir yanlişlik yok ALLAH in resulü olduğu için ama en son peygamber Hz. Muhammed Aleyhisselam a da iman etmelisiniz , Hristiyanlarin çoğu İncil i bilmiyor İncil e tam uymuyorlar , Rahip Bahira gibi Hz. Muhammed ( aleyhisselam ) a iman etselerdi kendilerini kurtarirlardi , çok bilgili hristiyanlar , rahipler çok az şu anda ama aralarinda metafizik ve altinci his açisindan uzman olanlar var

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
evet yasaktır şeytan işi olarak kabul edilir. ortaçağda cadı diye binlerce insan bu yüzden öldürülmüştür.

llApocalypse

Kayıtlı Üye
evet yasaktır şeytan işi olarak kabul edilir. ortaçağda cadı diye binlerce insan bu yüzden öldürülmüştür.
Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.Ama bir türlü mantığıma uymuyor.Çünkü bunlar ruhsal öğretiler ve doğrudan tanrı ile bağlantılı.Nasıl olurda tanrının insana hediyesi şeytan işi olabilir.Baya bir ikilemde kaldım açıkçası.

makssenberg

Kayıtlı Üye
Mesih İsa'ya nasıl iman ettiniz? " Hıristiyanlıkta psişizm vs. öğretiler yasak mıdır" değil midir? bilmeden. Üstelik tabii olduğunuz tebaa bir kültürdür diye biliyorum, din değildi. " İman " kelimesi ve " selamet " çiğ kalıyor cümleleriniz arasında. Hz. İsa'da yahudilere gelmişti. Hristiyan ekolüne inanıyorsunuz sanırım bu durumda.
Hıristiyan kelimesini kullanmasında sıkıntı yok, son peygamberlerini İsa kabul eden yahudilere de hıristiyan denir, isim olarak zaten Christ-ian'dan gelir. Yalnız arkadaşın da nick'inin kaynağı olan pavlus olayı biraz din haline getirmeye çalışmış, yahudi kökten gelmeyenler için sünnet olma ve domuz eti yememe(petrus'un da parmağı var bu konuda) şartlarının kaldırıldığını iddia etmiştir. Kesin olay şeyse tevratta ve incilde büyünün yasak olmasıdır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Mantıklı olması gerekmiyor. Dinler dogmatik Bilgi içerir. Mantık ben sorgulama ile değil kesin kabul ile ilgidir.
Birde dinlerde Tanrı’dan gelmesi onu ile yapacağımız anlamına gelmez. Cinsellik yeme içme sosyal olaylar hepsi bir sınır içindedir.
İnanışa göre herşey Tanrı’dan gelir zaten. Örneğin cinseliği vermiş cinsel duyguyu yararmış ama bir sınır çizmiştir. O sınırın dışına çıkılmaz.

llApocalypse

Kayıtlı Üye
Mantıklı olması gerekmiyor. Dinler dogmatik Bilgi içerir. Mantık ben sorgulama ile değil kesin kabul ile ilgidir.
Birde dinlerde Tanrı’dan gelmesi onu ile yapacağımız anlamına gelmez. Cinsellik yeme içme sosyal olaylar hepsi bir sınır içindedir.
İnanışa göre herşey Tanrı’dan gelir zaten. Örneğin cinseliği vermiş cinsel duyguyu yararmış ama bir sınır çizmiştir. O sınırın dışına çıkılmaz.
Teşekkür ederim bilgi için.Sanırım benim daha çok... araştırmam lazım.

makssenberg

Kayıtlı Üye
Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.Ama bir türlü mantığıma uymuyor.Çünkü bunlar ruhsal öğretiler ve doğrudan tanrı ile bağlantılı.Nasıl olurda tanrının insana hediyesi şeytan işi olabilir.Baya bir ikilemde kaldım açıkçası.
Ruhsal öğreti sayılmıyor işte hıristiyanlıkta büyünün demonlar tarafından sağlandığına inanılır. dediğiniz gibi bayağı araştırma yapmanız lazım nuh tufanı hikayesinin nedenini bilmiyorsunuz demek ki. babil'i de araştırın.