Neandertaller hakkında düşünceleriniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ased16

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba kafama neandertaller takıldı Uşak bölgesinde kemikleri bulunmuş ve farklı bir insan türü olduğu yada insanın evrimleşmeden önceki hallerinden birisi olduğu söyleniyor bilgisi olan varsa aydınlatırsa beni çok memnun olurum..

sabetay

Kayıtlı Üye
Evet insanın evrimleşmeden önce ki bir kolu. Evrimleşenler tarafından yok edildiler.

ased16

Kayıtlı Üye
Peki dini açıdan neandertalleri degerlendirirsek kuranda veya diger kutsal kitaplarda bilgiler var midir

acid

Kayıtlı Üye
İnternette Neandertaller hakkında pek çok bilgi bulabilirsiniz. İnsanın evrimleşmeden önceki kolu demek pek doğru olur mu açıkçası bilemiyorum. İnsansı ve insan olarak tanımlanan pek çok tür bulunuyor. Ancak koşullara uyum sağlama ve evrim söz konusu olduğunda bunların büyük bir kısmının varlığını devam ettiremediği de bilinen bir gerçek. Bazı türlerin birbiriyle karşılaşması mümkün dahi görünmüyor. Bazı araştırmacılar bugün hala farklı insan türlerinin varlığını devam ettirebiliyor olduğuna da inancını sürdürüyor. Neandertaller ve bugün varlığını devam ettiren Homo Sapiens Sapienslerin çiftleştiğine yönelik de kanıtlar bulunuyor. Ancak insanlar bu iki türden ibaret değil tabii ki. Antropoloji ile ilgili yapılan araştırmalar bana yaratılış inançlarını da dahil olmak üzere pek çok dogmayı sorgulatıyor. Ancak bu benim kişisel fikrimdir.

Kutsal kitaplarda farklı insan türlerini atıf olacağını düşündüğüm pek bir şeye rastlamadım aslında. Ancak bazı kısımlar dolaylı olarak böyle değerlendirilebilir. Kabilelerin yok olması, tufanlar, doğal felaketler kaynaklı kırımlar belki de doğal seleksiyon nedeniyle türleri yok olan insanları anlatıyordur. Dini kitaplarda da pek çok şeyin semboller ve mitlerle ifade edildiğini düşünürsek dolaylı anlatım mümkündür. Ancak bu konu üzerine yoğunlaşarak incelemede bulunmak daha faydalı olacaktır. Batıni bakış açısı da bu konuda farklı bir düşünme alternatifi sağlayabilir.

Furking

Kayıtlı Üye
Peki dini açıdan neandertalleri degerlendirirsek kuranda veya diger kutsal kitaplarda bilgiler var midir

Evet, fakat belirli bir bilgi seviyesi ve buna paralel olarak kur'an bilgisine hakim olmak gerekiyor. Ademoglunun aşagıların aşağısına indirilmesi vb. çok uzun ve detaylı bir konu sadece sunu söyleyeyim Kuran da bilgiler mevcut.

ased16

Kayıtlı Üye
Evet, fakat belirli bir bilgi seviyesi ve buna paralel olarak kur'an bilgisine hakim olmak gerekiyor. Ademoglunun aşagıların aşağısına indirilmesi vb. çok uzun ve detaylı bir konu sadece sunu söyleyeyim Kuran da bilgiler mevcut.
Sanırım benim bilgim cok olmadiğı için devamlı aklıma böyle sorular geliyor Neandarteller ara gecis formu mu öyleyse ya da degilse kuranda mutlaka gecmeli diye dusunuyorum ikinci bir ihtimal daha var neandartel diye bisey yok ama bilim insanları oldgunu söyluyor kafam cok karısik

Furking

Kayıtlı Üye
Sanırım benim bilgim cok olmadiğı için devamlı aklıma böyle sorular geliyor Neandarteller ara gecis formu mu öyleyse ya da degilse kuranda mutlaka gecmeli diye dusunuyorum ikinci bir ihtimal daha var neandartel diye bisey yok ama bilim insanları oldgunu söyluyor kafam cok karısik

Estağfurullah, bilginin sınırı yoktur. Günümüzde varolmamaları daha önce varolmadıkları anlamına gelmez. Bilime inanmayın ama bilimsiz de kalmayın. Bilimin sunduğu şeyler kimi zamanlar zamanla değişebiliyor. Bilginin üstünde bilgi vardır. Olasılıklar alemindeyiz sonuçta. :)

ased16

Kayıtlı Üye
Estağfurullah, bilginin sınırı yoktur. Günümüzde varolmamaları daha önce varolmadıkları anlamına gelmez. Bilime inanmayın ama bilimsiz de kalmayın. Bilimin sunduğu şeyler kimi zamanlar zamanla değişebiliyor. Bilginin üstünde bilgi vardır. Olasılıklar alemindeyiz sonuçta. :)

Bende bilimle ic ice bi insanim bu nedenle herseyi sorguluyorum sorguladigim icin dini olarak son zsmanlarda bir bosluk olustu bazı seyler oturmuyo evrim Allahın koydugu bi kural mı yoksa gercekten tesadufen mi olustuk..Örnegin Japonlarin cekik gozlu olmalari cevre kosullarinin kalitima etkisi bu evrime bi delil mi yoksa Allahın yarattiğı bi mekanizma mı

alexisis

Kayıtlı Üye
Bu aralar su kitaplari okuyorum, belki sizin akliniza takilmis sorularin aydinlanmasina biraz yardimci olur ( dinsel kisim haric);
The Story of the Human Body: Evolution, Health, and Disease 1st Edition
by Daniel Lieberman

Sapiens: A Brief History of Humankind
by Yuval Noah Harari

mabedist

Kayıtlı Üye
Bende bilimle ic ice bi insanim bu nedenle herseyi sorguluyorum sorguladigim icin dini olarak son zsmanlarda bir bosluk olustu bazı seyler oturmuyo evrim Allahın koydugu bi kural mı yoksa gercekten tesadufen mi olustuk..Örnegin Japonlarin cekik gozlu olmalari cevre kosullarinin kalitima etkisi bu evrime bi delil mi yoksa Allahın yarattiğı bi mekanizma mı
evet bir delil. biyoloji, nörobiyoloji, evrimsel biyoloji, hepsi fabrika ürünü gibi oluştuğumuzu gösteriyor. hatta sizi siz yapan her şeyin sizin seçmediğiniz ön koşulların (aileniz, doğduğunuz coğrafya vs.) ve hormonların kontrolünde olması da bir başka hayal kırıcı unsurdur. kişiliğiniz ve sizi siz yapan bir çok diğer özellik atalarınızdan gelen genlere bağlı. ve hissettiğiniz her şey, sevgi, nefret, hormonlarla açıklanabiliyor ve kontrol edilebiliyor. bu da abiyogenezin delilidir, canlılığın fiziksel ve kimyasal reaksiyonlardan ibaret olduğunun göstergesidir. şahsen ben de fiziksel bedenden ibaret olduğumuza inanmıyorum ama modern bilim bunu gösteriyor

Furking

Kayıtlı Üye

Biz evrime "Allah'ın yaratma sanatı" diyoruz. :)

ased16

Kayıtlı Üye
evet bir delil. biyoloji, nörobiyoloji, evrimsel biyoloji, hepsi fabrika ürünü gibi oluştuğumuzu gösteriyor. hatta sizi siz yapan her şeyin sizin seçmediğiniz ön koşulların (aileniz, doğduğunuz coğrafya vs.) ve hormonların kontrolünde olması da bir başka hayal kırıcı unsurdur. kişiliğiniz ve sizi siz yapan bir çok diğer özellik atalarınızdan gelen genlere bağlı. ve hissettiğiniz her şey, sevgi, nefret, hormonlarla açıklanabiliyor ve kontrol edilebiliyor. bu da abiyogenezin delilidir, canlılığın fiziksel ve kimyasal reaksiyonlardan ibaret olduğunun göstergesidir. şahsen ben de fiziksel bedenden ibaret olduğumuza inanmıyorum ama modern bilim bunu gösteriyor
Evet bende sadece fiziksel bir bedenden olustugumuzu dusunmuyorum ancak devsmlı sorguluyorum ama yaraticiyi cikarttiginiz zaman hic biseyin anlami kalmiyo bosa yasadigimizi dusunuyorum

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Evrimsel biyoloji aslında bu sorunuzun cevabını içinde barındırıyor. Doğal seleksiyon ile dogal ortamin zorlayici kosullarinda yaşamak için savunma mekanizmasını geliştiren türler ayakta kalmaktadir. Gelisim sürecinde genetik alt yapısını kuvvetlendirirken öte yandan bu gelişimde geride kalan türün yaşam alanını istila ederek uzun süreçte yok olmasinin yolunu acabilir.
Neandertaller ise sadece bu ara geçiş formlarından birisidir.
Yapilan araştırmalara göre şu an neden diğer ara form olan hominid lerin hayatta olmadığı ve sadece bilinen modern insanin yaşadığı için şu yorum yapilmaktadir: sosyal yaşam ve bunun bağdaştırıcı/destekleyici etkileri.
Araştırmalar insan türünün gelişme sürecinde oldukça etkili olan sanatın evrimleşmesini de önemli olarak tanımlıyor.

Acikcasi bilim somut bir kanıt görmeden herhangi birseyden emin olamazken, dini bu tarz konularla bağdaştırmak bana pek mümkün görünmüyor. Bir yerden tutarken diğer tarafı kaybedersiniz.

Konuyla ilgili eğer dini duygularınız izin verirse Richard Dawkins in kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.

Iyi forumlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...