1200 yıllık viking yüzündeki Allah yazısı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
1200 Yıllık Viking Yüzüğünde Allah Yazısı
İsveç'te yapılan bir kazıda 9. yüzyıldan kalma bir kadın mezarında üzerinde Arapça "Allah'a" yazan yüzük bulundu.
İsveç'te yapılan bir kazıda 9. yüzyıldan kalma bir kadın mezarında bulunan yüzük, Viking Dönemi İskadinavyası ile İslam dünyası arasındaki yakın temasa dair kanıtlar sunuyor.

Radikal'den Tolunay Bayram'ın haberine göre 1800'lerin sonlarında Birka olarak bilinen bir Viking ticaret merkezinde yapılan kazılarda gümüş bir yüzük bulunmuştu. Yüzüğün üzerindeki mor renkli ametist taşı üzerinde araştırmalar yapan bilim insanları, taşın aslında cam rengi olduğunu tespit etti. Üzerinde Arapça karakterlerle "Allah için" veya "Allah'a" yazan yüzüğün ticari bir ürün olarak satıldığı ve bölgeye bu şekilde geldiği düşünülüyor.

TİCARET ÇOK DAHA ÖNCELERE DAYANMAKTA

İskandinav ve Yakındoğu bölgesi arasındaki en erken ticaret kayıtları 3400 yıl öncesine dayanıyor. Genel olarak Mısır ve Mezopotamya'dan gelen egzotik malzemelerin ticaretinin yapıldığı düşünülüyor. Bu erken dönemlerde açık denizler üzerinde böyle bir ticaret ağı kurulabiliyorsa, İslam dünyası tüccarlarının da bu bölgelerde ticarete ortak olduklarını düşünmek fazla uçarı bir öneri değil.

İslam dünyası ve İskandinav dünyası arasındaki ticaret ağına dair arkeolojik buluntulara göre, bu ilişkinin yaklaşık 1000 yıl önceye dayandığı düşünülüyor. Bölgedeki buluntular bu kanıyı destekliyor olsa da, buluntular yoğun bir ticaretin göstergesi olabilecek kadar fazla değil. Aynı zamanda bu buluntuları nadir rastlanılan nesneler oluşturuyor.

YAKINDOĞU'DA ÜRETİLMİŞ

Araştırmacılar ayrıca yüzük hakkında birkaç detay bilgiye de ulaşmışlar. Yüzüğün gümüş gövdesinde neredeyse hiçbir aşınma izi gözlemlenmezken, birleştirmenin ve üretimin son aşamasına ait izler de görülebilmekte. Araştırmacıların tespitine göre bu yüzük, Viking kadınına ulaşmadan önce tamamiyle Arap bir kuyumcu tarafından hazırlanmış ve tek bir parça ticaret ürünü olarak İskandinavya'ya yollanmış.(internet gazetelerinden alıntı)
Ekli dosyayı görüntüle 6570

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Aslında daa büyük kayıtlarda var bu konularda mesela ingiliz kraliyet ailesinden çok eskiden hüküm sürmüş bir kralın Allah ve muhammed lafzında bastırdığı altın paralar var ve kendi özel eşyalarınada islami motifleri bolca işlemiş,rametli araştırmacı aytunç altındal bu konuları bol bol anlatmıştı yaşadığı dönem içerisinde

madasin

Kayıtlı Üye
Vikinglerden kalma yüzükte Allah yazısı ilginç demişsiniz. İlginç olan nedir anlamadım?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Viking Yüzüğü değil Arap Yüzüğü olduğu ticaret için yapıldığını belirtmişler. Bir çok ticari üründe farklı kültürlerin farklı dillerinin olması son derece normal. Bu arada. Allah yazmıyor.

fransula

Kayıtlı Üye
Sanki 6 adet kolonu ya da minaresi olan bir yapıt gibi. Çok güzelmiş ama :)

madasin

Kayıtlı Üye
Sn pembekuvars; teşekkürler paylaşım için. Sn Urum benim anlatmak istediğimi anlamışlar. İlginçlik yok. Vikingler yapsa ilginç olurdu. O nedenle şaşırdım. Apabın yaptığına ve Arapçaya niçin şaşıralım. Ayrıca, islamın dünyada tanındığı dönem o dönem. Mezar 1800 lü yıllarda açılmış. Ama dersiniz ki 3000 yıllık mezar ya da kutuplarda yada kuzey kutup coğrafyasında hiç islamla tanışmamış insanlar böyle yüzük yapmışlar ve o yazıyı yazmışlar o başka olurdu. Ayrıca metalin aşınmamasına şaşırmak için doğa üstü bir anlam yüklemeyelim hemen. Önce gümüş kaç yıl dayanıyor onu öğrenelim sonra şaşıralım. 4000 yıllık hazineler var bu topraklarda aşınmamıştır.Gümüşün korozyonu bilgisine ulaşırsak gizem var mı yok mu anlarız

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Sayın madasin paylaşımızın sadece bana dokunduğu bölüme cevap yazmak isterim.Gizemli bulmamın sebebi yüzüğün aşınmamış olması değildi,arkadaşımızın ilk paylaşımında birden fazla özelliğe sahip olduğunu okuduğum için ve bunların tabiki mistik bi tarafı olduğunu düşündüğüm için gizemli buldum .İkincisi ise Sayın Madasin ben 1200 yıllık yüzüğün aşınmamasına hayret ederim bir başkası 5000 yıl olsa doğal karşılar.Bu gümüşün dayanıklılığı yada gümüş bilgisiyle alâkalı birşey değil ,kişisel tepkidir.Gümüş üzerine tez hazırlamışta olsam yinede şaşardım inanın, bu çok doğal ."Önce gümüş kaç yıl dayanıyor onu öğrenelim sonra şaşıralım"demişsiniz.Neye nasıl tepki vereceğimize kadar insani bir durum olan şahsi hallerimize lütfen bu derece tepki vermeyelim.Burası kaç bin kişinin üye olduğu bir forum ve tabiki farklı olacak herkesin görüşü,olaylara tavrı,bakış açışı.Daha sağlıklı ilerlememiz açısından bunları aşmamız gerektiğini düşünüyorum.Ha olurda önemli bir bilgiyi yanlış geçersek zaten moderatörlerimiz ve site sahipleri bunu düzelteceklerdir.Yalnız lütfen birbirimize sadece benim dediğim doğru,benim fikrim geçerli mantığıyla yaklaşmayalım lütfen.Anlayacağınızdan eminim.Îyi forumlar.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
İnsanlar birşeyleri şaşırtıcı bulabilirler bunun için illaki harkulade özelliklere gerek yoktur asırlar önce yapılmış olmasınada şaşılıcak birşey olarak bakabilir bir insan,belki kişinin asırlık eşyalara ilgisi vardır düşüncelere müdahale etmeyelim sonuçta herkez kendi düşüncesini paylaşıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...