Psikolojik sorunlarım var yardımcı olur musunuz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kevinlonnie

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Biraz uzun yazacağım ama lütfen okuyun ve bana yardımcı olun Gizlimabet yöneticileri lütfen yayınlayın büyüklerim tarafından yardımcı olunmasını istiyorum.

Henüz 17 yaşındayım ama ciddi psikolojik sorunlarım var. Şöyle anlatayım size doğdum doğalı bitmeyen ailevi sorunlarım var. 12 yaşımdayken annem babam ayrıldı. Hiç huzurlu bir aile değildik aile duygusunu hayatta hiçbir zaman tadamadım ve psikolojimi bozan şey de bu oldu. Ayrıca tek çocuğum. Herşeyi tek başıma yaşadım. Derdimi anlatabileceğim kimse olmadı. Zaten olsa da anlatmazdım insanlara dertli gözükmeyi sevmem her zaman güçlü imajı veririm. 17 senedir herşeyi içime attım. Hayat bana artık oyun gibi geliyor. Hiçbir şeyi gerçekçi hissedemiyorum. Ölümden hiç korkmuyorum. Gelip bana araba çarpsa umrumda olmaz veya önümde çatışma çıksa oturur seyreder ve bundan keyif alırım. 17 yaşında 70 civarı kitap bitirdim öyle ince kitaplar da değil. Boş bir insan olmadığımı düşünüyorum her şey bana basit geliyor yani bir şeyi yapmak için kafama koymam yetiyor çünkü bendeki hırs ve azim hiçbir canlıda yok ancak şöyle bir durum var hayata dair hiçbir umudum yok. Kendimi birşeylere adamak istiyorum ancak olmuyor yapamıyorum hemen sıkılıyorum. Her gün annemlen kavga ediyoruz öyle küçük kavgalar da değil. Yemin ediyorum 17 senede huzurlu anım bile olmadı hiç içim rahat yaşayamadım. Dini inancım bi geliyor bi gidiyor çok saçma bir döngü içerisindeyim bi ara sürekli zikir çekerdim şimdi inancım gitti ne oluyor bana anlamıyorum. Hayat bana bir oyun gibi geliyor hiçbir şey umrumda değil. Kesinlikle sıradan bir insan olmadığımı düşünüyorum kendimi birşeylere adamak istiyorum ama kendimi bu psikolojiden kurtarmak istiyorum. Deli gibi hareketlerim var bunu söylerken utanıyorum aslında ama bazen arkadaşlarım habersizce video çekiyorlar bi izliyorum gerçekten değişik hareketlerim var nasıl diyeyim zihinsel engelliler gibi. Çünkü sürekli sallanıyorum çok hiperaktif bir insanım. Küçüklüğümden beri şimdide dahil çok zeki olduğumu belirten 50 den fazla insan gördüm. Bir tane hocam çekti beni konuştu aynen şöyle dedi sizlere aktarıyorum "Kaan şu son haftalarda seni hiç iyi görmüyorum psikoloğa görünmeni istiyorum kesinlikle yaşıtlarınla bir değilsin sende ışık görüyorum ileride kesinlikle sıradan biri olmayacaksın" ama nedense kendime bakıyorum harcanmış gibi hissediyorum. Hayalgücüm çok yüksek sürekli kafamda senaryolar yaratıyorum hiç gerçekçi değilim resmen hayal dünyasında yaşıyorum. Bilmiyorum sorunum nedir ama 17 yaşında olmama rağmen 90 yaşındaymışım gibi hissediyorum ve bu kadar yaşamanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Ne yapmalıyım hiç bilmiyorum belki size basit şeyler gelebilir ama bıktım artık deli tedavisi bile görmeye razıyım eğer düzeleceksem. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Hüsrev

Banlı Kullanıcı
Ölümden korkuyorsunuz evet.Korkmasaydınız bu yazı burada oluşmazdı.ve daha önce de hiç bir çatışma görmediniz.Buna da evet.Görseydiniz o cümle de oraya koyulmazdı.Zeki olabilirsiniz, bu zeka sizi sosyal yönden geriye çekiyor olabilir, aile ile kavgalar olabilir zira ergenliktir normaldir.Hormonlar ve enerjiler hala yerine oturuyor.Bana sizi biraz ilgisiz bırakmışlar gibi geldi, çatışma ergenlik döneminin temel taşıdır neredeyse.Ancak aile ve birey ne kadar çatışırsa çatışsın ergen birey yine sevildiğini kollandığını, bir başarısı olduğunda ailesi tarafından taktir göreceğini bilir.Bütün bunlar düzenli bir şekilde kurulamadıysa ailenin yapı taşlarında bir sorun vardır.Çünkü genelde böyledir, hep böyledir.Ölümle ilgili konularda kişi umursamadığını söylerken aslında diğerlerini bir gün tamamen gidebilceği ve bunu hiç çekinmeden yapabilceğini konusunda uyarıyordur..Kısırdöngüsel bir süreç.Onun ölümü ne kadar umursanmazsa diğeri o kadar çok sarılır ölüme.
Yani reşit olmadığınız için tek başınıza psikoloğa gidemezsiniz, ailenizden bunu isteyin.İlk zamanlarda tek başınıza, daha sonra da aile üyelerinizler birlikte gidersiniz ve emin olun bütün bunlar rayına oturduktan sonra harcanmazsınız.Işığınız varsa daha da parlar, üreticeğiniz varsa çok daha fazlasını üretirsiniz.

mitos

Kayıtlı Üye
17 yaş güzeldir, senin için değil mi? Üzülme farkına var yeter.Pek çok insan farketmiyor ve sonra vaktini boşa harcadığı için pişmanlık duyuyor (ben de dahil) Yazdıkların hakkında pek çok şey söylenebilir, çoğu eleştiri niteliğinde olur ve bunlar psikolojini daha da bozar. 70 kitap? Çatışmadan keyif almak? Deli tedavisi? Bunları 17 yaş ruh halidir diye umuyorum. Psikolojik yardım alma ihtiyacı hissediyorsan bunu yapmalısın bu deli tedavisi olmaz daha çok farklı bakış açıları yakalamanı sağlar.

Hayal gücünün yüksek olması da güzel bir durum bence. Bunu değerlendirmenin yollarını aradın mı hiç? Sorunlarına bu kadar odaklanmak yerine seni mutlu edecek şeyleri arayabilirsin. Severek yaptığın şeyler var mı?

Özetle neye odaklanırsan hayatında onu büyütüyorsun tecrübeyle sabit. Odak noktanı değiştir sorunların puf diye ortadan kaybolmaz belki ama onlarla başa çıkmayı öğrenirsin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...