Aslanlar Yengeç, Koçlar Balık Oldu!

MaHaRa

Kayıtlı Üye
Aslanlar yengeç, koçlar balık oldu!

32118.jpg

Antik çağdaki gökbilimciler, burç hesabı yaparken dünya yörüngesindeki kaymaları hesaba almadılar. Alman bilim adamlarının hesabına göre 6.7 milyar insanın burcu değişti.

Gökbilimciler, yüzyıllardır kullanılan burç sisteminin hatalı olabileceğini ve her gün gazetede okuduğunuz burcunuzun aslında size ait olmayabileceğini ortaya koydu. Bugün kullanılan burçlar kuşağı, yaklaşık 2200 yıl önce dünyadan bakıldığında dünyadan görünen güneşin 12 takımyıldızına göre yer aldığı konuma göre hesaplanıyordu. Doğum gününde güneş hangi yıldız kümesiyle (boğa, aslan ve terazi gibi) aynı çizgide yer alıyorsa burç da buna göre belirleniyordu. Ancak antik astrologlara göre güneş dünyanın çevresinde dönüyordu. Yani teorileri daha baştan hatalıydı. Dünyanın yörüngesinde her yıl meydana gelen değişiklikleri de hesaba katmaları o günkü bilgileriyle mümkün değildi. Alman bilim insanlarına göre işte bu bilgi eksikliği, burç sisteminin baştan hatalı olduğu anlamına geliyor.

Vatan'daki haberde Dusseldorf Üniversitesi’ne göre Güneş’in burçlar
için “sıfır” noktası sayılan 21 Mart’taki ilkbahar noktası, yörüngedeki değişiklik nedeniyle her yıl hafif hafif batıya doğru kayıyor. Bu da yeni bir burç haritasının varlığını ortaya çıkarıyor. Yörüngedeki bu hareketle yüzyıllar içerisinde dünyanın dönüşünde 36 derecelik bir sapma gerçekleşti. Burçlar da 2200 yıl öncesine göre 10’da bir oranında yani yaklaşık bir burç kaydı. Bu hemen hemen herkesin burcunun kaydığı anlamına geliyor. Yani 220 yıl önce 27 Kasım’da doğan biriyle 1960 yılında 27 Kasım’ında doğan birinin burcu aynı değil. 29 Kasım ve 17 Aralık arasında doğanlar da sıralamaya sonradan giren 13’üncü takımyıldız Ophiuchus (Yılan) burcuna giriyor.

İşte yeni burç takvimi:

Oğlak: 20 Ocak-16 Şubat
Kova: 16 Şubat-11 Mart
Balık: 11 Mart-18 Nisan
Koç: 18 Nisan-13 Mayıs
Boğa: 13 Mayıs-21 Haziran
İkizler: 21 Haziran-20 Temmuz
Yengeç: 20 Temmuz-10 Ağustos
Aslan: 10 Ağustos-16 Eylül
Başak: 16 Eylül-30 Ekim
Terazi: 30 Ekim-23 Kasım
*Akrep: 23 Kasım-29 Kasım
Yay: 17 Aralık-20 Ocak
*Yılan: 29 Kasım-17 Aralık

Haber Kaynağı: Haber7/Vatan

gümüş

Kayıtlı Üye
Çok önce okumuştum bu konuya yakın başka bir şey. Bir de günümüz horoskopun sadeleşmiş olduğu aslında daha çok burç olduğu ile ilgili bir yazı vardı hayal meyal hatırlıyorum ama ne kadar dorğu olduğunu bilmiyorum

S

SoNoL

Bir kaç sene sonra yine değişecek, yeni gelişmiş hesaplamalar yapacaklar. Hiç halim yok, yenisini tekrar öğrenmeye, eskisini yeni değişmiştim zaten. :smash:

saat

Kayıtlı Üye
Ben hala balığım. İster değişsin, ister değişmesin. :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Antik astrologlar dünyanın yaşından hesaplamaya başlar. Zodyağın bile doğum tarihi vardır. Modern bilimciler insanın bile m.ö 10.000 gibi çivarlarda başladığını düşünüyor. Kaldı ki yeni hidrojen tetleri 125 milyon yıl öncesine ait insan kanıtlarının varlığını gösteriyor. Modern bilim daha çok yol kat etmesi gerekiyor ki daha kadim bilgilerin sırrına ulaşabilsin.

sunit

Kayıtlı Üye
Antik astrologlar dünyanın yaşından hesaplamaya başlar. Zodyağın bile doğum tarihi vardır. Modern bilimciler insanın bile m.ö 10.000 gibi çivarlarda başladığını düşünüyor. Kaldı ki yeni hidrojen tetleri 125 milyon yıl öncesine ait insan kanıtlarının varlığını gösteriyor. Modern bilim daha çok yol kat etmesi gerekiyor ki daha kadim bilgilerin sırrına ulaşabilsin.

Tamamiyle katılıyorum sayın Urum. Bilim daha çok genç, kadim sırlara erişebilmesi için daha çok yol kat etmesi gerekiyor.

gümüş

Kayıtlı Üye
antik astrologlar dünyanın yaşından hesaplamaya başlar. zodyağın bile doğrum tarihi vardır. modern bilimciler insanın bile m.ö 10.000 gibi çivarlarda başladığını düşünüyor. kaldki yeni hidrojen tetleri 125 milyon yıl öncesine ait insan kanıtlarının varlığını gösteriyor. modern bilim daha çok yol kat etmesi gerekiyor ki daha kadim bilgilerin sırrına ulaşabilsin.

Astrolojiyle ilgim yüzeysel .

Ama eğer antik astrologlar hesaplarını güneş dünyanın etrafında dönüyor diye yaptılarsa ve bugün dünyanın güneşin etrafında dönüyor olduğunu biliyorsak o zaman yıldızlar ve gezegenler üzer,ine hesaplamalar sonuç olarak doğru gibi olsa da yanlış mantık üzerine kurulmuş olmuyor mu ?

CadıAdayı

Kayıtlı Üye
Benim burcum zaten karışıktı iş iyice karmaşıklaştı. Astroloji ile ilgilenenlerin yeni gezegenler bulup yeni değişimler getirmesini istemiyorum :)

janet

Kayıtlı Üye
Kova olmuşum zaten yükselen kova, balık olmaktan memnunum kabul etmiyorum :D

Yıllardır bu konu ısıtılıp ısıtılıp önümüze sürülüyor. Hatta 13 burçla ilgili yazılan tek tük kitaplar bile var. Fakat astrologlar bunu hiç kabul etmedi nedense, bende kabul etmiyorum :D

Perina

Banlı Kullanıcı
Benim burcum değşmemiş ama yine de bunu kabul etmiyorum ben de:) Basit bir gözlemle insanların burçlarının değişmediğni gözlemleyebiliriz aslında..

Charmed

Kayıtlı Üye
Ben de yay olmuşum, çok saçma, bana kalırsa yok öyle birşey.. Astrolojiyi bilenler, bilmeyenler, farketmez; bana hep oğlağın özelliklerini sayarlar. Yay ile uzaktan yakından alakam yok..

Perina

Banlı Kullanıcı
Offf:( Şunu hisetmemek elde değil..Yaylar pek sevilmiyor sanırım:( Yaylar hakikaten de yalnız bir burç..Tıpkı sembollerinden olan Santör gibi anlşaşılmıyor ve yalnız kalıyor..Tamam yalnızlığı hakeden taafları çok ama iyiliğinde sembolü yay..Nasıl olurda iyiliğin temsilcisi bu kadar yalnız bırakılır,çok üzücü çok:(

İllaki bir şekilde toplumdan soyutlanıp,yalnız bırakılıyor:(Bırakılıyor dedim çünkü bunu kendisi istemyor..Yalnızlığına üzülüyor bence yaylar..Yani yalnızlığıma üzülüyorum evet:(

Ama şu da var..Yay çoğu zaman kendisi de yalnız kalır..Böylece en çok ihtiyacı olan düşünme ve kendini toparlama eylemini gösterebilir ancak..Yoksa çok dağılırdı çok..

auk__12

Kayıtlı Üye
İnsan hissettiği yaşta ve hissettiği burçtadır. Ben de hala akrebim :)