Çörekotu Yağının Faydaları ve Zararları

berylliuum

Kayıtlı Üye
Çörekotu'nun kendisi kadar yağı da meşhurdur. Bu yağ, 2 yıl önce zayıflama amacıyla çayın içine damlatılarak kullanıldığını duyduğumda ilgimi çekmişti. Ama bakın daha neler varmış neler :)

Çörekotu Yağının Yararları :
* Mikrop,virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir.
* Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
* Kan şekerini düzenler. Yorgunluğu giderip zindelik verir.
* İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.
* Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.
* Alerjiyi önler.
* Hormon sistemini ve ruh halini sağlamlaştırır.
* Saç dökülmesi ve kepeğe karşı haricen kullanılır.
* İshal için : 1 fincan yoğurt ile bir çay kaşığı çörekotu yağı karıştırılır. Karışımdan günde 2 defa içilir.
* Uyuşukluk ve yorgunluk : Bir bardak saf ve taze portakal suyu ile 1 tatlı kaşığı çörekotu yağı 10 gün boyunca her sabah içilir.

Çörekotu Yağının Zararları:
* Çörekotu yağının günde 1 kaşıktan ( 2-3 gram) fazla kullanılmaması tavsiye edilir.
* Çörekotu yağı kan şekerini düşürdüğü için, kan şekeri düşük olanlar gereken tedbiri almalıdır.
* Aç karnına alınırsa mide rahatsızlığı olanlarda bulantı, ekşime, mide tahrişi ve yanma yapabilir. Yemeklerden sonra alınması önerilir.
* Uzun süreli yüksek dozda çörekotu yağı kullanımı böbrekler ve karaciğerde yorgunluk başta olmak üzere vücudumuza zarar verebilir.
* Çörekotu yağı içilecekse açık parlak sarı renkli, kolay akıcı, dibinde tortu olmayan, tadı ve kokusu hoş olan ürünler tercih edilmelidir. Bu özelliklere uymayan çörekotu yağı içilmez, sadece haricen kullanılır.

-alıntıdır.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Çörek otu yağı çok acı oluyor. Bir kere denedim ama midemi çok ağrıttı. Biraz dozunu kaçırdım sanırım. Ama birde bir tatlı kaşığı çörek otu çiğnenerek yutuluyormuş bir bardak suyla. Kahvaltıdan yarım saat önce. Zayıflamaya büyük etkisi var diye yazılmış. Baktığım site Ahmet Maranki'nin sitesi.

berylliuum

Kayıtlı Üye
Çörek otu yağı çok acı oluyor. Bir kere denedim ama midemi çok ağrıttı. Biraz dozunu kaçırdım sanırım. Ama birde bir tatlı kaşığı çörek otu çiğnenerek yutuluyormuş bir bardak suyla. Kahvaltıdan yarım saat önce. Zayıflamaya büyük etkisi var diye yazılmış. Baktığım site Ahmet Maranki'nin sitesi.
direkt yağ olarak denemedim ama biraz keskin bi kokusu var zaten tahminimce acıdır. Ben içtiğim çaya bir kaç damla damlatıyordum bi ara tabi bir hevesti geldi geçti. :)

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Her gün kullanılması zarar verebilir Iviv angeles haklısınız.Her gün limonlu sirkeli su içen biri olarak midemi kanattım bunuda yaparsam sanırım kötü etkileyebilir.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Mide kanaması geçirdiysen doktora danışmadan içmemelisin.Geçmiş olsun.

Reflüm var ama bunu pek önemsememiştim. Artık emin olmadığım hiç birşeyi kullanmıyorum. Sabah ılık ballı su dışında. Çörek otunu sadece böreklerin üstünde :) Çok güzel oluyor :hurray:

teşekkür ederim. :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Reflüm var ama bunu pek önemsememiştim. Artık emin olmadığım hiç birşeyi kullanmıyorum. Sabah ılık ballı su dışında. Çörek otunu sadece böreklerin üstünde :) Çok güzel oluyor :hurray:
Çörekotu yağını değilde kendisini yani tane halinde olanı diyetisyen yeğenime önerdi.Sabahları bir tatlı kaşığı aç karnına yenilecek.Tek başına yemek zor olursa suyla yutulabilir.Kilo vermek isteyenlerin aklında olsun.
Ayrıca beyaz peynir üzerinede çok yakışıyor.:)

origanum

Yönetici
Doktor olmayanların, hadi geçtim tıpla en ufak alakası bile olmayan, ancak bizim sitemizde de bahsedilen konularda halkın bilgisizliği ve saf duygularını kullanarak rant elde etmek isteyen tipteki kişilerin yaptığı mesleği sağlık alanında da icra edenlerin tavsiyesine uymayın. İnsanlar nedense her alanda gel buyur, benim hayatımı mahvet diyor, onlar da geliyor. Bu insanlar mühendislerin arasında da çıkabiliyor ilkokul mezunlarının da.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Doktor olmayanların, hadi geçtim tıpla en ufak alakası bile olmayan, ancak bizim sitemizde de bahsedilen konularda halkın bilgisizliği ve saf duygularını kullanarak rant elde etmek isteyen tipteki kişilerin yaptığı mesleği sağlık alanında da icra edenlerin tavsiyesine uymayın. İnsanlar nedense her alanda gel buyur, benim hayatımı mahvet diyor, onlar da geliyor. Bu insanlar mühendislerin arasında da çıkabiliyor ilkokul mezunlarının da.

Çok haklısınız sevgili Origanum. Yeri geliyor doktorlar bile yanlış tedavi veriyor. Sadece yeni çıkan bir ilaç denensin diye. (Bunu da yaşadım) Bitkisel tedaviler en doğruları bence doğru kaynaktan alındığında tabi ki.