Elementlerin Sohbetleri ile ilgili mistik bir anlatım

4

43887

İnsan içinde bulunduğu planda dört elementi fark edebilir,anlayabilir ,hissedebilir.Dört elementinde ötesinde bir şeyler var mıdır?Aşağıda elementler ve ötesi ile ilgili mistik bir anlatım verilmektedir.Elementler arasındaki konuşmalar erenler meclisindeki bir sohbeti anımsatmaktadır.

Bir varmış bir yokmuş.İnsanın cahili çokmuş.Bir gün bir mecliste birkaç kişi kendi aralarında sohbet ediyorlarmış.

Biri tevazu içinde demişki :’’Ben hep ayak altında görünürüm.Herkes beni çiğnediğini zanneder.Ama aslında çiğneyen de benim.Kucağımı herkese ,her şeye aynı dostça gülüşle açarım.Çünkü en sert kaya bile sonunda bana döner .Ben her şeyin aslıyım.’’

Biri diğer köşeden seslenmiş:’’Ben’’ demiş ,’’deryaları kaplarım.Bazen görünmez olur gökyüzüne uçarım .Bazen gelinler gibi salınır dururum .Bazen hüzünlenir ağlarım ,gözyaşlarım cihanı kaplar.Bazen binlerce şekle bürünür ,yumuşak bir örtü olurum.Bazende sertleşir ,bir anda bir beldeyi helak ederim ,sözün kısası her şeyin aslı benim.Bensiz hayat olmaz.’’

Tam karşıdan celalli biri atılmış:’’Ben’’demiş ,’’kiminin gönlündeyim ,kiminin cebinde .Yakarım her şeyi özümde,benden gayrı ne varsa ,içime dalınca yok olur.Her şeyi sonunda kendime döndürürüm ,ama o ben oluncaya kadar ıstırap çeker .Ben oluncada keyf eder.Ben her şeyin aslıyım.’’

Öteki köşede oturan sakin bir sesle:’’Dinle’’ demiş.’’Ben,o sesin aslıyım .O kuru kamışın içinden feryad olur çıkarım.Aslında her şeye üfleyen benim.Herkes feryad eder .Çünkü içindeki ateşi ben körüklerim .Gözünden gelen yaşın dahi aslı benim .Her şeyin aslı benim .’’

Mecliste sessiz duran biri varmış.Herbirini dinlerken sadece tebessüm edermiş.Sonunda dayanamamış.’’Hepinizden üstün olan benim.’’demiş.’’sen çölleri kavurursun.Sen yolları götürürsün .Sen fırtınalar estirirsin estirirsin .Sense ,hepsini yutarsın…ama marifet bendedir.Tohum içindeki benim.Ben olmasam güneş ancak cehennem olur .Çarkı ben çeviririm.Bensiz felek kerbeladır…her şeyin suretini sizlere ben veririm.Ben olmayınca da hepsi aslına rücu eder…Mesih benim.Sizleri ben diriltirim.Sonra birden sağına bakmış :’’İşte ,’’ demiş ‘benim yaptıklarım ortada .Eğer beni de yapan var ise ,helvayı yapan başkası ise ,çıksın meydana görelim.’

Uzun bir süre cevap veren olmamış…sonra nereden geldiği belli olmayan bir ses duyulmuş:’’sen ,son konuşan’’ demiş .’’Sen benim uyanıkkenki halimsin .Ben uyanmasam ,oynamasam ,sen de ölüsün.’’herkes şaşkınlıkla içinde birbirine bakıp kimin konuştuğunu anlamaya çalışırken ,ses devam etmiş :Sen mektupsun,bunlar da zarf.Mektubu anlatmak istediği ise benim.Ben olmasam mektuba da zarfa da ne gerek varki…Her şeyin aslı benim demek ki…’’

Meclis birden karışmış …Kimi ayağa fırlamış ,kimi oturduğu yerden bağırmaya başlamış…Kimsin sen?...Neredesin ?...’’feryatları etrafı sarmış .Kargaşa meclistekilerin heyecan ve meraktan bitap düşmeleri ile yatışınca,ses yine duyulmuş.Boşuna aramayın beni …seyircisi olan her şeyin özüyüm ben ama ,beni görmek için gene size bakmak gerekir.’’

Bu sözler üzerine son konuşan can,idrakin aczi içinde boynunu bükmüş:’’Beli,’’demiş.Sen hepimizden üstünsün…bunlar kostüm bende rolüm,ama sen aktörsün.Herkes bize bakar ama aslında seni seyreder…Gel etme…Göster yüzünü de bitsin bu çile…açılınca perde ,görünen biz olalım gene…ama şimdi kulisteyiz,biz bizeyiz.Nazlanma artık.Hadi ortaya çık…diye yalvarmış.

Ortalık aniden sinek uçsa duyulacak kadar sessizleşmiş …Ne bir kıpırtı ,ne bir fısıltı…sanki hayat durmuş,yerini sonsuz bir bekleyiş almış …Sanki her şey ölmüş,aslına dönmüş…Neden sonra ses yavaşça cevap vermiş :’’Çıkamam ortaya’’ demiş.’’Çünkü ben hiç’im…’’
alıntı