zikir halkalarında ne görüyorlar yada ne hissediyorlar ?

akdnz7

Kayıtlı Üye
merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konu zikir halkaları oluşturuluyor toplu yapılanlardan ,uzunca bir süre sonunda çığlık atanlar bayılanlar kendinden geçenler oluyor acaba ne görüyor yada ne hissediyorlar ? toplu halde okunmasından mı kaynaklanıyor yoksa esmaların belli bir sayıdan daha fazla okunması farklı seyler görmeye mi sebep oluyor katılan yada bilgisi olan var mı ?

La-edri

Kayıtlı Üye
Zikir halkalarinda kisiler bir cok haller yasayabilirler, trans vecd halleri bir takim zahiri durumlar aglamak bagirmak gibi,bu durumun esmanin cok kez tekrarlanmasiyla alakasi yok yada halkanin kalabalikligi ile alakasiz, kisi ilk halkaya girdiginde zaten yasmaz böyle seyler zamanla olusur, bu kisi ile alakli, calismalarinin düzeni ile alakali.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bir tarikatın tekkesinin yanındaydım yolum ordan geçiyordu kadınlar ayrı yerde erkekler ayrı yerde zikir yapıyorlardı kadın tarafından birden çığlıklar koptu dışarı attı kadın kendini ne oldu diye soranlara zikir çekilen yerde kanatları olan uçan büyük bir varlık olduğunu söyledi,bir çok şeyler yaşayabilir ve görebilirler herkez illa birşey görmüyor ama,gerçekten insana manevi haller yaşatan zikirler çoook eskilerde kaldı günümüzde el ele tutuşuyorlar halay çekme gibi hareketlerle zikir çekiyorlar bi gıdım imanımız var ondanda edicekler milleti diye korkuyorum :) Bu zikir çeşitlerine sosyal medyada'da garip isimler konulup alay konusu oldu bunlardan bir kaçtanesini paylaşayım

- ADUKET TARİKATI :)

http://www.youtube.com/watch?v=VrKZleFNZKw

-TARİKAT-I PERVANİYE :) (adamların pervane gibi dönmesine bakılarak sosyal medyada bu isim konulmuş )

http://www.youtube.com/watch?v=GBSPCxIzRJM

Bunları paylaşma amacım zikirde ne yaşanıyor diye sorguluyorsunuz bu birgün öğrenmek isteğine dönüşür aman diyim her biz zikir halkası oluşturuyoruz diyene gitmeyin selametle.

La-edri

Kayıtlı Üye
Youtubede bir cok videoda zincirlerle yada sislerle atesli metal cisimlerle bedenlerine zarar verenlerin halleri de var, oldukca korkunc :)

Yukaridaki videolarda olan seyler zikir haklasi degildir. Bu hallere ayin denilir, zikir halkasi ise tanimlandigi üzere bir halka olusturulur ya ayakta ya oturarak ve bir takim esmalar zikir edilir, sesli yada sessiz.Mesele budur zikir halkasinda baska hic bir sey yoktur. Yukaridaikilerde esma yok halka yok, bu bir ayin, amaclari da belli degil.Hatta asagidaki Hz.Mevlana diye yapiyor, mevlana bir esma degil mevlana diye dönmek ne kadar uygundur onu tartismak istemiyorum bile :)

Normlade ciddi ve köklü ekollerin zikirhalkalari yansimaz baska yerlere oldukca ciddi ve gizlidir, mesela mesnevilerde var halka fakat semalar görülür halkalar görülmez millete semayi halka saniyor. Ve bu orjinal ekolerin her sehirde bir taklitcisi var ve onlar enteresan seyler yapiyor diyede orjinaline isnad edilmemeli bu sacmaliklar.Tasavvuf ilminde edep esastir. Kadriler mesela onlarin zikirhalkalari orjinal hali ile kurtlarvadisi filminde yansidi ve bu bir ilktir, normalde gizlilik esasdir, fakat Necati Sasmaz Kadrilerin seyhinin hem torunu hem oglu, sanirim ona özel izin verilmis, orada nasil bir ziplama takla atma yoksa orjinalindede yoktur, ve yinede kadri altinda bir cok sacma sapan videolar var, size farki sunmak cin bu örnegi veriyor, zira filimdeki halka orjinal senaryo geregi uydurulmus bir sey degil. Ve öyle bir halkaya herkez alinmaz kisinin bir egitimi olmasi lazim, kaldiki ziplamak hoplamak söylenilen o esmaya ve halkadaki kisilere karsi bir edebsizlik ortaya sunar. Bu ayrintilari yapabilmek aslinda zor degil, fakat hali hazirda bir bilgi var bir sunum var direk alip bu böyledir diye kabul ediyoruz, oysa tasavvuf herseyden önce ibadetten de önce edebi esas alir.Edebi olmayanin huzurda isi olmaz, huzur arayanda edebinden dolayi huzura erer.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Yukarıdaki videolarda kişiler gerçekten transa giriyor, Voodoo ayinlerinin üç tipinden ikisinde de aynı şey var. Hatta Hristiyan inancıyla birleştirilmiş ekollerde de bu tip ritüeller karşımıza çıkar.
Sizin sorduğunuz ile yukarıdaki örneklerin elbette ilgisi yok, ha voodoo ha bunlar. Sanki birileri Voodoo-İslam sentezi yapmış gibi. Çıbanın başı hep bu Afrika, hatta İllimünati de bence Afrika'dan esinlenmiş.. :)

AJA

Elit Üye
Tövbe ,güldürdünüz beni yare-i yarim :D İkinci videoda el ele dönüp duruyorlar.
Ben açıkçası islam yada başka bir dinde bu tip şeyleri sevemedim benimseyemedim.İbadet vb gibi şeylerin her daim yalnız yapılmasını doğru buluyorum.Helak oldu adam kendini yedi bitirdi .Ki yukardakiler masum kalıyor başka izlediklerimize göre.
Gerçek zikir halkaları çok daha farklı ,görüntü alanlar varmıdır ? evet var.
Sevgiler.

yaramazcocukmavi

Kayıtlı Üye
merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konu zikir halkaları oluşturuluyor toplu yapılanlardan ,uzunca bir süre sonunda çığlık atanlar bayılanlar kendinden geçenler oluyor acaba ne görüyor yada ne hissediyorlar ? toplu halde okunmasından mı kaynaklanıyor yoksa esmaların belli bir sayıdan daha fazla okunması farklı seyler görmeye mi sebep oluyor katılan yada bilgisi olan var mı ?

http://www.youtube.com/watch?v=hzzoGN7_2Hk

Tasavvufta vardır genel anlamda bu olay,fakat bugün Kabe'de namaz kıldıran bir imamda cezbeye gelebilir.Seyr-i sulük ile ilgili maneviyat yolculuğunda çeşitli haller gelebilir,..işin ehli olan olayı çözer o halde iken gördüklerinden dolayı daha çok haz duyar ve kalbi mutmain bir zikre vasıl olur,devam ederse huzurlu bir hal alır insan,ve bunu yani cezbe halinde gördüklerini sır olarak saklamak zorundadır.Şunu da unutmamak lazım illa ki sadece zikir meclisinde olman gerekmez, yaşadığım için söylüyorum bir süre zikre devam edersen çeşitli hallere mazhar olursun.Çalışmak gerekli sadece***

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Youtubede bir cok videoda zincirlerle yada sislerle atesli metal cisimlerle bedenlerine zarar verenlerin halleri de var, oldukca korkunc :)

Yukaridaki videolarda olan seyler zikir haklasi degildir. Bu hallere ayin denilir, zikir halkasi ise tanimlandigi üzere bir halka olusturulur ya ayakta ya oturarak ve bir takim esmalar zikir edilir, sesli yada sessiz.Mesele budur zikir halkasinda baska hic bir sey yoktur. Yukaridaikilerde esma yok halka yok, bu bir ayin, amaclari da belli degil.Hatta asagidaki Hz.Mevlana diye yapiyor, mevlana bir esma degil mevlana diye dönmek ne kadar uygundur onu tartismak istemiyorum bile :)

Normlade ciddi ve köklü ekollerin zikirhalkalari yansimaz baska yerlere oldukca ciddi ve gizlidir, mesela mesnevilerde var halka fakat semalar görülür halkalar görülmez millete semayi halka saniyor. Ve bu orjinal ekolerin her sehirde bir taklitcisi var ve onlar enteresan seyler yapiyor diyede orjinaline isnad edilmemeli bu sacmaliklar.Tasavvuf ilminde edep esastir. Kadriler mesela onlarin zikirhalkalari orjinal hali ile kurtlarvadisi filminde yansidi ve bu bir ilktir, normalde gizlilik esasdir, fakat Necati Sasmaz Kadrilerin seyhinin hem torunu hem oglu, sanirim ona özel izin verilmis, orada nasil bir ziplama takla atma yoksa orjinalindede yoktur, ve yinede kadri altinda bir cok sacma sapan videolar var, size farki sunmak cin bu örnegi veriyor, zira filimdeki halka orjinal senaryo geregi uydurulmus bir sey degil. Ve öyle bir halkaya herkez alinmaz kisinin bir egitimi olmasi lazim, kaldiki ziplamak hoplamak söylenilen o esmaya ve halkadaki kisilere karsi bir edebsizlik ortaya sunar. Bu ayrintilari yapabilmek aslinda zor degil, fakat hali hazirda bir bilgi var bir sunum var direk alip bu böyledir diye kabul ediyoruz, oysa tasavvuf herseyden önce ibadetten de önce edebi esas alir.Edebi olmayanin huzurda isi olmaz, huzur arayanda edebinden dolayi huzura erer.

Hz. mevlana'nın adını anarak yapılan şeylerde var tabi hatta bazı şeylere göre bu çok masum kalıyor mesnevi'yi Kuran'ın yerine koyanlar bile var böylelerini görünce aklıma şu hadis-i şerif geliyor " Dikkat edin de şeytan sizi din ile aldatmasın "

Yukarıdaki videolarda kişiler gerçekten transa giriyor, Voodoo ayinlerinin üç tipinden ikisinde de aynı şey var. Hatta Hristiyan inancıyla birleştirilmiş ekollerde de bu tip ritüeller karşımıza çıkar.
Sizin sorduğunuz ile yukarıdaki örneklerin elbette ilgisi yok, ha voodoo ha bunlar. Sanki birileri Voodoo-İslam sentezi yapmış gibi. Çıbanın başı hep bu Afrika, hatta İllimünati de bence Afrika'dan esinlenmiş.. :)

Bu yazınızı görünce aklıma izlediğim bir belgesel geldi eğer doğru hatırlıyorsam ismi " afrikanın kara çığlığı voodoo " idi. Bu belgeselde işlenen temel konu afrika kökenlilerin kimisi müslüman hristiyan olmuşsada eski dinlerinin geleneklerini şu an ki dinde'de devam ettirmeleriydi.

Tövbe ,güldürdünüz beni yare-i yarim :D İkinci videoda el ele dönüp duruyorlar.
Ben açıkçası islam yada başka bir dinde bu tip şeyleri sevemedim benimseyemedim.İbadet vb gibi şeylerin her daim yalnız yapılmasını doğru buluyorum.Helak oldu adam kendini yedi bitirdi .Ki yukardakiler masum kalıyor başka izlediklerimize göre.
Gerçek zikir halkaları çok daha farklı ,görüntü alanlar varmıdır ? evet var.
Sevgiler.
Sizi güldürdüğüme sevindim :)
Bu tip şeyleri bir dinde bende sevmiyorum,diğer dinleri bilemem ama islamda en abartılı zikir çeşiti ( Kuranın tarifine göre ) kişinin kendinden başkasının duyamayacağı bir ses tonunda Allahı zikretmesi'dir

Ü

Üye silindi 56746

Kişi ilk kez zikir halkasına girdiğinde de acayip haller yaşayabilir ki bir yakınım yaşamıştı, o anı ne kadar yaşayabildiğinle alakalı bence.

Demre

Kayıtlı Üye
Ben çocukken, 14-15 yaşlarında nakşibendi tarikatına mensup bir kızın, tek başına yaptığı rabıtanın devamında gözleri kapalı bir şekilde zikir çekerken, kalbinin adeta tokmaklaniyormuş gibi attığına şahit oldum. Dudakları kımıldamıyordu. Elindeki tesbihi tane tane degil, çok seri ve rastgele cekiyordu sanki. Onu sessizce, hayretler icinde izleyen bi kaç kişiydik ve izlendiginden haberi yoktu. Dahasi, oyle bir huşu içindeydi ki, dünyada degildi sanki. Medyada gördüğümüz cılgın zikir partilerinin sapkinliktan baska bisey olmadigini düsünüyorum. Toplu yapilan rabita ve zikirlerin de, sessiz, huşu icinde yapildigini, amacının da, tıpkı toplu yapilan dualar gibi, etkisini arttirmak oldugunu düşünüyorum.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Ben çocukken, 14-15 yaşlarında nakşibendi tarikatına mensup bir kızın, tek başına yaptığı rabıtanın devamında gözleri kapalı bir şekilde zikir çekerken, kalbinin adeta tokmaklaniyormuş gibi attığına şahit oldum. Dudakları kımıldamıyordu. Elindeki tesbihi tane tane degil, çok seri ve rastgele cekiyordu sanki. Onu sessizce, hayretler icinde izleyen bi kaç kişiydik ve izlendiginden haberi yoktu. Dahasi, oyle bir huşu içindeydi ki, dünyada degildi sanki. Medyada gördüğümüz cılgın zikir partilerinin sapkinliktan baska bisey olmadigini düsünüyorum. Toplu yapilan rabita ve zikirlerin de, sessiz, huşu icinde yapildigini, amacının da, tıpkı toplu yapilan dualar gibi, etkisini arttirmak oldugunu düşünüyorum.
Evet bu zikir'e zikr-i hafi yani gizli zikir diyoruz. Dil damağa yapıştırılır hiç oynatılmaz, dudaklar yapışık, gözler kapalı, kalben Allah Allah denir. Sayı olarak ilk 4 ay 5 bin adet çekilir ve her 4 ayda 2şer bin arttırılır.tesbih çeken el kalbin üzerinde tutulur. 21 binden itibaren sırasıyla letaifler (çakralar) üzerinde çekilir.101 bin de kişi level (nefs mertebesi) atlıyor ve farklı zikre (nefyü ıspat) geçiyor. Zaten ermiş oluyor artık.

O esnada yaşanan birçok ilginçlik yanında anlatabileceğim birtanesi şu; 5 bin çeken kişi 1.5 saatte bitiriyor. 7 bine yükseldiğinde bu süre 1 saate, 9 binde 45 dakikaya, 11 binde yarım saate düşüyor. Yani zikir sayısı arttıkça zaman içinde zaman yaşanıyor. 101 bin çekenin bile 50 dakikada bitirdiğini biliyorum. Buda Allah ın bir lütfu elbette. Yoksa 24 saati zikre ayırmak gerekecekti.

Ü

Üye silindi 70925

Evet bu zikir'e zikr-i hafi yani gizli zikir diyoruz. Dil damağa yapıştırılır hiç oynatılmaz, dudaklar yapışık, gözler kapalı, kalben Allah Allah denir. Sayı olarak ilk 4 ay 5 bin adet çekilir ve her 4 ayda 2şer bin arttırılır.tesbih çeken el kalbin üzerinde tutulur. 21 binden itibaren sırasıyla letaifler (çakralar) üzerinde çekilir.101 bin de kişi level (nefs mertebesi) atlıyor ve farklı zikre (nefyü ıspat) geçiyor. Zaten ermiş oluyor artık.

O esnada yaşanan birçok ilginçlik yanında anlatabileceğim birtanesi şu; 5 bin çeken kişi 1.5 saatte bitiriyor. 7 bine yükseldiğinde bu süre 1 saate, 9 binde 45 dakikaya, 11 binde yarım saate düşüyor. Yani zikir sayısı arttıkça zaman içinde zaman yaşanıyor. 101 bin çekenin bile 50 dakikada bitirdiğini biliyorum. Buda Allah ın bir lütfu elbette. Yoksa 24 saati zikre ayırmak gerekecekti.
Bu kadar yüksek zikri mürşidsiz tavsiye etmem arkadaşlar. Mürşidsiz koruma olmuyor. Koruma olmazsa varlıkların musallat olma durumu yaşayabilirsiniz. Mürşid yolunda da şeytan sizi şüpheye düşürmeye çalışıyor imanınızı zedelemeye çalışıyor eğer yenilirseniz yoldan düşersiniz. Koruma kalkar. Çektiğiniz zikirler sizi Allaha ulaştırmak yerine yerinizde saydırır. Yarardan çok bu sefer musallat gibi durumlara maruz kalırsınız üst zikirleri diyorum bu arada 7 bin 47 bin 60 bin 100 bin üstü vs.

Aşağıdaki ayette zikirden kalpleri kasiyet bağlayanlarında olduğunu söylüyor. Diğer ayetler mürşidin önemi.

Zümer 22_ Allah kimin göğsünü İslâm için (Allah’a teslim için) yarmışsa artık o, Rabbinden bir nur üzere olur, değil mi? Allah’ın zikrinden kalpleri kasiyet bağlayanların vay haline! İşte onlar, apaçık dalâlet içindedirler.

Enbiya 73_ Ve onları, emrimizle hidayete erdiren imamlar kıldık.

Secde 24_ Ve onlardan, emrimizle hidayete erdiren imamlar kıldık, sabır sahibi oldukları ve âyetlerimize (Hakk’ul yakîn seviyesinde) yakîn hasıl etmiş oldukları için.

Maide 35_ Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı, teslim olmayı dileyenler); Allah’a karşı takva sahibi olun ve O’na ulaştıracak vesileyi isteyin. Ve O’nun yolunda cihad edin. Umulur ki böylece siz felâha erersiniz.

Mu'min 38_ Ve âmenû olan adam şöyle dedi: "Ey kavmim! Bana tâbî olun ki sizi irşad yoluna ulaştırayım."

Yasin 21_ (Tebliğlerine karşılık) sizden ücret istemeyen (bu) kişilere tâbî olun. Ve onlar, mehdilerdir (hidayete ermiş ve hidayete erdirenlerdir).

Kehf 17_ Allah, kimi kendisine ulaştırırsa, işte o hidayete ermiştir. Ve kimi dalâlette bırakırsa (kim Allah’a ulaşmayı dilemezse) artık onun için velî mürşid (irşad eden evliya) bulunmaz.

En'am 114 _ sakın şüphe edenlerden olma.

Moderatör tarafında düzenlendi:

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Sevgili @Medea arkadaşıma çok teşekkür ederim. Mürşid şart evet. Çünkü şeytan, salik'e (Hak yolda seyri suluk yapan-manen ilerleyen) bir çok çeşit ile musallat olur. Yolu bilen bir şöför eşliğinde yolculuk şart. Kişi, normal zikrini bile mürşidin belirlediği sayının az veya fazlasını çekmemelidir zira ilacı odur. Erzurumlu İbrahim hakkı hzleri Marifetname kitabında bu konulara ayrıntılı şekilde temas etmiş (şeytanın hangi mertebede hangi hilelerle göründüğünü felan). Bunları bende yaşadım.. Bu yüzden her zikir, her sayı ille %100 güvenli ve her görülen de ille Hak yoldan değildir.