Turkuazın Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

Ansolo

Kayıtlı Üye
-Cinsel cazibeyi ve kadınlık özelliklerini artırır.
-Kaygıyı teskin eder.
-Kederli insanların kederlerini gidermede, ya da bir olayın şokunu yaşayan kişileri o halden kurtarmada faydalıdır. Onlara, bu durumdaki kişilerin ihtiyacı olan huzur duygusunu verir.
-Kendisini taşıyan kişilerin iyileştirici güçlerini artırır ve bilgeliklerini artırmalarına yardımcı olur.
-Nazara karşı etkilidir.

ALINTIDIR.

romeo713

Kayıtlı Üye
güzel özellikleri varmış...biraz tatili huzuru anımsatır bana turkuaz :) ve turkuaz rengi bildiğim kadarıyla fransızcada turquaise diye geçer türk kelimesini andırır .. sırf buna dayanarak Türk rengi derler :D tuhaf bi milletiz

Ansolo

Kayıtlı Üye
güzel özellikleri varmış...biraz tatili huzuru anımsatır bana turkuaz :) ve turkuaz rengi bildiğim kadarıyla fransızcada turquaise diye geçer türk kelimesini andırır .. sırf buna dayanarak Türk rengi derler :D tuhaf bi milletiz
En sevdiğim renktir kendisi :) Balık burcuyum ondan kaynaklanıyor olabilir sanırım. Dediğin şeyi ilk defa duydum evet tuhaf :D

La-edri

Kayıtlı Üye

Türk kelimesini andirmiyor, türk demek zaten o kelime. Türkuaz tasi ilk defa haclilar ile türkiyeden avrupaya getiriliyor. Bu sebebden dolyi avrupa bu tasa "Türktasi" diyor. Haliyle Türktasinin fransizcasi "Pierre Turquoise" olunca yapacak bir sey olmuyor.Ayrica Türkiye bu rengi bir cok sanat eserinde bolca kulanmistir camiiler mesela yada cinilerinde yada Ebruli sanatinda, tabiyati ile sembolesen bir renk oluyor. O rengi ve tasi türklestiren avrupa yani türkler degil ama iyi yapmislar en cok sevdigim renklerden birisidir.

Ansolo

Kayıtlı Üye
Türk kelimesini andirmiyor, türk demek zaten o kelime. Türkuaz tasi ilk defa haclilar ile türkiyeden avrupaya getiriliyor. Bu sebebden dolyi avrupa bu tasa "Türktasi" diyor. Haliyle Türktasinin fransizcasi "Pierre Turquoise" olunca yapacak bir sey olmuyor.Ayrica Türkiye bu rengi bir cok sanat eserinde bolca kulanmistir camiiler mesela yada cinilerinde yada Ebruli sanatinda, tabiyati ile sembolesen bir renk oluyor. O rengi ve tasi türklestiren avrupa yani türkler degil ama iyi yapmislar en cok sevdigim renklerden birisidir.
Çok güzel bir bilgi, teşekkür ederiz :)

berylliuum

Kayıtlı Üye
Bu aralar ilginç bir şekilde sürekli turkuaz elbise almak istiyorum sürekli aklımda ama :)) bunu okudum artık kesin bulmam lazım :)

Sheriff

Kayıtlı Üye
İş
President of Big PimP AÅž
Turkuaz harika bir renktir. Paylaştığınız bilgi gerçekten çok güzel ama kafama takılan bir soru var: Şahsen beyaz benim favorimdir, ama renk olarak geçmez. Nedenini bilen paylaşabilir mi? Yeni konu açmak istemedim çok saçma olurdu k.b.

La-edri

Kayıtlı Üye
Turkuaz harika bir renktir. Paylaştığınız bilgi gerçekten çok güzel ama kafama takılan bir soru var: Şahsen beyaz benim favorimdir, ama renk olarak geçmez. Nedenini bilen paylaşabilir mi? Yeni konu açmak istemedim çok saçma olurdu k.b.

Beyaz her renge kendi tonunu bildiren bir zemindir, mesela beyazlama teknigi diye bir durum vardir, kameramanlar yada yönetmenler bilirler. Beyaz bir fonu tutarsin ve bu fon ile cekimin daha HD olur cünki tonun kendinde bir olumsuzluk olsa beyazlamada bu görülecektir yani ölcü gibi miheng tasi gibi diyeyim, her ne kadar guzel anlatamamsamda durumu.Bu yüzden beyaz renk degildir saadece.

madasin

Kayıtlı Üye
Tebrikler La-edri arkadaşımız. Turkuazın hakkını vermişsiniz. Andırmak mı? sırf andırıyor diye mi? Türk sanatının ana rengidir. Yapmayınız lütfen, özellikle Osmanlı sanatı eserlerine, ebruya, çiniye bakarken lütfen renklere dikkat ediniz.

han__ozan

Banlı Kullanıcı

bi bakıma doğru bi bakıma yanlış.herşeyi sahiplenmemiz güzel ama herşey bizim değildir ;) ..turkuaz aslında iran da çıkan bir taştır iranda ki adı da firuzedir..yani bizden önce iranda vardır ve ordan çıkarılır aslında irana ait bi taştır sonradan türkleştirilmesi doğrudur.......ebruli sanatı ve çini den önce fars sanatlarında çokca yer almıştır...isminide kanuni sultan süleyman firuzeye olan aşkından dolayı irandaki en güzel taş olduğu için ordan almıştır...(firuze bildiğiniz gibi kanuninin hareminde bulunan iran lı dilberdir ) yani bu taşı türkleştiren kanunidir sonrada avrupada bu sayede türk taşı olarak kabul görmüştür..(doğal turkuazdan bahsediyorum yanlış anlaşılmasın yeniden üretilmiş turkuazlar zaten bugün düyanın heryerinde ) ve üstteki romeo arkadaşın tespiti doğru Türk kelimesini andırdığı için Türk taşı denmiştir .. Türk zaten o kelimedir hayır değildir... hemen burdada açayım konuyu fransızca da türk : turc yada la turc yazılışı ...okunuşu törrk diye uzatılır...aynı şekilde yazılış turqoise okunuş turke okunuşları bakımından birbirine çok benzemektedir ama asla aynı kelime değillerdir... ;)