Lughnasadh (Lammas) - İlk Hasat

Keira

Moderator
Kuzey yarım kürede 1 Ağustos, güney yarım kürede ise 2 Şubat tarihinde kutlanan 8 pagan festivalinden biridir.
İrlandalıların Kelt Tanrısı Lugh'un onurlandırıldığı bayramdır. Tanrı Lugh ile Tanrıça Eriu bugün evlenmiştir. Bu yüzden bu bayram evliliği temsil eder ve danslarla kutlanır. Aynı zamanda bu bayramda doğum kutlanır.
Gelişen mahsullerin toplanma zamanı gelmiştir. Bu yüzden teşekkürler sunulmalı ve gelecek yılın bereketli geçmesi için tören yapılmalıdır.
Bu törende yapılması gerekenler : Törende yenilen meyvelerin çekirdeklerin dikilmesi gerekir. ( Eğer çekirdekler filiz verirse, bu filizlere sevgiyle bakmak gerekir. Çünkü bu filizler Tanrı ve Tanrıça'nın bağı olarak görülür.) Ayrıca Lughnasadh yani Lammas günü kırlarda, ormanlarda gezmek törenin bir parçasıdır.
Törene uygun yiyecekler: Ekmek, elma, böğürtlen, tahıl çeşitleri ve bu ay içerisinde yetişmiş olan olgun meyvelerdir. (Bu meyvelerin içinde bulunduğu bir kek pişirebilirsiniz.)
Altarınız için uygun renkler: Kırmızı, yeşil ve turuncu renklerin yanı sıra sonbaharın gelişi haber verildiği için de sarı ve kahverengi.
Altarınızda bulunması gerekenler: Pirinç, tahıl,olgunlaşmış meyve ve sebzeler, bir kavanoz bal, ekmek, orak, tırpan, sepet, yukarıda bahsedilen renklerde mumlar. Ayrıca Tanrı Lugh için de, beceri ve zanaat sembolleri (yazarlar için defter-kalem, ressamlar için değişik boyalar gibi) bulundurabilirsiniz.

Kutlu Olsun ! :)

huaa

Kayıtlı Üye
Sayın Keira;
Cadı mısınız yoksa Wiccan mı ?
Eğer cadıysanız kutladığımız bayramların tarihleri falan ne kadar farklı diyecektim :D
Bu arada geçenlerde sizin Lammas Bayramınız vardı, kutlu olsun !

Keira

Moderator
Bu festivallerin cadılıkla ilgisi yok. Paganizm inancıyla ilgisi vardır. Yukarıda fa pagan festivali olarak belirtmiştim. Dikkatlice okumamışsınız sanırım. Her cadı pagan olmadığı gibi her pagan da cadı değildir. Bu yüzden bu festivalleri illa her cadı kutlayacak diye bir şey söz konusu değildir.

Benim ne olduğuma gelince de bunun bana özel kalması daha iyi olur. İyi forumlar.