Dinlere inanmak istiyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kevinlonnie

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bu hayatta boşa yaşamak istemiyorum. Yanlış anlamayın, cennete gitmek için inanmak istemiyorum. Sadece bir yaratıcının ve dinlerin gerçek olduğuna inanmak istiyorum. Kitaplarda adem ve havvadan geldiğimiz yazıyor ama evrimin bir ton kanıtı var ve ben evrime inanıyorum. Ama gerçek şu ki içimde tanrı inancı var. Bir yaratıcının olduğuna inanıyorum ancak dinlere inanasım gelmiyor. Hikaye gibi geliyor. Sizce de öyle midir? Görüşlerinizi almak istiyorum. Adem ve havvadan gelmek çok saçma değil mi sizce? Homo erectus gillerle o kadar benzerliğimiz olmasına rağmen.

Hopee

Kayıtlı Üye
Sevgili Kevinlonnie, dinsel inanç inanmak istiyorum deyip inanılan bir şey değildir. Zaten sırf inanmak için inanacaksan bunun bir yardımı olmaz, olay içinden gelmesi hissederek inanman yani. Yakın zamana kadar hiç bir inanca bağlı olmayan biri olarak söylüyorum bunu. Yaratıcı ya inanıyorsan, ne ad veriyorsan ona Allah, Tanrı, Yehova ne olursa olsun konuş onunla, sana bir yol göstermesini iste. Emin ol etkisi olacaktır. Ben bu dediklerimin hiç birini yapmamama rağmen inancım bir anda 180 derece döndü ve bundan gerçekten mutluyum. Doğru bir yolda olduğumu hissediyorum. Hayatının bazı anlarında böyle aydınlanmalar yaşayabilirsin, bazen çok ufak bir işaret bazense büsbütün bir değişiklik sadece görmen yeterli. Uzun lafın kısası aramanın bir faydası olacağını zannetmiyorum. Biraz gönülden istekle doğru olanı bulacağına inanıyorum. Bir an önce olması dileğiyle :)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Herhangi bir dini oturup düşünerek benimseyemezsiniz peygambere bile vahiy geldi de din sahibi oldu. Biraz araştırmanızı ve çoğu zaman vicdanınızı dinlemenizi tavsiye ederim.

Ori

Kayıtlı Üye
İnancınız varmış zaten size deist deniyor. :) Tabi din olarak bir seçim yapmakta sizin elinizde.. Buna ne bız ne de baskası yorum yapabılır. Icınızden gelen bırsey sonucta yonlendırılecegınız bır durum degıl. Hanı secımınızı yaparsınız ve o yolda yardım ıstersınız orası ayrı o zaman cevaplar verılebılır ama ınanmak ıstıyorsanız nereden baslayacagınızı yazıp o konuda yardım ıstemelısınız. BEnde sahsen yaratıcımın bır programcı oldugunu dusunurum hep..

Koyunbaba

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci
Allahın varlığına ve birliğine inanmak için en büyük örnek. Bu alemdeki nizam ve intizam ve bunun devamliliğidir. Eger çok büyük bir örnek istiyorsan bi aynaya bak sadece 1dk bakman yeter. Bi düşün yerden bitmemiyiz yoksa bizi bi yaratan mı var ? Her bir organına bak her uzvuna bak ve bi düşün. Çok basit bu çok.

rookie1234

Kayıtlı Üye
Bende islamda kii bu kadar görüş farlılıklarından yani islamı araştırcakca nerdeyse hadis sünnet namaz kılışı vb her şeyde çok farklılık var araştırdıkça tutarsızlıklar çıkıyor sürekli ve çekim yasasından dolayı bir türlü tamamen inanamıyorum.

HeryerMoR

Kayıtlı Üye
Öncelikle ön yargılarından kurtul , bu inanç tamamen farklı bir his. Elle tutamadığın gözle göremediğin bir olguya inanmanı istemek zor bir şey. Allaha yalvar nasıl bir yolla olursa olsun. Hatta gece yatarken sadece düşün ve inanarak yol göstermesini iste. Sonrasında sana düşen mucizelere şahitlik etmek olacak. Kararını sonra verirsin arkadaşım.

Selam ile..

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Bende islamda kii bu kadar görüş farlılıklarından yani islamı araştırcakca nerdeyse hadis sünnet namaz kılışı vb her şeyde çok farklılık var araştırdıkça tutarsızlıklar çıkıyor sürekli ve çekim yasasından dolayı bir türlü tamamen inanamıyorum.

Karşılaştığınız tutarsızlıklardan biraz bahseder misiniz meraktan soruyorum:) Bir de çekim yasasından dolayı nasıl inanamıyorsunuz açar mısınız?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bu hayatta boşa yaşamak istemiyorum. Yanlış anlamayın, cennete gitmek için inanmak istemiyorum. Sadece bir yaratıcının ve dinlerin gerçek olduğuna inanmak istiyorum. Kitaplarda adem ve havvadan geldiğimiz yazıyor ama evrimin bir ton kanıtı var ve ben evrime inanıyorum. Ama gerçek şu ki içimde tanrı inancı var. Bir yaratıcının olduğuna inanıyorum ancak dinlere inanasım gelmiyor. Hikaye gibi geliyor. Sizce de öyle midir? Görüşlerinizi almak istiyorum. Adem ve havvadan gelmek çok saçma değil mi sizce? Homo erectus gillerle o kadar benzerliğimiz olmasına rağmen.
Cennete girmek için inanmayı bende anlayamıyorum.Karşılığında cennet yok diyelim inanç olmayacak mı?Ödüllendirilme olmadan inanılmalı,gerçek inanç budur.Bunun bilincinde olmakla çok doğru bir yerden baktığını düşünüyorum.Bende çok sorgulayan biriyim .Allah sevgisi,inancı sonsuz bende ama acayipte sorgularım.Zaten din sorgulanmalı,bu inanç zayıflığı değil tam tersi kuvvetini gösterir.Sende bu var sadece tam olarak bi yere oturtamamışsın.Acele etme,kendine zaman tanı.Eminim Allah en dogru şekilde yolunu çizecektir.
Adem Havva konusunda benim cevabını bulamadığım soru ,Adem ve Havva'dan doğan ilk çocukların kardeş olmaları ve kardeşlerin çoğalmış olmasıdır.Yaradanın vardır elbet bizim göremediğimiz bir bildiği.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Arayışınız için sizi tebrik ederim öncelikle, insan olmanın gereklerinden biridir ve bir çok kişide bu heyecan sönük halde.
Evrim ile din çarpıştırması ne yazık ki hem bazı dindarların hem de bazı bilim insanlarının ortaklaşa düştükleri bir yanlış. Bir kere bu ikisi bir birini ne çürütüyor ne de destekliyor tam olarak. Bundan sonra yazacaklarım bir ikna amacı veya öğretme amacı taşımıyor sohbet gibi düşünün.
Tanımlarla başlayalım:
-Evrim bilimsel bir teoridir, bilimsel bir yasa değildir (yasalar da değişir bilimin özü böyledir). Bu teori kendi arasında bölümlere ayrılır ve farklı şekillerde ele alınır. Örneğin konumuzu ilgilendiren kısmı olan insan maymundan veya sudan gelmiştir tarzında hiçbir kanıt yoktur, zaten yine bu sebeple teoridir. Bu teorinin dayanağı ise tamamen başka bir türe geçiş gibi değil de, bir türün bazı özellikler kazanması veya kaybetmesi gibi durumlara ait gözlemler olmasıdır. Bu da tek başına bir kanıt verememiştir. Kısacası bir belirsizliğe zaten inanmak mümkün değildir, ancak mantığa oturursa desteklenebilir. İlgili konuda araştırma yapan yani bilimi meslek olarak da hayatında tutan bilim insanlarının da hepsi birden bu teoriyi desteklemez. Üstelik bu desteklemeyenlerin içinde, belli bir dine mensup olup dindar olmayanlar, hiçbir dine inanmayanlar, deistler, kısacası her kesimden bilim insanı da var.

-Din bir dogmadır değişmez. İnanılır veya inanılmaz ortası yoktur, şurasından inanayım burasından bırakayım olmaz. Bir dine iki şekilde mensup olunur temel olarak; biri doğuştan çevre ile mensubiyet, diğeri de araştırarak, öğrenerek ve illa ki deneyimleyip içselleştirerek mensubiyet. Örneğin İslamiyet birinci şıkkı kabul etmiş olsa da, ikinci şıkla değerlendirilip kendi gönlü, aklı, mantığı ve rızasıyla mensup olana ayrı bir değer verir, istenen de aslında budur. Öte türlü sorgulamayan, araştırmayan kişi özü kaçıracak, muhteviyatı tam olarak anlayamayacaktır.

Adem ve Havva sadece bir örnektir. Kutsal kitaplarda daha bir çok mantığa oturmayan, bilincin reddedebileceği şeyler yok mudur? Çokça vardır ancak bilinç nedir ve mantık nedir, bu yanıltıcı mıdır, nedir ne değildir bunları biliyor muyuz? İşte araştırmak ve öğrenmek bize çok şeyler katar. Hipnoz seanslarında olayın temeli, bilinci oyalayarak bilinç altına ulaşmaktır. Bilinç dediğimizi kaba tabirle saniyede en fazla 10 birim anlayabilen, sert bir muhafız olarak tanımlarız. Bilinç altını ise saniyede en az 3 milyar birim anlayabilen, saf ve sterilizasyonu korunması gereken olarak tanımlarız. Bilinç işte bu yüzden bir muhafızdır.

Örnekleyelim daha iyi anlayalım..
Bilinciniz kolunuza üç kişi bastırdığında inmesi gerektiğini söyler, buna mukavemet gösterirsen kemik kırılır vücut korunmalıdır der. Ki normalde fiziki koşullarda ''maddenin mukavemet bilgisi'' gereği, kemik+kas+damar+iç basınç (vücut) bileşenlerine göre 3 kişinin uygulayacağı yaklaşık 300 kg basınca göre evet o kol iner. Bilimsel olarak bu böyledir ve ilginçtir ki bilinç hayatı boyunca matematik, fizik ve biyoloji öğrenmemiş olsa da bunu bilerek koruma başlatıp o kolu indirtir.
Peki hipnozda bilinci oyalayarak bilinç altına ulaştığımızda ve ona ''o kol inmeyecek ve kol da kırılmayacak'' diye telkin verdiğimizde ne olur? O kol inmez ve kola da hiçbir şey olmaz. Denenmiştir defalarca benzer örnekler. Bizzat da deneği olmuşumdur bu tür deneylerin.

Özetle, bilincin reddettiği her şey, reddedilmiş olarak kenarda durmak zorunda değildir. Deneyimlemek ve içselleştirmek gerekir bazen. Umarım size aradığınız farklı bir pencereyi aralayabilmiştir.

La-edri

Kayıtlı Üye
Adem ile Havva meselesi bizim algilamak istedigimiz kadar taze bir olay degilki. Insan akli sinirlidir ve o kadar eskiye gitmekde zorlaniyor tabiyati ile red etmek daha basit oluyor.

Yaratilis, yani Adem olayindan evvel dünyada kan dökülmüs, demekki Adem'den evvel vardi bir yasam tarzi dünyada. Bu konuda verilen bilgi bukadarcik.Bozgunluga sebeb olan ve bu ugurda kan döken varlik akilli bir varlik olmak zorunda,belki insandir belki degildir bilemiyorum.

Siz dinleri sorguluyorsunuz Islam dini kendi mantigi altinda bugun algiladigimiz ve uyguladigimiz bir din degildir, yada bir din cesiti degildir, islam dini digerlerini kendinden kayiran ve gurublasmalara neden olan bir din degildir. Hiristiyanlik islam dinidir, yahudilik islam dinidir ve yine müslümanlik islam dinidir. Bunlarin anadini Hanif dinidir. Hanif dinini anlamadan bu semavi dinleri kavrayamzsiniz.

Peygamberler vahiden evvel dinsiz degildiler hemde hic birisi, her birisi Hanif dinindendi, kitaplar ve vahy hanif dininin anlatimidir. Yani gurub gurup algiladigimiz bu sevamvi dinlerin her birisi tek bir semsiyenin altinda toplaniyor ve bu yaratilisdan beri böyle cünki Adem as hanif dinindendi.Ve ilk peygamber evvelinde öyle bir din mantigi yoktu yada tek mantik savasmakti.Kitaplarin ve peygamberlerin önerlik yaptigi ve vasifelendigi tek sey baris saglamaktir.

Hanif dininin yegane savundugu sey Tek tanri inancidir.(Tevhid monoteizm) . Senin tanrin benim tanrim diye savasiyoruz biz dunyada.

Haz, isa öldürür ve öldürdügünü dilerse diriltir. Bunu hangi mantik ilim kabul eder ?
Haz. Musa bir asayi yilan ( ejderha) ya cevirebilmis Hadi inanalim mantik ölcüsünde.
Haz.Ibrahim 4 kusu parcalar 4 daga yerlestirir sonra o parcalar yeniden canli bir kus olur. Hadi mantik alsin bunu
vs vs vs..
Din aklin kabul edecegi bir sey degildir, ve akil ile yargialndiginda kabul etme sansiniz sifir dir. Ilim ise bunun tam karsinda bir sey ilim bir seyi ortaya koymak zorunda isbatlamak zorunda.Inanc ise isbat aramaz.

Dünyanin hic bir ilim adami Isa Musa ve digerlerinin olaylarini mantikli bir sekilde aciklayamazlar, cunki bir kus parcalara ayrildiginda yeniden toplanipda canlanmaz. Dinler buna mucize der, mantik yada ilmi bir altyapi aramaz, zaten buldugunda o inanc olmaz isbatlanmis bir sey inaca ihtiyac duymaz.

Yaratilisin ilk anini biz kabul edebiliriz amma öyle amma böyle cünki biz variz bu dunyada, ama din sana birde ahiretten bahseder iste bu asil mesele, hic bir sey insana bunun dogrulugunu isbatlayamaz.

shado

Banlı Kullanıcı
Kur'an da kıyamet bilgisi var o zaman için insanlar tabiki buna inanmamiş ama bugün bilim bize evrenın de yıldızlarında bir sonu olduğunu söylüyor.Peki Hz.peygamber bu bilgiye nerden ulasmis olabilir o zamanın koşullarına göre düşünürsek.Ayrıca yasin süresinde geçen bir ayet var güneşle ilgili güneş evrende akar diyor yanlış hatırlamıyorsam Kur'an bunu bize o zaman söylüyor ve insanlar yüzyıllarca güneşin sabit hareketsiz durduğunu düşündü.Peki Hz.peygamber bu bilgiye nerden ulaşmış o zaman için bunu bilmesi neredeyse imkansız ve hayatına bakarsanız peygamber olmasi hicte işleri kolaylaştırmamış.Biz ne yazık ki Arapların adetlerini din sanıyoruz ki bu nokta da dinden sogumustum gerek kadın olsun Kadınin Ademden yaratılması bile beni rahatsız ediyordu fakat öğrendimki Adem ve Havva aynı nefisten yani türden geliyormuş ve kitapta Adem'i nereden yarattıysak Havva' yı da ordan yarattık diyorMuş zaten aksi durumda Havva Ademden yaratılmışsa çocuğuyla ya da kendi parçasıyla evlenme durumu söz konusu olurdu.Yaratılışta Ademle birlikte 8 çift yaratilmiş ve Adem onların arasından peygamber olarak görevlendirilmiş.Bu durumda çocuklar kardeşleriyle evlenmiş olmuyor içimi rahatlatan diğer bir konuda buydu.Bende sizinle aynı şeyleri yaşadım arayış sonra Kur'an 'i yargilarken aslında bu konuda çok bilgisiz olduğumun farkına vardım. Araştırmanızi tavsiye ederim Caner Taslaman dan ve Mehmet Okuyan dan dinleyin birde. İslamla Müslümanlığı birbirine karıştırmayalim.Dinde hiç bir zorlama yokken bugün insanlar namaz kilmadigi için dövülüyor öldürülüyor.Sonradan türetilmiş Hadisi serifler yüzünden ki Kur'an la muazzam bir şekilde çelişiyor.iyi forumlar dilerim.

https://m.youtube.com/watch?v=SdpCVcF4CFs Buda evrim hakkındaki sorularınızı giderirse ne âlâ.Beni yanlış anlamayın lütfen kimse benim inancıma inansın diye bir çabam yok sadece yanlış yargilardan kurtulmak istiyorum:)

Hopee

Kayıtlı Üye
Deizm diye birşey duydunuz mu? Yaratıcıya inanıp kutsal kitaplara inanmamak. Yani gök yüzüne bakmak için gözlüğe ihtiyaç duymamak gibi. İçinizde Allah inancı varsa herhangi bir dini benimsemek çok önemli değil.
"Gökyüzüne bakmak için gözlüğe ihtiyaç duymamak." Valla hayatımda duyduğum en güzel metafordu diyebilirim. Ellerine sağlık ablacım :)

rookie1234

Kayıtlı Üye
Karşılaştığınız tutarsızlıklardan biraz bahseder misiniz meraktan soruyorum:) Bir de çekim yasasından dolayı nasıl inanamıyorsunuz açar mısınız?

Mesala inandığımız sünnet hadis kaynakları ''Peygamberin isminden önce ve sonra uyduruk hazretler ve salavatlar getirenler, Kainatın biricik Efendisi Allah’ın kulunu Kainatın Efendisi yaparak ilahlaştıranlar, uydurdukları “Habibim” (sevgilim) sözünü onun için yüzlerce ayetin için sinsice sıkıştıranlar, kısacası Kuran’a uyduruk “sahih” hadis kitaplarını ortak koşanlar aslında peygamberin en büyük düşmanlarıdırlar. Kuran’ın birçok ayetinde bu münafıklar ifşa edilmiştir (Örneğin, 6:112-116; 68:35-38; 45:6; 12:111). Peygambere yakıştırılan iftiralar ve hakaretler ile dolu hadis kitaplarını ret ettiğimiz için bizi peygamberi sevmemekle suçlayan bu iftiracıların kitaplarında Muhammed peygambere en alçakça iftiralar ve hakaretler bulabilirsiniz. Binlerce örnekten birkaç tanesi:“Peygamber 30 erkeğin cinsel gücüne sahipti.” (Sahih-i Buhari, Muhtasar Tecrîd-i Sarih, hadis no: 192)
“Peygamber bir gecede dokuz hanımıyla ayrı ayrı cinsel ilişki kurardı.” (Sahih-i Buhari, Muhtasar Tecrid-i Sarih, hadis no: 192)
“Cebrâil bana bir çömlek getirdi de ben ondan içtim ve bunun üzerine bana cinsî münasebette kırk erkek gücü verildi.” (Ibn Sa’d, et-Tabakatu’l- Kübra, s.374)
“Peygamber Aişe ile yatakta iken huzuruna sırayla Ebubekir, Ömer girdi ve işlerini bitirip çıktılar. Ben girmek istediğimde Resulullah hemen kalkarak oturdu ve Ayşe’ye elbisesini toplamasını emretti. Ayşe merak edince Resulullah, ‘Osman hayali birisidir. Ben o durumdayken benden hacetini istememesinden korktum’ dedi.” (Sahih-i Muslim, c. 4, s. 1866, hadis no: 2402)
“Peygamber nerede güzel bir kadın görse hemen eve koşar, hanımı Zeynep’le cinsel ilişkiye girerdi.” (Sahih-i Buhari, Hibe, 8)''

Bu hadislerin yanlışlıklarıydı.

Çekim yasasına gelirsek bizzat deneyimlerim ve araştırmalarım var. Çekim yasası sayesinde neyi düşünüyorsak onu kendimize çekiyoruz. Ben de bu yasayı kullanabilince istediğim bazı şeyleri gerçekleştibilince dinde şüpheye düştüm. Fakat şuan şüphe duymuyorum.insanlar ne yapıyorsa kendine yapıyor. Bu yasa evrende bir düzen oluşturuyor ve bu yasayı insan en iyi dinle yani gerçek islamla gönülden inanarak mutlu huzurlu gerektiği gibi yaşıyor.

ptaah

Kayıtlı Üye
Herkesin düştüğü hata şu cuzi akılla bir şeyleri çözmeye çalışma çabaları. Allah, Akl-ı Küll’e, “Gözü ne kaydı, ne yanıldı” dedi: cüz’i akılsa her yana bakar durur. Mevlana.

İmanını kuvetlendirmek istiyorsan dini hükümlerini bilmeli zikrinde daim olmalısın. Bu iş emek ister, nefs terbiyesi ister.

Ahmet Hulusinin yaşam/din yolcuğunu araştırmalısın. Ayrıca Allah'ın bir sürü veli kulları vadır. Onların eserlerini şiirlerini okumalısın.
Bu iş okumakla da olmaz tabi. Yunus Emre: Okudum bildim deme. Çok taat kıldım deme. Eğer Hak bilmez isen abes yere gelmektir.
Çok Lailaheillah zikri yaparsan hakikatleri yaşamaya başlarsın. Sonra Adem ve Havva olayının aslını öğretirler.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
mesala inandığımız sünnet hadis kaynakları ''Peygamberin isminden önce ve sonra uyduruk hazretler ve salavatlar getirenler, Kainatın biricik Efendisi Allah’ın kulunu Kainatın Efendisi yaparak ilahlaştıranlar, uydurdukları “Habibim” (sevgilim) sözünü onun için yüzlerce ayetin için sinsice sıkıştıranlar, kısacası Kuran’a uyduruk “sahih” hadis kitaplarını ortak koşanlar aslında peygamberin en büyük düşmanlarıdırlar. Kuran’ın birçok ayetinde bu münafıklar ifşa edilmiştir (Örneğin, 6:112-116; 68:35-38; 45:6; 12:111). Peygambere yakıştırılan iftiralar ve hakaretler ile dolu hadis kitaplarını ret ettiğimiz için bizi peygamberi sevmemekle suçlayan bu iftiracıların kitaplarındaMuhammed peygambere en alçakça iftiralar ve hakaretler bulabilirsiniz. Binlerce örnekten birkaç tanesi:“Peygamber 30 erkeğin cinsel gücüne sahipti.” (Sahih-i Buhari, Muhtasar Tecrîd-i Sarih, hadis no: 192)
“Peygamber bir gecede dokuz hanımıyla ayrı ayrı cinsel ilişki kurardı.” (Sahih-i Buhari, Muhtasar Tecrid-i Sarih, hadis no: 192)
“Cebrâil bana bir çömlek getirdi de ben ondan içtim ve bunun üzerine bana cinsî münasebette kırk erkek gücü verildi.” (Ibn Sa’d, et-Tabakatu’l- Kübra, s.374)
“Peygamber Aişe ile yatakta iken huzuruna sırayla Ebubekir, Ömer girdi ve işlerini bitirip çıktılar. Ben girmek istediğimde Resulullah hemen kalkarak oturdu ve Ayşe’ye elbisesini toplamasını emretti. Ayşe merak edince Resulullah, ‘Osman hayali birisidir. Ben o durumdayken benden hacetini istememesinden korktum’ dedi.” (Sahih-i Muslim, c. 4, s. 1866, hadis no: 2402)
“Peygamber nerede güzel bir kadın görse hemen eve koşar, hanımı Zeynep’le cinsel ilişkiye girerdi.” (Sahih-i Buhari, Hibe, 8)''
BU HADİSLERİN YANLIŞLIKLARIYDI.
Çekim yasasına gelirsek bizzat deneyimlerim ve araştırmalarım var.çekim yasası sayesinde neyi düşünüyorsak onu kendimize çekiyoruz.bende bu yasayı kullanabilince istediğim bazı şeyleri gerçekleştibilince dinde şüpheye düştüm.fakat şuan şüphe duymuyorum.insanlar ne yapıyorsa kendine yapıyor.bu yasa evrende bir düzen oluşturuyor.ve bu yasayı insan en iyi dinle yani gerçek islamla gönülden inanarak mutlu huzurlu gerektiği gibi yaşıyor.

İlginç, bu hadisleri ilk defa duyuyorum. Kaynakları beni şaşırttı, hadislerden çok.
Ama dediğiniz gibi islamı rivayet edilen hadislere bakarak değerlendirmek çok saçma bir düşünce olurdu. Ayrıca, bunları araştıracağım. Çünkü bazen olaylar dışarıdan oldukça sığ görünüyor ve ya yanlış anlaşılıyor.
Çekim yasasinda da demek istediğinizi anladım. Belli yasalar var zaten dediğiniz gibi. Evrensel yasalar.

rookie1234

Kayıtlı Üye

Doğru dediğimiz inandığımız hadis kaynaklarında aslında birçok yanlış şeylerin olduğu güvenilir olmadığı tutarsızlıklar arasında ve 4 hak meshebinde farklı kuralları tutarsızlıklar var. Hadislerden örnekler var.inandığımız bir çok hadis sünnet buhariye ait ve de bize bunu inandırıyorlar. Halbuki aslında ne kadar ayıp ne kadar saçma ayıp şeyleri peygamber efendimiz yapmış demişler, hadisler uydurmuşlar.
Çekim yasasıyla ilgili yazdığıma gelince bir süredir araştırıyorum ve araştırmaya devam ediyorum. Gerçekten kötü ya da iyi şeyleri çekim yasası yöntemiyle gerçekleştirdiğim oldu. Bu yüzden beni şüpheye düşürdü. O yazdığım o zaman ki sonuçtu. Şu an çekim yasası olsa da bu zaten Allah ın dünya üzerindeki yasaları gibi bir yasa, dolayısıyla bu çekim yasasını en iyi kullanmanın yolu da islam yoluyla gerçekleşiyor. Fakat manasını anlamadan sadece şekilciliğe önem verip namaz ibadet ederek değil, Allahı anarak asıl manayı anlayarak ibadet etmemiz gerekiyor.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Doğru dediğimiz inandığımız hadis kaynaklarında aslında birçok yanlış şeylerin olduğu güvenilir olmadığı tutarsızlıklar arasında ve 4 hak meshebinde farklı kuralları tutarsızlıklar var. hadislerden örnekler var.inandığımız bir çok hadis sünnet buhariye ait vede bize bunu inandırıyorlar.halbuki aslında ne kadar ayıp ne kadar saçma ayıp şeyleri peygamber efendimiz yapmış demişler ,hadisler uydurmuşlar.----
Çekim yasasıyla ilgili yazdığıma gelince bir süredir araştırıyorum ve araştırmaya devam ediyorUM.gerçekten kötü yada iyi şeyleri çekim yasası yöntemiyle gerçekleştirdiğim oldu.bu yüzden beni şüpheye düşürdü.o yazdığım o zaman ki sonuçtu.şuan çekim yasası olsada bu zaten allah ın dünya üzerindeki yasaları gibi bir yasa, dolayısıyla bu çekim yasasını en iyi kullanmanın yoluda islam yoluyla gerçekleşiyor.fakat manasını anlamadan sadece şekilciliğe önem verip namaz ibadet ederek değil,Allahı anarak asıl manayı anlayarak ibadet etmemiz gerekiyor.

Dedikleriniz doğru ama hak mezhepler konusu biraz karışık. O konuda aynı fikirde değilim

bypiso

Kayıtlı Üye
[SIZE=2,5]Sevgili Kevinlonnie :)
[/SIZE]
[SIZE=2,5]
[/SIZE]
Evrime inanmak ateist olmayı gerektirmez; çünkü dinler insanın toprak ve sudan geldiğini söylerken evrim de farklı bir şey söylemez. Evrenin yaratılışından sonra dünyamıza bir gök taşı çarpmış ve içinde taşıdığı maddeler ile bugünkü canlılığı başlatmış olabilir. Allah'ın tüm canlıları böyle bir başlangıç ile yaratmış olabileceği ihtimaline inanmak ateist olmayı gerektirmediği gibi hepimizin aynı kökten, tek bir varlıktan geldiği düşüncesini de pekiştirir. Ne yazık ki bugünkü sığ bilim anlayışıyla evrim teorisi ateizm için araçsallaştırılmış ve modern çalışmalar dine aykırı gibi gösterilmiştir.

Kutsal kitaplar mesajları dünyanın her yerinde ve her zaman diliminde insanların en kolay anlayabilecekleri şekilde sembollerle anlatmaya çalışır. Cenneti ve cehennemi hiç görmeyen birisine bu kavramlar yine hiç görmedikleri şeylerle anlatılamayacağı için ırmak, ateş, ağaç vb. ifadelerle betimlenir ve daha da fazlasının olduğu vurgulanır. Bu betimlemeli anlatım tarzı sana masal olarak gelmesin. Bundan sadece 20-30 sene önce yalnızca avuçiçi kadar bir kutuyla dünyanın diğer ucuna seslenebileceğimizi söyleseler gerçek olamayacak kadar güzel ama mantıksız bir hayal diyebilirdik. Peygamberler de zamanlarının ve normal bilinç seviyesinin çok üstünde yaşayan kişiler olarak insanlara algılayamadıkları için çoğu kez unuttukları şeyleri hatırlatmak için seçilmiş kişilerdir.
Tanrı algılanmaz ama her şey onunla algılanır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...