TAT tekniği

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
TAT - Tapas akupresur tekniği

Z78Drg.jpg

Bir elinizle, gözünüzün iç köşesinin 4 milimetre yukarısındaki bölgeye başparmağınızın ucu ile hafifçe dokunun. Diğer gözünüzün iç köşesinin 4 milimetre yukarısındaki bölgeye aynı eldeki dördüncü parmağınız ile (yüzük parmağı) ile hafifçe dokunun. Kaşların orta noktasından 1,5 santim yukarıya orta parmağınızın ucunu yerleştirin.

GodYqN.jpg

Şimdi, avuçiçiniz başa dokunacak ve başparmağınız kafatasının alt kısmına, saç çizgisinin hemen üzerine gelecek şekilde, diğer elinizi başınızın arkasına koyun. Avuç içiniz beşik gibi kafatasının dip kısmını kavrasın. Her iki el de nazikçe durmalıdır. Baski yapmaya gerek yoktur. İşte bu TAT pozisyonudur.

L1B47a.jpg

11 yaşından küçük çocuklarda öndeki el açık bir şekilde kullanılabilir. Avuç içi gözlerin üst yarısını kapatacak şekilde alına koyulur. Çocuklar kendi ellerini koyabilir veya siz de elinizi koyabilirsiniz.
Bebekler, çok hasta insanlar veya dokunuştan rahatsız olanlar için, eller çocuklar için tavsiye edilen şekilde kişinin başının 3-5 cm üzerinde tutularak TAT pozisyonu alınabilir.
Eğer ellerinizle başka bir kişinin üzerinde TAT pozisyonu uyguluyorsanız, arkadaki el yine aynı bölgeye konur ancak bu kez başparmak yerine serçe parmağı saç çizgisinin hemen üzerine gelir. Başka bir kişiye TAT pozisyonu uygulamadan önce dokunmak ve TAT uygulamak için izin aldığınızdan emin olun.
Bir adım sırasında veya adımlar arasında istediğiniz zaman kollarınızı dinlendirebilirsiniz. Gözler açık ya da kapalı olabilir. Ellerin herhangi biri önde olabilir. Eğer pozisyon sırasında yatmak daha rahat geliyor ise bu da mümkündür.
Çok nadir olarak, TAT uygularken duygularınız daha da güçlenebilir ve dikkatinizin odağı haline gelebilir. Eğer bu olursa, TAT pozisyonunda kalmaya devam edin ve dikkatinizi o adımdaki cümlenize geri yönlendirin. O duyguları daha da fazla yoğunlaştırmaya dikkatinizi vermeyin.
Bu yönergeleri uyguladığınızda, duygularınız genellikle 1 dakika içerisinde huzura kavuşur. Eğer yaklaşık bir dakika içerisinde huzura kavuşmaya başladığınızı hissetmezseniz, (www.TATLife.com sitesinde listesi bulunan) sertifikalı TAT profesyonellerinden veya lisanslı mental sağlık uzmanlarından yardım isteyebilirsiniz.
TAT pozisyonundaki günlük TAT çalışmanızı maksimum 20 dk ile sınırlı tutun. TAT çalışması yaptığınız günlerde 6-8 bardak su için.

TAT ADIMLARI
Herhangi bir seansın başlangıcında, bulacağınız şifanın, tüm atalarınıza, ailenize, konu ile ilgili kişilere, sizin tüm parçalarınıza ve sahip olduğunuz tüm bakış açılarına da fayda sağlayacağını düşünün.
Eğer daha önce hiç TAT uygulamadıysanız, TAT pozisyonu alın ve birkaç saniye ile bir dakika arasında bir süre için dikkatinizi şu üç cümlenin her birine sırayla yoğunlaştırın:

TAT çalışmak çok kolay ve her değerde olabilir.
TAT çalışmak kolay ve çok yüksek değerde olabilir.
Yaşamı hakediyorum; sevgi, yardım ve şifayı kabul ediyorum.

Şimdi TAT ın adımlarını öğreneceksiniz. Her adımda TAT pozisyonunu koruyun ve yaklaşık bir dakika veya yeterli olduğunu düşündüğünüz bir süre, o adımda ifade edilen düşünceye dikkatinizi verin. Sürenin yeterli olduğunun belirtileri bir iç geçirme, problemin artık sizinle ilgisinin kalmadığının hissedilmesi, dikkatinizin dağılmaya başlaması, bir enerji boşalması veya basitçe yeterli olduğunun hissedilmesi olabilir. Bazı kişiler hiçbir değişiklik hissetmeyip her adımda yaklaşık bir dakika kalabilir. Çocuklar her bir adımda sadece birkaç saniyeye ihtiyaç duyabilir.

Adım 1 - problem

Bu adım sonsuz değişkendir ve birçok değişik durum için değişen cümleler kullanılabilir. İşte size geçmişinizden gelen bir travma için kullanılacak cümle; şunu bilmek önemlidir: TAT ile geçmiş bir olay üzerine çalışırken, şifa bulabilmek için geçmiş olayların anımsanması veya zihinde yeniden yaşanması gerekmez ve bu tavsiye de edilmez. Aslında olayı detaylı olarak tanımlamanız bile gerekmez. Ben genellikle danışanlarımın olayı “bu” diye tanımlamalarını tavsiye ederim. Bu durumda kullanacağımız cümle : “Bu oldu.” olacaktır. Eğer detaylı olmak size daha çok yardımcı olacaksa, bu durumda “…………… oldu” diyebilirsiniz. Boşluğu kendi tanımınız ile doldurun, örneğin : “ çöküş oldu.”

Adım 2 - Problemin tersi

İkinci adım birinci adım ile eştir ve bu da sonsuz değişkendir. Şunu aklınızdan çıkarmayın, dikkatinizi problemin tersine yoğunlaştırdığınızda, bu cümleye inanmanız gerekmez sadece bu düşüncede veya olasılıkta kalın.
Geçmişten gelen bir olay için TAT kullanıyorsanız.

“Bu oldu, şimdi geçti, iyiyim, artık rahatlayabilirim.”

cümlesini kullanabilirsiniz. Kendinizi olay konusunda hâlâ çok duygusal ve “kötü” hissetseniz bile bu adımı kullanabilirsiniz. Bu cümledeki “iyiyim” kısmı sizin bu hayatın olaylarından etkilenmeyen ve sonsuza kadar iyi olacak olan sonsuzluk parçanıza yöneliktir. Devam eden bir sıkıntı için,

“Bu oluyor ve ben iyiyim”

cümlesini kullanabilirsiniz.

Adım 3 - Yerleri

Travmalar ve negatif düşünceler, vücudun farklı parçalarına veya bir ev, olayın geçtiği bir şehir ya da ülke, belirli bir mevsim gibi harici bir yere sıkışmış veya yerleşmiş olabilir. Bu titreşimler veya sıkışma yerleri her bir insan için farklıdır ve her bir travma farklı şekilde yerleşmiş olabilir. Problemlerin sıkıştığı yerler konusunda farkındalığa ihtiyaçınız yoktur, sadece TAT uygularken onların şifa bulmasına açık olmanız yeterlidir. Bu adımı uygularkan dikkatinizi şu cümlelere yoğunlaştırın :

Zihnimde, vücudumda, yaşamımda bunun yerleştiği tüm yerler şimdi iyileşiyor.

Ve/Veya:

Tanrım (veya hangi ismi kullanıyorsanız), zihnimdeki, vücudumdaki, yaşamımdaki bunun yerleştiği tüm yerleri iyileştirdiğin için sana teşekkür ederim.

Adım 4 - Kökenleri

Kökenler, sorununuzun var olmasına yol açan, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde başınıza gelen her şeyi içerebilir: Çocukluktaki olaylar, başka insanların başına gelen ve size dokunan olaylar, rüyalar, hatıralar, bilinçaltı izlenimleri, hücresel hatıralar… Başınıza her ne geldiyse. Sorunun kökenleri konusunda farkındalığa ihtiyacınız yoktur, sadece onların şifa bulması konusunda eğilime sahip olun. Bu adımda, dikkatinizi şu cümlelere yoğunlaştırın :

Bunun tüm kökenleri şimdi şifa buluyor.

Ve/Veya:
Tanrım, bunun kökenlerini iyileştirdiğin için sana teşekkür ederim.

Adım 5 - Bağışlama

Aslında bu adımın üç parçası vardır: Diğerlerini bağışlama, kendiniz için bağışlanma dileme, bu sorun nedeniyle suçladığınız herkesi bağışlamak. İlintili her bir kişiyi düşünmeniz gerekmez; sadece bağışlama niyetiniz kalpten olsun.
Bağışlamak inanılmaz önemlidir. Başka bir kişiye karşı olan kızgınlık, nefret veya kini korumak, sizi onlara bağlı kılar, sürekli enerjinizin bir kısmını alır ve hayatınızda ilerlemenizi ve mutluluk içerisinde yaşamanızı engeller.
Lütfen şunu çok iyi anlayınız, birini bağışladığınızda, bu onların yaptıklarına göz yumduğunuz veya onlarla genel ya da yakın ilişki istediğiniz anlamına gelmez.
Geçmiş olaylar şifa bulduktan ve yaptıkları şeyler için insanları bağışladıktan sonra ilişkileri yenilemeyi seçebilir veya seçmeyebilirsiniz. Fiziksel, zihinsel veya duygusal olarak bağlantıda olmanın sizin için güvenli olmadığı bazı insanlar vardır. Kendi kendinize başınızın çaresine bakabilmeniz önemlidir. Bu insanlarla olan negatif bağlantınızı çözmeniz de önemlidir ve onları bağışlamak bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Onların değil sadece kendi iyiliğiniz için başka birini bağışladığınız bazı zamanlar olabilir. Aşağıdaki üç cümlenin her birine tek tek dikkatinizi yoğunlaştırın :

Bu olayla ilgili incittiğim herkesten özür diliyor ve onlara sevgi, mutluluk ve barış diliyorum.

Bu olayla ilgili beni inciten herkesi affediyorum ve onlara sevgi, mutluluk ve barış diliyorum.

Bunun için suçladığım herkesi Tanrı ve kendim de dahil olmak üzere affediyorum.

Adım 6 - Parçalar

Bazen, üzerinde çalıştığınız probleme sahip olmanızdan dolayı, bir şekilde, bir parçanız fayda sağlıyor olabilir. Belki bu parçanız, eğer bu problem şifa bulursa bundan sonra yakın bir arkadaşınızla pek fazla ortak şeyiniz kalmayacağını veya hayatınızda yapmak istemediğiniz büyük yaşamsal değişiklikler yapmak zorunda kalacağınızı veya bunun sizin için bir şekilde tehlikeli olacağını düşünüyor olabilir.
Direnç ne olursa olsun, bu adım onun iyileşmesine yardımcı olacak ve size bütünlük ve barış getirecektir. TAT hakkındaki harika bir şey, uygulanacak adımlar konusunda spesifik ve en iyi yolu bilmek zorunda olmamanızdır, o kendiliğinden olur. Siz sadece pozisyonda kalın, dikkatinizi adımlara yoğunlaştırın ve yoldan çekilin. Bu adımın cümlesi :

Bundan bazı şeyler alan tüm parçalarım şimdi şifa buluyor.

Eğer hâlâ şifa bulunmasına karşı birtakım engeller olduğunu hissediyorsanız, pozisyona geçin direnç gösteren parça ile (sesli veya sessiz) konuşun. Bu parça çocuk parçası, koruyucu parça veya karnınız gibi fiziksel bir parça olabilir. Parçanın ne olduğunu bilmeseniz bile sorun yok, bir şekilde onunla konuşun. Parçayı geçmişin geride kaldığı ve şimdi rahatlayabileceği konusunda ikna edin.

Adım 7 - Geriye kalanlar

Eğer orjinal problemden henüz tamamen iyileşmeyen küçük parçaların kaldığını hissederseniz, dikkatinizi şu cümleye yoğunlaştırın :

Bundan geri kalanlar şimdi şifa buluyor.

Her bir bölümdeki, yapılması kişiyi iyi hissettiren temizleme adımları, bir çok insanın hoşuna gider. Şimdi Problem adımını (Adım 1) gözden geçirin ve hâlâ bu konuda takılmış oluduğunu hissettiğiniz herhangi bir şeyin olup olmadığına bakın. Şimdi su yüzüne çıkan başka bir yan sorun veya düşünceniz olduğunu görebilirsiniz. Eğer öyleyse o konuda da TAT uygulayın. Genellikle ilk iki adım yeterli olur.

Adım 8 - Seçim

Bu adım için, bu konuda elde edebileceğiniz her türlü pozitip getiriyi hayal edin.
Örneğin sunum korkusu için, kendinizi sahnede çok sakin bir şekilde durduğunuzu hayal edin. Kendinizi mümkün olduğunca çok bu adıma dahil etmeniz, çok sonuç vericidir. Onu sesli tanımlamanız şifa bulma işlemine hem işitmeyi hemde konuşmayı dahil eder. Aynı zamanda, o durumda olacağınız gibi hissedin – kalbiniz sakince atıyor, rahatlama duygusu ve yüzünüzde memnuniyet gülümseyişi. Sunumunuzda, tam olmasını istediğiniz gibi her şeyin yolunda gittiğini hissedin. Bu adım için söz isterseniz dikkatinizi şu cümleye yoğunlaştırın :

…..yı (bununla ilgili istediğiniz pozitif getiri) seçiyorum.

Adım 8 - Bütünleşme

Bu adım bu seanstaki şifayı tamamen vücut-zihin sisteminizle bütünleştirmek amaçlıdır. Bunun için üç bölüm vardır. İlk olarak dikkatinizi şu cümleye yoğunlaştırın :

Şimdi bu şifa tamamıyla bütünleşti.

ve/veya

Tanrım, (veya Tanrı için hangi ismi kullanıyorsanız), şimdi bu şifayı tamamıyla bütünleştirdiğin için sana teşekkür ederim.

Sonra, ellerinizin pozisyonunu arkadaki el öne, öndeki el arkaya gelecek şekilde yer değiştirin. Dikkatinizi yukarıdaki aynı cümleye yoğunlaştırın.

Nrz49k.jpg

Şimdi, ellerinizi kulaklarınızın etrafına resimdeki gibi yerleştirin. Başparmaklarınızı kulak memenizin arkasına boyunuz ile bitiştiği yere ve serçe parmaklarınızı kulaklarınızın üst kısmının birleşim yerine koyunuz. Geriye kalan parmaklarınızı, kulağınızın arkasında kalan deriye dokunacak şekilde dağıtın. Son olarak, şifayı size getirdiğini hissettiğiniz –Tanrı, tabiat ana, kutsal ruh, sonsuz sevgi vb.her kim veya her ne ise teşekkür etmenizi öneririm.

Hepsi bu kadar. TAT pozisyonu ve adımlar TAT’ın temelidir. İnsanlar TAT’ı sık sık zarif bir şekilde basit ancak şaşırtıcı şekilde etkili olarak tanımlar. TAT ayrıca “Lütuf Kapısı” olarak da adlandırılır.

Kendi kendinize uyguladığınız ilk birkaç seansta, başlamadan önce problemin yoğunluğunu 0-10 arasında derecelendirebilirsiniz. Bu derecelendirmede, problem adımında (adım 1) ifade edilen negatif düşünce veya geçmiş olayı düşündüğünüzde, 0 hiç stres olmadığını, 10 olabilecek en kötü durumu ifade etsin. Seansın sonunda, aynı derecelendirmeyi tekrar yapın. Önceki ve sonraki yoğunluk derecelerini karşılaştırın. Elbetteki, TAT’ın ne kadar etkili olduğunun göstergesi, hayatınızda göreceğiniz değişiklikler olacaktır. Bazı seanslarda, ani büyük değişimler-omuzlarınızdan bir yükün aniden kalktığını, bir gerilim veya ağrının birden hafiflediğini, hissedebilirsiniz. Diğer zamanlarda değişimler çok daha ince ve zor farkedilir olabilir. Bir gün, her gün aklınızda olmasına alışık olduğunuz bir problemi, haftalardır düşünmemiş olduğunuzu farkedebilirsiniz. Kendinizi, bir gün önce gerçekleşmesini hayal bile edemiyeceğiniz ve şu an kolayca yapmakta olduğunuz, bir şey yaparken bulabilirsiniz. Tüm bu değişiklikler daha mutlu bir hayat sürmenize katkıda bulunur.

TAT İÇİN BİR KAÇ ÖNEMLİ BİLGİ

İlk kez TAT yapıyorsanız, TAT pozisyonunda dikkatinizi şunlara yoğunlaştırın :
TAT uygulaması çok kolay ve bu her değerde olabilir.
TAT çok kolay ve işe yarayabilir ve büyük bir değerde olabilir.
Yaşamayı hak ediyorum ve sevgiyi, yardımı ve şifayı kabul ediyorum.

-Her bir adımı yaklaşık 1 dk veya yeterli gördüğünüz bir süre (hangisi sizin için uygunsa) uygulayınız.
-TAT yaptığınız günler 6-8 bardak su içiniz.
-Sizin için uygun olan cümle veya ifadeleri kullanın. Yaratıcı olun.
-TAT pozisyonunda geçireceğiniz günlük süreyi 15-20 dk. ile sınırlandırın.
-Kollarınızı herhangi bir noktada– bir adım sırasında bile dinlendirebilirsiniz.
-Elinizin herhangi biri önde; gözleriniz açık veya kapalı, olabilir.
-Nadir olarak, TAT yaparken herhangi bir noktada duygularınızın daha da güçlenmeye ve dikkatinizin odağı haline gelmeye başladığını hissedebilirsiniz. Bu durumda TAT pozisyonunda kalmaya devam ederek usulca dikkatinizi çalıştığınız adımdaki cümleye geri yönlendirin.
-Şifa bulmak için geçmiş olayların hatırlanması veya zihinde yeniden yaşanması gerekmez ve bu durum ayrıca tavsiye de edilmez.

yurtcu

Kayıtlı Üye
Bu teknik uyumlama gerektiriyor mu? Teşekkürler