Şizofreni

aysari

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Şizofreni; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak kendi dünyasında yaşadığı, genellikle gençlik çağında başlayan bir ruhsal hastalıktır.

Şizofreninin ömür boyu görülme sıklığı genel nüfusta %0,5-1'dir. Ancak kan bağı olan akrabaları arasında şizofreni hastaları bulunanlarda, şizofreni görülme sıklığı genel toplumdan daha yüksektir. Şizofrenide genetik faktörlerin rolü iyi tanımlanmış olmakla beraber, bu hastalık yalnızca kalıtımsal faktörlerin değil, birçok koşulun bir araya gelmesi ile oluşur. Yani şizofreni genetik ve çevresel faktörlerin rol aldığı oldukça kompleks bir hastalıktır.
Günümüzde şizofreni tedavisinde çok yönlü bir yaklaşım yararlı bulunmaktadır. Güncel tedavide temelde antipsikotik ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra psikoterapiler ve diğer psikososyal yaklaşımlara da başvurulmaktadır. Antipsikotik ilaçların şizofrenide dopamin varsayımını doğrular biçimde dopamin üzerinden etki ettikleri düşünülmektedir. Hastalığın özellikle akut döneminde hastaların hastanede yatarak tedavi görmesi gerekebilir.

Bir çok alttipi bulunan şizofreni çok değişik gidiş ve sonlanış gösteren süregen bir bozukluktur. Şizofrenide hastalığın gidişi her birey için farklı biçimde gelişebilir. Hastalığın popüler kültürdeki olumsuz imajına rağmen, hastaların çok büyük kısmı tedaviden fayda görebilirler.Ama hastaların yaklaşık %25-30'u ne tür sağaltım yapılırsa yapılsın belirgin bir iyileşme gösteremez ve ciddi yetiyitimleri olabilir.
(alıntıdır)

Söylemeden edemeyeceğim şizofreninin pek çok çeşidi vardır ki bunlardan biri çok kişilikli karaktere sebep olur.Gizlimabet moderatörleri bu hastalığı gördüğü an teşhis etme yetisine sahiptir. :D

PUNKY

Kayıtlı Üye
Söylemeden edemeyeceğim şizofreninin pek çok çeşidi vardır ki bunlardan biri çok kişilikli karaktere sebep olur.Gizlimabet moderatörleri bu hastalığı gördüğü an teşhis etme yetisine sahiptir. :D

Katılıyorum güzel bir yere parmak basmışsın...

aysari

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
gözünü banlama hırsı bürümüş moderatör kahkahasııı :party:

(biz büyüklerimizden böyle gördük )

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
şizofreni konusunda daha fazla detay istiyorum aysarı hanım . Senin konuna bilgi ekleyerek devam etmek saygısızlık etmek :) istemiyorum. Hazırcıların şahı olarakdan, tedavi yöntemleri, belirtiler, semptomplar ve ilerleyişi hakkında da bilgi rica ediyorum.

aysari

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
ŞİZOFRENİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR
Şizofreni hastaları dünyayı değişik algılar. Normalde çevrede varolan uyaranlar dışında olmayan sesler, hayaller, garip kokularla dış dünya karışık ve anlaşılmazdır.
Bu ortamda hastalarda anksiyete artışı, heyecan ve korku sıktır. Bu duygular genelde normal olmayan davranışlar sergilerler.
Şizofreninin ortaya çıkışı değişik şekillerde olabilir. Bazı hastalarda aniden ortaya çıkabileceği gibi çoğu hastada sinsice yavaş yavaş gelişir. Yavaş seyir gösteren şizofrenide başlangıçta dikkat toplama güçlüğü, toplumsal ilgiyi kaybetme, içine kapanma, kendine bakımda azalma, dini uğraşılarda artma veya kara sevdaya tutulma gibi belirgin olmayan ve ilk bakışta şizofreniyi düşündürmeyen belirtiler görülebilir ve sıklıkla başka psikiyatrik hastalıklarla karıştırılır. Bu başlangıç belirtilerinin ardından birkaç ay veya yıl içinde de tüm belirtileri ile hastalık
ortaya çıkar. Hastalar sıklıkla garip davranışlar ve konuşmalar sergilerler.Gerçekte olmayan sesler işitmeye ve hayaller görmeye başlarlar. Bazı hastalarda garip pozisyonlarda uzun süre durma, bazılarında hiç hareket etmeksizin uzun süre sessiz kalma veya aşırı hareketlilik görülebilir. Yavaş seyir gösteren şizofreninin yanında hızlı seyir gösteren şizofreni de olabilir. Bu hastalarda ise belirtilerin çoğu bir arada aniden ortaya çıkar.Bazı hastalarda belirtiler hafif seyrederken bazılarında şiddetli semptomlar olabilir ve bu durumda hastaları kontrol etmek güçleşebilir. Şizofrenide görülen belirtiler iki başlık altında toplanır: pozitif belirtiler ve negatif belirtiler. Her hastada bu belirtilerin tümü bir arada görülmez.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
paranormal olaylara maruz kalan ya da bu tür olayların içinde olan kişiler doktora gittiğinde daha doğrusu götürüldüğünde; genelde doktor tarafından ilk olarak düşünülen varsayılan teşhis kişinin şizofreni olduğudur. Aradaki farkı anlamak oldukça zordur .

hira

Kayıtlı Üye
Şizofreni çok ciddi bir hastalıktır.Çok yakın bir şizofren yakınıyım.Şizofren tanımında ki kadar basit değil.

aysari

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
tamam ben bu yazıyı kamuoyu isteğine göre ekledim im just a messenger.. ;)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Şizofreni çok ciddi bir hastalıktır.Çok yakın bir şizofren yakınıyım.Şizofren tanımında ki kadar basit değil.

hira sen tamamlarsan seviniriz ve memnun oluruz. Bizim bilgimiz kitaplarla sınırlı . Tabili çok detaylı çok derin bir konu; yaşanmışlığın hepsinden komplike olması gayet doğal.

hira

Kayıtlı Üye
Apneacım şu an ki durumum bunu hatırlayacak ve anlatacak kadar uygun değil.Beni mazur görün olur mu??? Kocaman sevgiler.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
özür dilerim hira..anlıyorum..unut gitsin mesajımı
Hatırlattığımız içinse lütfen bizi affeder misin? Kucak kucak sevgi rahatlık huzur ve uğur böcekleri (eğer alerjin yoksa) üflüyorum sana..

hira

Kayıtlı Üye
özür dilerim hira..anlıyorum..unut gitsin mesajımı
Hatırlattığımız içinse lütfen bizi affeder misin? Kucak kucak sevgi rahatlık huzur ve uğur böcekleri (eğer alerjin yoksa) üflüyorum sana..

Ayy hayır apneacım özür dilemene gerek yok.Ben çok üzüldüğüm şeyleri hatırlamayı sevmiyorum.ÇOook öpüyorumm.Uğur böceklerini aldım canım yanımdalar şimdi:hurray:

Pathétique

Kayıtlı Üye
çift kişilik de şizofreniye mi girio :boat: son zamanlarda sanki iki ayrı kişiliğim varmış gibi hissediom bazen biri bazen diğeri baskın oluo yaşadığım şeylere bağlı olarak... bi psikoloğa mı görünmem lazım ?!?!? ilaçsız düzeltebilirler mi ki?!?! gerçi çok daha mutsuz diilim bu halimden :D:D asıl kendim olarak düşündüğüm kişilik daha depresif çünkü...umarım ilerde sorunlar yaşamam... benzer şeyler yaşayanlar varsa bana mesaj atarlarsa yada konuşurrlarsa sevinirim :cheers2::cheers2:

mecra

Kayıtlı Üye
Şizofreni kişilik bölünmesi değildir.Kişinin birden fazla gerçekliğe inanmasıdır.Birincisi gerçek dünya,ikincisi de kendi kafasında yarattığı dünya.

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
çift kişilik de şizofreniye mi girio :boat: son zamanlarda sanki iki ayrı kişiliğim varmış gibi hissediom bazen biri bazen diğeri baskın oluo yaşadığım şeylere bağlı olarak... bi psikoloğa mı görünmem lazım ?!?!? ilaçsız düzeltebilirler mi ki?!?! gerçi çok daha mutsuz diilim bu halimden :D:D asıl kendim olarak düşündüğüm kişilik daha depresif çünkü...umarım ilerde sorunlar yaşamam... benzer şeyler yaşayanlar varsa bana mesaj atarlarsa yada konuşurrlarsa sevinirim :cheers2::cheers2:
Fight Club filmini izlemenizi tavsiye ederim.

sedife

Kayıtlı Üye
fight club taki şizofreni değil, disosiyatif kişilik bozukluğudur, yani birden fazla kişilik oluşumu ile karakterize bir durum. Şizofreni hastalığını anlatan bir film izlemek isterseniz akıl oyunlarını tercih edin.