Cadı & wicca & Şaman & pagan Tartışma alanı

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Darılmayın ama bir şeyler değiştirilmeye ve zorlanmaya başlandığında karmaşa çıkıyor ve bu karmaşa bitmiyor. Bu cadılık konusunda birilerinin çok ciddi ve maksatlı manipülasyon yaptığını hep dile getiriyorum. Yani doğal hali, siyasi veya dini karşıtlık olarak birileri tarafından kötü niyetli biçimde karıştırılınca ortaya çilesi ve tartışması bitmez haller çıkıyor. Bu mesele Avrupa'dan başlayarak Dünya'ya bir şekilde dediğim gibi bazı maksatlarla aşırı pompalanmaya başladığı tarihlerden beridir durum böyle. Basit olan güzeldir bellidir, tanımı bellidir, insanın kabul eder veya etmez. Söz konusu cadılık olunca, wicca olunca kabul edilip edilmeyecek bir belirginlik bile yok. Sürekli bulanık bir su.

Admin notu: konu benim (urum) Tarafından açıldı eski Mesajları ile Birleştirme yapınca daha eski olan mesaj ilk sıraya geçmiş oldu. Başka bir konu Altın'da konuştuğumuz konuyu buraya taşıdım. Chillout direk olarak bu şekilde bir mesaj atmadı. Adam durduk yere niye bunları yazmaya başladı diye düşünmeyin diye açıklama yapıyorum. Konu kavramların kullananını ile alakalı olarak başladı devam ediyoruz. Başlık bu olsada daha geniş alanda yazabilirsiniz, terimler tarihçeler, Şahsi bakış açılarımız ile konuyu yorumlayabiliriz.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Darılmayın ama bir şeyler değiştirilmeye ve zorlanmaya başlandığında karmaşa çıkıyor ve bu karmaşa bitmiyor. Bu cadılık konusunda birilerinin çok ciddi ve maksatlı manipülasyon yaptığını hep dile getiriyorum. Yani doğal hali, siyasi veya dini karşıtlık olarak birileri tarafından kötü niyetli biçimde karıştırılınca ortaya çilesi ve tartışması bitmez haller çıkıyor. Bu mesele Avrupa'dan başlayarak Dünya'ya bir şekilde dediğim gibi bazı maksatlarla aşırı pompalanmaya başladığı tarihlerden beridir durum böyle. Basit olan güzeldir bellidir, tanımı bellidir, insanın kabul eder veya etmez. Söz konusu cadılık olunca, wicca olunca kabul edilip edilmeyecek bir belirginlik bile yok. Sürekli bulanık bir su.
.

Manipilasyon her yerde ve herşey de var. Karmaşa herşeyde var çalılığa özel bir şey değil bence.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
.

Manipilasyon her yerde ve herşey de var. Karmaşa herşeyde var çalılığa özel bir şey değil bence.
Aynen öyle her yerde ve her konuda var. Özellikle cadıcılık meselesi Avrupa'da kiliseye karşı evirilip çevirilip kullanıldığından, bu karşı kullanımı da, geçmişteki engisizyonla kalkanlandığından epey çetrefilli ve maksatlı bir hareket ortaya çıkıyor.
Mesela bence sitede ayrı bir başlıkta cadı nedir ne değildir meselesini kategorilerle incelemek güzel olabilir. Hatta bana kalırsa ''cadu'' dan gelen ''cadı'' dışında başka bir isim bulunmalı. Terimsel olarak bazı şeyleri düzene sokmak aslında bir çok karmaşayı düzeltebilir.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Tanımlamalar değiştirebilir dil canlıdır. Bence genelleme yapmak yerine bazı kesimler demek daha doğru olur zira bunu yapmayanlar için her ifadesi ve anlamına gelecek bir ifade yaralayıcı olabilir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Tanımlamalar değiştirebilir dil canlıdır. Bence genelleme yapmak yerine bazı kesimler demek daha doğru olur zira bunu yapmayanlar için her ifadesi ve anlamına gelecek bir ifade yaralayıcı olabilir.
Tanımlamaların maksatlı değiştirilmesi ise bir sorundur. Yani dilin canlılığından veya evrilmesinden kaynaklı bir durumun dışında tuttuğum bir mesele var.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Bunu şöyle düşün Havas kelimesi üste olan, üstün elit demektir. Havvas olacakta kullanılır hem islam temelli parapsikoloji anlatır hem de uzmanlarını anlatır. Kam ne anlama geldiği bilinmiyor Çin kaynaklarında düşmanı tanımlamak için kullanılmış negatif bir anlamı da var. kam kelimesini Otacı ya da büyücü anlamında kullanıyoruz. Cadu, büyücü demek aynı zamanda çirkin kadın. Her bir kelime geldiği Kökten bağımsız bir anlam ihtiva etmeye başlar. Bu anlamda dil canlıdır ifadesini kullanıyorum. En başta Büyü kelimesi büyük bir ilim, yüksek bir güç olarak kullanırken günümüzde Büyü diyince negatif bir anlam Anlaşılıyor. Bu nedenle insanın olduğu her yerde farklı bir algı ve farklı bir bakış açısı olacaktır. Birde olayın şu yönü parapşskoloji ile ilgili bir çok Tanımlama da bir kokru ve gizem ifadeleri ön plandadır. Negatif ve uzak e algı yaratmak ve halktan uzaklaştırmak perçinlenen bir güçde oluşturur.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bunu şöyle düşün Havas kelimesi üste olan, üstün elit demektir. Havvas olacakta kullanılır hem islam temelli parapsikoloji anlatır hem de uzmanlarını anlatır. Kam ne anlama geldiği bilinmiyor Çin kaynaklarında düşmanı tanımlamak için kullanılmış negatif bir anlamı da var. kam kelimesini Otacı ya da büyücü anlamında kullanıyoruz. Cadu, büyücü demek aynı zamanda çirkin kadın. Her bir kelime geldiği Kökten bağımsız bir anlam ihtiva etmeye başlar. Bu anlamda dil canlıdır ifadesini kullanıyorum. En başta Büyü kelimesi büyük bir ilim, yüksek bir güç olarak kullanırken günümüzde Büyü diyince negatif bir anlam Anlaşılıyor. Bu nedenle insanın olduğu her yerde farklı bir algı ve farklı bir bakış açısı olacaktır. Birde olayın şu yönü parapşskoloji ile ilgili bir çok Tanımlama da bir kokru ve gizem ifadeleri ön plandadır. Negatif ve uzak e algı yaratmak ve halktan uzaklaştırmak perçinlenen bir güçde oluşturur.
Kam örneğinden gidersek, bunun da Çin tarafından zamanında siyasi sebeplerle farklılaştırılmış olma olasılığı var. Belki onu ayrıştırmak için ciddi bir çalışma gerekir yine, filoloji, arkeoloji, sosyoloji vs. faydalanılarak. Uzun bir zaman dilimini kapsadığından meşekkati artıyor. Cadılık meselesinde ise yaklaşık 100 yıllık bir zaman dilimi içinde değiştirilen ve aslında parapsikolojik amaçlar dışında olan süreçleri irdeleyebiliriz. Belli bir vakitte başlayan hareketlerin günümüze hala yön vermesi açısından (Kabala'nın da günümüzde bazı merkezlerde yine siyasi, ekonomik ve dini karşıtlık için kullanıldığının ortaya çıkması ve insanların bu konuda bir birine düşmesi gibi) irdelenmesi gereken bir konu olarak görüyorum. Oldu bittiye getirilmemeli.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Aynen öyle her yerde ve her konuda var. Özellikle cadıcılık meselesi Avrupa'da kiliseye karşı evirilip çevirilip kullanıldığından, bu karşı kullanımı da, geçmişteki engisizyonla kalkanlandığından epey çetrefilli ve maksatlı bir hareket ortaya çıkıyor.
Mesela bence sitede ayrı bir başlıkta cadı nedir ne değildir meselesini kategorilerle incelemek güzel olabilir. Hatta bana kalırsa ''cadu'' dan gelen ''cadı'' dışında başka bir isim bulunmalı. Terimsel olarak bazı şeyleri düzene sokmak aslında bir çok karmaşayı düzeltebilir.

Bence de forumda kapsamlı bir yazı yazılmalı "Cadılık" hakkında. Birçok insanın kafasındaki soru işaretleri ortadan kalkar.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bence de forumda kapsamlı bir yazı yazılmalı "Cadılık" hakkında. Birçok insanın kafasındaki soru işaretleri ortadan kalkar.
Tabi ben onu diyorum dile kolay da, gerçekten ciddi bir mesele bu. Oturulacak tek tek yazılan kitaplar, tutulan zabıtlar, farklı kollar kim tarafından nasıl çıkarılmış, çıkaran kişi aslında kimmiş, neye göre tepki vermiş veya bilinen amacı neymiş (bilinmeyen amaçları da açıklayamayız bilmek pek mümkün değil), kronolojik olarak karşılaştırmalı olaylar (dini,siyasi,ekonomik), hangi terimler kim tarafından değiştirilmiş veya toplumun içinde doğal bir süreçte mi değişmiş bunları hep irdelemek lazım.
Bu dediğimi aslında bir çok farklı konu için yapmak da lazım. Zira Urum'un da dediği gibi manipülasyon bir çok yerde bir çok şekilde var.
Bu bizi aşar mı, bize düşer mi düşmez mi, ne kadar kapsamlı ve objektif olur bu da ayrı bir konu. :)

Flood olacak:

Benim burada anlatmaya çalıştığım şey, 1921'de bir zatın çıkıp bu işin fitilini ateşlemiş olması.. Yani şimdi benim çıkıp ''Günümüzde Khemet dini'' diye bir olay patlatmama benzer bir şey olur. Kalkıp bugüne zorla Geb, Thoth, İsis, Ra, Sekhmet, Osiris, Horus, vs. tekmili birden eski, orta, son sülale inançlarının karışımını aslında günümüzde şöyle şöyle tapınılır, şöyle şöyledir diye başlatmama benzer. Ha bu da yapılıyor onu da görüyoruz, tabi bu nasıl yapılıyor, Thot'u Yunan mitolojisindeki Hermes'e katıp, oradan Roma kültürü üstünden Hristiyanlığa, oradan da gezdirip İdris'e getirerek örneğin.. Yani mesele tamamen aynı değilse de işleyiş anlamında örnek vermeye çalışıyorum.
Biz kalkıp cadı diyoruz ya, Farsça ve Sanskritçe'deki kötü tanımdan gelen cadıyı neden ve niçin kullanmaya başladık mesela?
Avrupa'ya bakınca wicce/witch için en yakın tanım falcı iken, Şamanizmi, şifacılığı (eski doktorluk), ayrı olarak bizim topraklarda (asya ve orta doğu) negatif bilinen ''cadu'' yu da içine alan bir şeye neden cadı diyoruz misal? Şamanizm öldü mü ki? Bizde bu kadar zengin ve kapsamlı farklılıklarla anlattığımız türler varken, 1921'de birinin bazı şeyleri tek çatı altına toplamaya çalışması çabasına biz de dahil oluyoruz. Kaldı ki orada kendisi Druidleri, Avrupa maji geleneklerini ve ''cadı'' diye tabir ettiğimizi vs. bir şekilde toplamaya çalışmış olabilir ve hatta bu işin Şamanizme, şifacılıpa bulaşması Afrika'nın kabile doktorlarının aslında negatif ve küçümseyici bir tavırla ''witch doctor'' olarak tanımlanması da etkin olmuş olabilir ama biz neden bunu yapmak zorundayız? Yani bu ve benzer sorular mesele henüz çok taze olduğundan ve bilginin kolay ulaşılabilirliği nimetinden dolayı oldu bittiye gelemiyor.

Flood 2: ( mesaj editleyemiyorum aklıma geldikçe yazıyorum iş yerinde olduğumdan bölünüyor yazdıklarım mecburen.. )

Bahsettiğimiz 1921'de yapılan şey özetle, o gün için ''günümüzde İngiltere'de wicce geleneklerde şu şu biçimlerde aslında bir şekilde hala var'' denmesidir. Hani biz de çıkıp diyoruz ya, Anadolu'da Şamanizm'in ve pagan inancının İslamiyet'e kültürel olarak aktarılması diye, mesele de o. Bunda bir art niyet veya fenalık yok, bilakis insanlara neyi neden yaptıklarını hangi kültürün hangi parçasının ne şekilde yaşadığını da anlatan bir kimlik araştırması. Yalnız işte çapanoğlu birilerinin Avrupa'da bunu kalkıp dini karşıtlık projesine dönüştürmesi. Sonra da diğer tüm inançlara karşı popüler kültürle olsun (dizi,filmroman vs.), kişisel gelişimle olsun(kişisel gelişim ne yazık ki bazıları tarafından bu şekle de sokulmak istendi isteniyor da hala), gizli ilimlerle olsun (örneğin yeni nesil orjinaliyle alakası olmayan Kabala gibi) her şeyin arasına karıştırıp yaymaya çalışması da bu kadar yoğun bir amaç ortaya koyuyor. Bugün işim gereği yapımcı firmaların veya görsel sanatların içinde yer alan kişilerin de tartıştığı bir durum var Dünyanın bir çok yerinde; neden tutmamasına rağmen x bilmem ne isimli cadı dizisine/filmine ödenek ayrılıyor, şundan daha iyi kazanırız yok şunun şu getirisine rağmen neden bu iptal ediliyor o özellikle hala seçiliyor vs. vs. gibi şeyler de gösteriyor bazı yoğun çabaları. Yani konuştuğumuz şeyle ilgisi olmayan farklı sektörlerdeki insanlar, bizim buradaki kaygılarımızın dışında kaygıları olan insanlar da bu ve benzeri durumları sorguluyor. Adamın tek derdi para veya cast ajansındaki oyuncunun etkinliği vs. ,hali,yle diyor ki neden para kaybetmeye rağmen bu proje? Hop bir bakıyorsunuz başka biri de röportajda ''çok tutuyor o yüzden yapıyoruz'' diyor ama işin mutfağındaki adam bunun öyle olmadığını bildiğinden anlam veremiyor.

İsterim ki işte biz bunları konuşalım.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bence bu işin altından ancak bir ekip çalışması yapılırsa kalkılır çünki araştırdıkça da kimbilir ortaya daha ne karmaşalar çıkıcak.

Chillout'unda yazısında değindiği birşeyi ben çok merak etmişimdir ama pek bir sonuca uğlaşamadım araştırmalarımda,hermes'i thot'u hep idris a.s diye yansıtmışlardır nedense ben buna hep bir şüpeyle yaklaştım acaba eskinin bilgilerini rahatça islam içindede yaşatabilmek içinmi yapmışlar yoksa art bir niyetmi var bende hep merak konusu olmuştur bazı şeyler değiştirildikçe gerçekten oertalık allak bullak oluyor.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ben de kilitlenince konu anlamadım az önce.. Yare-i Yarim'e de yazdım sorduğu şeyi. Bence bu karmaşanın en büyük sebebi Hermetik Altın Şafak Cemiyeti-Yakut Gül Haç Kardeşliği birleşkesinin oluşturduğu grup.
Ben bu insanları kötü niyetli olarak görüyorum.

face1

Banlı Kullanıcı
sonuç nedir arkadaşar cadıcılık varmı yokmu efsanemi hurafe mi?

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Bende şunu diyorum; ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Cadılar gerçekte var olmasalar neden bir sürü efsane var? Yani insanlar neden böyle bir efsane çıkarmış olabilir ki? Bence her şeyden önce cadılar gerçekten yaşadılar mı (Gerçekse şuanda da cadılar vardır) Yoksa tamamen hurafe mi? Önce bunları tartışalım -bence-

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Cadılar tabi ki var tartışılacak konu bu değil zaten. Wicca dini ile cadılıkğı karıştırmayalım lütfen. Wicca dini sonradan oluşturulmuş bir neopagan dindir. Cadılar tarihin başından beri ve var olmaya devam ediyorlar. Cadılık bir kimsenin ya da bir sistemin tekelinde değildir hiç olmamıştır. Oldurmaya çalışmak anlamsızdır. Zira cadı insiyeleri bireysel olarak insiye olur. Cowenler insiye etmez, insiye olanların oluşturduğu bir gruptur. Tartışacağımız şey çalılığın Varlığı değil kavramlar ve algı yönetimidir.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Peki cadıların tam olarak var olma sebepleri nedir? Yani asıl sormak istediğim şey şu; "Cadılık" doğuştan gelen bir meziyet (En azından çoğu kişiye göre) peki bir insan neden cadı olarak doğar, amaçları nelerdir?

Ben böyle daha çok soru sorarım çünkü cadılık hakkında çoğu şeyi öğrenmek istiyorum :D

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Cadı Şaman Psişik adı ne olursa amaç basit var olmaları, öyle olmaları. Pratik amaç ise dünyasal istekleri Karşılama diye basit olarak açıklanabilir. Evrensel sistemin ise burada yazılamayacak tabi ki bir bildiği var.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Biraz saçma olacak bu sorum ama, ben bir anda cadılığı araştırmaya ve bilgi toplamaya başladım... Hatta büyük bir ilgim oluştu. Cadı olma olasılığım var da evren bana mesaj mı gönderiyor :D

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bende şunu diyorum; ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Cadılar gerçekte var olmasalar neden bir sürü efsane var? Yani insanlar neden böyle bir efsane çıkarmış olabilir ki? Bence her şeyden önce cadılar gerçekten yaşadılar mı (Gerçekse şuanda da cadılar vardır) Yoksa tamamen hurafe mi? Önce bunları tartışalım -bence-
İşte tartışmadan önce neyi tartıştığımızı saptayalım. Benim gözümdeki cadı ile genelde burada konuştuğumuz cadı çok başka bir şey. Benim dediğim cadı iyi bir şey değil, pozitiflikle ilgisi yok. Burada bizim konuştuğumuz şey ise başka bir şey. Her ikisi de var. :)