Yüksek Sakinleştirici Kedi Otu

Ori

Kayıtlı Üye
Ekli dosyayı görüntüle 8281

Antik Yunan ve Roma'da tıbbi bir bitki olarak kullanılan Valerian ya da Valerian Root, Türkçe'de Kedi Otu ya da Kedi Otu Kökü diye bilinmektedir. Bergamalı Galen (M.Ö. 2.yy) ve Hipokrat'ın da uyku bozukluklarını tedavi etmek amacıyla hastalarının reçetesine yazdığı Kediotu, adını Latince "sağlıklı, güçlü" anlamına gelen "Valere" yada "Valerius" kökünden almıştır (kaynaklara göre ufak farklılıklar gösterse de Oxford İng. Sözlük Valerius'u baza almıştır).

2000 yıl önce sakinleştirici ve anksiyete bozukluklarına karşı olarak kullanıldığı bilinen Kediotu Çayı, Çin ve Hint tıbbında doğal bitki olarak sıkça kullanılmıştır. Yara iyileştirici, sindirim sistemini ve kalp ritmini düzenleyici gibi amaçlarla kullanılsa da, kültürel anlamda da ayrı bir öneme sahiptir. Ortaçağ İsveç'inde düğünlerde damadın üstüne yerleştirilen Kediotu, kıskançlığa karşı koruyucu olarak kullanılmıştır. Kediotu 1.5-2 m boyunda, çiçekleri beyaz veya açık pembe-mor renkli otsu bir bitkiyken, otun çiçek özleri 16. yüzyılda parfüm olarak kullanılmıştır.

Kedi otugiller familyasından olan ot, bütün Avrupa'da ve Orta Asya'da nemli bölgelerde yetişirken, Türkiye'de Bursa-Uludağ ve Doğu Anadolu'da yetişmektedir. 1800'lerin ortalarında Amerika ve Avrupa'da popülerleşen Kedi Otu, doktorlar ve halk arasında sakinleştirici ilaçların yerini almıştır. Birçok ülkede özellikle uykusuzluk için kullanılsa da uyarıcı etkisinden dolayı herkese tavsiye edilmemekte hatta satılmamaktadır.

Ekli dosyayı görüntüle 8282

Alıntı

hopeless35

Kayıtlı Üye
sakinleşmek için aldım ve içeyim dedim ama öyle bir kokuyor ki kokudan sakinleştim içmeme gerek kalmadı :) :) gerçekten kokusu dayanılmaz dayanabilen içsin canlar afiyet olsun :)