Riyazet nasıl yapılır? Evliya (Allah Dost) olunabilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Warlord

Kayıtlı Üye
Selamlar herkese.. Benim bir sorum olacaktı :) Riyazet nasıl yapılabilir arkadaşlar forumu ve başka forumları gezdiğim kadarıyla şunları öğrendim eksiğim varsa düzeltin lütfen :) Toplam 40 gün sürüyormuş, hayvansal gıda alınmadan oruç tutuluyormuş, 40 gün itikafa çekiliyormuşuz, 40 gün boyunca bir oda da hapis hayatı yaşanılıyormuş, belli zikirler varmış bunları ben bulamadım, hangi sürelerde yapılıyor riyazet (ramazandan ramazana gibi), biraz çocukça bir soru olacak ama bunları disiplinli bir şekilde yapsak evliya ve nefsi kâmile ulaşabilir miyiz?
Not: la-edri senin attığın videoyu izleyemedim memlekette olmamdan dolayı. En uygun zamanda izleyeceğim. Bunu söyledim çünkü attığın video da bunların cevabı olabilir. Seni takmadığımdan değil :)
Cevaplarınızı bekliyorum :)

Mithra

Kayıtlı Üye
Riyazette 40 gün birisinin denetiminde geçer yeni başlayan biri için gördüğü rüyalar ne mesaj içeriyor bunun takibi gerekiyor.Halvette 40 gün adlı kitap var okumanızı öneririm bir psikoterapistin bilimsel yaklaşımlarınıda içeriyor ardığınız cevapları bulabilirsiniz.Esenlikle kalın.

La-edri

Kayıtlı Üye
Sevgili Warlord, siz Allah düsmanimisiniz ki Allah dostu olmak istiyorsunuz ? Yani iki olanak var ya dusmansiniz yada dost ortasi yokki :)

Oruc namaz vs müslüman olan icin zaten farzdir. Allah sizden bir yere kapanmaniz karisliginda dostlugunu vaat etmiyor. O pesinen zaten demedimi;Ben sizin Mevlanizim" Mevla dost demektir.Ben Allah'in dostuyum demeniz icab etmiyormu, bu ayeti tastik etmeniz gerekmiyormu, siz nerde ne ariyorsunuz?Tastik edemediginiz bir olgunun sehadetini yapamazsiniz.

Ve bu söyledigim cok basit öyle degilmi ? Iyide napalim zorlastiralimmi ? Allah ben sizin mevlanizim desin biz buna inanmayalim ve türlü türlü formullerle ona bir yol tutalim, iyde bunun bir yeri yokki Kuranda. Eski dönemlerde insanlar cillehanelerde bahsettiginiz üzere cile cekmislerdir, fakat bu insanlar bunu direk nimeti almak icin yapmiyorlar, nefislerindeki karanligi aydinlatmak adina yapiyorlardi.

40 gün meselesi ise Musa as ile alakalidir, yani Musa as tur taginda Rabbini göremeyince Allah ona 30+10 gün riyazet hakkai verir bu zamandiliminden sonra Musa muradina erer, iyde o zaten Nebi idi. Sen ben degildi, Musa Zaten Allah'in dostu secmis oldugu nebisiydi. Bunu anlatiyorum farki anlayin diye.

Internette bir cok sey yaziyor, bahsettiginiz cile olayi mevlevilerde vardir, ama siz bunu kendi absiniza yapamazsinizki. Bir bakin bakalim o kaynaklara kendi kendinize yapin diyormu. Havas degilki bu.
Bu tip seyler bir öndersiz yapilmaz, dedim yine diyorum. Hep diyecegim.. Size o videoyu gönderdim cünki sizin bir mürsidin ne oldugunu ve ne olamdigini anlamaniz lazim.

Allah'a ait olan bir seyi kimse kimseye vermez, yani sefaat hidayet dostluk. Mürsid size sizde zaten mevcut olani bulmaya yardimci olur..Sizi insiye eder, insiyesiz siz 40 gün orada tikili kalamassiniz garib garib seyler yasarsiniz, bu da sizi imaninizdan aklinizdan sagliginizdan eder.

Insanin egosyu ve hakikati arasinda 70 000 perde vardir, bu perdeler aralandikca insanin farkindalik alani artar, ama insanda aydinlik oldugu gibi karanlikta vardir, bu yola bas vurmak uyuyan bir devi uyarmaktir, ve o karanliktir. kendi karanlignizin karsisina tek basina cikamiyorsunuz bunu beceremezsiniz.

Bir inanis vardir, denilirki cok zikir yaparsan kafiayi oynatirsin cin musallat olur , yada bir cok kisinin tecrübesidir acaip ruyalar vizyonlar vs, bu insanlara cin falan musallat olmuyor onlar kendi maneviyatlarini kurcaliyorlar karanliklarindan hafif bir esinti karsisinda korkuyorlar. Birde 40 gün bir kapatin kendinizi bakin noluyor. Bizede yazmayi unutmayin :) Saka bir yana cidden yapmayin böyle seyler. Allah sizinle olsun..

Warlord

Kayıtlı Üye
Ben ya vekil zikiri çektiğimde korkunç vizyonlar görüyordum bunun anlamı nedir la edri o zaman zikir çekmeyelim mi? :)

Flood olacak ama, la edri ben bu konularda ilimsizim yanı sacmalamış olabilirim değerli dostum elbette hepimiz Allah'ın kullarıyız. Ben sadece bir insanın Allah'a yakınlık olarak en yakın konumunda olmak istiyorum :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Flood olacak ama, la edri ben bu konularda ilimsizim yanı sacmalamış olabilirim değerli dostum elbette hepimiz Allah'ın kullarıyız. Ben sadece bir insanın Allah'a yakınlık olarak en yakın konumunda olmak istiyorum :)

Bu istediginiz sey sizin en dogal hakkiniz , sizin sacmaladiginizi falanda düsünmüyorum , benimde inandigim ve savundugum bir seydir sizin arzuladiginiz olay, nesine sacma diyebilirim ki :)

Bilgisiz olmakta bir eksiklik degildir, herkez bilmedigi seyin cahilidir, sorun bu degil. Fakat bir ölcü var söz konusu Allah ve ilmi ise kaynak Kuran ve rasuludur. Ölcü bu yüzden sabittir. Ben burada her hangi bir ekolude kötülemek yada öne almak tarafftari degilim, eger siz cile cekmek istiyorsaniz bunu mevlevi catisi altinda yapmanizi tavsyi ederim. Internetten kaynagini ne icin uygulandigini bilmediginiz bir seyi hesabsiz kitapsiz uygulamanizi tavsiy etmem.Bu isler hakkaten cok zordur ve sagliksizdir.

Ben kimseye zikir cekmesin demiyorum,Zikir Allah'in emridir.Ben kendi kendinize bir takim niyetler ile belirli bir zamana yada rakama bagli yapilmasini tavsiye etmiyorum.
El Vekil esmasini hangi niyetle yaptiniz ve ne tür vizyonlar gördünüz bilmiyorum bu yüzden bir sey diyemem, ama korkmus olmaniz illa kötü degilki. Bazen korkmak iyidir dosta sarilmak icin :)
Bazen kisi yolun basinda bir korkar direk vaz gecer, bu tipler yolboyu nasil eleneceklerki, kimse yol icin güllük gülistanlik demiyorki.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Riyazat gibi ciddi bir işte bir üstadın gözetiminde olmalısınız ters giden birşeyler olur vs. tek başınıza başa çıkamayabilirsiniz.
Evliya Allah dostu olmak çok farklı birşeydir biraz nasip meselesidir haketmekle alakalıdır
vakti zamanında bir günahkar yerde Allah lafzı bulmuş ve bu lafzı alıp temizlemiş duvara asmış artık bunu nasıl bir sevgiyle yamışsa bu amelinden dolayı evliyalar sınıfına girmiş.
Kimiside son nefesini verirken öyle bir tövbe etmiş ki son nefesine evliyalar sınıfına girmiş.

Siz ne istediğinizi tam olarak belirlemelisiniz tasavvufta - mistisizm de derinleşmek mi istiyorsunuz yoksa evliya olmak mı istiyorsunuz ?
Evliya derken onların sergiledikleri harkulade hallerden mi etkilendiniz yoksa Allahın sevgisini mi istiyorsunuz bunu tam olarak ortaya koymak lazım
evliya olmak kolay iş değildir bu yolda en başta her insanın içinde varolan kibrin bitirilmesi lazım gsterişin bitirilmesi lazım
mesela karıncanın ayağının sesinden bile gizli olan kibir den bahsedilir
Allahtan başkasının bilmemesi meselesine sıkı sıkıya bağlı olmak gerekir
mesela isa a.s oruç tuttuğunda dudaklarını yağlarmış ki oruç tuttuğu anlaşılmasın diye
günümüzde ise oruç tutulduğu neredeyse pankartla ilan ediliyor.
Buradan bir örnek verdim gerisini siz düşünün.

Evliya olmak için ilk şart Allaha derin bir sevgidir bu olmadıktan sonra mürşitin en halisi gelse riyazetin en muazzamınıda yapsanız eksik taşlar oldumu bunlar fayda vermez o eksik taşlar tamamlanırsa eğer ozaman rizayetsizde o makama uğlaşırsınız.

Burada asıl mesele ne istediğinizi tam olarak ortaya koymalısınız.

Warlord

Kayıtlı Üye
Cehennem ayetlerini okuduğumdan beri Allah'a olan tevekkülüm tamamen sarsılmıştı. Eskiden Allah var her seyı yaparım. Dünyayı bile evirir çeviririm derdim. Cehennem ayetlerini okuduğumdan beri psikolojik olarak iyi değilim. Çok kaygılı çok evhamlı oldum. Sürekli Allah korkusu içerisindeyim. Kalbimde çarpıntı var durmuyor. Güven felan kalmadı. Allah korkusundan başka bir şey yok. İbadetlerden haz alamıyorum. Bir ara öyle bir noktadadır ki. Abdeste namaza korkarak gider oldum. Korkudan ölecek gibi oluyordum. Bunlar azda olsa azaldı ama hala devam ediyor. İşin ilginci cehennem ayetlerini okuduğumdan sırada ki ile el vekil fikrini çekerken aynı vizyonu gördüm. Bir varlık vardı. Karanlık bir varlıktı. Acayip korktum. Allah'a güven duygum tekrar geri gelsin diye çekmiştim zikri. Bunların bir mesajı bir yorumu var mı sence la edri

kıvep

Banlı Kullanıcı
Şimdi nasıl yapılır bilmem, ama eskiden dağda bir magaraya çıkılır yada toprak altında bir odaya, çok az bir azıkla tam 40 gün ibadet...
Dile kolay, insan ermemişse bile erer...bu 40 gün insandanda uzak durularak sadece allahla yakınlaşılır. Çok güçlü bir etkisi olduğunu düşünüyorum, öyle ki riyazetteki hocasına gizlice bakan öğrenci onun nurlar içinde havada süzülür bulur. Belki abartılı bir anlatı olabilir :) ama riyazet yapmak bu derece üstün, oldum denilince olunamayacak kadar zor bir yoldur.

La-edri

Kayıtlı Üye
Cehennem ayetlerini okuduğumdan beri Allah'a olan tevekkülüm tamamen sarsılmıştı. Eskiden Allah var her seyı yaparım. Dünyayı bile evirir çeviririm derdim. Cehennem ayetlerini okuduğumdan beri psikolojik olarak iyi değilim. Çok kaygılı çok evhamlı oldum. Sürekli Allah korkusu içerisindeyim. Kalbimde çarpıntı var durmuyor. Güven felan kalmadı. Allah korkusundan başka bir şey yok. İbadetlerden haz alamıyorum. Bir ara öyle bir noktadadır ki. Abdeste namaza korkarak gider oldum. Korkudan ölecek gibi oluyordum. Bunlar azda olsa azaldı ama hala devam ediyor. İşin ilginci cehennem ayetlerini okuduğumdan sırada ki ile el vekil fikrini çekerken aynı vizyonu gördüm. Bir varlık vardı. Karanlık bir varlıktı. Acayip korktum. Allah'a güven duygum tekrar geri gelsin diye çekmiştim zikri. Bunların bir mesajı bir yorumu var mı sence la edri

Esma yada ayet calismalarinda bu vardir zaten sevgili Warlord, insan kendi karanligini görür dedim ya yukarida. Genelde bu böyle ve benzeri hallerde meydana cikar, esma ile calisanlar cin musallat oldu sanirlar, oysa bu bir musallat falan degildir. Insan kendine sahid olmak durumundaki ne yapacagini bilsin.
Kaldiki öyle bir karanlik görmüs olmaniz kötü degil, bu sizi kötü bir insan yapmaz bu cok dogal, zamanla o varlik aydinlanir zayiflar hatta cökertilir, karanligin cekildigi yerde nur(aydinlik) olur Nur ki Allah'in bir sifatidir. Allah'in sifatlari ile sifatlanmayan bir insan dost olur ama bahsettiginiz üzere bir kamil olmaz, insanin kemalati nuru ile ölcülür.

Vekil esmasi sizin icin uygun bir esmadir devam ederseniz guzel olur ama siz bilirsiniz, bununla beraber Metin , Allah ile metin olun ki su cehennem korkunuzu asin, cehennem müminlerin konaklayacagi bir yer degildir.Korkunun hasi cehennem icin yasanilmamali, Allah'in nurunu kabetme korkusu yerinde bir korkudur ama sizdeki anlattiginiz üzere cehennem korkusu vesveseye dayali sizi namaza durmaktan vs alikoyacak kadar boyutu, ve bu kesinlikle vesvese.

Warlord

Kayıtlı Üye
Evet bende vesvese gibi düşündüm. Peki kaç tane çekmemi istersin ya vekil zikrini sayın la edri birde bu zikirler insana ne gibi bir fayda sağlıyor ? :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Ben bir sey istemiyorum sizden, tavsiye ediyorum.

Cok büyük rakamlara gerek yok, mesele cekmek degil okumak.

Kiisi müslüman olsun olmasin ataist olsa bile o kiside manasinda bir esma boyutu vardir. Hayy olmasa nefes almayacak . Kayyum olmasa ayakta duramayacak basir olmasa gözlerinden göremezdi vs vs..

Size ne gibi fayda saglar esma calismalari? Kendinizi taniyacaksiniz, kendini tanyan rabbini tanir, rabbini tanimis bulmus bir insan hic birseyin yabancisi degildir, o kendisi ile beraber kahinati tanimis olur..
Rabbini taniyan B-sirri ile hayatini sürdürür, yani Bi-ismi-Allah (Allah adina) . Iste sizin merak ettiginiz O kamillerin durumu böyle.

Warlord

Kayıtlı Üye
Kamil insan sürekli zikir çekerek kirli vizyonları giderip yerine aydınlık mı getiriyorlardı sayın la edri. Ayrıca zikrin ne gibi bir faydası var?

Warlord

Kayıtlı Üye
Kafa gitmiş :) zaten faydasını sormuş ve cevap vermişsin la edri :)) ilgi ve alakandan dolayı tesekkur ederim. Evham için bir onerin var mı :)

Warlord

Kayıtlı Üye
Her an soyle düşünüyorum. Ya gizli şirk varsa, ya imanimi kaybedersem artık bu beni ciddi psikolojik olarak yipratiyor. Kişilik testi yaptırdım. Kaygı evhamve korku çıktı. Bu tip psikolojik şeylerden kurtulmak için dua yada bildiğin bir zikir var mı? Ayretten değerli la edri, kaygı ve evham o kadar fazla ki. İçimden geçen (vesvesede dahil) düşünceleri gerçek gibi algiliyorum. İlaç kullanıyorum da ilaçlardan pek ümitli değilim. Bunlar son sureleri okurken yanı kıyamet ayetlerini okurken basıma geldi. Var mı bir onerin :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Selamlar herkese.. Benim bir sorum olacaktı :) Riyazet nasıl yapılabilir arkadaşlar forumu ve başka forumları gezdiğim kadarıyla şunları öğrendim eksiğim varsa düzeltin lütfen :) Toplam 40 gün sürüyormuş, hayvansal gıda alınmadan oruç tutuluyormuş, 40 gün itikafa çekiliyormuşuz, 40 gün boyunca bir oda da hapis hayatı yaşanılıyormuş, belli zikirler varmış bunları ben bulamadım, hangi sürelerde yapılıyor riyazet (ramazandan ramazana gibi), biraz çocukça bir soru olacak ama bunları disiplinli bir şekilde yapsak evliya ve nefsi kâmile ulaşabilir miyiz?
Not: la-edri senin attığın videoyu izleyemedim memlekette olmamdan dolayı. En uygun zamanda izleyeceğim. Bunu söyledim çünkü attığın video da bunların cevabı olabilir. Seni takmadığımdan değil :)
Cevaplarınızı bekliyorum :)
Riyazet çok yönlüdür. Dil susacak ki kalp konuşacak, karın dolmayacak ki nefs yenilecek.. Riyazet genelde tek başına yapılacak kadar kolay değil, tavsiye de olunmaz.
Şimdi neden tek başına tavsiye olunmaz iki nedeni var:
- Derler ya insanın içinde iki ejder vardır, biri iyilik biri kötülüktür. Hangisini daha çok beslersen güçlenir diğer ejdere galip gelir diye. İşte yaşam tarzınız, algı biçiminiz, size öğretilen dünyevilikler kısaca sizin kendinize ait karanlık potansiyelinizi bugüne kadar büyütmüş olan etkenler, riyazet anında karşınıza çıkacak en büyük engeller olacak. Kişi hangi ejderi daha çok büyüttüğünü bilemezse, ejderlerini kendisi kontrol edemezse, o ejderlerle bir başına kaldığında bu iş epey zorlayıcı olur iki ejderin debelenmeleri ve ateşi arasında yanıp kül olur tabiri caizse.

- Bir de iyi ejder büyüdükçe, kişi de Dünya'dan kopacağı bir tedbirle riyazet halindeyse, boyutlar arasındaki karanlıkta ışığı çoğalan bir meşale gibi olur. Karanlığın sakini olanların dikkatini cezbeden bu ışık, pervane böceği gibi onları kendine çeker. Sırf o vızıltılar ve dolaşmalardan ortaya çıkan ses bile kişi ne ile karşı karşıya olduğunu bilmezse onu huzursuz edebilir, ona korku verebilir ki içinizdeki kötü ejderin en sevdiği gıdalardan biri de korku olduğundan güçlenmeye başlar bir süre sora semirir de semirir, riyazet içindeyken bir de o ejderle tekrar uğraşılır. O meşale sönsün diye karanlık nevinden olanlar çabalarlar.

Açıkçası ne birine bağlı olmak zorunludur riyazet yaparken ne de tek başına yapılması tavsiye olunur.

Riyazetin belli şekillere büründürülmesi tarifler verilmesi, hangi yolun mensubu olarak yola çıktığınıza göre değişir ama hiçbiri ne zorunludur ne de tek yoldur. Mesele bedeni az kullanmak, tefekkür etmek ve dünyevi uyaranlardan mümkün olduğunca kaçınmaktır. Konuşmadan, ölmemeyi sağlayacak kadar yiyerek (misalen günde 3 hurma, biraz zeytinyağı veya zeytin, biraz su vs. gibi), hangi amaç uğruna riyazet yapılıyorsa ona göre dua ve zikir yaparak, sadece orada aç kalmak, çile çekmek değil, zaten o açlığı ve çileyi unutacak kadar amaca odaklanarak anlayarak geçirilen bir var oluş, buluşma ve düzenleme anıdır.
Dünya üstünde bir çok farklı inanıştı neredeyse aynı şekillerde farklı riyazet çeşitlerine rastlanılır. İnsanın gerçeklikle tanışması ve aşkın olması amacı vardır.

Warlord

Kayıtlı Üye
Peki hayvansal gıda kullanmadan sadece 40 gün oruç tutsam nefs mertebesinde ilerleyebilir miyim?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Peki hayvansal gıda kullanmadan sadece 40 gün oruç tutsam nefs mertebesinde ilerleyebilir miyim?
Bu tür durumlar bir mertebe veya bir kazanç, bir karşılık beklemeden yapılır. Dediğim gibi amaç gerçeklikle tanışmak ve mümkünse aşkın bir bilince ulaşmaktır.
Hayvansal gıda kullanmadan 40 gün veya kaç günse oruç tutmak bir çok yönden temizliğe yaracağı kesin, tek başına başka bir etkisi olur mu bilemem. Kötü bir şey değil yani yapmanızda zarar yok.

qrcn

Kayıtlı Üye
GİZLİ ŞİRKTEN KORUNMA DUASI
"Allahumme inni euzu bike min en uşrike bike şey'en ve ene a'lemu ve estağfiruke
lima la a'lemu"
Faydası oluyor.

2.si de

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin müferrikı firekıl küfri vettuğyâni ve müşettiti buğâti cüyûşil karîni veşşeytâni ve alâ âli Muhammedin vesellim.
Eğer bir kimse şeytan vesvesesinden ve nefs-i hevâdan mutazarrır olursa okunması tavsiye edilmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...