Tarihteki cadılar ve witch..

face1

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar cadıcılıkla alakalı bir çok konu açıldı, merak ettiğim birşey var. birçok ünlü medyum, büyücü, hoca, cinci vs. var ancak tarihte ün yapmış cadı veya witch duymadım hiç. bu konu gerçekmidir veya bu konuyla ünlenmiş biri var mı tarihte?

face1

Banlı Kullanıcı
Bende çok merak ediyorum :)

bir tane efsana kadın vardı aslına yüzün fln cadıya benzeyen ve cadı olduğu iddaa edilen. forumda birininde profilinde fotosu var hatta. ancak daha sonradan onun da fake olduğu ortaya çıktı.

Love Song

Banlı Kullanıcı
Aslında pek çok ünlü cadı var,hatta hocalardan,cincilerden daha fazla.

aslında hocalar ve cinciler neredeyse hiç ünlü değil,yani arap ülkelerinde falan ünlüler nasrettin hocayı avrupada bilen neredeyse yoktur fakat avrupa cadılarını da türkler ve araplar bilmiyor genelde.

mesela altın cadı hakkında bir roman bile yazılmıştı yanlış hatırlamıyorsam,beyaz cadı ve jester'ın da hikayeleri var,aklıma gelmeyen bir sürü ünlü cadı var adını hatırlamıyorum fakat felsefe taşının da aslında kaybolmadığı ve bir cadının aldığı konusu bir süre çok popüler olmuştu.

jester-karanlık çağda bir asilin soytarısı olan bir cadının hikayesidir,cadı çok güzeldir,asil'in cadıya olan aşkı ve cadının hayatta kalma çabasını konu alır
yabancı forumlarda hikayesi yazar,eğer istek gelirse çevirebilirim.
(jester şakacı yada soytarı anlamına gelir)

altın cadı-tanrıdan küçük bir parça çalabilecek kadar güçlü bir cadıymış söylenene göre öyleki kendi küçük evrenini ve kendi zaman kavramını yaratmış.

beyaz cadı-bu cadının çok kişinin canını aldığı yazıyordu fakat o kadar güçlü olmuşki insanlara eziyet etmekten sıkılmış ve çıkabileceği en yüksek noktaya çıkmaya karar vermiş bu yükselme aşamasında nirvanaya ulaşmak için zihnindeki bütün kötülükleri yok etmiş ve insanlara yardım etmeye başlamış,fakat nirvanaya ulaşınca sadece uzakan izlemekle yetinmiş,efsaneye göre yardım etmemesinin sebebini sadece o kadar güçlü olanlar anlayabilirmiş.

yanlış hatırlıyor olma ihtimalim var fakat felsefe taşını alan cadı hakkında da bir kitap yada dergi gibi bir şey olması lazım fakat bölüm bölümdü galiba,yine isteyen bir kaç kişi çıkarsa araştırıp bulabilir,baskı yaparsanız belki türkçeye bile çeviririm.

birde japon hikayesi vardı,cadı yada şaman fakat onunda hikayesi çok güzel,bir geyşa fakat cadı (yada şaman,yada öyle bir şey işte)

aslında cadılar belli bir zamana kadar kendilerini belli etmekten pek çekinmezlermiz,sonra bilinen cadı yakma olaylarıyla kendilerini gizleme gereği duymuşlar 21. yüzyıda da birisi ''heyyo ben cadıyım'' diye çıkarsa onu akıl hastanesine kapatacakları için kendilerini belli etmiyorlar,fakat zamanında belli etmişler.

tarihi karakter olan yada olduğu düşünülen pek az cadı bulunur fakat ünlü pek çok cadı vardır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Celia Rees - Cadı kız. Bu kitap ikinci el kitapçıdan tesadüfen bulduğum bir kitap. Çok etkilenmiştim. Kız ,annesi ,anneannesi cadı anneanneye türlü işkenceler yapılıyor cadılık suçundan ve yakılıyor kız kaçıp amerikaya yerleşiyor. Cadı olduğunu saklamaya kararlı fakat olaylar öyle gelişmiyor kız günlük tutuyor bu günlüğün sayfalarını yorganın içine dikiyor. Yıllar sonra bulunan günlük kitap olarak yayınlanıyor.

Keira

Moderator
Cadılar kendilerini belli etmezler. Bu sitede bile gerçekten yetenekli cadılar var ama kendilerini açık etmiyorlar.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Arkadaşlar cadıcılıkla alakalı bir çok konu açıldı, merak ettiğim birşey var. birçok ünlü medyum, büyücü, hoca, cinci vs. var ancak tarihte ün yapmış cadı veya witch duymadım hiç. bu konu gerçekmidir veya bu konuyla ünlenmiş biri var mı tarihte?
Meşhur demeyelim de, ciddi tanık, zabıt ve tutanaklarla belirlenmiş cadılar var Osmanlı döneminde. Bunlar öyle engizisyon kayıtlarına da benzemez. Yani iftira attım tuttu hadi yakalım tarzı değildir. Bildiğiniz şikayetler üstüne devlet memurları, müfettişler görevlendirilip araştırılmış ve saraya bildirilmiş durumlar var. Biraz ulaşması zor olabilir ama bu belgelerden çok var. Daha önce de belirtmiştim, cadı terimi günümüzde cicileştirilen bir terim. Eskiden ''cadu'' denilen yani cadının geldiği orjinal isim asla güzel ve hoş olaylara konu olmazdı, kötü ve negatifti. Yani günümüzde aslında cadı yerine başka bir isim bulunması lazım zira aslında ''cadu/cadı'' hiç bir şekilde güzel bir şey değildir.

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Zeynep Aycibin - Osmanlı Devleti’nde Cadılar Üzerine Bir Değerlendirme diye aratırsanız PDF dosyası mevcut, kısa bir araştırma. Ücretleri Osmanlı Devleti tarafından ödenen "Cadıcılar"dan, Takvim'i Vekayi'de yer alan cadı vakasından bahsediyor. Ancak sayın Chillout'un dediği gibi buradaki cadı anlamı da vampir ve hortlak gibi anlamlarda.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Tek isim vereyim oradan baslayin arastirmayagerisi size kalsin.
'Aleister Crowley'

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Tek isim vereyim oradan baslayin arastirmayagerisi size kalsin.
'Aleister Crowley'

Tabi ki yeterli değl ama kendimce Crowley hakkında kendimce okudum, ona cadıdır(ne demem gerektiğini bilmiyorum Chillout üzgünüm. :) ) diyemezdim. Kendini cadı olarak tanımlıyor mu? Gerçi kendine The Beast diyor ama :D Ya da Thelema dini vs. uyuyor mu cadılık kavramına? Neden cadı dediniz acaba açabilir misiniz? Teşekkür ederim :)

Keira

Moderator
Lavander fitili ateşledi, cevapları siz bulacaksınız Ferdelance :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Tabi ki yeterli değl ama kendimce Crowley hakkında kendimce okudum, ona cadıdır(ne demem gerektiğini bilmiyorum Chillout üzgünüm. :) ) diyemezdim. Kendini cadı olarak tanımlıyor mu? Gerçi kendine The Beast diyor ama :D Ya da Thelema dini vs. uyuyor mu cadılık kavramına? Neden cadı dediniz acaba açabilir misiniz? Teşekkür ederim :)
FerdeLance inan ben de bilmiyorum ne diyeceğimi. Az önce başka bir konuya da yazdım. O kadar bulanık bir su halini aldı ki bu mevzu bilemiyorum. Adı cadı oldu gitti. :)

erhanwww

Kayıtlı Üye
cadı seytan soyundan iblis cinlere karışmış seytanın beden olmuş halidir girdiyi çıktıgı her yere lanet kıtlık hastalık gelir yanındaki insanların tamamı donuk ve pasifleşmiş hipnotize olmuştur içinde bulundukları toplumun örf adetleri dini ahlaki yönlerini çok ii kullanırlar kimse bir cadıyı ortaya çıkaramaz kaypak ve tam bir yalan söleme ustasıdır sölediyi her kelime azından çıkan her kelime iblisler o yönde hareket eder uzularrın göz perdesi açık arkadaşlar ii bilir sinek sürüsüne benzer siyah duman dolar girip çıktıgı her yer aynı kişiyi 100 lerce tekrar tekrar kandıra bilir cadılar çok tehlikelidir sizin yada başkasının başa çıka biliceyi anlaya biliceyi kimseler deyildir

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Oğlunun isminin atatürk olmasının ne anlamı olabilir sizce ?

Kendi ailesine sormak lazım ne diyeyim. Çok etkilenmiş olabilir,Sebatay uzantısı olabilir....kim bilir belki de tanışıyorlardır. Atatürkün de gizli ilimlerle ilgili bir sürü araştırma yaptığı, farklı dillerde bu konularla ilgili kitaplar okuduğu bilinen bir gerçek. De ben bizi ilgilendirecek bir anlam yükleyemiyorum bu olaya,ben de Grace ismini ve anlamını severim,düşünürüm de çocuğuma,ama ne hıristiyanım ne de çocuğuma İsa peygamberin bir sıfatını vereyim düşüncesindeyim.Sadece çekici geliyor ve kulağıma hoş geliyor hepsi bu :=)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
cadı seytan soyundan iblis cinlere karışmış seytanın beden olmuş halidir girdiyi çıktıgı her yere lanet kıtlık hastalık gelir yanındaki insanların tamamı donuk ve pasifleşmiş hipnotize olmuştur içinde bulundukları toplumun örf adetleri dini ahlaki yönlerini çok ii kullanırlar kimse bir cadıyı ortaya çıkaramaz kaypak ve tam bir yalan söleme ustasıdır sölediyi her kelime azından çıkan her kelime iblisler o yönde hareket eder uzularrın göz perdesi açık arkadaşlar ii bilir sinek sürüsüne benzer siyah duman dolar girip çıktıgı her yer aynı kişiyi 100 lerce tekrar tekrar kandıra bilir cadılar çok tehlikelidir sizin yada başkasının başa çıka biliceyi anlaya biliceyi kimseler deyildir

Bu bilgilinin kaynağı ve yazarı kimdir?İki başlıkta da yazıyorsunuz,neye kime dayanarak? Hiç cadı görüp tanıştınız da kendiniz mi tecrübenizi yazıyorsunuz?FAzla masalsı bir anlatım,ancak korku hikayesi olur bundan.Mitolojik bir yazı gibi.

Bir de rica edeceğim alfabenin 9. harfi de Türkçemizde bir harftir,kullanabilir miyiz?

ShiroNight

Kayıtlı Üye

Sanırım çok film/dizi izlediniz. Gerçi film/dizilerde bile bu kadar kötülenmiyor cadılar.