Kaderi yenmek

Love Song

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar uzun süredir ortalıkta yoktum bazı işlerimi halledip geldim,burada bulunmadığım süre içerisinde pek çok kişi ile tanıştım ve onlardan birinden çok enteresan bir teori duydum,bu teoriyi sizinle paylaşmak istedim.

Uzun zaman boyunca kadere inanmayan birisiydim fakat çok sonra kaderin gerçek olduğunu fark ettim bunu fark etmemi tetikleyen olay günlük monoton yaşantım idi,çok basitçe her gün aynı kişilerle aynı yerde buluşup aynı şeyleri yapıyor ve aynı kahveyi sipariş edip aynı konuyu konuşuyordum.

Bu işleyiş aslında 8 yaşındaki bir çocuğun bile çözebileceği bir matematik problemi gibi.
sonuç olarak her gün gittiğim cafe'de garsonlar artık beni tanımaya başladığı için siparişi bile almadan aynı kahveyi getiriyorlardı,doğal olarak benim kaderimde yine o kahveyi içmek oluyordu,aynı kahveyi içmem de sorun yok fakat o kahveyi içmek istemeseydim yada sırf garsona kıllık olsun diye bu kahveyi istemediğimi söyleseydim?

Kaderi bir nebze olsun değiştirmiş olurdum,fakat iş sadece kahveyle bitmeyecekti,belki garson alınacaktı yada ''oo değişiklikmi yapıyoruz'' diye soracaktı bu da farklı olasılıklar doğracaktı.

Buraya kadar olay oldukça basit ve anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum,mantığı anlattığımıza göre şimdi ilginç yere gelebiliriz sanırım.

Kaderi en basit haliyle bir labirent gibi tanımlıyorum ''aynı şeyleri yaparsan aynı yer içerisinde dönüp dolaşırsın''
neden sonuç ilişkisine çok benziyormuş gibi gözükse bile o kadar basit değil.

Sevdiğiniz biri ölecekse bu kader olabilir fakat onu kurtarmaya çalışabilirsiniz,işin kötü yanı her günkü monoton hayatımız gibi ertesi gün farklı bir karar vermekle olay çözülmüyor yani farklı bir kahve isteyerek birinin hayatını kurtarmamız tabiki çok düşük bir olaslık ama imkansız değil.

bir kahveyle birinin kaderini değiştirmek çok komik gelse de olaylar zincirleme gelişirse ok küçük bir ihtimal olsa bile bu ihtimali kullanmak isteyeceğiz.

Mesela ben bir arkadaşımla kahve dükkanına girdim sütlü kahveyi alıp çıktık,yola atım atar atmaz bir araba arkadaşıma çarptı,bu durumda arkadaşım ölür.

Fakat ben o kahveciden çikolatalı latte alsaydım kahve dükkanında 30 saniye beklemek yerine 1 dakika bekleyecektik böylece araba geçtikten 30 saniye sonra arkadaşımla yoldan yürüyecektik ve arkadaşım ölmemiş olacaktı.

Bilimsel açıklamalara göre bazen otomatik olarak karar veririz,mesela garson ''ne istersiniz'' dediğinde düşünmeden yada canımızın ne isteyip istemediğine karar vermeden siparişimizi vermemiz gibi,işin enteresan tarafı o anda bilincimiz açık olur,espiri yapabiliriz fakat tamamen otomatik şekilde çalışır eminim herkes bunu en az 1 defa fark etmiştir sanki bir oradayız fakat uzaktan izliyormuşuz gibi,bu anılarımızı genelde hatırlamayız çünkü otomatik olarak davranırız,duygusal yada önemli konuşmalarda bilincimiz çoğunlukla aççık olur fakat özellikle hiç sevmediğimiz bir derse girdiğimizde sanki uzaklarda bir yerlerdeymiş gibi oluruz,bunun sebebini açıklamak uzun süreceği için farklı bir konuda tartışacağım.

Otomatik olarak karar vermek kadere karşı gardımızı indirmek gibidir,demin verdiğim kahve örneği gibi pek çok olayı dolaylı yoldan değiştirebiliriz,fakat bu olaylar kaderin bize çizdiği çizgiden dahamı iyi yoksa dahamı kötü olarak sonuçlanacağını kestirmemiz zor olacaktır bu sebeple sebep sonuç ilişkisini kurmayı ihmal etmemeliyiz.

Peki senin bu durumu düşünüp farklı bir kahve istemen ve arkadaşının ölümünü önlemen kaderin işi olamazmı aynşatyn

Bunu inkar etmiyorum,zaten ''farklı bir kader çizmek'' lafı buradan geliyor,açıkçası ben kendi çizdiğim kaderde daha mutlu olacağıma inanıyorum

Not: Bu konuyu aslında daha derinlemesine anlatmak istiyorum,konu sevilirse bir kaç part halince yazacağım,fakat örnekler ile göstermek istediğim için birde paralel evren konusu açacağım bir daha ki konuda paralel evrenlerden ve kaderden örnek vereceğim ve paralel evren konusunu örnek olarak göstereceğim konuların karışmaması için.

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Kaderden ziyade değiştirme imkanımızın olduğu şey yaşayacağımız olaylara yaklaşımımız sanırım. Her insan kendi içindeki dünyasıyla yaşıyor. Çizilen rotada içinde yaşadığı dünyadan zevk almak da, acı çekmek de kişinin elinde oluyor. Ve yine sanırsam özgür irade de bu oluyor. Dünyasında mutlu olan biri yaşadığı yahut yaşayacağı olayları değiştirmek istemez. Fakat bazı şeylerden dolayı sıkıntısı olan kişi yaşayacağı şeyleri değiştirmeye çalışır. Halbuki yaşayacaklarını değiştirmeye çalışmak yerine kendini ve olaylara bakışını değiştirse sorun ortadan kalkacaktır. Aslında değişime direnmek, onu kabul etmekten çok daha fazla yorup bitiriyor insanı. Fakat gelecek endişelerimiz hep engel oluyor buna işte.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Öncelikle kader konusunu derinlemesine anlamak ve bilmek isteyen biri olarak yazının devamını getirmenizi isterim açıkçası.Dipsiz bir kuyuya benzeyen bir konu araştırmanın ve öğrenmenin sonsuz olduğu bir mevzu.Kaderde bizim değiştirebildiğimiz( sizin örneğinizle farklı bir kahve türü isteme gibi) müdahale edebildiğimiz şeyler muallak kader benim bildiğim yanıyla.Mutlak kader ise malesef ölüm gibi müdahale edemediğimiz bizim dışımızdaki olayları kapsıyor.Kesinlikle dediğiniz gibi hep aynı yoldan gitmeyi tercih ettiğimizde farklı sonuca varmamız çok düşük olasılık.Benimde kafama takılan hayatımızdaki küçük tercihleri değiştirdiğimizde sonuç değişirmi?Ya da şöyle söyliyim kendi tabirimle mualllak kaderi farklı yaşamak mutlak kaderi değiştirirmi?Veya tamamen Yakinas'ın izah ettiği gibi değişenle akıp gitmelimiyiz?Geleni almalımıyız?Kader nedir ?Kafam karışıyor çookk.:banghead:

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ben kaderime karşı çıktığım için ölesiye pişmanım, bazen kader insanın önüne güzel şeyler koyabiliyor. Kadere karşı çıkanlar bazen kaderlerine benim gibi çok çok uzaktan bakmak zorunda kalıyor. Karşıma bir yol çıktığında istemiyorum diyip, kendi yoluna gitsede, bazen kendi çizdiği yoldan çok kaderi mutlu edebilir insanı. Birde bu yönden bak kadere, istemeyip kacırdığımız kaderleride yaz, devamı merakla okuyucam :)

Rokie

Banlı Kullanıcı
müsaade isteyerek kaderin paralel evrenler teorisine nerden bağlandığını ben anlatmak isterim.Şimdi diyelim ki; biri sevgilisine hediye almak istiyor.Mağazaya girdi ve hediye seçenekleri arasında düşünmeye başladı.Daha seçenekler arasında gelip gitmeler başlar başlamaz, paralel evrenlerde sonsuza uzanan olasılıklar oluşmaya başlamıştır bile.Yani şöyle ki mesela bere-atkı ve eldiven almayı düşündünüz fakat paralelde oluşturduğunuz kopyanız bir kol saati, diğeri bir cep telefonu, diğeri belki de bir kitap aldı.İşte bu seçimler ve öncesinde yaşadığımız küçük çaplı kararsızlık esnasında düşüncelerimiz yeni micro evrenler oluşturuyor.Bu da sonsuz olasılıklar evreni teorisinin çalışma şekli.Bilinen en klasik astrofizik kuramlarından olan bu kavram bi çok fizikçi tarafından desteklenen bir görüş.bu teori açısından bakılırsa kader kavramı göreceli ve değişkendir diyorum ben.

aşk1

Banlı Kullanıcı
kader yenilemez. değiştirilemez. biz gelmeden önce hayata kaderimize göre yaratılıyoruz zaten. bu evlilik olabilir okul olabilir ölüm olabilir ve diger her sey olabilir değişmez oyüzden hepimiz farklı yaratımlara sahibiz. sınırlarımız kaderimiz bi nevi.

kıvep

Banlı Kullanıcı
kader yenilemez. değiştirilemez. biz gelmeden önce hayata kaderimize göre yaratılıyoruz zaten. bu evlilik olabilir okul olabilir ölüm olabilir ve diger her sey olabilir değişmez oyüzden hepimiz farklı yaratımlara sahibiz. sınırlarımız kaderimiz bi nevi.
Sadece belli başlı şeyler değiştirilemeyn kaderdir doğum ölüm önemli olaylar vs.
Değiştirilebilen kaderlerde vardır, hatta kandilde o sene için insanın kaderi yazılır, ibadete göre değişebilirde.
Kader konuları çok karışık ama değişmiycek diye birşey olsaydı o zaman kimse ibadet etmez salardı kendini, bence günlük hayatın kaderi değişebilir.
İslam dini için yazdım bunu, kaderin durumu başka dinlerde daha başka değişir değişmez artık orasıda kadere kalmış :)

TheDoctor06

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar kader demek Allahın bize lütfettiği yol demek. O halde bu yola Allaha inanarak başlarız. İnsan kaderini değiştirebilir mi? Şimdi bu şıkkı cevaplayalım
evet insan kaderini değiştirebilir... Ancak unuttuğu bir şey vardır insanın nereye dönersek dönelim güneş hep aynı yönde doğar aynı yönde batar...
Kaderimizi değiştirebiliriz o zamanda başkalarının hayatı tehlikeye girer. yön çizgisini + değilde - görüyorsak değiştirmek isteriz. Bu tabiki en doğal hakkımız
ancak geleceği göremeyiz kimse geleceği göremez Allah meleklere bir takım varlıklara belkide hayvanlara bu özelliği verdi...
Fakat insanlar bilmiyor. kadere inanmak Allaha inanmak demektir.. Ben kaderi değiştirme fikrine olumsuz bakıyorum. ama kader değiştirilebilir.
ancak bir çok arkadaşın anlatmadığı paralel evrenler vardır. Bu seferde başkalarının hayatları değişirdi
sen şimdi bir kızla çıkmak istiyorsun kaderine göre O kız seni mutlaka a) kümesinde bekliyor fakat kaderinde gözükmeyen bir seçenek daha var.
istersen b) kümesine gidip O kızla hiç buluşmayabilirsin. Ancak burada Allahın takdiri ilahisi yola giriyor. kaderini yaşamak zorunda kalıyorsun...
eğer b) kümesine gidip kızla buluşmazsan kaderinde olmayan bir şeyi yaratmış olursun bu sefer bir paradoks oluşur.
başkalarının hayatı değişebilir... Saygılarımla...

Volkan A

Kayıtlı Üye
Kaderi değiştirmek imkansızdır. Fırsatları yakalarsın veya kaçırırsın, olasılıklar üzerinde gidip gelirsin. Kaderini değiştirebilirsen kaderine kendinde yol verebilirsin demektir bu ilahi bir güçtür. Kaderine yol veremesende biz insanların en sevdiğim özelliği özgür iradedir. İstersen kadere inanma istersen karşı geldiğini zannet hatta yendiğini özgür iraden bunları düşünmeni sağlayabilir. Sense kaderini yaşamaya devam ediyorsun. Bu durum benimde hoşuma gitmiyor kaderci biri değilim fakat bu benim bile kabul ettiğim bir gerçek...

aşk1

Banlı Kullanıcı
Sadece belli başlı şeyler değiştirilemeyn kaderdir doğum ölüm önemli olaylar vs.
Değiştirilebilen kaderlerde vardır, hatta kandilde o sene için insanın kaderi yazılır, ibadete göre değişebilirde.
Kader konuları çok karışık ama değişmiycek diye birşey olsaydı o zaman kimse ibadet etmez salardı kendini, bence günlük hayatın kaderi değişebilir.
İslam dini için yazdım bunu, kaderin durumu başka dinlerde daha başka değişir değişmez artık orasıda kadere kalmış :)
nasıl vucüdumuzun bir işleyişi nasıl dünyada her şeyde bir işleyiş varsa kaderinde öyle bir işleyişi var. neden gayb yasaklı neden Allah'tan tarafından korunuyor ki tabi ki bu yüzden. istesekte istemesekte yaşadıklarımız varken değiştirebilirizi nasıl söyleyebiliriz ki. eğer bizi yaratıcı kendi haline bırakmış olsaydı kaos olurdu bizi kader denilen bir plana göre yaratmış. hepimizin nasıl ki parmak izleri kendisine özelse kaderleri de o mükemmellikte kişiye özel. oyüzden o nederse o olur diyor insanlar. kaderin değişmez olduğunu bilenler anlayanlar zaten büyü ile değiştirme yoluna gidiyorlar, değiştirmekte zaten günah bildiğimiz üzere. nasıl Allah'ın yarattığı bedeni öldürmek günahsa onun yarattığı kaderi değiştirmekte günah. günahı onun izniyle evet gerçekleştirirsin. o gerçekleştirme ile değişimden bahsedebiliriz. onun dışında mümkün değil. yaşantınıza yaşamlara bakarak anlamak bunu zor değil görürsünüz. oyüzden kısmetse nasipse Allah izin verdiyse yazdıysa deriz. bazıları gidip ben yazarım ben kendime nasip ederim diyebilir sonrasında şunu da diyebilir olmuyorsa olmuyor kader kader kadermiş her şey der.yani biz kuluz yaratıcı değil. kaderi yazmak kula değil Allah'a mahsustur.

hopefull06

Kayıtlı Üye
Allah insanlara cuzzi irade vermiştir diye biliyoruz. Buradanda kaderimizi etkileyecek kararları elbette kendimiz veriyoruz. Ancak hayatımızda belli konular disinda hukmedemiyoruz. Örneğin doğumun, nikahın, ölümün saati sebebi değişir ama saati degismeyecegini söyler eskiler.. Kısacası yaşadığımız ülke, ırkımız, secimlerimiz, hastaliklarimiz, ailemiz belkide kaderimiz.. Bazıları degissede gerçekler degismez..

Love Song

Banlı Kullanıcı
Sadece islama göre cevap yazanları görüyorum,islama göre zaten kader çok kısır ve anlamsız bir paradox.

Mabette sadece müslümanların olmadığını söylemekten sıkıldım açıkcası,müslüman zaten kendi kaderini kabullenmiştir bu da islam ülkelerinin şimdiki halini açıklıyor birde japonlara bakalım,pek çok inanç ve pek çok inanmayan var bu da kaderi kabul etmek yerine değiştirmeyi temsil ediyor,aradaki fark ortada.

burası dini tartışma bölümü olmadığı için çok uzatmayacağım fakat alakasız konulara ''islamda böyle değil,allah şöyle demiş'' diyen kişilere moderetörler tarafındn artık müdehale edilmesini isteyeceğim,sonuçta dini tartışmalar yasak değilmi?

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
dinlere göre her insanın kaderi ezelde bellidir bu yüzden özgür irade diye bir şey yoktur. Allah istemedikten sonra yaprak bile oynamaz sözünü düşünecek olursak Dünyada yaşanan her olay o öyle istediği içindir. senin yaptığın her hareket, aklından geçen her düşünceyi o kontrol ediyor. nerede doğacağını nasıl bir ortamda büyüyeceğini, inançlı ya da inançsız olacağını vs.

Gerçekten de Allah, dilediğini saptırır, dilediğini doğru yola sevk eder - ibrahim 4
Allah dileseydi sizi tek bir ümmet olarak halk ederdi, fakat o, dilediğini saptırır, dilediğini doğru yola sevk eder. nahl-93

vs.

Bu yüzden kadere karşı çıkmak/kader çizgisinin dışına çıkmak diye bir durum söz konusu olamaz. Çünkü senin kadere karşı çıktığını düşünmen, senin kaderin olur. kısacası insan denen varlık bu dünyada birer kukladır, benim düşüncelerim bu yönde..iyi forumlar.

AJA

Elit Üye
Allahın başından beri sizin ne yapacağınızı bilmesiyle ne yapacağınız hakkında herşeye karar vermesi arasındaki farki karıştırmayın.Kuklayız demişsiniz :) Öyle olsaydı özgür irade verirmiydi bir düşünün.n.Ben size özgür irade vermedim benim kuklamsınız ben ne istersem onu yapıcaksınız diye bir ayet mi vermiş ? Yada öyle büyük bir gücün kuklaya ihtıyacı varmıdır bunu daha çok düşünün.
Kaderde insanın belirli ana çizgileri vardır iki yol verilir ikiside aynı yere çıkar biri sizi sağlıklı götürür biri de vardığınızda sakat kalmış olursunuz.Özgür irada burda devreye giriyor.
Eğer kukla olsaydık dediğiniz gibi (farkında olmdan ona şirk koşuyorsunuz) cennet ve cehenem olmazdı.Düşündünüz mü neden var cennet ve cehennem ? O karar veriyorsa herşeye doğru yada yanlışımıza hangi mantıkla iyi kötü ayırt edilicek ?Neden akıl ve vicdan vermiş ? Ayetler dolusu neden anlatmış iyi ve kötüyü ?
Ey insanlar siz debelenin benim istediğimi yapacaksınız kararlarınız özgür iradeniz yok kuklamsınız mı ?
Kader O'nun başından bildiği ve özgür irade vererek kararlarımızın bir çoğunu bize bıraktığı yaşam yolculuğudur.

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
Allahın başından beri sizin ne yapacağınızı bilmesiyle ne yapacağınız hakkında herşeye karar vermesi arasındaki farki karıştırmayın.Kuklayız demişsiniz :) Öyle olsaydı özgür irade verirmiydi bir düşünün.n.Ben size özgür irade vermedim benim kuklamsınız ben ne istersem onu yapıcaksınız diye bir ayet mi vermiş ? Yada öyle büyük bir gücün kuklaya ihtıyacı varmıdır bunu daha çok düşünün.
Kaderde insanın belirli ana çizgileri vardır iki yol verilir ikiside aynı yere çıkar biri sizi sağlıklı götürür biri de vardığınızda sakat kalmış olursunuz.Özgür irada burda devreye giriyor.
Eğer kukla olsaydık dediğiniz gibi (farkında olmdan ona şirk koşuyorsunuz) cennet ve cehenem olmazdı.Düşündünüz mü neden var cennet ve cehennem ? O karar veriyorsa herşeye doğru yada yanlışımıza hangi mantıkla iyi kötü ayırt edilicek ?Neden akıl ve vicdan vermiş ? Ayetler dolusu neden anlatmış iyi ve kötüyü ?
Ey insanlar siz debelenin benim istediğimi yapacaksınız kararlarınız özgür iradeniz yok kuklamsınız mı ?
Kader O'nun başından bildiği ve özgür irade vererek kararlarımızın bir çoğunu bize bıraktığı yaşam yolculuğudur.

Vereceğim kararı neye göre belirliyorum?, yaşadığım çevreye, içinde bulunduğum koşullara ve kendimde olan özelliklere göre. Fakir ya da zengin olabilirim, içinde bulunduğum koşul çok elverişli ya da elverişsiz olabilir, çok zeki / aptal / dahi de olabilirim. tüm bu saydıklarımın hepsi benim vereceğim kararı etkiler. Ve koşullardan hangisini ben seçtim? Eğer benim vereceğim kararı benim içinde bulunduğum koşullar ve doğuştan gelen yaratılışım belirliyorsa benim özgür iradem olamaz. Sen bir robot yaparsın ve robotun zekasını 95 IQ olarak ayarlarsın. başka bir robot yaparsın ona da 150 IQ verirsin. bu ikisinin vereceği karar aynı olamaz. Çünkü onların vereceği kararın ne olacağına ben (robotun tasarımcısı) zorlamış olurum. Bu yüzden dünyada tek bir hayat için ADALET kavramının varlığından söz edilemez. çünkü insanlar eşit şartlarda doğmuyor. eşit şartlarda doğmadığı içinde vereceği kararlarda bulunduğu şarta göre değişiyor. Allah'ın bizim vereceğimiz kararı önceden bilmesinin kader olduğu, bizim ne yapacağımıza karışmadığı önsüzü %100 yanılgıdan ibarettir size Kur'an ile konuşayım.

''Dileseydik her cana hidayeti verirdik. Ancak benden: ''Andolsun ben cehennemi cinlerden ve insanlardan dolduracağım'' sözü hak olmuştır.'' secde-13

Eğer o dileseydi her can hidayet bulurdu değil mi? Ama bakın dilememiş. O dilemediği için cehennem cin ve insanlarla dolacak. Olay onun dilemesine kalmış bir şey.

''Andolsun ki biz, cinlerin ve insanların çoğunu cehennem için yarattık; onların kalpleri vardır; düşünmezler onunla; gözleri vardır, görmezler o gözlerle; kulakları vardır, duymazlar o kulaklarla. Onlar dört ayaklı hayvanlara benzerler, hatta daha da sapıktır onlar. Onlardır gaflette kalanların ta kendileridir.' Araf 179

Cehennem için özel yaratılmış insan...Allah senin cehennem için yarattıysa artık yapacak bir şey yok. çünkü o senin cehennem ehli olmanı halk etmiş.

''Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözlerinin üzerinde bir de perde vardır. Ve büyük azab onlaradır.'' 2-7

Hidayeti veren Allah, kalp mühürleyen Allah, insanı Cehennemde yakmak için yaratan Allah.. Kur'an'ın sözü ortada, Allah özgür iradeye karışmaktadır ve bu Kur'an ayetleriyle %100 sabittir.

AJA

Elit Üye
Çoğumuzun Tanrısı bir de , her birimiz farklı algılıyoruz onu.Geçmiş olsun cümle aleme ne diyelim.

aşk1

Banlı Kullanıcı
Allah'ın iradesi küllü iradedir yani sınırsız irade iken biz insanların ki cüzi irade yani sınırlı iradedir. Allah'ın iradesinin sınırsız oluşu süs niyetine değildir. İnsanların hayatında Allah'ın iradesini görmek istersek görebiliriz. Ve kendi irademizin de yaşantımızda sadece evlilik doğum ölüm dışında da sınırlı olduğunu görmek istersek görebiliriz. Bu hayata gelmek bile tercihimiz değilken özgürüz biz onun karşısında demek ne kadar doğru olur. Bizim sınırlı bir özgürlüğümüz var. ve o sınırlı özgürlüğümüzden sorumlu tutuluyoruz. o yüzden ne tamamen özgür değiliz ya da tamamen özgürüz demek bana göre yanlış. bazen elimizde olmadan yaşamak zorunda olduğumuz şeyler vardır. çünkü biz yaratıcı gibi sınırsız bir güce sahip değiliz yapabileceklerimiz sınırlı.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Kimisi kader konusunda islama dil uzatmış kimisi özgür irade yok demiş islam tarihinde kader ile ilgili kaç kitap okudunuz ? yada islam kelamcılarının kader ile ilgili yaptığı kaleme alınmış binlerce tartışmadan kaçını okudunuz ? Hasan el basri'nin kader risalesini okuyanınız varmı acaba ?
Bazı insanlara şaşırıyorum gerçekten fıkı bilmez kelam bilmez ahkam bilmez ayetleri ayetler ile bağlamayı bilmez islamın kader anlayışına dil uzatır :)

İslamın kader anlayışı tam yerli yerine oturmuştur mantığa tamamen uygundur çelişen hiçbir durum yok

Allah biryerde size irade verdim diyo biryerdede benden izinsiz yaprak bile oynamaz diyo burdaki mantık şudur
biz birşey için karar veririz o kararı verişimizde bize karışılmaz ama kararı verdiğimiz zaman verdiğimiz karara göre kaderimizyazılmaya başlanır
bunun için ayette diyor ki " siz hangi yolu seçerseniz biz o yolu size kolaylaştırırız "
başka ayettede buna işaret ederek diyor ki " biz her kulun kaderini kendi çabasına bağlı kıldık "
geçenlerde bir haber sitesinde gördüm adamın biri karısını doğramış ben kader makumuyum diyo,kader mi bıçağı eline tutuşturdu.
Allahın herşeyi bilmesini herşeye müdahale ediyor diye anlamayın peki herşeyi bilmesine rağmen bana niye iyi şeyler yazmıyo kötülükleri engellemiyo ?
Peki sen hergn çeşit çeşit yemekler mideye indirirken niye afrika için bir damacana su ayırmıyosun ?
Herkez hakettiğini alır dua kaderi değiştirir bazı şeylerde imtian gereğidir sabretmek gerekir
Allah sadece benim lutfum ile sevinin dünya geçicidir onundan gelenlerle sevinmeyin derken Allahın lutdunu takan yok sonra bazı şeyler başımıza geldimi
aman efendim Allah yazmış ben kuklayım.
Yusuf ta esir pazarında kul parçası denilerek satılmıştı sonra mısıra sultan oldu
kader ile imtianı karıştırmayın ikisi çok farklı şeylerdir Allah sadece bizim neyi seçeceğimizi biliyor ama seçim bizim elimizde
onun birşeyleri bilmesine rağmen müdahale etmesini istiyorsak biraz bunu haketmek gerek düşünüyorum armut pişsin ağzıma düşsün mantığı insana pek birşey getirmez bence.

kıvep

Banlı Kullanıcı
nasıl vucüdumuzun bir işleyişi nasıl dünyada her şeyde bir işleyiş varsa kaderinde öyle bir işleyişi var. neden gayb yasaklı neden Allah'tan tarafındaalkorunuyor ki tabi ki bu yüzden. istesekte istemesekte yaşadıklarımız varken değiştirebilirizi nasıl söyleyebiliriz ki. eğer bizi yaratıcı kendi haline bırakmış olsaydı kaos olurdu bizi kader denilen bir plana göre yaratmış. hepimizin nasıl ki parmak izleri kendisine özelse kaderleri de o mükemmellikte kişiye özel. oyüzden o nederse o olur diyor insanlar. kaderin değişmez olduğunu bilenler anlayanlar zaten büyü ile değiştirme yoluna gidiyorlar, değiştirmekte zaten günah bildiğimiz üzere. nasıl Allah'ın yarattığı bedeni öldürmek günahsa onun yarattığı kaderi değiştirmekte günah. günahı onun izniyle evet gerçekleştirirsin. o gerçekleştirme ile değişimden bahsedebiliriz. onun dışında mümkün değil. yaşantınıza yaşamlara bakarak anlamak bunu zor değil görürsünüz. oyüzden kısmetse nasipse Allah izin verdiyse yazdıysa deriz. bazıları gidip ben yazarım ben kendime nasip ederim diyebilir sonrasında şunu da diyebilir olmuyorsa olmuyor kader kader kadermiş her şey der.yani biz kuluz yaratıcı değil. kaderi yazmak kula değil Allah'a mahsustur.
Bende zaten, kul kaderi kendi yazar demedim sevgili aşk, öyle olsa buna kader denilmezdi. Kader, tanrının yazdığı yoldur. Bende kader var diyorum yok demiyorum ama kader değiştirilemez diyip oluruna bırakamayız. Özgür irade var, ibadet ve dualarla kader(insana yazılan, gene biz yazmıyoruz) değişir. Kader, yaşadıklarımız başımıza gelenler hayatımız anlamında değil. Yaratıcının verdiği rol anlamında söylüyorum.
Bence biz anlaşıyoruz fikren ama ben sizin gibi kesin bir dille herşey kaderdir diyip, özgür iradeyi reddedemiyorum. Yaptıklarımızın sorumluluğunu, irademizin yükünü aldığımızı düşünüyorum. Eğer berşeyi kadere göre yaşasak, irademiz olmasa hesap günü diye bir şeyde olmazdı diyorum. Benim aklımdan geçenler şuanda bunlar, genel olarak size katılmışımdır

aşk1

Banlı Kullanıcı
Allah adalet vermeyecekse adalet istediğimde benim durumuma müdahale etmeyecekse beni nasıl onsuz ayakta güçlü durabileceği düşünür? bir kul nasıl Rabbi olmadan ayakta durabilir?

iyi oluşumuzun ya da kötü oluşumuzun canı cehenneme. kaybedişlerimizin, üzülmelerimizin, hatta üzüntümüzden sağlığımızdan olmanında her şeyinde canı cehenneme.

haketmek nedir ya? Allah ın beni duyması ben burdayım demesi için haketmem mi gerekiyordu.

kukla olmak yeri gelince öyle bir kuklasınız ki. öyle bir yapabileceğiniz hiçbir şey yok ki.